Головбух

Договір перевезення вантажу

 • 18 квітня 2019
 • 944
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Договір перевезення вантажу зустрічається у повсякденній діяльності будь-якого підприємства. Як обліковуються та оподатковуються такі договори, у чому різниця між в обліку між перевезенням, транспортно-експедиторськими та допоміжними послугами, оформлення ТТН і актів наданих послуг – про все це в сьогоднішній консультації.

Перевезення та супутні послуги

Одразу внесемо ясність щодо розрізнення дещо схожих, але різних послуг, які можуть бути прописані навіть в рамках одного договору, але мати різне оподаткування. Так, існують:

 • послуга з перевезення – це безпосередньо сама доставка вантажу, який довірений перевізнику іншою особою (відправником) до певного визначеного пункту призначення (ст. 909 ЦКУ, ст. 306 ГКУ);
 • транспортно-експедиторська послуга – це комплексна організація і забезпечення перевезення, а не саме перевезення. Такий висновок можна зробити зі ст. 1 Закону “Про транспортно-експедиторську діяльність” від 01.07.2004 р. № 1955. Це може бути, як при внутрішніх перевезеннях, так і при експорті, імпорті, транзиті вантажу. Комплексність у тому, що експедитор в межах договору може організовувати перевезення за маршрутом, який вибраний ним самим чи клієнтом, сплатити за доручення клієнта всі необхідні митні платежі, збори. Також він може знаходити та укладати договори з перевізниками від імені клієнта. Організовувати супровід товару та його розвантаження;
 • допоміжні послуги з транспортної діяльності – це може бути навантаження, розвантаження, перевантаження товару, складське оформлення товару.

Перевезення – це тільки фізичне переміщення товару з пункту А в пункт Б. Експедирування – це послуга з організації даного процесу, а не саме перевезення

З цього всього найбільш загальною є транспортно-експедиторська послуга, платіж по якій може покривати й послугу з перевезення й допоміжні послуги з навантаження тощо. В цьому й складність обліку подібних договорів, адже бухгалтеру треба все ж таки вести облік виходячи з суті договорів, а не того, кому був здійснений платіж. Складність ще полягає і в тому, що експедитор і перевізник може бути, по-перше, одна особа, по-друге, може бути ще й єдиний акт наданих послуг, який охоплює і перевезення і експедирування та супутні послуги. Також експедитор може виступати як посередник у платежу – приймати гроші від клієнта та потім платити з них перевізникам.

Навіщо треба розділяти дані послуги? Перевезення (доставка), товаро-транспортне експедирування та навантаження-розвантаження – слід розрізняти й виділяти окремо, так як можуть бути нюанси з оподаткуванням, особливо з ПДВ.

Товарно-транспортна накладна (форма № 1-ТН)

Особливості оподаткування послуг з перевезення вантажів

Система оподаткування, на якій знаходиться, замовник послуг з перевезення значення не має. У платників податку на прибуток:

 • малодоходників – все за правилами бухгалтерського обліку. Але звертаємо увагу, що їх треба дотримуватися. Витрати з перевезення товару входять до складу транспортно-заготівельних витрат (ТЗВ), які в свою чергу включаються до первісної вартості придбаних товарно-матеріальних цінностей. Але це не стосується витрат на транспортно-експедиційні послуги – вони входять до складу витрат періоду (про облік таких витрат детальніше нижче);
 • великодоходників – податкові різниці відсутні.

У єдиноподатників також ніяких податкових проблем з обліком придбаних послуг такого роду не виникає.

ПДВ при оплаті транспортних послуг

Якщо все відбувається в межах України, то тут все просто, як і з іншими послугами:

 • ПДВ за ставкою 20%;
 • податковий кредит визначається, як і звичайно, за правилами першої події. Це значить, що при попередній оплаті такої послуги виникає уже право на податковий кредит за умови реєстрації відповідної податкової накладної перевізником.

Значно складніше, якщо існує перетин державного кордону при перевезенні й є нерезиденти.  Проблема тут у тому, що вважати місцем постачанням послуги? ПДВ може бути тільки за умови, що місцем постачання є Україна. Нижче наведені правила щодо цього:

Вид послуги

Як визначається місце постачання послуги?

ПДВ

місце постачання:

територія України

за межами території України

послуга з перевезення

місце реєстрації постачальника

(п. 186.4 ПКУ)

20%

немає

транспортно-експедиторська послуга

місце реєстрації отримувача послуг

(пп. “ж” п. 186.3 ПКУ)

допоміжні послуги (навантаження)

місце фактичного постачання послуги

(пп. “а” пп. 186.2.1 ПКУ)

Якщо послугу з перевезення замовлена у нерезидента, то ПДВ немає 

Міжнародні транспортно-експедиторські послуги і ПДВ

Договір перевезення вантажу
Наталія ТОВЧЕНИК, експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Вартість транспортно-експедиторських послуг складається із вартості перевезення, допоміжних послуг і транспортного експедирування. Чи потрібно нараховувати ПДВ на кожну складову цих послуг?

Чи складати ТТН?

Звичайно, що складати, якщо не хочете невизнання податкового кредиту з ПДВ по витратам з доставки з боку податківців. Вони вважають операції фіктивними, якщо немає товарно-транспортної накладної (індивідуальна податкова консультація ДФС від 19.02.2018 р. № 654/6/99-99-14-03-03-15/ІПК, консультація 102.02 ЗІР). Навіть наявність акта наданих послуг не є для них аргументом.

Вимога щодо наявності ТТН міститься в переліку документів з Постанови Кабміну від 25.02.2009 р. № 207. Також про ТТН йде мова у п. 11 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, наказ Мінтранспорту від 14.10.1997 р. (далі – Правила № 363).

ТТН – це обов’язковий документ при перевезенні

Єдині ситуації, коли можна без ТТН:

 • вантаж перевозиться власним транспортом покупця. Ви його самі собі забрали, то тут відсутня послуга з постачання й немає потреби в ТТН;
 • вантаж перевозиться власним транспортом продавця. Тут те саме – відсутня послуга з постачання. Але це тільки в тому випадку, якщо продавець не включив дану послугу окремою статтею в накладну чи окремий акт наданих послуг (виділив суму доставки окремо). Якщо є окрема сума за перевезення – тоді неодмінно треба ТТН;
 • доставка відбувається поштовою службою. Перевезення при цьому має бути оформлено за документами даної служби. Згадані Правила № 363 не стосуються поштових послуг. Але поштовий оператор має бути наявний у Реєстрі операторів поштового зв’язку. Відомі оператори – Укрпошта, Нова пошта, Міст Експрес –  там є.

Складання ТТН також не звільняє від складання акта наданих послуг, адже стандартні бланки ТТН не містять ключового – вартості самої послуги.

Акт надання послуг з перевезення

Після закінчення перевезення має бути складений Акт наданих послуг (або акт виконаних робіт/наданих послуг). Акт складається у довільній формі, однак, слід прослідкувати за:

 • дотриманням усіх обов’язкових реквізитів визначених п. 1 ст. 9 Закону про бухоблік, наприклад, в чому саме полягала послуга, її вартість, місце здійснення (звідки й куди було перевезення);
 • прослідкувати за  датами. Якщо вантаж за накладними було передано отримувачу, скажімо, 17 квітня, то й акт треба складати на цю ж дату, тобто 17 квітня (є такі “побажання” з боку ДФС, лист ДПАУ від 20.05.2010 р. № 9895/7/16-1517-08). Ну й звичайно, якщо перевізник є платником ПДВ, то дата має співпадати з зареєстрованою податковою накладною.

Акт наданих послуг має бути обов’язково з “правильною” датою 

СКАЧАТИ БЛАНК ПОДАТКОВОЇ НАКЛАДНОЇ 2019

Відображення в обліку послуг з перевезення

У бухгалтерському обліку послуги з доставки є транспортно-заготівельними витратами. За п. 9 П(С)БО 9 “Запаси” (аналогічні норми діють і щодо основних засобів) такі витрати включаються до первісної вартості. ТЗВ по запасам може обліковуватися наступними способами:

 • або розподілятися на вартість придбаних запасів одразу в момент їх оприбуткування;
 • або накопичуватися на окремому рахунку, а потім списуватися на витрати по мірі списання придбаних запасів (наприклад, це можуть бути рахунки типу 200, 201.0, 289, які наведені в Методрекомендаціях з обліку запасів, наказ Мінфіну від 10 січня 2007 р. № 2). Для цього використовується середній відсоток ТЗВ.

Склад ТЗВ описаний в абз. 5 п. 9 П(С)БО 9. Також ще існують Методичні рекомендації з формування собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості, наказ Мінпромполітики від 09.07.2007 р. № 373 (далі – Методрекомендації № 373). Дані Методрекомендації у цьому питанні більш детальні. Щодо витрат на доставку, експедиторських і допоміжних витрат картина наступна:

Транспортно-заготівельні витрати

так  (входять до первісної вартості запасів):

ні (це витрати періоду):

 • оплата тарифів (фрахту) за навантажувально-розвантажувальні роботи;
 • транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, включаючи витрати зі страхування його ризиків.
 • витрати понесені у зв’язку з внутрішніми перевезеннями запасів по території підприємства або між його структурними підрозділами;
 • транспортно-експедиційні послуги й інші послуги, пов’язані з реалізацією продукції (товарів).

Транспортно-експедиційні послуги не входять до складу транспортно-заготівельних витрат, а списуються одразу на витрати періоду

Звичайно, що виділити транспортно-експедиційні витрати можна тільки за умови їх виділення в самому акті наданих послуг (або мають бути окремі акти).

Нижче наведемо типові бухгалтерські проведення з доставки ТМЦ.

Господарська операція

Дт

Кт

Сума

1

Здійснена попередня оплата за послуги з перевезення та супровідні послуги експедирування

371

311

3600,00

2

Визнано податковий кредит з ПДВ за зареєстрованою податковою накладною

641

644

600,00

3

Здійснена попередня оплата вартості товарів

371

311

48000,00

4

Визнано податковий кредит з ПДВ за зареєстрованою податковою накладною

641

644

8000,00

5

Оприбутковано товари за накладною та ТТН

201.1

631

40000,00

6

Відображений розрахунок ПДВ по придбаним товарам

644

631

8000,00

7

Витрати з перевезення (транспортування) віднесено на рахунок обліку ТЗВ (за актом наданих послуг)

201.0

631

2500,00

8

Витрати на товаро-транспортне експедирування, які були окремою сумою в акті наданих послуг, віднесено на адміністративні витрати (як професійні послуги за П(С)БО 16 “Витрати”)

92

631

500,00

9

Відображений розрахунок ПДВ по придбаним послугам з перевезення та супровідним послугам

644

631

600,00

10

Взаємозалік заборгованостей з постачальником товарів

631

371

48000,00

11

Взаємозалік заборгованостей з перевізником-експедитором

631

371

3600,00

У разі якщо перевезення відбувається при реалізації замовником своєї продукції (товарів), то витрати на перевезення відносяться на рахунок  93 “Витрати на збут”.

   

Договір перевезення вантажу ЗРАЗОК 2019

Зразок типового договору перевезення наведено у файлі нижче. Зазначимо, що договір має містити наступні обов’язкові умови (ст. 638, 909 ЦКУ, ст. 307 ГКУ):

 • найменування та місцезнаходження сторін;
 • найменування та кількість вантажу, його упаковка;
 • умови й строк перевезення;
 • місце і час навантаження  і розвантаження;
 • вартість перевезення;
 • інші умови, які погоджені сторонами.

Договори можуть укладатися як разові, так і на тривалі перевезення. Якщо перевезення здійснюються систематично, то кількість, місце доставки в договорі не вказуються, так як складається Заявка на перевезення, яка є додатком до договору та його невід’ємною частиною. У Заявці ж може вказуватися і строк доставки.

 Договір перевезення (зразок)

Скачати зразок договору

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Навіть якщо вже знайшли відповідь на своє запитання...

...рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини