Головбух

Декларація з податку на нерухоме майно 2019

 • 27 лютого 2019
 • 1362
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Нерухомість є об’єктом оподаткування та декларування для юридичних осіб. Податок на майно не є лідером з наповнення державного бюджету й не є об’єктом першої уваги підприємств. Однак, відзвітуватися та сплатити його треба правильно. 2019 рік приніс нам ще й нову форму декларації. За якою формою звітувати та як його нараховувати й сплатити в сьогоднішній консультації.

Що таке податок на нерухомість

Податок на нерухомість (правильна його назва – податок не нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, ст. 266 ПКУ) – це частина комплексного податку на майно (до нього ще належать плата за землю та транспортний податок, ст. 265 ПКУ). Сплачується податок не нерухомість в місцеві бюджети (ст. 10 ПКУ).

Зразок заповнення Декларації з податку на нерухоме майно× Додаток “Відомості про наявні об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості” на 1 арк.

Хто є платником податку на нерухомість?

Платниками є всі юридичні та фізичні особи, які мають у власності жилу та/або нерухомість (ст. 266.1 ПКУ). Головним є наявність права власності на нерухомість. При цьому є такі нюанси:

 • право власності не нерухомість має бути зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
 • податок сплачують і нерезиденти;
 • фізособи (у т.ч. підприємці) податок сплачують, але самі його не нараховують. За них це здійснює ДФС на основі інформації зі згаданого вище Держреєстру;
 • юрособи нараховують податок самостійно й декларують його;
 • правила оподаткування податком для юросіб і фізосіб (у т.ч. підприємців) відрізняються. Для фізосіб діють окремі правил щодо житлової нерухомості, визначені п. 266.7.1 ПКУ, а також пільга за ст. 266.4.1 ПКУ;
 • є правила щодо нерухомості, яка знаходиться у частковій або спільній власності (пп. 266.1.1 ПКУ).

Фізособам нараховує податок ДФС за дещо відмінними правилами щодо житлової нерухомості

Щодо останніх правил, то вони визначають платника й частку податку, яка сплачується:

Нерухомість, яка знаходиться у частковій або спільній власності та податок

Об’єкт оподаткування

Платник

об’єкт житлової/нежитлової нерухомості знаходиться у спільній частковій власності декількох осіб

кожна особа сплачує окремо з належну їй частку

об’єкт житлової/нежитлової нерухомості знаходиться у спільній частковій власності, але не розділений у натурі

один власників, який визначений за згодою власників, якщо інше не встановлено судом

об’єкт житлової/нежитлової нерухомості знаходиться в спільній частковій власності декількох осіб та розділений між ними в натурі

кожна особа сплачує окремо за належну їй частку

Відмінність між житловою і нежитловою нерухомістю

Що є житловою, а що нежитловою нерухомістю визначається пп. 14.1.129 та пп. 14.1.1291 ПКУ:

Нерухоме майно, що відрізняється від земельної ділянки

Житлова  нерухомість

Нежитлова нерухомість

Жилі будинки, жилі будинки присадибного типу, прибудови до житлового будинку, квартири, котеджі, кімнати в багатосімейних (комунальних) квартирах, садові будинки, дачні будинки.

Будівлі готельні, будівлі офісні, будівлі торгові, гаражі, будинки промислові, склади, будинки для публічних виступів (казино, ігорні дома), господарські (присадибні) будівлі, інші будівлі.

Декларація з транспортного податку 2019

В чому відмінність податку на нерухомість для фізичних осіб?

ДФС враховує при нарахуванні вимоги п. 266.7.1 ПКУ, а також пільга за пп. 266.4.1 ПКУ, які діють щодо житлової нерухомості:

 • база оподаткування квартир зменшується на 60 кв. метрів (незалежно від кількості таких квартир, зменшується загальна площа);
 • база оподаткування для будинків зменшується на 120 кв. метрів;
 • якщо є велика житлова нерухомість (більше 300 кв. метрів для квартир, 500 кв. метрів для будинків), то сума податку на нерухомість збільшується на рік на 25000 грн на кожний такий об’єкт.

Однак, ДФС вважає, що остання норма щодо великої житлової нерухомості поширюється й на юридичних осіб (лист від 04.03.2016 р. №4758/10/28-10-06-11).

Розмір податку на нерухомість

Податок не нерухомість не має загальнодержавного прийнятого розміру, так як його ставку встановлюють місцеві ради (пп. 266.5.1.1 ПКУ). Однак, є максимальне обмеження: його розмір має не перевищувати за 1 кв. метр 1,5% мінімальної заробітної плати (у 2019 р. даний показник становить 62,60 грн (=4173×0,015), пп. 266.5.1 ПКУ).

Ставка податку не нерухомість встановлюється місцевими радами, однак, не більше 62,60 грн/1 кв. метр

Дізнатися свою ставку податку не нерухомість, яка встановлена місцевими органами влади, можна на сайті ДФС тут. Наприклад, податок на нерухомість для будівель промислових та складів (код 125):

 • для м. Києва – 1,5% мінімальної зарплати /1 м кв, тобто 62,60 грн;
 • для м. Чернігова – в залежності від зони 0,25%, 0,1875%  та 0,125%, тобто 10,43 грн, 7,82 грн, 5,22 грн.

Якщо рішення місцевої ради відсутнє, то діє мінімальна ставка, тобто 0% (роз’яснення ДФС 106.0 ЗІР).

Базою нарахування податку не нерухомість є площа об’єкта житлової/нежитлової нерухомості, в т.ч. його частки:

Податок на нерухомість

=

(Загальна площа об’єктів нерухомості – пільги з податку)

×

Ставка за 1 кв. метр

Як пільги може відніматися, наприклад, згадана площа за пп. 266.4.1 ПКУ для фізосіб.

У разі наявності великого метражу (300 кв. метрів для квартир, 500 кв. метрів для житлових будинків) додатково додаються 25000 грн. Ця норма за роз’ясненням ДФС стосується як юридичних, так і фізичних осіб (лист від 04.03.2016 р. №4758/10/28-10-06-11).

Пільги та звільнення від податку не нерухомість

Одразу почнемо з того, що податку на нерухомість може й не бути, так як встановлювати його чи ні та кого звільнити від нього, якщо він встановлений вирішують місцеві органи влади. Таке рішення вони виносять до 15 липня.

Також існують ситуації, коли нерухомість просто не може потрапити під оподаткування, так як тут немає права власності на неї:

 • в орендаря. Орендар, зрозуміло, не платить податок не нерухомість, так як йому об’єкт не належить. Податок сплачує орендодавець;
 • об’єкт ще недобудований або самопобудований. У цій ситуації право власності ще не реєструвалося, тому податок не платиться (роз’яснення ДФС 106.02 ЗІР);
 • об’єкт нерухомості отриманий не на праві власності, а на праві господарського відання чи оперативного управління (лист ДФС від 07.06.2018 р. № 2507/5/99-99-12-02-03-16/ІПК).

Не оподатковуються нерухомість, яка (п. 266.2.2 ПКУ):

 • житлова/нежитлова у власності громадських організацій інвалідів та їхніх підприємств;
 • житлова/нежитлова у власності релігійних організацій;
 • нежитлова, що має фізкультурно-спортивне призначення, бази олімпійської підготовки;
 • будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, якщо вони використовуються тільки для надання освітніх послуг (передача в оренду позбавляє такого звільнення);
 • нежитлова у вигляді малих архітектурних форм (МАФів) у суб’єктів малого та середнього бізнесу;
 • житлова/нежитлова, яка знаходиться в власності державних чи місцевих органів влади чи створених ними організацій, якщо вони неприбуткові та фінансуються виключно за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів;
 • промислові будівлі у промислових підприємств;
 • будівлі та споруди, призначені для сільськогосподарської діяльності  у сільськогосподарських товаровиробників (вони не повинні здаватися в оренду чи лізинг);
 • знаходиться у зоні проведення операції Об’єднаних сил/АТО (пп. 38.6 підрозд. 10 Перехідних положень ПКУ).

Для того, щоб пільга працювала необхідно перевірити статус нерухомості, її клас за класифікатором Державним класифікатором будівель та споруд  (ДК 018-2000).

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Бланк декларації на нерухомість

Щодо бланку насьогодні їх два:

 • старий, за яким можна було звітувати востаннє за 2019 рік (наказ Мінфіну від 10.04.2015 р. 408);
 • новий, який почав діяти з 18.01.2019 р. та за яким треба звітувати буде за 2020 р. (наказ Мінфіну від 15.11.2018 р. № 897). Новий бланк деклрації на нерухоме майно має 2 додатки, які є невід’ємною частиною декларації та стосуються житлової нерухомості (додаток 1) та нежитлової нерухомості (додаток 2).

ДФС визнала можливість використання старого бланку для 2019 року у своєму роз’ясненні в 106.07 ЗІР).

Строки подання декларації 

Останній день подачі декларації з податку на нерухомість за 2019 рік – 19 лютого 2019 року. Таким чином, у поточному році декларується поточний рік (та нерухомість, яка була у власності станом на 1 січня звітного року). Сума платежу розбивається поквартально та сплачується протягом 40 кал. днів після закінчення кварталу.

В декларацію вносяться всі об’єкти нерухомості, якими володіє підприємство. Щодо місця подання та кількості декларацій є наступний нюанс:

 • декларація на нерухомість подається за місцем знаходження об’єктів оподаткування;
 • якщо у підприємства нерухомість знаходиться у декількох територіальних одиницях (кодах КОТУУ), то по кожному з них треба подавати окремі декларації по тій нерухомості, яка до них відноситься.

Якщо вникає новий об’єкт оподаткування, то його власник має подати декларацію протягом 30 кал. днів з дня виникнення права власності. дана норма стосується  тільки юридичних осіб. У разі попадання 30-го дня на вихідний платити треба на день раніше. Тут також є нюанс, що якщо у підприємства є як житлова, так і нежитлова нерухомість, то податок сплачується двома частинами (різні коди бюджетної класифікації):

 • окремо для житлової нерухомості (код 18010100);
 • окремо для нежитлової нерухомості (код 18010400).

Таким чином, останні дні сплати податку по 2019 року будуть:

 • за І квартал – 29 квітня 2019 р.;
 • за ІІ квартал – 29 липня 2019 р.;
 • за ІІІ квартал – 29 жовтня 2019 р.;
 • за IV квартал – 29 січня 2020 р.

Підприємства, які мають пільги зі сплати податку не нерухомість навіть за нульового значення податку все одно подають декларацію. Виняток – пільга встановлена місцевим органом влади. Код пільги 18010402 за Довідником пільги 91/1 станом на 1 січня 2019 р. Також такі підприємства повинні не забути подати Звіт про суми податкових пільг протягом 40 кал. днів за останнім кал. днем податкового періоду, тобто року. Останній день подачі декларації:

 • за 2018 рік був 11 лютого 2019 року;
 • за 2019 рік буде 10 лютого 2019 року.

Пільговики все одно подають декларацію з податку на нерухомість, а також Звіт про суму податкових пільг

Фізособи (у т.ч. підприємці) декларацію не подають і чекають податкового повідомлення-рішення від ДФС до 1 липня 2019 року. Сплатити треба протягом 60 кал. днів з дня отримання повідомлення.

Алгоритм заповнення декларації

Заповнення декларації подамо поки що за старою формою, яка можлива для подачі за 2019 рік, а також складання уточнюючого розрахунку у разі зміни складу об’єктів нерухомості. Щодо нової декларації, то її відмінностями є:

 • винесли розрахунок податку по житловій і нежитловій нерухомості в окремі додатки, а сама декларація містить загальні суми по цим розрахункам;
 • проставлені коди КОАТУУ щодо кожного об’єкта. Тепер не треба буде у разі наявності нерухомості по різним територіям за різними кодами КОАТУУ подавати окремі декларації;
 • коди нерухомості уже ставляться за класифікатором ДК 018-2000.

Загальна ж логіка розрахунку не змінилася.

Декларація з податку на нерухомість заповнюється за наступним алгоритмом:

 • встановлюємо об’єкти нерухомості, якими володіє підприємство та перевіряємо по ним дані в Державному реєстрі прав на нерухоме майно;
 • визначаємо тип нерухомості та знаходимо ставки податку по ним, встановлені відповідною місцевою радою;
 • визначаємо розміри пільги, якщо вона наявна;
 • переходимо до заповнення самої декларації.

Заголовна частина декларації в цілому стандартна як і в інших деклараціях, окрім того, що:

 • номер декларації ставиться наростаючим підсумком і якщо декларація подається вперше за поточний рік, то її номер буде “1”;
 • найменування органу ДФС наводиться не за місцем платника податку, а за місцезнаходженням нерухомості.

Щодо окремих граф податкової декларації з податку на нерухоме майно звертаємо увагу на наступне:

Колонка

Особливості заповнення розрахункової частини декларації

2

Зазначаємо коди нерухомості, які наведено в примітках до декларації.

3

Зазначається загальна площа об’єкта згідно з документами на право власності.

4

Вказуємо суму податку, яка розрахована на основі % від місцевої ради та мінімальної зарплати. Ставка податку вказується в гривнях з двома знаками після коми.

5-6

Заповнюємо у разі наявності пільги. Якщо пільга вказана ПКУ, то її код буде “18010402”. Якщо ж місцевою радою, то коду не буде.

7

Наводиться розрахована річна сума податку.

8-11

Знаходимо квартальні суми:

 • для 1-3 кварталів шляхом ділення суми з графи 7 на 4;
 • для 4 кварталу сума знаходиться як різниці з графою 7 та сумами за 3 квартали (так робиться для балансування округлень).

Сума нарахованого податку – це ряд. 6 декларації. Рядки 7-13 заповнюються при подачі уточнюючої декларації.

Зразок заповнення податкової декларації на нерухомість

Наводимо приклад заповнення податкової декларації.

Приклад. ТОВ “Едельвейс” на 01 січня 2019 року має у власності квартиру. Вихідні дані наступні:

 • загальна площа – 75 кв. метрів;
 • ставка податку місцевої ради – 1 % мінімальної зарплати.

Розрахунок ставки податку: 4173×0,01 = 41,73 грн.

Розрахунок податку на нерухомість: 75 × 41,73 = 3129,75 грн.

Розрахунок податку за 1-3 квартали: 3129,75/4 = 782,44 грн.

Розрахунок податку за 4 квартал: 3129,75 – 782,44×3 = 782,43.

Декларація з податку на нерухоме майно 2019

Переглянути збільшене зображення

Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Навіть якщо вже знайшли відповідь на своє запитання...

...рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини