Головбух

Податки із зарплати 2019

 • 25 березня 2019
 • 6557
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Питання заробітної плати хвилює кожного працівника, але найбільше з усіма тонкощами має бути обізнаний бухгалтер. Дана консультація буде корисною, як працівникам, що хочуть зрозуміти, як рахується сума “чистими”, яку вони отримують за результати своєї роботи на зарплатні картки, так і починаючому бухгалтеру для систематизації своїх знань. Зручні розрахунки та бухгалтерські проводки - у статті,

Різниця між зарплатою та оплатою договорів ЦПХ

Спершу проведемо грань між зарплатою та виплатами за договорами ЦПХ, які працівниками часто плутаються. Обидва варіанти передбачають оплату праці (роботи) фізичним особам. Однак, відмінностей чимало:

Порівняльні

 ознаки

Виплати найнятим фізособам за виконану роботу

Зарплата

За договорами ЦПХ

Оформлення відносин

Трудовий договір.

Як різновид можуть бути колективний договір, укладений контракт з працівником

Наявність самого договору ЦПХ, за яким оплачуються результати робіт (послуг), які надає фізособа.

Наказ про прийняття на роботу

Так

Ні

Запис у трудовій книжці

За основним місцем роботи обов’язково. Сумісники мають надати копію трудової книжки і також мають право на отримання запису в оригіналі трудової книжки, якщо його наддадуть.

Ні

Трудова книжка

Так

Ні

Основне законодавство, що регулює відносини

Кодекс законів про працю (КЗпП)

Цивільний кодекс України та Господарський кодекс України (ЦКУ, ГКУ).

Зверніть увагу, що таку фізособу не можна називати в договорі та інших документах “працівник”, не можна вживати такі поняття як “відпустка”, “відрядження”, “добові”, “лікарняні”, “декретні” тощо, так як все це є ознаками виключно трудових відносин.

Однак, існує й чимало спільного між згаданими виплатами:

 • податки із зарплати і з договорів ЦПХ нараховуються майже однаково (в чому різниця згадаємо після розгляду зарплати);
 • тим, хто платить, може бути як підприємство, так фізособа-підприємець. Вони однаково мають як наймати інших фізичних осіб за трудовим договором, так і за договором ЦПХ.

Зарплата – це тільки коли є трудова книжка та трудові відносини з дотриманням норм КЗпП

Наостанок нагадаємо, що за неоформлення трудових відносин, заміну фактичних трудових відносин на відносини за договорами ЦПХ – існує чималий штраф у 30 мінімальних зарплат за одного працівника, що у 2019 році становить 125190 грн. Такий штраф можуть накласти в ході перевірки Держпраці (також це можливо за поданням ДФС).

СКАЧАТИ ЗРАЗОК: Договір ЦПХ

Що входить до складу зарплати

Питання, що таке зарплата, з початку може здатися дивним, але не кожна виплата, яку отримує працівник входить до складу зарплати. На що це впливає? Звичайно, ж на податки, які сплачує працівник, так як зарплата та інші виплати працівникам оподатковуються по-різному. Нижче наводимо найпоширеніші виплати:

Зарплата

Виплати прирівняні до зарплати

(для цілей оподаткування)

Не зарплата, з іншим оподаткуванням

основна зарплата

додаткова зарплата

інші заохочувальні виплати та платежі

оплата за окладом, оплата днів перебування у відрядженні на основі середнього заробітку

різні премії по результатам роботи, оплата основної та додаткової відпустки, компенсація невикористаної відпустки, індексація зарплати, доплати за стаж, певні звання тощо

матеріальна допомога на оздоровлення, річні премії тощо

лікарняні

(як перші 5 днів, так і за рахунок Фонду соцстраху)

Матеріальна допомога на вирішення питань соціально-побутового характеру, добові, дивіденди, вихідна допомога при звільненні, виплати за договорами ЦПХ

Поділ заробітної плати на згадані 3 частини закріплений в Законі про оплату праці від 24.03.1995 р. № 108. Детальніше зі складом кожної з частин  зарплати можна ознайомитися в Інструкції зі статистики заробітної плати Держстату від 13.01.2004 р. № 5.

Індексація зарплати: 10 правил

Податки із зарплати
Тарас ШарийКерівник експертної групи MCFR Головбух, сертифікований фахівець з міжнародних стандартів фінансової звітності (ACCA DipIFR(rus))
Індексація зарплати — «бонус» для працівника і клопіт для бухгалтера. Проіндексувати зарплату — не просте завдання, але реальне. Як це зробити, експерт пояснить на основних правилах

Утримання з заробітної плати

Оподаткування заробітної плати передбачає сплату цілої низки обов’язкових платежів до бюджету та державних соцфондів. Їх усього три:

Однак, саме з зарплати працівника сплачуються тільки перші два – ПДФО і ВЗ. ЄСВ нараховується за рахунок витрат підприємства. Однак, всі 3 платежі сплачує за працівника підприємство (або підприємець-роботодавець). Складно? Для простоти покажемо, як розкладаються всі ті платежі на прикладі нарахування зарплати в 10000 грн:

Зарплата “брудними”  = 10000,00 грн

Нарахування на заробітну плату

Утримання з заробітної плати

ПДФО

(18%)

ВЗ

(1,5%)

ЄСВ

(22%)

1800,00 грн

150,00 грн

2200,00 грн

Всього утримань:

1950,00 грн

Виплачено зарплату “чистими” працівнику:

8050,00 грн (= 10000 – 1800 – 150)

Сплачено підприємством обов’язкових платежів державі:

4150 грн (= 1950 + 2200)

Всього витрати підприємства (зарплата “чистими” + ПДФО +ВЗ + ЄСВ):

12200,00 грн (=8050 + 1800 +150 + 2200)

З даного прикладу бачимо досить таку цікаву та “оптимістичну” арифметику, що працівник від роботодавця отримав 8050 грн, а держава – 4150 грн (більше половини від того, що отримав працівник, 52%).

ПДФО та ВЗ – це утримання з зарплати, що зменшують суму “на руки” 

Скільки відсотків вираховують із зарплати

На основі вищенаведеного прикладу можна вивести відсоток, який дозволяє швидко порахувати суму зарплати “на руки” як працівнику, так і бухгалтеру. Першому це дозволить зрозуміти, на що слід розраховувати від роботодавця, а другому – перевірити свої розрахунки.

Отже, 1950/10000 = 0,195. Саме 19,5% вираховується з зарплати. Отже, чистими працівник отримує 80,5% від заявленого роботодавцем (= 100% – 19,5%).

Наприклад, якщо нараховано “брудними”:

 • 4173 грн – “на руки” буде 3359,27 грн (= 4173 × 0,805);
 • 5000 грн – “на руки” буде 4025,00 грн ( = 5000 ×0,805);
 • 8000 грн – “на руки” буде 6440,00 грн (= 8000 ×0,805);
 • 15000 грн – “на руки” буде 12075 грн (= 15000 ×0,805).

ЄСВ, нагадуємо, не вираховується з зарплати, а нараховується окремо. На суму “чистими” він не впливає (див. таблицю з зарплатним прикладом вище).

З зарплати вираховують 19,5% податків. Однак, підприємство ще додатково сплачує 22% ЄСВ з своїх витрат

Чи є інші ставки податків з зарплати?

Щодо ПДФО та ВЗ, то інших ставок немає. Завжди 18% та 1,5% відповідно. А от щодо ЄСВ, то менша сума ЄСВ сплачується підприємствами на зарплату працюючих інвалідів – 8,41%. Такий працівник має надати копію довідки про присвоєння групи від МСЕК.

Також є ще одні понижені ставки ЄСВ – 5,3% (для підприємств УТОГ та УТОС, це для глухонімих та сліпих) та 5,5% (для підприємств, де кількість інвалідів 50% від числа працюючих і їх зарплата не менше 25% загального фонду оплати праці).

Додамо, що звільнення від сплати ЄСВ для працюючих підприємців не передбачено.

Чи утримуються податки з мінімалки?

Так, як і зі звичайної зарплати. Винятків немає. Зарплата в 4173 грн оподатковується у стандартному порядку. 

    

Чи утримуються податки з великих зарплат?

Так, ПДФО та ВЗ – у звичайному порядку, але по ЄСВ є верхнє обмеження. Максимальна сума зарплати, з якої нараховується ЄСВ становить 15 мінімальних заробітних плат (= 4173 × 15 = 62595 грн). Як це? Наприклад, зарплата 70000 грн. ЄСВ буде не нараховуватися не з 70000 грн, а з 62595 грн і складе  13770,90 грн. Навіть якщо зарплата буде 100 тис. грн, то ЄСВ не зміниться й становитиме 13770,90 грн.

62595 грн – максимальна база зарплати для нарахування ЄСВ

Як розраховується ПДФО, якщо є податкова соціальна пільга?

І все ж таки є механізм зменшення оподаткування для малих зарплат та для працівників, що мають дітей віком до 18 років. Даний механізм називається податкова соціальна пільга (ПСП). ПДФО 2019 розрахунок проводиться наступним чином: 

ПДФО  = (Зарплата – ПСП)×0,18

Базова ПСП (є ще й підвищені) складає половину прожиткового мінімуму, тобто 960,50 грн (=0,5×1921 грн). Прожитковий мінімум береться весь рік той, що був на 1 січня (для працездатної особи). Для того, щоб можна було застосувати ПСП дохід має бути в наступних межах:

Працівник без дітей

Працівник з двома та більше

дітьми віком до 18 років**

Зарплата ≤ 2690 грн

(насьогодні це може бути або сумісник*, або особа з неповним робочим часом)

Зарплата ≤ 2690 грн × кількість дітей

Для 2-х дітей: ≤ 5380 грн

Для 3-х дітей ≤ 8070 грн

* обов’язково має написати заяву на отримання ПСП і що вона відсутня за основним місцем роботи, так як право на ПСП є тільки по одному місцю роботи;

** мають написати заяву та надати копії свідоцтв про народження дітей. Пільга діє протягом року, в якому дитині виповнюється 18 років.

Цифра 2690 грн, яка використовується в даних розрахунках, це першосічневий прожитковий мінімум помножений на 1,4. Саме такий коефіцієнт встановлено ПКУ. якщо застосовується “дитяча” ПСП, то вона теж множиться на кількість дітей:

ПДФО  = (Зарплата – 960,50 × кількість дітей)×0,18 

Для матерів-одиначок та ще для деяких категорій працівників ПСП збільшується на 1.5: 

ПДФО  = (Зарплата – 960,50× кількість дітей×1,5)×0,18

Приклади розрахунку зарплати з застосуванням ПСП наведено нижче.

І на останок зазначимо, що ВЗ завжди нараховується з суми зарплати, зменшувати дохід на ПСП при його нарахуванні не потрібно.

ПСП – це механізм зменшення ПДФО до сплати в бюджет

Яка звітність по утриманням з зарплати?

По утриманням подаються:

 • форма № 1ДФ – по ПДФО та ВЗ. По ПДФО облік персоніфікується по податковому номеру кожного працівника окремо. ВЗ нараховується загальною сумою по всім працівникам. Подається щокварталу.
 • Звіт з ЄСВ (Додаток 4) – щодо сплати ЄСВ. Подається щомісяця.

Коли сплачуються податки з зарплати?

Усі податки мають бути сплачені одночасно з виплатою зарплати. На банки покладено обов’язок слідкувати, щоб загальна сума сплачених податків була не менша, ніж ¼ виплачуваної зарплати на картки працівників.

Які податки з виплат за договорами ЦПХ?

По договорам ЦПХ все те саме, як і по зарплаті: ПДФО 18%, ВЗ 1,5% та ЄСВ 22%. Нюансів тільки 2:

 • застосовувати ПСП не можна, так як дані виплати не є зарплатою;
 • в формі № 1ДФ дані виплати мають інший код (“102” замість зарплатного “101”).

Приклади утримання податків з зарплати

Приклад застосування ПСП. Працівник має 2-х дітей віком до 18 років. йому було нараховано 3500 грн заробітної плати та 1200 грн лікарняних. Також він отримав матеріальну допомогу разового характеру на вирішення побутових питань у розмірі 1000 грн.

Загальна сума доходу працівник у вигляді зарплати: 3500 + 1200 = 4700 < 5380 грн.

Отже, з таким доходом працівник має право на ПСП.

Лікарняні враховували, так як за ПКУ вони прирівняні до зарплатних виплат, матеріальну допомогу не рахували – вона не вважається зарплатою (див. вище таблиці).

Отже, ПДФО = (4700 – 960,50×2) = 2779×0,18 = 500,22 грн.

ВЗ = 4700×0,015 = 70,50 грн.

ЄСВ = 4700 × 0,22 = 1034 грн.

Всього утримання з зарплати: 500,22+ 70,50 = 570,72 грн.

Без ПСП було б заплачено податків всього 916,5 грн (= 4700 × 0,195).

Якщо матір буде одиначкою, то ПДФО буде ще меншим: (4700 – 960,50×2×1,5) = 1818,5×0,18 = 327,33 грн.  Загальна сума утримань тоді склала б: 327,33 + 70,50 = 397,83 грн. Матір-одиначка обов’язково має надати відповідні документи до бухгалтерії (див. консультацію на Головбух).

Приклад бухгалтерських проведень – шпаргалка для бухгалтера. На останок наведемо приклад проведень для уже розрахованої вище зарплати в 10000 грн (за першу половину місяця було виплачено 3500 грн). Працівник нехай буде бухгалтером, тобто належним до адмінперсоналу.

Господарська операція

Дт

Кт

Сума

Виплата авансу за першу половину місяця

1

Виплатили аванс працівнику

661

311

3500,00

2

Сплатили ПДФО (=0,18×3500)

641

311

630,00

3

Сплатили ВЗ  (=0,015×3500)

642

311

52,50

4

Сплатили ЄСВ (=0,22×3500)

651

311

770,00

Нарахування зарплати в кінці місяця

5

Нараховано зарплату працівнику

92

661

10000,00

6

Нарахований ЄСВ на зарплату

92

651

2200,00

7

Утриманий ПДФО з зарплати

661

641

1800,00

8

Утриманий ВЗ з зарплати

661

642

150,00

Виплата зарплати за 2-гу половину місяця

9

Виплатили другу частину зарплати (=8050 – 3500)

661

311

4550,00

10

Сплатили ПДФО (= 1800 – 630)

641

311

1170,00

11

Сплатили ВЗ  (= 150 – 52,50)

642

311

97,50

12

Сплатили ЄСВ (=2200 – 770)

651

311

1430,00

Всього “чистими” за проводками № 1 та № 9 працівник отримав 8050 грн, але частинами по 3500 грн  та 4550 грн, як і було вище розраховано. Утримання й ЄСВ також були сплачені двома частинами – при виплаті авансу та при виплаті за другу половину місяця.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Навіть якщо вже знайшли відповідь на своє запитання...

...рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини