Головбух

Чому КНП має стати платником ПДВ

  • 6 березня 2019
  • 239
Автор:
Керівник Об’єднаної редакції MCFR: Головбух, сертифікований фахівець з міжнародних стандартів фінансової звітності (ACCA DipIFR(rus))

Порахували, що заклад первинної медицини при трансформації в КНП отримає від Національної служби здоров’я України понад 18,5 млн грн. Чи ставати платником ПДВ?

Зареєструйтеся платником ПДВ, якщо сума оподатковуваних операцій за останніх 12 календарних місяців перевищить 1 млн грн (без ПДВ). Якщо впевнені, що перевищите цей обсяг, — можете добровільно стати платником ПДВ, тільки-но трансформуєтеся у КНП — комунальне некомерційне підприємство (п. 181.1, 182.1 Податкового кодексу України; ПК).

Зразок заяви на реєстрацію платником ПДВРеєстраційна заява платника податку на додану вартість (Форма № 1-ПДВ)

Як рахувати ПДВ-ліміт

Реєстраційний ліміт формують чотири види операцій:

  • оподатковувані за ставкою 20%,
  • оподатковувані за ставкою 7%,
  • оподатковувані за ставкою 0%,
  • звільнені (умовно звільнені) від оподаткування.

У бухгалтерів викликають сумніви два останніх види операцій: оподатковувані за нульовою ставкою та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування. Мовляв, чому враховувати операції до мільйонного ліміту, якщо ПДВ-зобов’язання за ними не виникають? Податківці не поділяють такої позиції (ЗІР, категорія 101.02), і в цьому випадку погоджуємося з ними.

Реєстраційний ліміт рахують за оподатковуваними операціями, а про ставку чи умовне звільнення у пункті 181.1 ПК — ані слова. Тому виходить, що й операції з нульовими ПДВ-зобов’язаннями формують мільйонний ліміт. До них належать і медичні послуги, звільнені від оподаткування (пп. 197.1.5 ПК).

Постачання послуг з охорони здоров’я ліцензованими медзакладами звільнене від оподаткування, якщо конкретної послуги не містить спеціальний перелік у підпункті 197.1.5 ПК.

Не плутайте звільнені від оподаткування операції з тими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, наприклад грошові виплати зарплати, дивідендів чи роялті. Операції — не об’єкти оподаткування взагалі не мають турбувати платників ПДВ: за ними не складайте податкових накладних і розрахунків коригування, а також не враховуйте у ПДВ-ліміт (ст. 196 ПК).

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Як зареєструватися

Щоб стати платником ПДВ, подайте реєстраційну заяву до органу контролю за місцезнаходженням юрособи (див. Додаток). Якщо реєстрація обов’язкова, зробіть це не пізніше 10-го числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягли мільйонного обсягу оподатковуваних операцій (п. 183.1 ПК). За інших обставин подайте заяву на реєстрацію не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого хочете стати платником ПДВ (п. 183.3, 183.7 ПК).

Платники податку, що уклали з органом контролю договір про визнання електронних документів, можуть подати реєстраційну заяву в електронній формі.

Після того як станете платником ПДВ, з’явиться обов’язок складати податкові накладні на всі оподатковувані операції. Однак матимете й право на податковий кредит.

Що робити з перехідними операціями

Нараховувати ПДВ і складати податкові накладні можуть лише платники ПДВ (п. 201.8 ПК). Тож якщо перша подія відбулася до того, як відбулась реєстрація підприємства платником ПДВ, друга подія не підпадає під об’єкт оподаткування ПДВ. Такої думки й податківці (ЗІР, категорія  101.6).

Отже, якщо КНП надасть оподатковувані медичні послуги до реєстрації платником ПДВ, а кошти від НСЗУ отримає згодом, — податкових накладних складати не потрібно.

Головні висновки

Маєте стати платником ПДВ, якщо сума оподатковуваних операцій за останніх 12 календарних місяців перевищить 1 млн грн (без ПДВ). Також можете добровільно зареєструватися, якщо впевнені, що обсяг оподатковуваних операцій за останніх 12 календарних місяців перевищить 1 млн грн.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл