Головбух

ФСС затримує фінансування лікарняних: чи сплачувати податки

22 квітня 2019
7702
Середній бал: 0 із 5
керівник Об'єднаної бухгалтерської редакції MCFR Головбух, сертифікований фахівець з міжнародних стандартів фінансової звітності (ACCA DipIFR(rus))

Фонд соцстраху нарощує заборгованість із виплати матеріального забезпечення. Хоча це кошти для працівника, роботодавець має розуміти, коли з них платити податки. А тут не все просто. Експерт пояснить, коли і за чий рахунок потрібно сплатити податки.

Подали заяву-розрахунок на отримання матзабезпечення з Фонду соціального страхування (далі — Фонд) — налаштовуйте себе і працівника на те, що виплату затримають. Від того, скільки триватиме затримка, залежить і порядок оподаткування коштів Фонду.

Заява-розрахунок лікарняних СКАЧАТИ

Чому виникла затримка з виплати лікарняних

Сократ казав: хто хоче — шукає можливості, хто не хоче — шукає причини. Фонд знайшов причини — невиконання у 2018 році плану надходження ЄСВ і зростання витрат на матеріальне забезпечення через підвищення середньомісячної заробітної плати. Відтак за підсумками 2018 року середній розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності зріс на 31,9%*.

* fssu.gov.ua → Прес-центр → Новини.

В усних консультаціях фахівці Фонду додають, що по матеріальне забезпечення частіше почали звертатися підприємці, а бюджет Фонду повною мірою це не враховував. Тож і маємо дефіцит коштів.

На сьогодні затримка становить близько 30 календарних днів. Наприклад, станом на 10.04.2019 Фонд надав до Казначейства платіжні доручення на перерахування матзабезпечення за заявами-розрахунками, що надійшли до нього по 01.03.2019 включно**. Нагадаємо, Фонд має профінансувати заявлені страхувальником суми протягом 10 робочих днів (п. 8 Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою Фонду від 19.07.2018 № 12далі — Порядок № 12). Тож усі дні, що перевищують цей строк, — затримка.

** За інформацією Правобережного відділення УВД ФСС у м. Києві.

ТОП-5 бажань працівників: відмовити чи погодитися

ФСС затримує фінансування лікарняних: чи сплачувати податки
Ірина ЧигирЕксперт МСFR Головбух
Працівник бажає отримати зиск у дрібницях. Не поспішайте відмовляти. Можливо, відмова обійдеться вам дорожче, аніж згода. Розглянемо конкретні ситуації, щоб з’ясувати, які прохання безпечніше виконати, а які можна відхилити.

Хто відповідатиме

У тому, що Фонд затримує кошти, вини роботодавця немає. Звісно, якщо він вчасно подав заяву-розрахунок до Фонду — протягом п’яти робочих днів із дати, коли комісія призначила виплатити матзабезпечення (п. 2 Порядку № 12). Проте це не значить, що за порушення строків фінансування відповідальність нестиме Фонд. Адже Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) не передбачає за це жодних штрафних санкцій.

Нагадаємо, перші п’ять днів хвороби страхувальник оплачує власним коштом, не чекаючи фондівських грошей. Решту днів оплачують після надходження коштів. Якщо Фонд вчасно не перераховує коштів на спецрахунок, підприємство не має права оплатити лікарняний власним коштом. За це карають штрафними санкціями.

Проблеми можуть виникнути, якщо працівник звільняється з підприємства, так і не отримавши коштів із Фонду. Ми вважаємо, що роботодавець має провести остаточний розрахунок без погашення заборгованості за коштами, що не отримав із Фонду. Такої ж думки дотримується і Мінсоцполітики (лист від 03.12.2013 № 1347/13/84-13). Воно наголошує, що строки кінцевого розрахунку з працівником за статтею 116 Кодексу законів про працю України не будуть порушені, позаяк суми матеріального забезпечення із шостого дня тимчасової непрацездатності застрахована особа отримує від Фонду і за рахунок коштів Фонду. Проте ризик у тому, що роз’яснення старе, а відтоді законодавчі норми оновлювали. Другий момент — знати позицію Мінсоцполітики добре, але ж перевіряє і штрафує Держпраці, а вона цього питання не коментує.

Чи платити податки з лікарняних, якщо коштів не отримали

Роботодавець зобов’язаний сплатити ЄСВ з нарахованої за календарний місяць суми матзабезпечення не пізніше за 20-те число наступного місяця. Цей обов’язок не залежить від джерел фінансування, форми, порядку, місця виплати і використання, а також від того, чи виплатили такі суми фактично після їх нарахування. Це офіційна позиція ДФС (ЗІР; підкатегорія 301.04.01). Так вимагає і підпункт 6 пункту 3 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449. Тобто якщо лікарняні нарахували, але не отримали, все одно вчасно перерахуйте з них ЄСВ — не пізніше за 20-те число місяця, наступного за місяцем нарахування.

Складніше зі строками сплати ПДФО і військового збору. Сплатити їх до бюджету маєте під час виплати належних працівникові сум лікарняних (пп. 168.1.2 Податкового кодексу України; ПК). Якщо працівник отримує лікарняні в касі підприємства, ПДФО і військовий збір сплатіть упродовж трьох банківських днів після дня виплати.

Якщо лікарняні нарахували, але працівник їх не отримав, сплатіть ПДФО і військовий збір не пізніше ніж за 30 календарних днів після місяця, в якому нарахували дохід (пп. 168.1.5 ПК). Тобто якщо лікарняні у бухобліку нарахували у березні, а коштів із Фонду для їх виплати так і не дочекалися, податки все одно сплатіть не пізніше за 30 квітня. У банках і Казначействі це буде неробочий день, тому покваптеся сплатити податки до 26 квітня включно.

Коштів із Фонду не отримали, податки сплатили власним коштом. Що далі?

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини