Головбух

Декрет для ФОП

 • 15 березня 2019
 • 6115
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Скористатися декретною відпусткою та отримати виплати допомоги по вагітності та пологам з Фонду соцстрахування можуть не тільки працівниці підприємств, але й самозайняті жінки-підприємці. Як оформити декретну відпустку, отримати виплату декретних з Фонду, про оподаткування такої допомоги та періоду декретної відпустки, приклади документів – все це в даному огляді.

На що має право жінка-підприємець?

Жінка-підприємець, якщо вона сплачувала страхові внески, має право на отримання допомоги по вагітності та пологам з Фонду соціального страхування (ФСС), як і звичайні працівниці (ст. 19 Закону про загальнодержавне соцстрахування від 23.09.1999 р. № 1105). Адже вона сплачувала єдиний соціальний внесок (ЄСВ) “за себе” на будь-якій групі єдиного податку чи загальній системі оподаткування. Отримати виплати з Фонду вона має право незалежно від того, чи буде оформляти відпустку в податковій, чи ні, і незалежно від системи оподаткування.

Жінка-підприємець має право отримати декретні виплати з ФСС

Протокол №1Затверджено Постановою Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 року № 13
Довідка-розрахуноксуми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами
ЗАЯВА-РОЗРАХУНОКДодаток 1 до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам
Заява до ДФСПриклад заяви до ДФС
Повідомлення про виплату коштів застрахованим особамДодаток 2 до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам

Тепер щодо самої відпустки у підприємця. Уточнимо спочатку терміни, так як для підприємця період лікарняного по вагітності та пологам не зовсім правильно називати відпусткою, так як самозайняті особи не підпадають під КЗпП та існуючий Закон про відпустки від 15.11.1996 р. № 504. Однак, у податковому законодавстві закріпився для даної ситуації термін “відпустка” і тут він означає звільнення від сплати єдиного податку на даний період. Дане право підприємця визначене п. 295.5 ПКУ.

Декретні виплати 2019

Ще одна деталь: у згаданому п. 295.5 кодексу податківці “заховали” декрет під “хворобу, яка триває 30 і більше календарних днів”. Хай це вас не бентежить. Звичайно, вагітність – це не хвороба, але залишимо вживання такої лексики на совісті авторів кодексу. Податківці під п. 295.5 ПКУ у своїх консультаціях підводять будь-яку тимчасову непрацездатність, включаючи й вагітність та пологи.

Право на таку податкову відпустку поширюється тільки на підприємців 1 та 2 групи єдиного податку, які не мають найманих працівників. А що тоді 3 група та загальносистемники? Їм звільнення не потрібно, так як у тих періодах, коли вони отримують нульові доходи, вони й так сплачують нульовий податок (єдиний податок, ПДФО, військовий збір). 

Жінка-підприємець 1 та 2 групи спрощеної системи має право отримати звільнення від сплати єдиного податку на період вагітності та пологів

Коли надається декретна відпустка та її тривалість

Тривалість декретної відпустки для ФОП така ж сама, як і для всіх і становить 126 календарних днів, які поділяються на 70 календарних днів до умовного дня пологів та 56 календарних днів після умовного дня пологів. Визначає, коли піти у відпустку та виписати лікарняний по вагітності та пологах (листок тимчасової втрати працездатності) з типом причини “8” (вагітність і пологи) лікар за місцем нагляду за вагітною. Також додатково може бути виписаний ще один лікарняний з таким же самим типом причини на 14 днів у разі ускладнених пологів (виписується він як продовження попереднього, кесарів розтин ускладненням не вважається).

126 – це тривалість декретної відпустки у загальному випадку, 140 – в ускладненому

Лікарняний це головний документ в оформленні виплат з Фонду та податкової відпустки, з якого все починається. Якщо жінка-підприємець окрім підприємницької діяльності ще й десь працює, то їй доведеться оригінал цього листка тимчасової непрацездатності віддати на роботу. У такому разі обов’язково слід зняти копію та завірити за місцем роботи (підпис керівника + печатка). Далі він знадобиться, як мінімум у 2-х місцях – Фонд і податкова.

Оригінал лікарняного підприємець залишає у себе (крім випадку працюючого ФОП) 

Оформлення декретної відпустки

Тепер прослідкуємо крок за кроком, що треба зробити, які документи зібрати та куди з ними йти.

Алгоритм дій при оформленні декретної відпустки та виплат з фонду у ФОП

Крок

Що робимо

Строки

Необхідні пояснення/документи

Для отримання коштів з ФСС:

1

Отримуємо лікарняний (листок тимчасової втрати працездатності)

Визначає лікар

Існує Інструкція МОЗ від 13.11.2001 р. № 455, де рекомендовано лікарю надавати лікарняний у загальному випадку з 30-го тижня вагітності. Листок виписується одразу на 126 календарних днів.

Якщо підприємець ніде не працює й займається тільки підприємницькою діяльністю, то на лицьовій стороні має бути написано у полі “місце роботи”  ПІБ особи (повністю, можна також зліва додати  абревіатуру “ФОП”).

2

Перевіряємо лікарняний на правильність оформлення

Одразу як отримали його на руки

Що перевірити? Перше, підпис лікаря та його печатку на кожний запис, підпис завідуючого відділення, позначка “первинний” на 126-денному лікарняному. Також на лицьовій стороні має бути сама позначка типу причини непрацездатності – “8” (вагітність і пологи).

3

Складаємо протокол рішення уповноваженого з соцстрахування щодо призначення матеріального забезпечення (уповноважений – це сама ФОП)

10 днів з дня отримання лікарняного на руки

Нагадуємо, що сьогодні діє нова форма протоколу за постановою ФСС від 19.07.2018 р. № 13. Десятиденний термін для ФОП є досить умовний, так як він сам собі подає лікарняний та сам же все і вирішує, але тягнути не треба. Однак, дата має стояти не більше 5 днів до дати подачі заяви-розрахунку до Фонду.

4

Звертаємося до ДФС за місцем обліку для отримання довідки про сплату ЄСВ

Після отримання лікарняного

Довідка видається безкоштовно. Для отримання декретних необхідна відсутність боргу перед ФСС. Якщо у вас є квитанції про оплату з останні 12 місяців, то цей крок можна пропустити й додати ці квитанції.

5

Проводимо розрахунок декретних та складаємо довідку у довільній формі

Після оформлення протоколу

Ніяких розрахунків у самому лікарняному робити не потрібно – його форма дуже застаріла й для оформлення розрахунків не підходить.

Розрахунок краще оформити довідкою довільної форми, де викласти застосовану арифметику (див. нижче приклад розрахунку).

7

Відвідуємо банк, щоб відкрити в ньому спецрахунок

На даний спецрахунок у банку будуть потім зараховані декретні виплати з ФСС. Якщо підприємець уже має такий відкритий спецрахунок (наприклад, на нього він уже отримував лікарняні з Фонду), то даний крок пропускаємо.

На відміну від звичайного підприємницького рахунку (2600х) даний рахунок має початок 2604х.

8

Складаємо заяву-розрахунок до ФСС

Насьогодні діє теж нова форма Заяви-розрахунку (постанова ФСС від 19.07.2018 р. № 12).

9

Заповнюємо зворотній бік лікарняного

По-перше, треба внести рішення уповноваженого (тобто своє власне). Це поле “Призначена допомога” зворотного боку лікарняного, яке заповнює ФОП, який сам собі уповноважений.

Також заповнюємо:

 • поле табельника (вгорі), де вносимо власні ПІБ замість назви підприємства,  дати початку та кінця 126 календарних днів лікарняного; неробочі дні вказувати не потрібно, так як оплачуються календарні дні;
 • саме нижнє поле “Належить до виплати”. Тут треба вказати проміжок часу (дати), середньоденну зарплату, поставити нараховану суму допомоги цифрами та нижче прописом, розписатися за себе та за керівника та бухгалтера.

Інші поля можна не заповнювати, так як вони не використовуються, у т.ч. й довідку про зарплату чи стаж.

Якщо у вас є сумніви щодо заповнення лікарняного, то заповніть олівцем і проконсультуйтеся в Фонді в момент здачі документів.

10

Подаємо пакет документів до ФСС

5 робочих  днів з дати протоколу уповноваженого

Зробити це доведеться в паперовій формі, так як у Фонд треба ще доставити цілу низку документів, а саме:

 • заява-розрахунок;
 • копія лікарняного (лист ФСС з ТВП від 27.04.2016 р. № 5.2-32-659). Для працюючих ФОП така копія має бути ще й завірена підписом керівника та печаткою з основного місця роботи;
 • довідка з ДФС про сплату ЄСВ (або можна копію платіжок про сплату ЄСВ за розрахунковий період (12 попередніх місяців)) (лист ФСС з ТВП від 27.04.2016 р. № 5.2-32-659);
 • копія паспорта;
 • копія номера облікової картки платника податку (ідентифікаційний код);
 • письмове повідомлення про відкриття окремого спецрахунку для фінансування матеріального забезпечення;
 • витяг з ЄДР (підтверджує, що жінка є підприємцем на момент подачі заяви-розрахунку, можна отримати на

   сайті

   Мін’юсту);
 • також можна додати довідку-розрахунок допомоги по вагітності та пологам (форма довільна).

Також з собою захопіть на всяк випадок оригінал лікарняного та протокол уповноваженого (вони залишаються у ФОП).

Після подачі документів:

11

Чекаємо на рішення ФСС

10 робочих днів

Може бути й відмова через неправильно подані документи тощо. Якщо ФОП ще й працює відмовляти не повинні.

В тім 10-денний термін часто порушується через проблеми з казначейством, тому отримання виплати може затягнутися.

12

Після отримання коштів виводимо гроші зі спецрахунку (2604х).

Після зарахування коштів з ФСС

Напряму зі спецрахунку кошти витрачати не можна, тому необхідно їх вивести з нього. На підприємницький рахунок 2600х також не радимо, так як у єдиноподатників одразу виникне об’єкт оподаткування. Можна зняти готівкою або перевести на свій рахунок як фізичної особи (непідприємницький, 2620х).

Після отримання коштів з ФСС:

13

Подаємо повідомлення про виплату до Фонду

Протягом місяця з дня отримання допомоги з ФСС

Рекомендуємо рахувати цей місяць саме з дня зарахування з Фонду на спецрахунок, а не дня зняття коштів. За неподачу протягом 3-х місяців повідомлення Фонд може прийти з перевіркою.

Це все. Була ще форма звіту Ф4-ФСС з ТВП, але її скасували з 1 січня 2019 р.

Як провести нарахування допомоги по вагітності та пологах

Тепер щодо самого розрахунку суми декретних. ФОП сплачує ЄСВ у сумі, яку визначає сам (як на спрощеній, так і на загальній системах оподаткування). Зазвичай це мінімальний ЄСВ, який становить 22% від суми мінімальної зарплати. У 2019 р. – це 918,06 грн (=4173×0,22), а у 2018 р. – 819,06 (3723×0,22). Таким чином, для ФСС дохід ФОП у розрахунковому періоді становить щомісяця не більше мінімалки. Нам треба спочатку знайти середньоденну зарплату за розрахунковий період.

Що таке розрахунковий період? Це 12 місяців, які передують настанню страхового випадку. Наприклад, жінка йде у декрет у березні 2019 року. Отже, таким періодом буде березень 2018 року – лютий 2019 року.

Крім того є ще два обмеження щодо середньоденної зарплати з п. 2 і п. 14 Порядку розрахунку середньої, постанова КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі – Порядок № 1266):

 • вона не може бути меншою мінімалки, яка діє на час настання страхового випадку;
 • не може бути більшою максимальної бази ЄСВ за останній місяць розрахункового періоду.

Виходить, що в усіх ФОП, які платять мінімальний ЄСВ у розрахунковому періоді, середньоденний дохід виходить рівним або меншим за мінімальний, а значить середньоденна для будь-якого такого підприємця, який іде у декрет у 2019 році становитиме 4173/30,44 = 137,09 грн. Що таке 30,44? Це середня кількість днів у місяці, яка використовується в розрахунках за Порядком № 1266.

Виходить, що для ФОП, який йде у декрет у 2019 році та сплачував мінімальні внески з ЄСВ сума декретних дорівнює:

137,09×126 = 17273,34 грн

17273,34 грн – стандартна сума допомоги з Фонду для всіх жінок-підприємців, які виходять у декрет у 2019 році та сплачували протягом останніх 12 місяців мінімальний ЄСВ

Винятком є лише ті ФОП, які платили ЄСВ більше мінімального. Наприклад, така ситуація:

 • жінка-підприємець йде у декрет у березні 2019 р. та сплачувала протягом розрахункового періоду березень 2018 р. – лютий 2019 р. ЄСВ з фіксованої суми 8000 грн (тобто по 1760 грн ЄСВ в місяць);
 • протягом цього періоду 20 днів була на лікарняному, отримуючи як ФОП кошти з Фонду (а вона має таке право теж).

У такому разі її середньоденний дохід для Фонду буде 8000×12/(365–20) = 278,26 грн, а сума декретних 35060,76 грн.

Оподаткування декретних у ФОП

Щодо податків/обов’язкових внесків на саму суму допомоги з Фонду, яку отримує на спецрахунок жінка:

 • ПДФО – не сплачується (пп. 165.1.1 ПКУ);
 • військовий збір – також не сплачується (так як не платиться ПДФО);
 • ЄСВ  – теж не сплачується.

Податки з декретних з Фонду у підприємців взагалі не обкидаються податками, навіть ЄСВ

Якщо щодо перших 2-х все зрозуміло: вони не платяться й по декретних для найманих працівників, але чому не платиться ЄСВ, який сплачують підприємства? ДФС у своєму роз’ясненні спирається на те, що ФОП визначає базу  сплати ЄСВ самостійно, але не менше мінімалки. Виходить, що виплати, які він отримує з соцфонду просто не впливають на цю базу й ЄСВ не платиться (також лист ДФС від 11.07.2017 р. № 1127/Р/99-99-13-02-02-14/ІПК).

Однак, ясна річ, що виключення щодо ЄСВ не діє на декретні, що приходять підприємцю по найнятим працівникам, так як у працівників базою оподаткування є їх місячний дохід.

Сплата податків у декретній відпустці

Є ще один нюанс по підприємцях: сплата ЄСВ “за себе” у декретній відпустці та податків продовжує здійснюватися, тобто:

 • ЄСВ “за себе” і далі треба сплачувати;
 • єдиний податок 1 і 2 групи треба платити;
 • єдиний податок 3 групи та ПДФО, військовий збір по загальній системі оподаткування сплачуються в залежності від наявності оподатковуваного доходу.

Жінка-підприємець 1 і 2 групи без найнятих працівників може скористатися на період вагітності і пологів податковими канікулами з єдиного податку, продовжуючи сплачувати мінімальний ЄСВ

По 3-й групі та загальносистемникам проблем ніяких. Якщо жінка вирішила відійти від підприємницьких справ, то вона просто не отримує доходу й податки не сплачує (але це не звільняє її від подачі звітності). А от щодо 1 і 2 групи є можливість оптимізуватися на час декрету, а це становить 5 місяців. Тут є аж 3 варіанти:

 • скористатися можливістю, яку надає ДФС: правом на відпустку зі звільненням від сплати єдиного податку на підставі п. 295.5 ПКУ. По цьому варіанту необхідно написати заяву у довільній формі в органі ДФС за місцем обліку (пп. 298.3.2 ПКУ). Є тут тільки два нюанси (з роз’яснення ДФС 107.12 ЗІР). По-перше, щоб не сплачувати податок за місяць початку декрету необхідно, щоб лікарняний був виписаний до 20-го дня місяця. По-друге, у місяці виходу з декрету (коли закінчиться 126-й день) єдиний податок доведеться уже платити. І є одне виключення: дане право працює тільки якщо немає найнятих працівників і не звільняє від сплати ЄСВ по місяцях податкових канікул;
 • тимчасово перейти на 3 групу єдиного податку або загальну систему (повернутися назад у ДФС дадуть з наступного року). У такому разі якщо не буде доходу, не буде й податку;
 • взагалі знятися з реєстрації як підприємець. Застерігаємо, що це робити необхідно лише після отримання виплати з Фонду. У такому разі гроші  назад уже ніхто не забере. А от якщо знятися раніше, то виплати обріжуть по день зняття з реєстрації (тобто порахують не 126 днів, а менше). Потім можна буде знову зареєструватися. Це єдиний спосіб який позбавляє обов’язку сплачувати ЄСВ у декретні місяці.

Єдиний спосіб уникнути сплати мінімального ЄСВ у декретні місяці – знятися з реєстрації

Звітність ФОП у декретній відпустці

Перебування на податкових канікулах (декретній відпустці) не позбавляє ФОП від обов’язків подачі податкової звітності та звіту з ЄСВ:

 • Звіт з ЄСВ (форма Д5 “за себе”) – до 10 лютого року, що є наступним за звітним;
 • Декларація про майновий стан – до 9 лютого наступного за звітним року (для загальносистемників);
 • Декларація з єдиного податку – до 1 березня наступного за звітним року (1 і 2 група);
 • Декларація з єдиного податку – щокварталу протягом 40 днів (для 3 групи).

Отримання допомоги з ФСС у звітності ФОП (звіт з ЄСВ “за себе”, декларація з єдиного податку, декларації про майновий стан і доходи) не відображається, так як це не є його підприємницьким доходом та має звільнення по оподаткуванню ПДФО та військовим збором. 

Декретна відпуска підприємцю

Декрет для ФОП
Тарас Шарий, керівник експертної групи МСFR Головбух, ACCA DipIFR (rus)
Підприємці мають право на матеріальне забезпечення з Фонду соціального страхування, зокрема й декретні. Але щоб їх отримати, доведеться подолати низку бюрократичних перепон. А ми дамо для цього покроковий алгоритм.

Приклад розрахунку та подачі документів до ФСС

Приклад. ФОП 2 групи єдиного податку Литвиненко Г.І. йде у декретну відпустку. Лікарняний виписаний на 126 календарних днів з початком 14 березня 2019 року та кінцем 17 липня 2019 року. ЄСВ в розрахунковому періоді (березень 2018-лютий 2019) підприємець сплачувала у мінімальному розмірі.

Ми наводимо зразки заповнення наступних документів:

 • протокол уповноваженого (файл 1);
 • довідка про розрахунок допомоги (довільна форма) (файл 2);
 • заява-розрахунок (файл 3);
 • заява до ДФС (файл 4);
 • повідомлення про виплату (файл 5).

Також внизу наводимо приклад заповнення нижньої  таблиці зворотного боку лікарняного:

Належить до виплати:

З якого часу і до якого

За скільки днів (годин)

Розмір допомоги у % до заробітної плати

Денна (годинна) допомога в грн і коп.

Усього нараховано

Усього з урахуванням заробітної плати при переведенні на іншу роботу

14.03.19-17.07.19

126

100

137,09

17273,34

 

Сімнадцять тисяч двісті сімдесят три грн 34 коп.

 

Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Навіть якщо вже знайшли відповідь на своє запитання...

...рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини