Головбух

Доплати і надбавки для головного бухгалтера КНП

24 квітня 2019
2289
Середній бал: 4.88 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Належна праця має бути належно оцінена. З цим сперечатися не буде ніхто, особливо головний бухгалтер. Які надбавки та доплати бухгалтерам медзакладу можливі в нинішніх умовах – про це в огляді.

Посадовий оклад головного бухгалтера

Посадовий оклад головного бухгалтера комунального підприємства насьогодні регулюється колективним договором та можливими окремими документами про оплату праці медзакладу, наприклад, Положенням про оплату праці тощо. Однак, орієнтиром все одно є колишня нормативка з цього приводу, а саме Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, які затверджені спільним наказом Мінпраці та соцполітики України від 05.10.2005 р. № 308/519 (далі – Угода № 308). За умови всіх проведених реорганізацій оновлені документи медзакладу-КНП мають визначати умови праці не гірші за попередні – це очевидно. 

Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці

За пп. 2.2.1 Угоди № 308 посадовий оклад бухгалтера має відрізнятися від окладу керівника установи, тобто головного лікаря, на 10-30%% (для головних бухгалтерів централізованих бухгалтерій – 10-20%).

Оклад головного бухгалтера – 70%-90% від окладу головного лікаря, директора КНП (як рекомендація)

Оклади ж керівників залежать від тарифного розряду, на який впливає тип медзакладу. Але є один нюанс – за цією ж Угодою № 308 оклади медпрацівників можуть збільшуватися на 15-60%% за шкідливі умови праці (додатки 3, 4 і 5 Угоди). Однак, на жаль, за Угодою № 308 це не значить, що збільшений оклад головного лікаря має наслідком і встановлення більшого окладу для головного бухгалтера. У тому ж пп. 2.2.1 сказано, що оклад головного бухгалтера не враховує підвищення окладу керівника на шкідливі умови праці.

Наприклад, якщо головний лікар має оклад 7091 грн (18 тарифний розряд з урахуванням 15% підвищення за шкідливі умови праці), то тоді базою для головного бухгалтера стає оклад без цього підвищення, тобто 6166 грн. Тоді його можливий оклад знаходиться у межах 4316-5549 грн, де:

  • 4316 = 0,7×6166;
  • 5549 = 0,9×7091.

За нових умов господарювання медзаклади-КНП можуть встановлювати й більші оклади своїм головним лікарям, тому, автоматично, можна встановити й більші оклади для головних бухгалтерів. Однак, вищезазначені пропорції все ж таки рекомендуємо дотримуватися.

Ще один нюанс: у штатному розписі оклад має бути фіксованим. “Вилка” окладів може передбачатися тільки у колдоговорі (лист Мінсоцполітики від 28.12.2016 № 1812/0/101-16/284).

   

Чи може оклад головного бухгалтера бути більше?

Однозначності у відповіді на це питання в умовах нинішнього госпрозрахункового статусу медзакладу-КНП немає. Угода № 308 носить відтепер більше рекомендаційний характер. І якщо головбуху встановити оклад більший, наприклад, 95% чи 100% окладу керівника медзакладу, то прямого порушення законодавства тут немає, окрім недотримання загальних рекомендацій щодо обов’язкового існування міжпосадового співвідношення окладів від Мінсоцполітики (наприклад, Мінсоцполітики в листі від 17.03.2017 р. № 741/0/101-17/282). Що це значить? Встановлення окладу у розмірі 95% для головного бухгалтера в КНП в цілому можливо, так як є певна різниця. А от зрівнювати оклади директора і головного бухгалтера не рекомендуємо (навіть якщо по факту їх фактичні зарплати за рахунок різних доплат і надбавок відрізняються).

У штатному розписі та інших документах мають дотримуватися міжпосадові співвідношення окладів

Доплати головному бухгалтеру

Щодо доплат і надбавок для головного бухгалтера така ж ситуація, як і з окладом: усе за колдоговором, внутрішнім положенням про оплату праці, але не гірше ніж було. А що було обов’язково? За розділом 3 Угоди № 308 можливі доплати:

  • за суміщення професій (наприклад, головний бухгалтер і касир);
  • за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника (наприклад, того ж касира чи заступника чи іншого працівника бухгалтерії).

Однак, тут діяло обмеження – 50% посадового окладу.

В сучасних умовах медзаклади-КНП можуть і перейти дане обмеження за умови встановлення кращих умов у колективному договорі.

Розрахунок даних доплат відбувається на базі посадового окладу.

Надбавка головному бухгалтеру

Крім доплат ще можливі й стандартні надбавки:

  1. за високі досягнення у праці;
  2. за виконання особливо важливої роботи (встановлюється на строк її виконання);
  3. за складність, напруженість у роботі.

З точки зору професії для встановлення на постійній основі головному бухгалтеру “личить”  більше всього надбавка за складність та напруженість. Робота головного бухгалтера не має певних кількісних вимірів (наприклад, як у хірурга кількість проведених операцій чи їх складність, освоєння нових видів), тому перший варіант надбавок не підходить, а другий вид надбавок має певні часові обмеження.

Обмеження по таким надбавкам таке ж, як і для доплат – 50%. Однак, знову ж медзаклади-КНП можуть його обійти і прописати в колективному договорі й кращі умови, наприклад, 100%.

Якщо фонд оплати праці дозволяє, то медзаклади-КНП можуть збільшити граничні розміри надбавок понад 50% 

За що лікар може отримати надбавку?

Документальне оформлення доплат і надбавок

Всі доплати й надбавки встановлюються наказом керівника не певний час, наприклад, час виконання відповідних обов’язків, час напруженої роботи чи певний часовий проміжок (рік, квартал). Встановлюються вони в межах існуючого фонду оплати праці, тому на подібного роду наказах рекомендується робити погоджувальні підписи бухгалтера (економіста) з заробітної плати.

Як і доплати надбавки встановлюються як певний відсоток посадового окладу.

Приклад. Головному бухгалтеру з окладом 5549 грн встановлено на рік надбавку за складність, напруженість у роботі у розмірі 50%. Також встановлена ще одна надбавка – за суміщення професій головного бухгалтера і касира – 25% (у такому разі посада касира має бути у штатному розписі). За умови відпрацювання всього робочого часу за місяць такому головному бухгалтеру буде нарахована заробітна плата 5549 + 5549×0,5 + 5549×0,25 = 9710,75 грн.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини