Головбух

Основні засоби новоутвореного КНП

13 березня 2019
2670
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Тема основних засобів – це не просто одне з бухгалтерських питань, а питання розвитку й оновлення технологій. Для забезпечення якості послуг з охорони здоров’я належне обладнання медзакладів вкрай важливе. Але облік надходження нових медичних виробів, відображення в обліку основних засобів новоутворених КНП, які перейшли з колишнього, “бюджетного”, обліку – це уже 100% справа бухгалтера.

Облік основних засобів КНП

До чого треба звикати бухгалтеру медзакладу по матеріальній частині у формі новоствореного КНП? До нових нормативних документів щодо бухгалтерського обліку основних засобів у КНП. До них належать:

 • П(С)БО 7 “Основні засоби”;
 • Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів від 30.09.2003 р. № 561 (не переплутайте з методрекомендаціями щодо ОЗ  для держсектору 2015 року, які видає пошукова система, це різні документи). Даний документ на 80% повторює текст П(С)БО 7, але містить типові бухгалтерські проводки з обліку ОЗ, до яких можете зазирнути.

Якщо ви вже ознайомлені з текстами колишніх для вас НПСБОДС, то розібратися в стандартах обліку для підприємств проблеми немає, так як в цілому правила обліку досить схожі:

 • правила визначення первісної вартості ОЗ (слід звернути увагу, так як медзаклади можуть отримувати вартісне обладнання, яке потребує тривалого монтажу та налагодження);
 • також є ліквідаційна вартість ОЗ (її можна встановлювати теж нульовою, але коли залишкова вартість досягне нуля, то так, як і в держсекторі, треба обов’язково визначити тоді ліквідаційну вартість);
 • є прямолінійний метод амортизації (теж амортизація нараховується на різницю між первісною та ліквідаційною вартістю);
 • амортизація нараховується щомісяця у гривнях з копійками. Перший місяць амортизації – це місяць наступний після місяця введення в експлуатацію;
 • є поняття малоцінних необоротних матеріальних активів КНП (МНМА) – основні засоби, які мають вартісний поріг 6000 грн та менше (вартість рахується без ПДВ). Наказом про облікову політику можна й інший поріг, але зазвичай беруть цей, з ПКУ;
 • також є можливість дооцінки основних засобів (однак, що таке суттєва різниця між ринковою та балансовою вартістю ОЗ П(С)БО 7 не визначає, це вирішує саме КНП). Але, як і в державному секторі: проведення дооцінки потребує  залучення професійних оцінювачів, бухгалтер його провести самостійно не може (дана норма йде зі ст. 7 Закону від 12.07. 2001 р. № 2658);
 • строки корисного використання також визначаються самостійно в наказі про облікову політику. Як мінімальні зазвичай беруть з пп. 138.3.3 ПКУ, хоча для неприбуткових підприємств, які є неплатниками податку на прибуток це не обов’язково.

П(С)БО 7 та НПСБОДС 121 майже копії один одного

Що ж тоді відмінного? Відмінності є:

 • окрім прямолінійного методу амортизації можна обрати ще 4 (зменшення залишкової вартості, прискореного зменшення залишкової вартості, кумулятивний, виробничий). Гарні вони тим, що за перші роки експлуатації дозволяють відносити на амортизаційні витрати більшу частину вартості ОЗ у порівнянні з прямолінійним. Однак, на практиці майже всі підприємства користуються тільки прямолінійним;
 • для МНМА, крім звичного бюджетникам методу амортизації 50/50, є метод 100%. За даним методом можна нарахувати амортизацію одразу у місяці введення в експлуатацію МНМА на 100% його вартості. Це значить, що залишкова вартість об’єкта одразу стає нуль. Проводити дооцінку/визначати ліквідаційну вартість по таким об’єктам МНМА непотрібно. Нульова залишкова вартість досить корисною вам буде при списанні/вибутті МНМА, так як база нарахування ПДВ за п. 189.9 ПКУ виходить нульова й нема проблем;
 • інші рахунки обліку. доведеться звикати, що машини й обладнання тепер не 1014, а 104, а транспортні засоби не 1015, а 105, МНМА – це не 1113, а 112, амортизація ОЗ – 131 і 132 рахунки. Але чи це не те саме, що у вас було до впровадження Плану рахунків для державного сектору? Ці рахунки для вас нові, але старі знайомі з колишнього Плану рахунків бюджетних установ.

Для МНМА у П(С)БО 7 є гарний метод амортизації – 100%

У цьому переліку відмінностей ми свідомо не назвали форми первинних документів для ОЗ.

Форми первинних документів для обліку ОЗ у КНП

Для підприємств діють форми первинки щодо основних засобів з дуже давнього наказу Мінстату № 352 від 29.12.1995 р.  Даний наказ вам теж добре знайомий, так як для державного сектору нова первинка з ОЗ з’явилася лише у 2016 році (Порядок складання типових форм з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектору, наказ Мінфіну від 13.09.2016 р. № 818, далі – Порядок № 818). І ось тут ключовий момент в тому, що ви можете  залишити й надалі використовувати форми з Порядку № 818. Але чому, вони ж для держсектора? Справа в тому, що у п. 6 Порядку № 818 сказано, що дані форми можуть застосовуватися будь-якими юрособами, а отже й звичайними підприємствами, які не належать до державного сектору.

Форми первинки для ОЗ краще взяти з діючих для державного сектору

Радимо залишатися на цих нових, якщо вже перейшли, так як вони більш сучасні й адаптовані до норм стандартів бухобліку, а П(С)БО 7 та НП(С)БОДС 121 дуже схожі.

Тепер щодо деяких типових операцій з ОЗ для КНП, в яких побачимо як відбувається оновлений облік лікарських засобів, облік медичних виробів у КНП.

Чи знаєте Ви, як відобразити в обліку витрати на перереєстрацію авто

Облік передачі ОЗ на баланс КНП з бюджетного обліку

Дана процедура проходити повинна була на фоні реорганізації, тобто припинення однієї юрособи та появи нової на її базі. Все майно КНП належить на праві оперативного управління й засновником (власником) є орган місцевого самоврядування. Отже, при надходженні ОЗ на КНП логічно використовувати проведення з формування статутного капіталу підприємства:

Господарська операція

Дт

Кт

Сума

Надходження ОЗ з бюджетної лікарні на баланс КНП

1

Реєстрація статутних документів КНП, розмір статутного капіталу, умовно 200 млн грн

46

40

200000000,00

2

Оприбуткування засобу УЗД-діагностики переданого з балансу лікарні-бюджетника на баланс КНП у сумі первісної вартості, тобто залишку по субрахунку 1014 держсектору.

104

46

60000,00

3

Оприбутковано засіб УЗД-діагностики у сумі накопиченого зносу з субрахунку 1411 держсектору

46

131

40000,00

Нарахування амортизації з подальшого місяця

1

Продовжуємо нарахування амортизації прямолінійним методом за тими ж правилами, що діяли у лікарні

91 (23)*

131

500,00

* що це прямі (23) чи непрямі (91) витрати треба визначити у наказ про облікову політику кнп.

Перелік основних засобів підприємства

Придбання лікарських засобів та медвиробів для КНП виглядатиме наступним чином:

Господарська операція

Дт

Кт

Сума

Придання ОЗ на баланс КНП

1

Надійшов новий ендоскоп

152

631

200000,00

2

Витрати на монтаж та навчання персоналу постачальником

152

631

2500,00

3

Введено в експлуатацію ендоскоп

104

152

202500,00

4

Оплата з банківського рахунку

631

311

202500,00

Непоодиноким випадком для КНП може бути безоплатне отримання основних засобів. Тут дещо складніше за амортизацією, так як треба ще й нараховувати дохід по мірі нарахування амортизації: 

Господарська операція

Дт

Кт

Сума

Безоплатне отримання ОЗ на баланс КНП

1

Надійшов подарований опромінювач

104

424

1000000,00

Нарахована амортизація у наступному місяці

1

Нарахування амортизації. Строк корисного використання 10 років. Метод прямолінійний (= 1000000/(10×12) = 8333,33).

23

(91)

131

8333,33

2

Визнано дохід від безоплатно отриманого ОЗ пропорційно нарахованій амортизації (див. Інструкцію до Плану рахунків по субрахунку 745).

424

745

8333,33

 

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини