Головбух

Яка максимальна тривалість листка непрацездатності

  • 9 квітня 2019
  • 7785
  • Середній бал: 0 із 5
Експерт MCFR Головбух

Працівник перебуває на лікарняному за одним страховим випадком, що триває вже 7 місяців. У графі «діагноз» нічого не прописано. На МСЕК працівника не відправляють. Лікар, що лікує працівника, сказав, що листки непрацездатності будуть чинні до 10 місяців. Чи встановлений максимальний строк тривалості перебування працівника на лікарняному? Скільки лікарняних можна оплатити протягом року? Який взаємозв’язок між строком лікарняного листка і діагнозом?

За період перебування на лікарняному працівник як застрахована особа має право отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності. Інакше кажучи, він може реалізувати своє право на матеріальне забезпечення й отримання соціальних послуг відповідно до чинного законодавства про соціальне страхування. Роботодавець повинен забезпечити йому це право.

Основний закон, що забезпечує гарантії громадян, що працюють, щодо соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, — Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105). Право працівника отримати оплату за листком непрацездатності виникає в разі настання страхового випадку в період його роботи, включаючи час випробування і день звільнення (ч. 1 ст. 19 Закону № 1105). А ось чи весь період, на який припав цей страховий випадок, підлягає оплаті, чи лише якась його частина? Давайте розбиратися.

Закон № 1105, а саме частина 2 статті 22 проголошує: «допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності».

Як отримати лікарняні від Фонду соцстраху

Яка максимальна тривалість листка непрацездатності
Шарий ТарасКерівник експертної групи MCFR Головбух, сертифікований фахівець з міжнародних стандартів фінансової звітності (ACCA DipIFR(rus))
Розрахунок лікарняних та декретних здійснюйте за новими правилами. Також зважте, що з 01.10.2018 почала діяти нова форма заяви розрахунку для лікарняних. Покроково і з прикладами про те: • що нового в порядку отримання фінансування; • як рахувати страховий стаж: за довідками ОК-5 та ОК-7 чи за новим додатком 9; • хто приймає рішення про призначення лікарняних та декретних підприємцям, членам фермерських господарств, особам, які провадять незалежну профдіяльність; • як заповнити заяву-розрахунок; • в які строки виплатити кошти; • що Фонд соцстраху перевірить у заявці на фінансування; • як звітувати за отримані кошти

Визначення «весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності» здається доволі переконливим. Але не все так просто. На цей самий «весь» період до відновлення накладається певний принцип або, скажімо, порядок дій, яких мають дотримувати лікарі під час виписування листка непрацездатності. Цей порядок залежить, насамперед, від тривалості хвороби.

Заява-розрахунок лікарняних СКАЧАТИ

Лікування амбулаторно

Яка максимальна тривалість амбулаторного лікування?

На самому початку захворювання, коли працівник тільки-но звернувся по медичну допомогу амбулаторно, лікар, що лікує, виписує йому листок непрацездатності спочатку строком на 5 календарних днів. Далі, якщо людина продовжує хворіти, лікар може продовжити лікарняний до 10 календарних днів. А коли необхідне подальше лікування, рішення про продовження лікарняного приймають колегіально лікар, що лікує, та завідувач поліклініки, амбулаторії — до 30 днів (п. 2.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455далі — Інструкція № 455).

Якщо й цього часу недостатньо для повного відновлення здоров’я працівника, тоді рішення про збільшення строку перебування на лікарняному ухвалює лікувально-консультативна комісія (ЛКК).

Лікарняний 2019 можуть збільшити до строків, передбачених для направлення на медико-соціальну експертну комісію (МСЕК). А саме, ЛКК направляє хворого на МСЕК для встановлення інвалідності, якщо він продовжує хворіти (його працездатність не відновилася) після спливу із дня настання непрацездатності (п. 4.1 Інструкції № 455)

  • 4 місяців без перерв;
  • 5 місяців із перервою за одним і тим самим захворюванням або його ускладненнями за останні 12 місяців;
  • 10 місяців — у разі захворювання на туберкульоз.

За рішенням МСЕК хворого можуть визнати:

  • тимчасово непрацездатним. Тоді працівникові продовжують лікування до повного відновлення здоров’я або до повторного направлення на МСЕК (п. 4.4 Інструкції № 455);
  • обмежено працездатним. Зазвичай це друга чи третя група інвалідності. Якщо працівник за станом здоров’я може виконувати свої колишні трудові обов’язки, але не у повному обсязі, роботодавцеві рекомендують запропонувати працівнику інші умови роботи — неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Якщо працівник не може за станом здоров’я виконувати свої колишні обов’язки, МСЕК рекомендує роботодавцеві запропонувати йому іншу посаду і роботу, яку той зможе виконувати відповідно до його можливостей;
  • повністю непрацездатним. Зазвичай це перша група інвалідності. Тоді працівника звільняють з роботи.

Лікування у стаціонарі

Яка максимальна тривалість лікування у стаціонарі  Яка максимальна тривалість листка непрацездатності

Якщо працівник звертається по медичну допомогу одразу до стаціонару, тривалість лікарняного в умовах стаціонару не встановлено. Лікарі не можуть заздалегідь прогнозувати перебіг лікування хворого, його стан, самопочуття, період реабілітації. Тому порядок виписування листка непрацездатності в умовах стаціонару буде іншим.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини