Головбух

Плата за землю 2019

6 червня 2019
25814
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Плата за землю стосується всіх, хто має зареєстровану на себе земельну ділянку чи орендує її у держави або місцевої громади. Звільнення від сплат цього податку чутливе до нюансів господарського використання землі. Про те, як нараховується плата за землю враховуючи зміни 2019 року й піде мова у цьому “земельному” огляді.

Плата за землю як податок

Плата за землю – це різновид податку на майно (пп. 14.1.147 ПКУ). Весь майновий податок зараховується до бюджетів місцевого самоврядування (ст. 671 Бюджетного кодексу України). Сама ж плата за землю – це теж не один податок, а цілих два: земельний податок та орендна плата за землю.

Особливості податку

Плата за землю

Земельний податок

Орендна плата за землю

Форма власності земельної ділянки

Недержавна й некомунальна

Державна й комунальна

Державна й комунальна

Платники податку

Землевласники

Постійні землекористувачі*

Орендарі землі (ті, хто уклав договір оренди з органом місцевого самоврядування, ст. 288.2 ПКУ)**

Що обкладається податком

Земельні ділянки, частки, паї, у т.ч. земельні ділянки, які надані в оренду (п. 288.3 ПКУ)

Підстава для нарахування податку

Дані Державного земельного кадастру, що містять номер, розмір і місце розташування земельної ділянки (п. 286.1 ПКУ)

Договір оренди земельної ділянки (п. 288.1 ПКУ)

Тип осіб-платників

Фізичні та юридичні (пп. 14.1.72 ПКУ, п. 269.1 ПКУ)

*мають безстрокове право користування земельною ділянкою державної/комунальної форми власності за (ст. 92 Земельного кодексу України (далі – ЗКУ). До них належать державні та комунальні підприємства, установи, організації, а також громадські організації інвалідів з їхніми підприємствами, установами, організаціями;

** виключенням є коли договори прописують такі права на земельну ділянку державної/комунальної власності як: суперфіція, сервітут та емфітевзис. Такі особи не зобов’язані й подавати декларацію з плати за землю (роз’яснення ДФС у 112.01 ЗІР).

Звертаємо увагу, що розрізняти слід оренду землі у держави/місцевої громади та оренду землі у її приватних землевласників. В першому випадку – орендний платіж йде до бюджету й розглядається як частина плати за землю (місцевий податок), а в другому випадку орендний платіж перераховується на рахунки землевласника й є оплатою наданої послуги, а не податком.

☛ Орендарі земельних ділянок у приватних землевласників сплачують лише оренду. Плату ж за землю платить сам орендодавець.

Алгоритм складання Податкової декларації з плати за землю

Звільнення від земельного податку

І тут ми маємо вузьку доріжку. Хоча звільнення від податку є, але нюансів втратити на нього право вистачає. Таблиця нижче це ілюструє.

Хто звільнений від сплати земельного податку?

Звільнення

Звільнення скасовується

Платники єдиного податку 1-3 груп для ведення господарської діяльності. Вони мають подати до ДФС правовстановлюючі документи на земельні ділянки (свідоцтво) (роз’яснення ДФС 112.04 ЗІР).

 • якщо земельні ділянки не використовуються єдиноподатником у своїй господарській діяльності;
 • у ситуації, коли на земельній ділянці відбувається будівництво, так як вважається, що вона в цей час не використовується (роз’яснення ДФС 112.03 ЗІР);
 • здавання в оренду земельної ділянки, будівлі чи споруди, яка на ній знаходиться, у разі якщо послуги зі здавання в оренду нерухомого майна незареєстровані як вид діяльності такого єдиноподатника у ЄДР (тобто відсутній відповідний зареєстрований код КВЕД) (лист ДФС від 29.06.2017 р. № 900/П/99-99-13-03-01-14/ІПК, а також роз’яснення Мінфіну за наказом від 06.07.2018 р. № 602);
 • тимчасове припинення господарської діяльності для єдиноподатників-фізосіб (роз’яснення ДФС 112.01 ЗІР).

Платники єдиного податку 4 групи для ведення сільськогосподарського виробництва.

Якщо платники єдиного податку 4 групи не використовують земельні ділянки за сільськогосподарським призначенням. Наприклад, ситуація передачі земельної ділянки в оренду для несільськогосподарського використання.

Деякі фізособи: інваліди (1 та 2 група), багатодітні (3 та більше дітей віком до 18 років, пенсіонери (вікові), ветерани війни, чорнобильці (п. 281.1 ПКУ).

Перевищення граничних норм визначених п. 281.2 ПКУ.

Бюджетні організації, а також заклади за переліком ст. 282 ПКУ, наприклад, бази олімпійської підготовки, дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, громадські організації інвалідів.

Передача ділянки чи будівлі, частини будівлі, споруди в оренду (п. 284.3 ПКУ). Виняток – передача бюджетною установою в оренду об’єкта іншій бюджетній установі або дошкільним чи загальноосвітнім навчальним закладами будь-якої форми власності.

Здавання земельної ділянки в оренду чи нецільове використання може повністю або частково позбавити пільги на земельний податок

Також звільнення поширюється на:

 • громадські організації інвалідів, підприємства інвалідів (п. 282.1 ПКУ);
 • власників земельних ділянок, що здають їх в оренду платникам єдиного податку 4 групи;
 • на ділянки, які розташовані в зоні операції Об’єднаних сил та/або АТО, тобто тимчасово окупованій території, території на лінії зіткнення (п. 38.7 підрозд. 10 Перехідних положень  ПКУ);
 • земельні ділянки, на яких у разі їх цільового використання, надали пільги місцеві органи влади. Однак, здавання такої землі в оренду може позбавити пільги.

Форма декларації з плати за землю

Декларація з плати за землю поки що не змінювалася, тобто на 2019 рік дія та сама форма, яка діяла і у 2018 році. Вона затверджена наказом Мінфіну від 16.06.2015 р. № 560. Її особливості складання та подання наступні:

 • форма єдина як для земельного податку, так і для орендної плати за землю;
 • форма єдина як для юросіб, так і фізосіб-підприємців (хоча при електронній подачі декларації тут є один нюанс: для юросіб використовується форма J0602006, а для ФОП – F0602006, але вони за змістом однакові);
 • незважаючи на єдність форми, одночасно відобразити 2 податки в ній не можна і якщо суб’єкт господарювання є платником одночасно обох, то по земельному податку подається одна декларація, а по орендній платі за землю – за тією ж формою, але інша. Пов’язано це з різними кодами класифікації доходів бюджету по цим податкам, а також особливостями самої форми;
 • якщо земельні ділянки розташовані на різних територіях (тобто за різними кодами КОАТУУ), то подаються окремі декларації по кожній території з відповідними земельними ділянками. Це доведеться робити навіть якщо всі території підпорядковуються одному органу ДФС.

Форма декларації єдина по двом податкам, єдина для юридичних осіб і ФОП

Щодо звичайних фізосіб, то вони декларацію не подають, так як їм податок нараховує сама ДФС і надсилає їм податкове повідомлення-рішення, що має бути зроблено до 1 липня 2019 року (сплата – 60 днів з дня вручення).

Строки подання декларації з плати за землю

Декларація з плати за землю має звітним періодом календарний рік, хоча підприємство може обрати й місячний звітний період. Декларація подається наперед і декларація за 2019 рік мала останній день подачі 20 лютого 2019 року (середа) (п. 286.2 ПКУ). Виходить, що не так, як звично по інших податках – пройшов рік, подали за неї декларацію, а рік ще не пройшов, але вже подали. Звітним періодом вважається період 01 січня – 31 грудня поточного року. При такому способі подачі сума податку розбивається помісячно рівними частинами і сплачується щомісяця.

Форма декларації однакова як для річного, так і місячного способу подачі

Якщо підприємство обирає місячний звітний період, то декларацію треба подавати протягом 20 кал. днів після закінчення звітного місяця (п. 286.3 ПКУ). У такій декларації, що складається за тією ж формою, як і річна, вказується порядковий номер місяця у полі “За місяць”. Річна декларація у разі місячних звітів уже не подається. Такий період подачі декларацій доцільний тільки для підприємств у яких часто змінюється склад земельних ділянок.

Також протягом 20 кал. днів слід подати декларацію, якщо:

 • зміни бази оподаткування;
 • за нововідведені земельні ділянки (п. 286.4 ПКУ).

  Декларація за 2019 рік подається разом з новою довідкою про нормативну грошову оцінку земельної ділянки

Також звертаємо увагу, що за роз’ясненням Головного управління ДФС м. Києва разом з декларацією треба подати у 2019 році нову довідку (витяг) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з урахуванням нових вимог порядку нормативної оцінки земель населених пунктів встановлених Мінагрополітики. Дана вимога не стосується звичайних фізосіб.

Згадана довідка подається також при подачі першої декларації з плати за землю.

Коли сплачується плата за землю?

В обох випадках подачі, як місячному, так і річному, податок сплачується щомісяця (при річній подачі декларації – рівними частинами, тобто річна сума розбивається на 12 рівних частин, п. 286.2 ПКУ). Строк сплати – впродовж 30 календарних днів місяця, який наступає за звітним.

Звільнення від сплати податку на землю та подача декларації

У разі наявності звільнення зі сплати податку на землю декларація подається все одно. ДФС вважає це пільгою, тому ще й треба подавати Звіт про суми податкових пільг (лист ДФС від 11.09.2017 р. № 1889/6/99-99-12-02-03-15/ІПК). Подається декларація з нульовим податковим зобов’язанням. За її неподачу буде штраф, хоча й податкове зобов’язання відсутнє. Також штраф буде й за неподачу Звіту про пільги, так як він прирівняний до декларації (п. 46.1 ПКУ, п. 120.1 ПКУ).

Усі пільговики з податку за землю, крім єдиноподатників, подають нульову декларацію з плати за землю та Звіт про суми податкових пільг

Виняток – платники єдиного податку, так як вони є не отримувачами пільги, а просто неплатниками єдиного податку (роз’яснення ДФС 112.05 ЗІР). Їм подавати декларацію з земельного податку не потрібно.

Що є базою нарахування плати за землю

Розрахунок податку відбувається наступним чином:

База нарахування плати за землю

Земельний податок за рік

Орендна плата за землю

НГО* проведена

НГО не проведена

НГО  земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації (ст. 289 ПКУ)

Площа × проіндексована НГО одиниці площі × ставка податку (%)

Площа × ставка податку на основі НГО одиниці площі ріллі по області (%)

Визначається договором оренди. Зазвичай використовується той же підхід, що і для земельного податку

* НГО = нормативна грошова оцінка.

У разі якщо платник податку має звільнення та надає землю в оренду, наприклад, частину будівлі, то земельний податок обчислюється пропорційно площі, яку передано в оренду (консультація ДФС з цього приводу тут).

Індексація нормативної грошової оцінки 2019

У 2019 році коефіцієнт індексації знову рівний 1 (індексація 100% – див. роз’яснення ДФС).

Цільове призначення землі і плата за землю

Цільове призначення землі визначається при нормативній грошовій оцінці згідно з Класифікатором видів цільового призначення земель, наказ Держкомітету з земресурсів  від 23.07.2010 р.  № 548. Якщо інформація про земельну ділянку не внесена до кадастру або відсутній код цільового призначення, то застосовується коефіцієнт функціонального призначення 3. На що він впливає? На нормативну грошову оцінку (див. п. 3 Порядку НГО земель населених пунктів, наказ Мінагрополітики від 25.11.2016 р.  № 489).

Також цільове призначення впливає на максимальні обмеження щодо ставок земельного податку (ст. 274, ст. 277 ПКУ).

Орендна плата за землю

Щодо даної частини плати за землю, то її нюансом є те, що пільги відсутні. Це значить, що орендну плату за землю сплачують усі, хто користується землями державної/комунальної власності та уклав договір оренди. При чому сплачують:

 • неприбуткові організації;
 • бюджетні організації;
 • платники єдиного податку всіх груп (1-4).

Єдине тимчасове виключення – це розташування земель на окупованій території чи лінії зіткнення (п. 38.7 підрозд. 10 Перехідних положень ПКУ).

Продаж земельної ділянки

Продаж земельної ділянки чи інше її вибуття припиняє сплату земельного податку, так як він сплачується лише за фактичний період, у якому земля перебуває у власності або користуванні (п. 287.1 ПКУ). Наприклад, якщо земельна ділянка вибула у травні 2019 року, то земельний податок буде сплачуватися:

 • з січня по квітень 2019 року – колишнім власником (п. 286.5 ПКУ, роз’яснення ДФС 112.02 ЗІР);
 • з травня по грудень 2019 року – новим власником (він повинен подати декларацію до 20 червня 2019 року, п. 286.4  ПКУ).

Що робити у такій ситуації продавцю, якщо була подана річна декларація? Вихід один – подати уточнюючу декларацію з перерахунком суми податку. Радимо це зробити у строк 20 кал. днів з закінчення місяця, у якому земельна ділянка була продана.

Також додамо, що договори купівлі-продажу земельних ділянок підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню. Перехід права власності має бути зареєстрований у органах земельних ресурсів, що повинен зробити нотаріус. Проконтролювати це можна через Публічну кадастрову карту України, де можна знайти інформацію за кадастровим номером земельної ділянки.

Державна реєстрація сервітуту

Приклад розрахунку земельного податку

Розглянемо приклад розрахунку суми земельного податку за рік та його помісячної розбивки з заповненням відповідної частини декларації.

Приклад. ТОВ “Едельвейс” має земельну ділянку з кадастровим номером 282020000:07:004:0335. Відомості про права власності та дата їх набуття: АБ 0675, 01.03.2017 р. № 141. Категорія КВЦПЗ 02.10 – будівництво багатоквартирного житлового будинку з торговельним комплексом. По землі існують наступні дані:

 • площа земельної ділянки 4350 кв. м;
 • НГО 800,75 грн за 1 кв. м (у урахуванням індексації за 2019 рік, коефіцієнт 1);
 • ставка податку встановлена місцевою радою 3%.

Розрахунок річної суми податку: 4350 кв. м × 800,75 грн/кв. м × 0,03 =  104497,88 грн.

Розрахунок місячної суми податку: 104497,88/12 = 8708,16 грн.

Розрахунок суми податку за грудень 2019 року: 104497,88 – 8708,16 ×11 = 8708,12 грн.

Останній крок здійснено за рекомендаціями ДФС щодо збалансування округлень.

Приклад заповнення декларації з плати за землю

Приклад заповнення декларації з плати за землю

СКАЧАТИ ЗРАЗОК ЗАПОВНЕННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ

 

 

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини