Головбух

Як заповнити номенклатуру товарів у податковій накладній

  • 21 березня 2019
  • 594
Керівник експертної групи MCFR Головбух

Опис (номенклатура) товарів є одним із обов’язкових реквізитів податкової накладної (ПН) (пп. «е» п. 201.1 Податкового кодексу України; ПК). Тому під час заповнення графи 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» розділу Б табличної частини ПН будьте уважні, щоб не наразити себе на штраф, а контрагента — на втрату права на податковий кредит.

Опис (номенклатура) товарів є одним із обов’язкових реквізитів податкової накладної (ПН) (пп. «е» п. 201.1 Податкового кодексу України; ПК). Тому під час заповнення графи 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» розділу Б табличної частини ПН будьте уважні, щоб не наразити себе на штраф, а контрагента — на втрату права на податковий кредит.

Дотримуйте основних правил, які встановлюють ПК і Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (далі — Порядок № 1307).

СКАЧАТИ ОНОВЛЕНИЙ БЛАНК ПОДАТКОВОЇ НАКЛАДНОЇ

ПРАВИЛО 1

Графу 2 (як і інші реквізити ПН) заповнюйте державною мовою (п. 4 Порядку № 1307). Лише у разі постачання імпортних товарів допускається зазначати назву торгової марки та номенклатуру товару без перекладу його на українську мову (ЗІР, категорія 101.16).

ПРАВИЛО 2

У графі 2 наведіть повний перелік товарів або послуг, які постачаєте. Навіть у разі отримання попередньої оплати. Запис на кшталт «аванс» чи «попередня оплата» робити не можна.

ПРАВИЛО 3

В одній ПН можете вмістити 9999 товарних позицій. Якщо товарних позицій буде більше, на решту складаєте другу ПН і присвоюєте їй інший номер (п. 16 Порядку № 1307).

ПРАВИЛО 4

Перелік товарів у ПН має відповідати формулюванню у первинних документах, які супроводжують постачання таких товарів. На цьому наголошують податківці у своїх роз’ясненнях (зокрема, у листах ДФС від 25.10.2018 № 4553/6/99-99-15-03-02-15/ІПКвід 01.06.2018 № 2411/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Вимагає цього й пункт 44.1 ПК, який забороняє платникам податків формувати показники податкової звітності на підставі даних, не підтверджених первинними документами.

Отже, визначальними як в бухгалтерському, так і в податковому обліку платників податків є первинні документи (накладні, акти приймання-передачі, акти про надання послуг (виконання робіт) тощо). Попри те, що за формою ПН виглядає як первинний документ, по суті вона лише засвідчує включення ПДВ у ціну товару та сплати або обов’язку його сплатити покупцем продавцеві. Головна її функція — підтвердження права покупця на податковий кредит (п. 201.10 ПК).

Крім того, на думку ДФС (ЗІР, категорія 101.06), формулювання номенклатури в ПН на придбання товару та на його подальшу реалізацію мають співпадати. Швидше за все, цей висновок ґрунтується на вимогах пункту 16 Порядку № 1307 щодо заповнення на всіх етапах постачання:

  • у графі 3.1 — коду товару згідно з УКТ ЗЕД;
  • у графі 3.3 — коду послуги згідно з ДКПП.

Тобто, оскільки певному коду УКТ ЗЕД відповідає певне найменування товару, відповідно, номенклатура товару на «вході» і «виході» має бути однакова.

Увага: номенклатура товарів має співпадати на всіх етапах постачання до кінцевого споживача.

СКАЧАТИ ОНОВЛЕНИЙ БЛАНК РОЗРАХУНКУ КОРИГУВАННЯ ДО ПН

Зауважимо, що зазначений принцип заповнення ПН можна застосувати не в усіх сферах діяльності. Для прикладу, у виробництві продукції на «вході» буде якась сировина з відповідним кодом УКТ ЗЕД, а на «виході» — готова продукція з іншою назвою та іншим кодом УКТ ЗЕД. Номенклатура товарів на «вході» і «виході» у такому разі не співпадатиме і цьому є пояснення. А от записи у графі 2 розділу Б ПН на поставку сировини обов’язково мають співпадати з тими, що містить накладна чи акт на передачу цієї сировини. Відповідно, назва готової продукції у ПН дублюватиме назву у відповідному первинному документі на відпуск цієї продукції.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини