Головбух

Розрахунки КНП: касова дисципліна

 • 12 березня 2019
 • 633
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Облік розрахунково-касових операцій завжди був однією з складних і штрафонебезпечних ділянок обліку. Розглянемо основні моменти, які слід передбачити у касовій дисципліні комунальних неприбуткових підприємств (КНП).

Касова дисципліна у КНП

Касова дисципліна – це ті правила, яких має притримуватися підприємство в обліку готівки в касі та через касові апарати (РРО), включаючи її приймання, зберігання та видачу. Загальні правила касової дисципліни визначають два нормативних документи:

301 – рахунок для обліку каси

Однак, крім них ще мають бути і внутрішні документи КНП, а саме Порядок оприбуткування готівки в касі установи/підприємства (п. 12 розділу ІІ Положення № 148). Даний Порядок повинен бути доведений до відокремлених підрозділів, якщо вони існують. Однак, Положення № 148 не наводить конкретних вимог до даного Порядку, крім того, що він має враховувати особливості роботи підприємства, внутрішній графік роботи, а також включати й правила здавання готівки до банку/казначейства. Вимога щодо створення даного Порядку поширюється на всіх: звичайні підприємства, КНП, так і бюджетні установи, якими ще нещодавно були КНП.

Порядок оприбуткування готівки – обов’язковий внутрішній документ КНП

Заспокоїмо, що за нестворення Порядку оприбуткування готівки штрафу немає. Хіба що загальний адмінштраф щодо порушення правил ведення бухобліку, хоча він врядчи можливий, якщо дотримуються вимоги Положення № 148. Але все одно про всяк випадок рекомендуємо створити цей документ у довільній формі передбачивши в ньому елементи описані в даній консультації.

Наказ про встановлення ліміту каси 2019

Каса КНП: особливості

Також є ще одна гарна новина: суттєвих відмінностей в організації обліку касових операцій між бюджетними установами та КНП немає, окрім того, що тепер обслуговуватися, здавати й отримувати готівку можна в комерційних банках. Також слід вивчити новий рахунок. В звичайному Плані рахунків підприємств це субрахунок 301 “Готівка в національній валюті”.

Елементи касової дисципліни

Як елементи касової дисципліни, що можна включити до Порядку оприбуткування готівки в касі медзакладу:

 • зазначити місце розташування каси КНП;
 • вказати осіб, які за посадами здійснюють касові операції/осіб які можуть їх замінити, вказати про обов’язкове укладення договору про повну матеріальну відповідальність (у додатках до Порядку можна навести типову форму такого договору);
 • перерахувати обов’язки касира/посадових осіб, що його замінюють. При їх складанні слід керуватися Положенням № 148;
 • визначити графік проведення інвентаризацій каси на КНП. Серед обов’язкових інвентаризацій – перед складання фінзвітності за 2 місяці до кінця року (можна вказати дату), при зміні касира (на день передачу справ). Також можна ввести додаткові інвентаризації, наприклад, в кінці кожного кварталу тощо;
 • визначити особу, яка відповідає за контроль касових операцій. Як правило, це головний бухгалтер. Він має контролювати правильність ведення касової книги;
 • визначити ліміт каси та в додатках навести його розрахунок. Має бути обрана та затверджена гранична межа готівки в касі. Якщо ліміт не визначений, то він вважається рівним нулю;
 • визначити частоту роздрукування аркушів касової книги, якщо вона ведеться в електронному вигляді (це треба щонайменше раз на місяць, щоб касир міг відзвітувати).

Невизначено ліміт каси – отже, він нульовий

З Порядком оприбуткування готівки і прописаним ним касовою дисципліною слід ознайомити касира/осіб, що його заміняють під підпис.

Ліміт каси КНП

Нинішнє Положення № 148 не містить зразка розрахунку ліміту, тому скласти розрахунок можна у довільній формі (або скористатися зразком з Додатку 8 уже недіючого Положення по касовим операціям № 637, яке має бути відомим бухгалтерам КНП по “бюджетному” минулому).

Порушення ліміту – штраф у 2-кратному розміні за понадлімітну готівку за кожний день

Нагадуємо, що ліміт каси – це та межа, яка дає можливість вам залишити готівку в касі, без здавання її до банку. Строки здавання готівки мають бути прописані договором з банком. Однак, всю понадлімітну готівку слід здавати до банку не пізніше наступного робочого дня (якщо не встигли – видайте під звіт на господарські потреби, це дасть змогу уникнути серйозного штрафу, так як видана під звіт готівка у ліміт не зараховується). Більший строк (5 днів) мають гроші фонду оплати праці (п. 18 розділу ІІ Положення № 148). До речі, здати готівку зараз можна й через депозитні банкомати (п. 29 розділу ІІІ Положення № 148).

Як правило, при розрахунку ліміту враховуються середньоденне надходження/видача готівки з каси. Додамо, що якщо ліміт встановлюється Порядком оприбуткування готівки, то уже окремого наказу про встановлення ліміту робити не потрібно.

Квитанція банкомату підтверджує здачу готівки в банк

Готівкові обмеження

По розрахунках готівкою слід пам’ятати й обмеження, що діють від НБУ. Визначені вони п. 6 розділу ІІ Положення № 148:

 • не більше 10000 грн за день можна прийняти/видати готівки в операції з суб’єктом господарювання (інше підприємство/установа, фізособа-підприємець);
 • не більше 50000 грн на день можна видати/прийняти по операції з фізособою.

Дане готівкові обмеження не стосуються зарплати, лікарняних, благодійної допомоги, видачі готівки на відрядження (п. 8 розділу ІІ Положення № 148).

РРО у медзакладі

Касові апарати у медзакладах застосовуються на загальних підставах по місцю реалізації товарів, послуг при прийнятті платежів готівкою/платіжними картами. Спеціальних звільнення для медзакладів Закон про РРО не робить.

Оприбуткування готівки в медзакладах

Розрахунки КНП: касова дисципліна
Тетяна Нижник, експерт MCFR Головбух
Медзаклади, що надають платні послуги та мають справу з готівкою, зобов’язані розробити та затвердити внутрішній порядок оприбуткування готівки в касі. Скласти Положення про оприбуткування готівки для медзакладів буде простіше з експертом

Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Навіть якщо вже знайшли відповідь на своє запитання...

...рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини