Головбух

Як скоротити витрати на комуналку: поради та зразок для КНП

  • 19 березня 2019
  • 71

Тарифи на комуналку для комунальних підприємств вищі, ніж для бюджетних установ. Утім, медзаклад, реорганізований із бюджетної установи в комунальне некомерційне підприємство, має змогу уникнути цих витрат. Для цього зверніться до органу місцевого самоврядування з проханням установити пільгові тарифи на комуналку; оформте фінансування комунальних витрат з бюджету. Докладно — у статті.

Тарифи на комуналку для комунальних підприємств вищі, ніж для бюджетних установ. Утім, медзаклад, реорганізований із бюджетної установи в комунальне некомерційне підприємство (КНП), має змогу уникнути цих витрат. Для цього:

  1. зверніться до органу місцевого самоврядування (ОМС) з проханням установити пільгові тарифи на комуналку;
  2. оформте фінансування комунальних витрат з бюджету.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Як отримати пільгові тарифи та чи може ОМС відмовити в фінансуванні

Пільгові тарифи — це тарифи на рівні чинних для бюджетних установ.

Звернутися до ОМС за пільговими тарифами на комуналку радить пункт 2.4 методичних рекомендацій МОЗ із питань перетворення.* Адже виконавчі органи сільських, селищних, міських рад мають повноваження встановлювати тарифи на комунальні послуги (пп. 2 п. «а» ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування» від  21.05.1997 № 280/97-ВР).

Методичні рекомендації з питань перетворення закладів охорони здоров’я з бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства, схвалені Робочою групою з питань реформи фінансування сфери охорони здоров’я України від 14.02.2018.

Однак на великі знижки не сподівайтеся. Та сама норма містить винятки — перелік послуг, тарифи на які ОМС не регулює. Це:

  • теплопостачання;
  • централізоване опалення;
  • централізоване постачання холодної води;
  • централізоване постачання гарячої води;
  • водовідведення;
  • перероблення та захоронення побутових відходів.

Тарифи на ці послуги встановлює національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Та є і добра звістка. ОМС зацікавлений мінімізувати комуналку. І недарма. Усі комунальні заклади охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, оплачують комунальні послуги коштом місцевих бюджетів. Підстава — стаття 89 Бюджетного кодексу України ( а саме — пп. «г» п. 3 ч. 1 ст. 89):

До видатків, що здійснюються з бюджетів міст обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад належать видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв комунальними закладами охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу.

КНП первинної ланки, які уклали договір із НСЗУ, — не виняток. Перетворення в КНП — не підстава для місцевої влади згортати оплату комунальних послуг медзакладу. На цьому наполягає Мінфін (лист «Щодо оплати комунальних послуг та енергоносіїв закладами охорони здоров’я — комунальними некомерційними підприємствами, які уклали договори з Національною службою здоров’я України» від 28.09.2018 № 07050-11-2/25432).

Як отримати фінансування та заповнити план використання бюджетних коштів

Щоб отримати фінансування з бюджету для оплати комунальних послуг та енергоносіїв, подайте до казначейства план використання бюджетних коштів.

Складіть план за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 28.01.2002 № 57 — у редакції наказу Мінфіну від 26.11.2012 № 1220.

План має затвердити керівник КНП-одержувача, а погодити — розпорядник коштів, який уключив ваше КНП до своєї мережі (п. 5.6 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 23.08.2012  № 938).

Зразок заповнення плану використання бюджетних коштів

Зразок заповнення плану використання бюджетних коштів

Скачати зразок

КЕКВ для отримання фінансування — 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку» (п. 1.5 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333далі — Інструкція № 333).

Мінфін наказом від 03.12.2018 № 953 оновив Інструкцію № 333, зокрема змінив редакцію підпунктів 2.2.7.1-2.2.7.3; 2.2.7.5, які стосуються оплати комунальних послуг.

Видатки на комунальні послуги передбачте за КЕКВ 2270 — «Оплата комунальних послуг та енергоносіїв» (пп. 2.2.7 Інструкції № 333). Адже за цією категорією здійснюють платежі з оплати комунальних послуг та енергоносіїв (пп. 2.2.7 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333).

КЕКВ 2270 є узагальнювальним, тому окремо передбачте у плані видатки за КЕКВ:

КЕКВ

Піпдункт Інструкції № 333

2271 «Оплата теплопостачання»

пп. 2.2.7.1

2272 «Оплата водопостачання та водовідведення»

пп. 2.2.7.2

2273 «Оплата електроенергії»

пп. 2.2.7.3

2274 «Оплата природного газу»

пп. 2.2.7.4

2275 «Оплата інших енергоносіїв та інших комунальних послуг»

Примітка. До «інших комунальних послуг» належить вивезення побутових відходів.

пп. 2.2.7.5-1, 2.2.7.5-2

Форму плану використання бюджетних коштів заповнюють за повною економічною класифікацією видатків та кредитування без зазначення цифрових кодів.

Зі статті на порталі ви дізналися, як отримати фінансування з бюджету, щоб не сплачувати комуналку з власної кишені (або коректніше - щоб компенсувати витрати на комуналку). 

Але пам'ятайте, що кожну отриману та витрачену гривню ви маєте відобразити в обліку. Як визнати та облікувати фінансування та видатки на комуналку, читайте у статті ⇩ ⇩ ⇩

Оплата комунальних послуг: облік для КНП

Як скоротити витрати на комуналку: поради та зразок для КНП
Фаїна Іскрижицькаексперт MCFR Головбух
КНП первинної ланки оплачують комунальні послуги коштом місцевих бюджетів. І фінансування, і витрати на комуналку маєте визнати й відобразити в обліку. Як саме — у статті на прикладах.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини