Головбух

Платник єдиного податку 2 група

19 серпня 2019
42493
Середній бал: 5 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Другий не значить другорядний. І друга група єдиного податку досить вигідна через фіксовану величину податку, яка не залежить від обсягу доходу. Які умови перебування на ній, що дозволено і заборонено, як скласти декларацію для єдиноподатника 2 групи – про все це в даному огляді.

Які умови перебування на 2-й групі єдиного податку?

Основних умов всього дві:

 • обсяг доходу за календарний рік ≤  1,5 млн грн;
 • кількість найманих працівників ≤ 10 чол.

10 чол. –  це максимальна кількість працюючих за рік. У дану цифру не входять (пп. 291.4.1 ПКУ):

 • працівниці, які знаходяться у відпустці по вагітності та пологам;
 • працівниці, що знаходяться у відпустці по догляду за дитиною по досягненню нею 3(6)-річного віку;
 • мобілізовані працівники.

Єдиноподатник  2-гої групи має вести Книгу обліку доходівтаку ж, як і у першій і третій групі 5%.  Звичайно, що її треба попередньо зареєструвати у податковій.

Єдиноподатник 2-гої групи не може бути платником ПДВ.

Увага: 1,5 млн доходу та 10 працівників – це 2 група єдиного податку

Також є деякі обмеження по видам діяльності і розрахункам, які розглянем детальніше.

Що дозволено платникам єдиного податку 2 групи

Дозволено єдиноподатникам другої групи (за пп. “2” пп. 291.4 ПКУ):

 • надавати послуги, у т.ч. побутові, платникам єдиного податку (група значення не має) та/або населенню. Перелік побутових послуг можете знайти у п. 291.7 ПКУ. Звертаємо увагу, що не можна єдиноподатнику надавати послуги самозайнятим особам, наприклад, особам, які здійснюють незалежну професійну діяльність, а також ФОП-загальносистемникам. Дана норма ПКУ чітко вказує: лише платникам єдиного податку/населенню. Роз’яснення ДФС з цього приводу: лист від 04.02.2016 № 71/В/26-15-12-02-14;
 • виробляти продукцію;
 • продавати товари;
 • продавати у роздріб такі алкогольні напої як пиво, столове вино, сидр та пері (без додавання спирту) (п. “3” пп. 291.5.1 ПКУ). Однак, на всі ці напої, крім вина, потрібна алкогольна ліцензія на роздрібний продаж;
 • проводити діяльність у сфері ресторанного господарства (КВЕД 56.10, куди зокрема входить діяльність ресторанів, кафе, місць з наданням їжі для споживання за межами закладу, вагончиків з продажу морозива, пересувних вагончиків з продажу їжі, діяльність із приготування їжі в торговельних наметах).

А тепер увага (!): розрахунки єдиноподатник 2 групи може проводити лише у готівковій або безготівковій формах. Бартером не можна. 

Що можна єдиноподатникам 2 групи, якщо є РРО

Єдиноподатник 2 групи може працювати без РРО, якщо його обсяг доходу за рік не перевищує 1 млн грн (п. 296.10 ПКУ). Виняток:

 • продаж технічно складних побутових товарів (зазвичай це ті товари, які продаються з гарантією);
 • продаж лікарських засобів (це не стосується біологічно активних добавок (БАД, дієтичні добавки), що незареєстровані як лікарські засоби. Як правило, вони ввозяться за кодом УКТ ЗЕД 2106). Усі лікарські засоби мають відповідну сертифікацію. Звертаємо увагу, що видова назва не головна. Вітаміни можуть бути і як лікарський засіб (потребує реєстрації) і як БАД (не потребує реєстрації), наприклад, багато виробників спортивного харчування та дієтичних добавок продають вітаміни. При цьому їх вміст може бути майже ідентичний. Перевірити можна на сайті Державного експертного центру МОЗ  (наприклад, вітаміни “Vitrum” мають реєстрацію і можуть продаватися лише в аптеках через РРО). Якщо є сумніви, то краще ФОП продавати БАД через безготівковий розрахунок;
 • продаж виробів медичного призначення;
 • роздрібний продаж пива (ДФС наполягає на РРО, що можна прочитати в даному роз’ясненні на їх сайті; зауважимо, що КОРО та РК тут не підходять, так як ще у 2017 р. дозвіл на це вилучено з  Постанови від 23.08.2000 р. № 1336). Щодо оптового продажу, то він 2-й групі заборонений взагалі.

Щодо останнього пункту – про пиво – додамо, що пряма вимога в нормативних документах відсутня, але ліцензія на роздрібний продаж алкогольних напоїв (пиво – алкогольний напій) вимагає внесення туди РРО. Отже, без РРО неможливо отримати ліцензію.

Увага: На продаж деяких товарів єдиноподатникам 2-ї групи необхідний РРО та ліцензія

Зауважимо, що продаж без РРО технічно складних побутових товарів, лікарських і медвиробів можна здійснити за умов безготівкового розрахунку (розрахунок через звичайні платіжні картки тут не підходить, це вважається готівковим платежем). Приклад такого розрахунку: покупець вніс гроші на рахунок підприємця через касу банку.  Для підприємця це буде безготівковою операцією.

Платник єдиного податку 2 група
Віктор ОНИЩЕНКО,бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
Запізно сплатили єдиний податок? Доведеться заплатити ще й штраф за прострочення. Та плюс пеня, яку нарахують за кожен день несплати. Або ж іще гірше — позбудетеся статусу платника єдиного податку. А ми порадимо, як цього уникнути.

Що заборонено платникам єдиного податку 2 групи

Платники єдиного податку 2 групи обмеження мають чималі. Почнемо з тих, які заборонені саме 2-й групі (1-й – теж) (п. 291.4 ПКУ):

 • надання посередницьких послуг з купівлі, продажу, оренди та оцінки нерухомого майна (група 70.31 КВЕД для ФОП 2020);
 • діяльність із виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних і побутових виробів і дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, напівдорогоцінного каміння.

Також єдиноподатники 2 групи не можуть надавати послуги підприємствам, які є платниками податку на прибуток та підприємцям на загальній системі оподаткування (виходячи з п. “2” пп. 291.4 ПКУ).

Якщо треба зайнятися вищезгаданими напрямами діяльності, то можна це робити на 3-й групі єдиного податку.

Увага: Єдиноподатник-фізособа має обмеження на надання орендних послуг

І тепер щодо загальних заборон (це не можна уже будь-якій групі єдиного податку, п. 291.5 ПКУ):

 • зайняття азартними іграми, лотереями, тоталізаторами;
 • обмін іноземних валют;
 • здавання в оренду землі, житла, нежитлових приміщень, які перевищують ліміт, 0,2 га, 100 та 300 квадратних метрів відповідно (це можна тільки єдиноподатникам-юрособам);
 • надання послуг зв’язку;
 • надання поштових послуг (виняток – кур’єр);
 • організація та проведення гастрольних заходів;
 • технічні дослідження та розробки;
 • видобуток та продаж дорогоцінних металів та каміння;
 • виробляти, експортувати, імпортувати, продавати підакцизні товари (винятки – уже згадані пиво, вино, сидр, пері, а також паливно-мастильні матеріали до 20 л);
 • видобуток та реалізація корисних копалин місцевого значення (увага, сюди входять вапняк, пісок, гіпс, та ін.);
 • брокерська діяльність;
 • фінансове посередництво (звертаємо увагу, що надання кредиту іншій особі теж можна розглядати як таке, згідно КВЕД);
 • реєструвати та проводити інші операції з цінними паперами;
 • проводити діяльність у сфері антикваріату (продаж);
 • діяльність у сфері управління підприємствами;
 • діяльність у сфері аудиту (це можна лише єдиноподатникам-юрособам).

Також єдиноподатник 2 групи не може бути нерезидентом.

Увага: Єдиноподатнику 2-гої груп, як і іншим, бартер та інші негрошові розрахунки заборонені

Крім переліку всіх цих заборонених видів діяльності звертаємо увагу на те, що єдиноподатник не може проводити розрахунки у негрошовій формі (п. 291.6 ПКУ), а отже, заборонено бартер, розрахунки векселями, взаємозалік, виплата зарплати працівникам у натуральній формі. 

Розмір єдиного податку 2 група

Ставка податку визначається місцевими радами, однак, здебільшого вони приймають максимальну ставку – 20% мінімальної зарплати на 1 січня. В залежності від мінімалки це складає:

Суми єдиного податку для 2-ї групи для декларування

Рік

Місяць

Квартал

Рік

2019

834,60 грн

 (=4173×0,2)

2503,80 грн

(=834,60×3)

10015,20 грн (=834,60×12)

Для порівняння з 1.5 млн на 3-й групі єдиного податку довелося б заплатити неплатнику ПДВ 75000 грн (=1,5 млн × 0,05).

Нагадуємо, що сплачується єдиний податок на 2-й групі рівними частинами щомісяця до 20-го числа (включно). Взагалі можна сплатити податок одразу – авансовим внеском за весь звітний рік, однак, не більше ніж до кінця року (п. 295.1 ПКУ). Декларація ж подається за минулий звітний період, тобто у 2020 році подаємо декларацію за 2019 рік. 

Декларація платника єдиного податку 2 групи

Декларація платника єдиного податку затверджена все тим же наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578, як і минулі роки. Даний бланк є єдиним для всіх фізосіб-єдиноподатників 1, 2, 3 груп (як для річного, так і квартального звітного періодів). Для кожної групи є свій розділ. Для 2-ї групи – це розділ ІІІ.

Щодо строків подачі декларації керуємося наступним:

Строки подачі декларації платника єдиного податку 2020

Декларація

Стандартна ситуація

(умови перебування не порушувалися)

Нестандартні ситуації

(було порушення умов перебування на 2-й групі у IV кварталі)

Річна

1 лютого 2020 р. (понеділок) – останній день (60 днів після кінця року спливає 29 лютого, у суботу, тому рекомендуємо подати уже до 28 лютого, п’ятниця)

Якщо була подана квартальна за IV квартал, то уже річна не подається

Квартальна

Не подається

10 лютого 2019 р. (понеділок) – останній день

(40 днів після кінця кварталу, 9 лютого випало на неділю, тому перенесення на найближчий наступний робочий день, але рекомендуємо не тягнути й подавати до 07 лютого, п’ятниця)

Декларація подається завжди, навіть тоді коли підприємець не отримував за звітний період доходу. Справа в тому, що на 2-й групі податок не залежить від доходу, але його треба все одно декларувати. Неподана декларація – незадекларований податок – отже, штраф за неподання (170 грн).

Для підприємців, які перейшли на єдиний податок 2020 з загальної системи протягом року, наприклад, у лютому 2019 р., звітний період буде 01 квітня (тобто з першого дня наступного кварталу) по 31 грудня 2019 р. 

  

Як заповнити декларацію платника єдиного податку 2 групи

При заповненні декларації слід керуватися наступними загальними правилами:

 • дані декларації мають збігатися з підсумками Книги обліку доходів, яку веде єдиноподатник;
 • якщо комірка залишається порожня, то ставим прочерк тільки в паперовій версії. Щодо електронної, то комірка така залишається порожньою;
 • заповнюємо тільки українською мовою.

Заповнення декларації платника єдиного податку 2 групи відбувається наступним чином:

Рядок декларації

Порядок заповнення

Заголовна частина декларації

01

Позначка щодо обраного типу декларації. Якщо подаємо декларацію за звітний період, то ставимо “Звичайна”. Якщо ж подаємо з метою виправлення помилки до кінця строку подачі декларації – “Звітна нова” (попередня декларація тоді анулюється). Якщо ж уже строк вийшов, то ставимо “Уточнююча”.  Щодо поля 04 “Довідково”, то такий тип декларації обирається при отриманні довідки про доходи підприємця (така декларація не пов’язана зі звітуванням та подається будь-коли).

02

Для річної декларації ставимо відмітку у полі “рік”.

03

Заповнюємо тільки в уточнюючих деклараціях або в звітній декларації, в якій ще й виправляємо минулі помилки. В уточнюючій декларації поля 03 і 04 співпадають.

04-07

Вносимо реквізити органу ДФС та ПІБ підприємця, його податкову адресу (це місце проживання), реєстраційний номер облікової картки (ідентифікаційний код). Нагадуємо, що номер паспорта можуть писати тільки ті особи, які мають відповідну відмітку в своєму паспорті, що вони з релігійних причин відмовилися від використання ідентифікаційного коду.

Розділ І “Загальні показники підприємницької діяльності”

08

Записуємо кількість найнятих працівників. Якщо вона протягом року змінювалася, то записується максимальна кількість. Кого можна не враховувати – пп. 291.4.1 ПКУ, який уже згадували на початку консультації. Перевищення тут цифри “10” є порушенням умов перебування на 2-й групі.

09

Вказуємо номери і точні назви за КВЕД 2010 зареєстрованих видів діяльності, а також тих видів по яким фактично здійснювалася господарська діяльність у звітному періоді та отримувався дохід. Здійснення діяльності по незареєстрованому КВЕД є порушенням.

Розділ ІІІ. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку другої групи

Щомісячні авансові платежі

Авансові платежі наводимо тільки ті, які підлягали сплаті, незалежно від того як і коли їх платили. Навіть якщо одразу було заплачено весь податок за рік, тут необхідно наводити суми податку за кожний квартал (= встановлена місячна сума податку × 3). Якщо підприємець сплатив у певному місяці (чи за рік) більше, то ДФС суму переплати визначає самостійно, її декларувати не потрібно.

Таким чином, за кожний квартал буде однакова цифра. Наприклад, по декларації за 2019 рік – 2503,80 грн. Виняток, коли вона може бути меншою, – підприємець скористався правом звільнення від сплати податку на період відпустки або хвороби (п. 295.5  ПКУ). Для цього мала бути написана відповідна заява до ДФС, а також у Книзі обліку доходів за такий період не повинно бути й доходів, тобто він не міг вести підприємницьку діяльність.

Також звільнення від сплати податку є для мобілізованих підприємців на період мобілізації (п. 25 підрозд. 10 Перехідних положень ПКУ).

03

Обсяг доходу треба взяти з підсумків по графі 6 Книги обліку доходів. Звичайно, що він має бути в межах 1.5 млн грн, щоб не було порушення. Нагадуємо, що не вважаються доходами єдиноподатника (п. 292.10 ПКУ):

 • проценти;
 • дивіденди;
 • роялті;
 • страхові виплати та відшкодування;
 • доходи від продажу рухомого і нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі навіть якщо використовується в його господарській діяльності;
 • суми поворотної фінансової допомоги, якщо вона повертається протягом 12 кал. місяців з дня її отримання;
 • суми отриманих кредитів.

Ще звертаємо увагу на самостійне поповнення свого підприємницького рахунку в банку: ДФС вважає таку операцію доходом ФОП. Виняток –  дохід було отримано готівкою та вже відображено у Книзі обліку доходів, при внесенні даних грошей на рахунок має бути проставлене призначення платежу: “Внесення виручки” (роз’яснення ДФС в ІПК від 09.11.2017 р. № 2561/П/99-99-13-01-02-14/ІПК). Однак, обов’язково дана сума мала пройти через дохід у Книзі.

Якщо гроші на рахунок підприємця були зараховані помилково, то вони мають бути письмові пояснення з боку або банку, або суб’єкта господарювання, який помилково відправив платіж. Звичайно, що гроші мають бути повернуті з рахунку.

У випадку повернення товару/розірвання договору, коли підприємець назад повертає частину виручки, коригування доходу відображається у періоді, коли це відбувається (роз’яснення ДФС 107.08 ЗІР). Якщо дохід у періоді повернення платежу був замалим у даній графі може бути отримане навіть значення зі знаком “–”. У зворотному випадку, коли повернення відбувається підприємцю така виручка доходом не відображається (роз’яснення ДФС в ІПК від 08.11.2017 р. № 2551/К/99-99-13-01-02-14/ІПК).

Особливі ситуації (помилкове зарахування, повернення коштів з коригуванням доходу, знак “–” у доході) рекомендуємо розкрити у довільній формі у спеціальному полі “Доповнення до податкової декларації”.

04

Даний рядок заповнюємо, якщо було порушення умов перебування на 2-й групі єдиного податку. Тут наводяться наступні доходи:

 • по недозволеним видам діяльності для 2-ї групи;
 • по незареєстрованим кодам КВЕД;
 • отримані з використанням негрошових форм розрахунків (бартер тощо);
 • які перевищили 1.5 млн грн (наводиться сума перевищення).

Заповнення даного рядка означає, що необхідно було подати декларацію у квартальний термін (40 кал. днів після закінчення кварталу), сплатити суму податку (10 кал. днів від граничного терміну подачі декларації). Також необхідно написати заяву на перехід на групу 3 або загальну систему оподаткування.

У річній декларації такий рядок теоретично має бути порожнім, так як якщо порушення було у 4 кварталі 2018 р., декларація мала бути уже подана у квартальний звітний період.

Розділ V. Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку

08

Переписуємо показник рядка 03 розділу ІІІ декларації.

09

Визначаємо суму податку по забороненим доходам: ряд. 04 розділу ІІІ × 0,15.

10-11

Платники 2 групи цей рядок не заповнюють. Він може бути заповнений тільки якщо був протягом року перехід на 3 групу з групи 2 або навпаки.

12

Сума рядків 09 + 10 + 11.

13-14

Заповнитись може тільки у випадку наявності доходів по 3 групі чи заборонених доходів (ставка 15%).

Подати декларацію можна те тільки в письмовій формі, але й в електронній при наявності електронного цифрового підпису. 

Приклад заповнення декларації ФОП 2 група

Розглянемо тепер заповнення податкової декларації на наступному прикладі.

Приклад. ФОП Сидорчук А.М. протягом 2019 року надавав послуги по зареєстрованим видам діяльності: неспеціалізована оптова торгівля, оптова торгівля фруктами, торгівля цукром. Дохід за Книгою обліку склав 987126,35 грн. Порушень умов перебування на 2-й групі не було.  На основі наведених даних заповнено декларацію в файлі Excel:

Декларація платника єдиного податку 2 групи

Звітність підприємця 2 групи

Звітність підприємця 2-ї групи не обмежується лише податковою декларацію з єдиного податку. Подає він й інші звіти:

Назва звіту

Податок/внесок, що декларується

Ставки податків/зборів

Звітний період

Строк подання

Сплата

Звіт про ЄСВ (додаток 4)

ЄСВ за найманих працівників

22% від суми нарахованої  зарплати

Місяць

Протягом 20 кал. днів після кінця місяця

В момент виплати зарплати

Форма № 1ДФ

ПДФО та військовий збір з найманих працівників

18% ПДФО,

1,5 військовий збір

Квартал

Протягом 40 кал. днів після кінця кварталу

В момент виплати зарплати

Звіт про ЄСВ (додаток 5)*

ЄСВ “за себе”

Мінімальна сума 918,06 грн/місяць у 2019 р. (=0,22×4173 грн); за бажанням можна більше

Рік

До 10 лютого року, наступного за звітним (у 2020 р. – це понеділок)

Раз в квартал до 20-го числа після звітного; або щомісяця до 20-го числа кожного місяця у поточному кварталі

* звільняються від сплати ЄСВ “за себе” та подачі звіту пенсіонери та інваліди, які отримують пенсію або соціальну допомогу.

Це не всі можливі звіти. Якщо єдиноподатник виплачував доходи нерезидентам, то ще подається Податкова декларація з податку на прибуток підприємств, до якої заповнюється додаток ПН.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини