Головбух

Експорт сільськогосподарської продукції

 • 28 березня 2019
 • 163
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Сільськогосподарська продукція України орієнтована на експорт. За останні роки її частка в загальному експорті тільки зростала й перевищила 41%. Є чимало уже досвідчених в експорті аграрних підприємств і є й такі, що тільки шукають вихід на зовнішні ринки. Гадаємо, що дана консультація допоможе бухгалтерам корисною усім.

Статус “сільськогосподарська продукція” – на що впливає?

Організаційні питання, бюджетне відшкодування ПДВ, валютний контроль, курсові різниці, оподаткування – це далеко не повний перелік того, в чому треба орієнтуватися бухгалтеру підприємства-експортера сільськогосподарської продукції. Почнемо з першого.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Чи належить той чи інший продукт до сільськогосподарської продукції відповідь дає просте правило: зазирнути треба в довідник УКТ ЗЕД. Якщо товар належить до груп 1-24 класифікатора, то він сільськогосподарський (пп. 14.1.234 ПКУ, ст. 1 Закону “Про оптові ринки сільськогосподарської продукції” від 25.06.2009 р. № 1561). Однак, для цілей оподаткування це поняття дещо вужче. Під сільськогосподарську продукцію у цілях ПКУ не потрапляють:

 • продукція, яка була придбана на стороні (див. пп. 14.1.234 ПКУ);
 • підакцизна продукція, наприклад, медовуха чи горілка, тютюн. Хоча вони й мають сільськогосподарське походження та потрапляють до груп 1-24 УКТ ЗЕД.

Сільськогосподарська продукція – це групи 01-24 УКТ ЗЕД

Сільськогосподарська продукція зокрема це: живі тварини, м’ясо, риба, молюски, молоко і молочні продукти, яйця, мед натуральний, овочі, живі дерева, кава, чай, горіхи, зернові, насіння, солод, крохмаль, олія, віск, цукор, какао, борошно, оцет.

Виникає питання, як це впливає на експорт, його оформлення та оподаткування? На оподаткування – ніяк, так як правила експорту сільськогосподарської продукції такі ж як, і для інших товарів. Є групи товарів, які йдуть за нульовою ПДВ-ставкою, а є звільнені (про це детально нижче). Єдине, що реалізація такої продукції важлива для тих, хто на 4 групі єдиного податку. Як відомо для них частка реалізації такої продукції за попередній податковий (звітний) рік  має бути не менше 75%, щоб не втратити групу. І ця частка має бути саме вироблена ними, а не закуплена як товар за згаданим пп. 14.1.234 ПКУ.

Насьогодні експорт власної сільськогосподарської продукції не має якогось специфічного оподаткування

А от саме митне оформлення продукції, яка потрапляє в групи 1-24 УКТ ЗЕД може мати такі нюанси як:

 • сертифікат якості;
 • сертифікат походження;
 • фітосанітарний сертифікат;
 • карантинний сертифікат;
 • ветеринарний сертифікат;
 • наявність експортного мита.

Розглянем це детальніше.

Експорт продукції, яка потрапляє під певні сільськогосподарські групи УКТ ЗЕД вимагає відповідних сертифікатів, а також може потрапити під експортне мито

Особливості митного оформлення сільськогосподарської продукції

Якщо у вас ще не було експорту, то треба зарані зареєструватися на митниці. Дану процедуру достатньо зробити один раз. Це можна зробити й електронний спосіб. ДФС має надіслати не пізніше наступного робочого дня відповідне повідомлення.

Тепер щодо пакету документів. До звичних експортних документів належать: митна декларація, ЗЕД-контракт (він може бути на мові держав, з якими Україна має митний союз, може бути англійською мовою), виставлений рахунок (інвойс) на покупця-нерезидента, транспортні документи (CMR, авіанакладна, коносамент, Carnet TIR). Як заповнити митну декларацію та про її види можна знайти в публікації на нашому порталі. Для заповнення митної декларації, особливо вперше, радимо скористатися послугами митного брокера.

Митна декларація – ключовий документ в оформленні експорту та подальшого його бухгалтерського обліку. Однак, без деяких сертифікатів вашу продукцію на експорт просто не випустять

СКАЧАТИ Приклад заповнення митної декларації

Тепер щодо специфічних сертифікатів:

Сертифікат

Коли і для чого

Хто видає та особливості дії

сертифікат якості товару

для зернових, так як вони можуть бути різного сорту, лабораторія має встановити вміст клітковини і т.п.;

Акредитована лабораторія

сертифікат походження товару, у т.ч. EUR-1

для ситуації, коли його хоче покупець, так як у його країні діє пільга по оподаткуванню товарів з України чи з інших відомих йому причин

Сертифікат EUR-1 (преференційний доступ на ринок ЄС) видає митниця.

Сертифікати інших видів може отримати Торговельно-промислова палата

фітосанітарний сертифікат

для продукції, яка потрапила в Перелік № 705*

Державний фітосанітарний інспектор (Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів), строк дії сертифікату 14 днів

карантинний сертифікат

для продукції яка потрапила в Перелік № 705*

Державний фітосанітарний інспектор (Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів), строк дії сертифікату 14 днів

міжнародний ветеринарний сертифікат

для продукції тваринного походження

Держінспектор ветеринарної медицини або уповноважені (офіційні) лікарі ветеринарної медицини

* Перелік № 705 – Перелік об’єктів регулювання у сфері карантину рослин для цілей імпорту, експорту та реекспорту, постанова КМУ від 12.05.2007 р. № 705.

Де отримати консультацію по експорту?

Звичайно, що експорт кожного товару в конкретну країну може мати особливості. Знайти консультацію на конкретні питання можна у найнятого вами митного брокера чи Торговельно-промисловій палаті України, відділення якої є в усіх регіонах України.

Оподаткування експорту сільськогосподарської продукції

Тепер щодо оподаткування. Для компактності ми основні нюанси звели до таблиці нижче.

Податок

Ставка

Як оподатковується

ПДВ

0%

На основі пп. 195.1.1 ПКУ це загальна ставка для всіх експортованих товарів. При експорті такої продукції виникає право на відшкодування від’ємного значення ПДВ (відшкодування податкового кредиту з ПДВ).

Базою нарахування ПДВ за нульовою ставкою для самостійно виготовленої продукції є звичайна ціна, а для придбаних товарів – ціна придбання.

Без ПДВ

На основі п. 63 підрозд. 2 Перехідних положень ПКУ є список звільнених від ПДВ товарів. Серед сільськогосподарської продукції під звільнення потрапляють: соєві боби. З 2020 року – насіння свірипи та ріпаку. Однак, для експортерів-виробників такої продукції діє ставка 0% (детальніше п. 63 підрозд. 2 Перехідних положень).

Для таких товарів не здійснюється відшкодування податкового кредиту з ПДВ, як для інших експортних. Більше того, при використанні товарів у звільненій від ПДВ діяльності, підприємство нараховує компенсуючі податкові зобов’язання з ПДВ (п. 198.5 ПКУ).

Податок на прибуток

18%

Збільшує дохід, а отже, й прибуток. Специфічного оподаткування не має. Податкових різниць теж немає.

Єдиний податок

3(5)% для 3 групи

Збільшує оподатковуваний дохід. Оподатковується у загальному порядку.

Від обсягу угідь – 4 група

Не впливає, так як база оподаткування залежить від площі землі та її нормативно-грошової оцінки.

Мито

Без мита

Здебільшого мито відсутнє.

10%

Для насіння льону, соняшника, рижію (Закон від 10.09.1999 р. № 1033.)

21%

Для живої великої рогатої худоби, крім чистопородних племінних, для живих вівець (Закон від 07.05.1996 р. № 180).

Як бачите, в цілому оподаткування експорту таке ж, як і для всіх товарів.

Спецрежим оподаткування сільськогосподарських виробників

Спецрежим оподаткування власно-виготовленої продукції був скасований з 1 січня 2017 року. Натомість для платників ПДВ є бюджетні  дотації (див. Закон “Про державну підтримку сільського господарства України” від 24.06.2004 р. № 1877, далі – Закон № 1877).

Спецрежим зараз відсутні. Оподаткування сільськогосподарського експорту стандартне

Бюджетне відшкодування ПДВ сільськогосподарським експортерам

Сільськогосподарські експортери, як і всі інші платники ПДВ мають право на отримання відшкодування з ПДВ за від’ємним значенням рядка 19 Податкової декларації з ПДВ. Дане відшкодування можна зазначити як повністю, так і частково. Його можна отримати в межах ліміту реєстрації податкових накладних як на вказаний рахунок у банку, так і як зарахування до сплати податків/зборів. Можна обрати й поєднання цих варіантів.

СКАЧАТИ Декларацію з ПДВ

Експортна податкова накладна

Звертаємо увагу на заповнення деяких граф податкової накладної з нульовою експортною ставкою для сільськогосподарського експортера:

Графа податкової накладної

Нюанси заповнення

Дата складання

Дата виникнення податкового зобов’язання – дата остаточного оформлення митної декларації. правило першої події тут не працює й отримання попередньої оплати від покупця не призводить до податкового зобов’язання.

Не підлягає наданню покупцю з причини

07 – експорт (також не забуваємо проставити  “Х”).

ІПН отримувача

3000000000

Покупець

Назву покупця можна зазначати англ. чи іншою мовою без перекладу (роз’яснення ДФС ЗІР 101.16)

Податковий номер покупця

Не ставиться

Розділ А, ряд. І та VII

Загальний обсяг постачання за ставкою 0%.

Розділ Б, графа 3.1

Код товару за УКТ ЗЕД (можна 4 цифри; якщо товар раніше був імпортований, то – всі 8 цифр)

Розділ Б , графа8

901 – код нульової ставки.

Розділ Б, графа 10

Обсяг постачання (база оподаткування). Для експорту власно-виготовленої продукції – звичайні ціни.

Розділ Б, графа 11

Сума ПДВ – 0,00 грн

Розділ Б, графа 12

Як знайти свій код: див. п. 16 Порядок заповнення податкової накладної, наказ Мінфіну від 31.12.2015 р.  № 1307. Також знадобиться знати свою статтю з профільного Закону № 1877.

Інші графи

У звичайному порядку.

Валютний контроль 2019 і експорт сільськогосподарської продукції

Ще одне організаційне питання експортних операцій, яке стосується всіх підприємств, не тільки сільськогосподарських – валютне регулювання з боку НБУ. З 07 лютого 2019 р. діють нові правила. Звертаємо експортерів на наступне:

30% – продаж інвалютної виручки з 1 березня 2019 року

Валютний контроль

Обмеження

На що звернути увагу

Строки розрахунків за ЗЕД-контрактами

365 днів

(було 180)

Ситуація отримання попередньої оплати – відвантажити протягом 365 днів. Якщо відвантажили товар на експорт, то отримати гроші теж треба протягом даного строку.

Однак, санкції за порушення строку скасовані.

Примусовий продаж інвалютної виручки експортера

30% іноземної виручки банк має продати

(з 1 березня 2019 р., до цього було 50%)

Гроші спочатку будуть зараховані на розподільчий рахунок, а вже потім тільки після продажу, виручка надійде на 2 поточних рахунки: у гривні та валютний (у пропорційні 30/70). Ще може бути й комісія банку за операцію.

Валютний нагляд відсутній

Операції по експортно-імпортним контрактам до 150 тис. грн

На такі операції не поширюється вимога про розрахунки протягом 365 днів за експортно-імпортними контрактами

Бухгалтерський облік експорту сільськогосподарської продукції

Бухгалтерський облік експорту продукції сільського господарства в цілому такий же які і інших товарів. Основні його нюанси тут:

Нюанси обліку

Як врахувати

Дата визнання доходу

Момент вручення товару покупцеві або перевізнику (дата переходу права власності). Дана дата може не збігатися з датою оформлення митної декларації.

Дата податкової накладної

Дата остаточного оформлення митної декларації.

Курс НБУ для визначення доходу

Якщо попередньої оплати не було, курс НБУ на дату визнання доходу. Якщо була попередня оплата – курс НБУ на дату попередньої оплати. Якщо оплата була часткова, то поєднання цих варіантів (п. 5 П(С)БО 21).

Дата визнання доходу для обліку єдиного податку у спрощенців 3 групи

Дата зарахування виручки з розподільного рахунку на поточні рахунки експортера (роз’яснення ДФС ЗІР 108.01.02).

Рахунок для обліку надходження інвалютної виручки

Субрахунок 316 “Спеціальні рахунки в іноземній валюті”.

Проводки з експорту сільськогосподарської продукції

Наостанок розглянемо простий приклад:

 • 26.03.2019 р. ТОВ “Едельвейс-Агро” отримало попередню оплату за зернові у розмірі 2000€ (100% контракту).
 • 29.03.2019 р. – продукція була передана перевізнику;
 • 01.04.2019 р. – оформлення вантажної митної декларації.

Дата

Курс НБУ

Господарська операція

Дт

Кт

Сума

1

26.03.2019

32 грн /1€

Отримання авансу за ЗЕД-контрактом від покупця у євро

316

681

2000€/

64000 грн

2

Банк утримує 30% інвалютних надходжень на продаж

334

316

600€/

19200 грн

3

Зараховано на поточний валютний рахунок 70% валюти, що надійшла від покупця

312

316

1400€/

44800 грн

4

27.03.2019

31,95/1€

Зараховано гривня від продажу валюти банком по курсу  по курсу 32,70 грн/1€

311

334

19620 грн

5

Визначена курсова різниця по коштам в дорозі (=(32-31,95)×600)

945

334

30,00

6

Визнано дохід від продажу валюти (=19620 + 30 – 19200)

334

711

450,00

7

Комісія банку

92

311

150,00

8

29.03.2019

31,50/1€

Передача продукції перевізнику та визнання доходу. За курсом на дату авансу: 32×2000 = 64000 грн

362

701

64000,00

Списана собівартість зернових

901

271

30000,00

9

30.03.2019

31,50/1€

Визначено збиток від курсової різниці по валютному рахунку (=(32 – 31,50)×1400)

945

312

700,00

10

Закрито рахунки обліку доходів

701

791

64000,00

711

791

450,00

Закрито рахунки обліку витрат

791

901

30000,00

791

92

150,00

791

945

30,00

10

01.04.2019

31,00/1€

Складання нульової митної декларації

701

641

0,00

Оплата послуг брокера

377

311

1000,00

11

Послуги брокера віднесено на витрати на збут

93

377

1000,00

12

30.04.2019

33,00/1€

Взаємозалік заборгованостей

681

362

2000€/

64000,00

13

Дохід від курсової різниці по валютному рахунку (= (33–31,50)×1400)

312

714

2100,00

14

Закрито рахунки обліку доходів

714

791

2100,00

701

791

0,00

15

Закрито рахунки обліку витрат

791

93

1000,00

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини