Головбух

Додаткова відпустка інвалідам та учасникам бойових дій

 • 26 березня 2019
 • 3053
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Розглянемо додаткові відпустки особам з інвалідністю та учасникам бойових дій та розберемо, чим вони відрізняються між собою та від звичайних щорічних додаткових відпусток. Даний огляд буде цікавим усім, у кого працюють учасники бойових дій, учасники війни, учасники АТО та працівники, що мають інвалідність (не обов’язково внаслідок військових дій).

Відпустки інвалідам, учасникам бойових дій, АТО-вцям

Розберемо спочатку, що таке додаткова відпустка та в чому різниця між різними її видами, а потім підійдемо до питань оплати та їх документального оформлення.

Зразок заяви на додаткову відпустку учасника бойових дійСКАЧАТИ приклад оформлення документу

Зразок наказу про надання додаткової відпустки СКАЧАТИ приклад оформлення документу

Поняття “додаткова відпустка” декілька разів зустрічається у Законі про відпустки від 15.11.1996 р. № 504 (далі – Закон № 504). Так, його можна зустріти у таких видах:

 • різновид щорічної відпустки, серед яких за шкідливі, важкі та особливі умови праці (п. 1 ст. 4 Закону № 504);
 • додаткова відпустка у зв’язку з навчанням (п. 2 ст. 4 Закону № 504; ст. 13-15, ст. 151 Закону № 504);
 • додаткова відпустка окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності (ст. 162 Закону № 504, те ж саме у ст. 772 КЗпП);
 • додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Де ж тут відпустка для інвалідів та відпустка учасникам бойових дій, учасникам АТО? Розпочнемо з першого. Самого поняття “додаткова відпустка інвалідам” в діючому трудовому законодавстві насправді не існує, хоча інколи її хочеться так назвати. Просто ж “відпустка для інвалідів (правильніше – осіб з інвалідністю)” є і існує у 3-х формах:

 • щорічна основна відпустка збільшеної тривалості (ч. 7 ст. 6 Закону № 504);
 • відпустка без збереження зарплати, яка надається працівникові в обов’язковому порядку (пп. “6” та “7” ст. 31 Закону № 504);
 • додаткова відпустка для осіб з інвалідністю внаслідок війни і “захована” вона під додаткову відпустку постраждалим внаслідок Революції Гідності (ст. 162 Закону № 504).

Як бачимо тільки щодо останнього випадку вживається  слово “додаткова”. Однак, роботодавець може й сам прописати у колективному/трудовому договорі право працюючих інвалідів на отримання дійсно додаткових відпусток. Вона підпаде під “інші види” в категорії щорічних додаткових відпусток за п. 1 ст. 4 Закону № 504.

Особи з інвалідністю мають не додаткову, а основну щорічну відпустку збільшеної тривалості

Тепер щодо другої категорії. Додаткова відпустка учасникам бойових дій “прихована” теж під додаткову відпустку постраждалим внаслідок Революції гідності (все та ж ст. 162 Закону № 504).

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Статус додаткової мають відпустки учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни

І наостанок – додаткові відпустки учасникам АТО. Такого поняття знову в Законі № 504 немає. Але зазирнути треба до п. 19 ст. 6 Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”  від 22.10.1993 р. № 3551 (далі – Закон № 3551). За цим пунктом учасники АТО, які брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО у період її проведення належать до учасників бойових дій. Щоправда бухгалтеру розбиратися, хто, де й коли був і що там виконував не варто: учасник АТО повинен мати посвідчення учасника бойових дій. Як його й кому видавати – це питання Кабміну та МіноборониПоложення з постанови Кабміну від 12.05.1994 р. № 302, далі – Положення № 302). Це ж саме стосується й інших учасників бойових дій – не АТО-ців – їх повний список можна знайти в ст. 6 Закону № 3551.

Учасники АТО прирівняні до учасників бойових дій і повинні мати відповідне посвідчення 

Відпустка додаткова, але така різна…

Розберемо тепер, чим відрізняються всі ці види додаткових відпусток, а потім підійдемо до питань оплати та їх документального оформлення. Це питання слід  ставити, так як відпустка учасникам бойових дій та додаткова щорічна відпустка мають різні підходи до рахування і кількості днів та різні обмеження. Наочна таблиця продемонструє цю різницю:

Критерій

порівняння

Додаткові відпустки

Щорічна додаткова відпустка

Додаткова (“бойова”)  відпустка для учасників бойових дій, учасників АТО, особи з інвалідністю внаслідок війни

Тривалість

до 35 днів, працівникам з ненормованим днем – 7 днів

14

Необхідність встановлення тривалості у колективному, трудовому договорі

Так

Ні, підставою є ст. 162 Закону № 504

Рік, за який надається

Робочий (рахується з дня працевлаштування)

Календарний (рахується з 1 січня)

Можливість поділу на частини

Так, за умови, що основна безперервна частина щорічної відпустки складає не менше 14 днів

Ні

Обмеження по тривалості щорічної відпустки

“щорічна” + “додаткова”

59 календарних днів

Ні, можна понад 59 днів. Така відпустка не зараховується до часу щорічної основної чи додаткової відпусток.

Можливість заміни на грошову компенсацію

Так, за умови отримання 24 календарних днів щорічної відпустки

Ні

Перехід на наступний рік

Так

Ні, 31 грудня право “згорає”

Компенсація відпустки при звільненні

Так

Ні

Врахування святкових і неробочих днів

Ні, святкові і неробочі дні не враховуються у тривалості відпустки

Так, святкові і неробочі дні рахуються у ці 14 днів

Чи треба відпрацьовувати 6 місяців для отримання права на таку відпустку

Так

Ні

Оплата днів відпустки

Так

Так, у звичайному порядку

Необхідність попередження роботодавця за 2 тижні

Так

Ні, може бути на основі усних домовленостей між працівником та роботодавцем***

Надання відпустки за графіком (у порядку встановленої черги)

Так

Ні

Можливість продовження на дні тимчасової непрацездатності, які припали на “бойову” відпустку чи виконання громадських обов’язків

Так

Ні

Можливість роботодавця відкликати працівника з відпустки

Так

Ні

Статус

Звичайна відпустка

Пільга**

* такі ж правила будуть діяти для щорічної подовженої основної відпустки інвалідам та додаткової відпустки інвалідам, передбаченої самим роботодавцем за колективним/трудовим договором;

** те, що “бойова” відпустка – це “пільга, гарантована державою”, і така відпустка на належить до щорічних прямо говориться у листі Мінсоцполітики від 23.09.2016 р. № 531/13/116-16;

*** запланувати її у графіку можна, але працівник все одно має право піти поза графіком.

“Бойова” додаткова відпустка неподільна та не може бути перенесена на наступний рік, компенсована грошима, вона надається незалежно від часу виходу та тривалості щорічної відпустки і надається коли цього хоче Захисник вітчизни, а не може чи хоче роботодавець

Як бачимо додаткова відпустка для учасників бойових дій, учасників АТО суттєво у правилах свого надання відрізняється від щорічної додаткової відпустки іншим категоріям працівників. Їх слід враховувати як бухгалтеру, так і кадровику. Бажано їх роз’яснити й самому працівнику що до виходу ним у свою заслужену бойовими діями відпустку, так як раптом він буде пару років її “накопичувати”, чекаючи на грошову компенсацію, а потім при звільненні все “спливе”. Маємо на увазі, що з даною “бойовою” відпусткою не може бути наступних ситуацій:

 • 2018 рік “не відгуляв”, а потім на 2019 рік працівник має 28 днів. Ні. 14 днів 2018 року “згорають” і у 2019 році буде тільки 14 днів;
 • взяв 7 днів, а потім ще 7 днів. Ні. Брати можна тільки одразу 14 днів або не брати взагалі;
 • при влаштуванні на роботу треба чекати 6 місяців, щоб вийти у відпустку. Ні. У “бойову” відпустку працівник має право піти хоч на наступний день після працевлаштування.

Ще одна відпустка – відпустка учасника війни…

Зверніть увагу на різницю в поняттях: “учасник бойових дій” та “учасник війни”. Це різні статуси з різними правами і й пільгами. Останні теж мають право на відпустку 14 календарних днів, однак, така відпустка надається без збереження зарплати (пп. “4” ст. 25 Закону № 504). Такі учасники мають право на отримання такої відпустки в обов’язковому порядку. Вона додається додатково до загального права на відпустку без збереження, яка, як відомо, становить 15 календарних днів. Тобто такі працівники можуть піти на 29 календарних днів без збереження зарплати щорічно (=14+15).

Учасник бойових дій та учасник війни – це різні пільгові категорії

Відпустка інвалідам

А тепер про відпустку осіб з інвалідністю. Ми уже з’ясували, що вона не додаткова оплачувана відпустка інвалідам, а щорічна основна. Отже, основні щорічні відпустки інвалідів подовжені та мають тривалість в залежності від групи інвалідності (ст. 6 Закону № 504):

 • І та ІІ група – 30 календарних днів (взагалі-то перша група вважається неробочою);
 • ІІІ група –  26 календарних  днів.

Нагадуємо, що звичайна щорічна основна відпустка – 24 календарних днів. Особи з інвалідністю мають 26 або 30.

Також зазначимо, що у осіб з інвалідністю є ще 2 “відпускні” пільги:

 • піти у щорічну відпустку не чекаючи 6 місяців відпрацювання на підприємстві і зробити це у зручний час (можна й поза графіком) (ст. 10 Закону № 504);
 • піти у безвідмовну відпустку без збереження зарплати тривалістю до 30 календарних днів (ІІІ група) або до 60 календарних днів (І, ІІ групи) (пп. “6” та пп. “7” ч. 1 ст. 25 Закону № 504).

Типові помилки під час обчислення відпускних

Додаткова відпустка інвалідам та учасникам бойових дій
ПЕТРУСЕНКО Іринаексперт MCFR
Аби розрахувати суму відпускних, спочатку треба обчислити середню заробітну плату працівника. До таких розрахунків дуже легко може закрастися помилка. Як цьому запобігти і як виправити помилку до приходу інспектора?

І звичайно, що для законного надання таких відпусток працівник має надати підтвердження того, що він має інвалідність – копію відповідного рішення МСЕК. Особи з інвалідністю з дитинства отримують посвідчення з управління соцзахисту.

Щодо осіб з інвалідністю внаслідок війни, то за наведеною вище таблицею вони мають право на таку ж додаткову відпустку, як і учасники  бойових дій. Даний статус надається особам, які з числа військовослужбовців, партизан, підпільників  та отримали поранення, контузію, каліцтво на військовій службі та/або при виконанні військових завдань (повне визначення – див. ч. 1 ст. 7 Закону № 3551). Такі працівники мають мати посвідчення інваліда війни (п. 3 Положення № 302).

Зразок заяви на додаткову відпустку учасника бойових дій

Нижче наведені приклади оформлення документів:

Зразок заяви на додаткову відпустку учасника бойових дій

СКАЧАТИ

Пояснюємо, чому в заяву додано слова про оплату відпустки у найближчий день виплати зарплати: за законодавством при виході у відпустку вона має бути оплачена не пізніше, ніж за 3 дні до її початку (ст. 21 Закону № 504, ч. 4 ст. 115 КЗпП). Так як здійснити це може бути неможливо (учасник бойових дій пише заяву сьогодні та йде у відпустку завтра), то щоб пізніша оплата не вважалася порушенням законодавства бажано додавати дане прохання в заяву, а виплатити уже в найближчий можливий день. Правова основа такої угоди між працівником і роботодавцем: п. 2 ст. 7 Конвенції про оплачувані відпустки від 24.06.1970 р. № 132, що ратифікована Україною.

І наказ керівника про задоволення прохання учасника бойових дій:

Наказ про надання додаткової відпустки

СКАЧАТИ

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS: ГОЛОВБУХ

✍ Річний Звіт з ЄСВ: як підприємцю заповнити без помилок

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Навіть якщо вже знайшли відповідь на своє запитання...

...рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини