Головбух

Митна декларація

 • 22 лютого 2019
 • 378
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Митна декларація є одним з документів, який використовується в обліку податкового кредиту з ПДВ. Сьогодні в огляді про те, якими бувають митні декларації, як вони заповнюються та що треба знати про них бухгалтеру.

Митна декларація є супутником зовнішньоекономічної діяльності. Хоча бухгалтер і не займається її складанням, так як це робота менеджерів ЗЕД і митних брокерів, але знати, що значать основні її показники зайвим не буде.

Види митних декларацій

Митна декларація відіграє роль документа-заяви, який подається при оформленні перетину товаром митного кордону і декларує застосування до таких товарів певного митного режиму (експорт, імпорт, реекспорт, тимчасове ввезення і т.д.) та нарахування відповідних митних платежів, що є необхідною умовою такої процедури. Митна декларація містить інформацію про кількість та види товарів, які перетинають митний кордон та їх вартість, інші показники, які є базою для розрахунку митних платежів. Після підписання митної декларації представником митниці процедура стає завершеною і тоді митна декларація перетворюється у первинний документ, який підтверджує:

 • суму митних платежів (митний збір, мито, ПДВ);
 • фактурну та миту вартість товару;
 • факт перетину товаром митного кордону;
 • замість податкової накладної підтверджує факт виникнення податкового кредиту з ПДВ при імпорті (п. 201.12 ПКУ).

Види митних декларацій та їх призначення наведено у таблиці нижче. Застосування тих чи інших видів митних декларацій врегульовано Митним кодексом України (МКУ) та Положенням про митні декларації, постанова КМУ від 21.05.2012 р. № 450 (далі – Положення № 450).

Приклад заповнення митної декларації допоможе при заповненні документу

Вид митної декларації

Призначення

Літерний код*

Нормативне регулювання

1

Звичайна (заповнена у звичайному порядку)

У стандартних ситуаціях подається саме цей вид декларації. Для її подачі необхідно знати повні відомості про товари, транспортні засоби комерційного призначення.

АА

ст. 258 МКУ, п. 14 Положення № 450

2

Попередня

Використовується для митного режиму транзиту товарів (транспортних засобів). 

ЕА, ЕЕ

ст. 94, МКУ, ст. 259 МКУ

3

Тимчасова

Ситуація, коли звичайну декларацію подати неможливо, так як ще недостатньо відомостей про товари. Недостатність може бути у незнанні точних кодів товарів за УКТ ЗЕД (необхідне дослідження товарів), є суперечності в коді УКТ ЗЕД з митниками, кількість товару можна визначити тільки через його навантаження/вивантаження, ціну товару треба рахувати за спеціальною формулою.

ТК

(кількісні характеристики)

ст. 260 МКУ, п. 29 Положення № 450

ТФ (вартість за формулою)

4

Періодична

Переміщення одних і тих же товарів однією і тією ж особою декілька разів за 180 днів (мінімум 2). Це може здійснюватися суднами закордонного плавання, трубопроводами, лініями електропередач. Також вона стосується припасів, періодичних друкованих видань, а також товарів.

РР

ст. 260 МКУ, п. 21 Положення № 450

5

Додаткова

Подається, якщо подавалися попередня, тимчасова або періодична декларації. Додаткова декларація містить уточнення відомостей про товари, їх кількісні характеристики, коди, вартість і т.д. Також додаткова декларація може вносити зміни до попередньої

ДР

(до періодичної)

ст. 261 МКУ,

ДТ

(до тимчасової)

ДМ

(внесення змін)

* складено за Класифікатором типів декларацій, наказ Мінфіну 20.09.2012 р. № 1011.

Єдина митна декларація на всі напрями переміщень

Митна декларація застосовує єдину форму незалежно від напряму переміщень. Відрізняються вони тільки літерним позначенням:

Напрям переміщення

Літерний код

Призначення*

Вивезення

ЕК

Експорт, реекспорт, тимчасове вивезення, митний склад

Ввезення

ІМ

Імпорт, реімпорт, тимчасове ввезення, митний склад

Транзит

ТР

Транзит прохідний, транзит внутрішній

* всі митні режими та їх коди містяться у Класифікаторі митних режимів, наказ Мінфіну від 20.09.2012 р. № 1011.

Кодування типів декларацій

Тип декларації мають свій шифр, який використовують податківці. Подається він у вигляді “XXYYZZ”, де

 • XX – код напряму переміщення;
 • YY – код відповідного митного режиму;
 • ZZ– один з кодів АА, ТК, ТФ, ТН, ЕА, ДР, ДТ, ДЕ, ДМ.

Наприклад, митна декларація “ЕК10ТК” – це тимчасова митна декларація оформлена на вивезення товару у митному режимі експорту, “ЕК11АА” –  це звичайна митна декларація оформлена на вивезення товару у митному режимі реекспорту і т.д.

Дані цифри (код) наводиться в графі 1 митної декларації.

Електронна митна декларація

Митна декларація може складатися як у паперовій, так і в електронній формі. При цьому для електронного декларування можуть бути використані як паперові, так і електронні (скановані) копії документів. Щоправда, в останньому випадку вони мають бути посвідчені електронним цифровим підписом. Також електронного цифрового підпису вимагає і сама електронна митна декларація (ч. 2 ст. 257 МКУ).

Електронна форма митної декларації – основна

Щодо рівноправності обох форм декларування чітко сказано в ч. 3 ст. 257 МКУ: паперова і електронна декларація рівносильні. Через зручність митники більше наполягають на електронному декларуванні. Майже всі декларації насьогодні складаються саме в електронній формі. Електронна форма дає таке ж право на податковий кредит з ПДВ, як і паперова (Індивідуальна податкова консультація ДФС від 28.12.2018 р. № 5465/ІПК/13-01-12-01-10).

Вартісна межа декларування

Митна декларація насьогодні суб’єктами господарювання складається, якщо митна вартість товарів перевищує суму, еквівалентну 150 євро (п. 2 Положення № 450). Дана сума не стосується звичайних громадян.

Терміни декларування

При складанні митних декларацій діють наступні терміни:

 • 45  днів –  на подачу додаткової митної декларації, якщо оформлялася тимчасова (ч. 1 ст. 260 МКУ);
 • 10 днів – на подачу митної декларації з дати доставлення товарів до митного органу. Якщо товар протягом 30 днів не потрапив у митний режим чи на склад тимчасового зберігання, він вважається таким, що належить ДФС.

Роль імпортної митної декларації в обліку ПДВ

На дату сплати податкового зобов’язання (ПДВ при митному оформленні товару (п. 198.2 ПКУ). При цьому визнається лише додаткова митна декларація, так як до подачі додаткової митної декларації процедура митного оформлення вважається незавершеною (ст. 260 і  ст. 261 МКУ), на чому наполягають податківці (роз’яснення ДФС в ІПК від 05.07.2017 р. № 1006/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, а також 101.13 ЗІР). Щодо митної декларації, яка оформляється у звичайному порядку, то тут право на податковий кредит виникає одразу.

У разі подання тимчасової митної декларації право на податковий кредит з’являється тільки після оформлення належним чином додаткової митної декларації

Однак, сплатити саме податкове зобов’язання з ПДВ необхідно ще до митного оформлення або в день такого оформлення (п. 206.1 МКУ). На практиці ж усі платежі сплачує митний брокер, тому перерахувати суму необхідну на сплату ПДВ, мита та інших платежів доведеться йому раніше. Таким чином, для сплати імпортного ПДВ рахунок у СЕА не використовується. Однак, дана сума зараховується у збільшення ліміту реєстрації – включається в показник ∑Митн. Для врахування сплаченої суми у ліміт у митній декларації обов’язково має бути заповнена графа В “Подробиці розрахунків”, де повинний бути вказаний податковий номер платника податків (в усіх видах декларацій, у т.ч. тимчасовій, – роз’яснення ДФС у 101.17 ЗІР).

Для права на податковий кредит з ПДВ контролюємо заповнення графи В митної декларації усіх видів

Якщо по ПДВ є пільга при ввезенні, її код має бути зазначений в графі 36 “Преференція”  митної декларації. Код пільги з ПДВ – це останні 3 цифри шифру, який наводиться у даній графі, наприклад, “000000102” – це пільга з ввезення лікарських засобів.

При розрахунку ПДВ використовується найбільша вартість: митна (графа 45) чи фактурна (договірна) (графа 42)

Нагадуємо також, що ПДВ при імпорті розраховується за ціною товару, яка збільшена на суму мита й акцизу (п. 190.1 ПКУ). Курс валюти береться – курс НБУ на дату подання митної декларації, який вказується у графі 23 митної декларації (п. 391.1 ПКУ). Щодо ціни товару, то вона може в розрахунках і не співпадати з указаною у графі 42 “Ціна товару” митної декларації, так як береться найбільша: договірна (фактурна) чи митна вартість (п. 190.1 ПКУ). Митна вартість наводиться у графі 45 “Коригування” митної декларації, а фактурна – у графі 42 митної декларації.

Саму ж суму ПДВ в імпортній митній декларації можна побачити у графі 47 “Нарахування платежів”.

Експортна митна декларація

Експортна митна декларація відрізняється лише наповненням реквізитів та іншими митними режимами (див вище таблицю, напрям переміщення – вивезення). Звичайно, що ПДВ у ній не буде та інших особливостей, які пов’язані виключно з імпортом. Якщо у графі 22 “Валюта та загальна сума з розрахунком” проставляється цифра у гривнях, то в лівому підрозділі цієї графи має стояти код “1”.

    

Бланк митної декларації

Україна пр приєднана до Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур, тому форма митної декларації відповідає типовій формі при ООН. Це значить, що українська митна декларація буде така ж по формі, як і польська, російська та інших країн, які приєднані до конвенції. Дана Конвенція передбачає ідею єдиного адміністративного документа (ЄАД) для всіх напрямів перевезень: експорт, імпорт, транзит. Тобто бланк один, реквізити ті ж самі, але наповнення реквізитів може відрізнятися. Наприклад, декларація на експорт та імпорт будуть відрізнятися іншими кодами напряму переміщення та іншими кодами митних режимів.

Існують наступні типи бланків митної декларації (усі затверджені постановою Кабміну від  21 травня 2012 р. № 450):

 • МД-2 – це митна декларація на бланку ЄАД;
 • МД-3 – додаткові аркуші до митної декларації;
 • МД-6 – доповнення до митної декларації;
 • МД-8 – специфікації до митної декларації.

Як заповнювати митну декларацію можна знайти в Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, наказ Мінфіну від 30.05.2012 р. № 651 (далі – Порядок № 651).

Бланк митної декларації єдиний для всіх напрямів переміщень

В одній митній декларації на один бланк може бути задекларовано не більше 999 видів товару.

Зразок заповнення митної декларації

На основі Порядку № 651 наведемо нижче інформацію по заповненню деяких ключових граф митної декларації.

№ графи

Назва графи митної декларації

Пояснення щодо заповнення

(детальніше – див. Порядок № 651)

1

Декларація

Код декларації:

 • 2-значний літерний код за класифікатором напрямів переміщень;
 • 2-значний код митного режиму;
 • 2-значний код типу декларації.

2

Відправник/Експортер

Відправник відповідно до ЗЕД-контракту.

3

Форми

Порядковий номер комплекту та загальна кількість комплектів з додатковими аркушами. Наприклад,  цифри “1” та потім “3” мають значення: декларація, яка складається з 3-х комплектів (декларація + 2 додаткові аркуші). 

4

Відвантажувальні специфікації

Перша цифра – кількість доповнень, а друга – кількість специфікацій.  Якщо їх немає, то ставиться “0” і “0”.

5

Всього товарів

Загальна кількість товарів, які потрапляють у митну декларацію. Загальна кількість дорівнює кількості граф 31. Якщо до декларації є специфікація, то вказується загальна кількість найменувань товарів.

 

 

12

Відомості про вартість

Сума митних вартостей задекларованих товарів за графою 45 (+додаткові аркуші та специфікації).

 

 

20

Умови поставки

Літерне позначення умов поставки Інкотермс з класифікатора умов поставки.

21

Ідентифікація та країна реєстрації активного транспортного засобу на кордоні

Відомості про транспортний засіб, на якому здійснюється перетин митного кордону. Назва судна, реєстраційний номер автомобіля, номер залізничного вагона і т.п.

22

Валюта та загальна сума за рахунком

Літерний код валюти відповідно до класифікатора валют, у якій складені інвойси (рахунки-фактури) або інші документи, по яким визначена вартість товару.

23

Курс валюти

Вказується курс НБУ валюти, вказаної в графі 22. Курс береться на дату подачі митної декларації.  Якщо у графі 22 був код “UAH”, то ставиться “1”.

24

Характер угоди

Вказується код характеру угоди з відповідного класифікатора. Наприклад, “21” – переміщення товарів з розрахунками у вільно конвертованій валюті.  Справа наводиться літерний код валюти розрахунку, наприклад, “USD” – долар, “EUR” – євро.

 

 

31

Вантажні місця та опис товарів

Опис товарів, що дає змогу їх ідентифікувати.

 

 

33

Код товару

Зазначаються:

 • у першому підрозділі – перші 8 знаків коду товарів з УКТ ЗЕД;
 • у другому підрозділі – 9-й та 10-й знаки коду товару УКТ ЗЕД;
 • третій і четвертий підрозділи – не заповнюються;
 • у п’ятому підрозділі – “0” товар підлягає експортному контролю, “1” товар військового призначення”, “2” імпорт товарів подвійного призначення, “3” потребує висновку Держекспортконтроль.

 

 

36

Преференція

Коди пільг по миту, акцизному податку, ПДВ, якщо вони наявні (наводяться у такому ж порядку 3-значні коди пільги). Ставимо “000” – якщо вони відсутні.

 

 

42

Ціна товару

Наводиться фактура вартість (по інвойсам, рахункам-фактурам, іншим зазначеним документам).

 

 

45

Коригування

Зазначається митна вартість товару.

46

Статистична вартість

Значення митної вартості поділене на 1000 і 5 знаків після коми. Якщо відсутня митна, то береться фактурна вартість.

47

Нарахування платежів

Нарахування митних платежів, акцизу, ПДВ з відповідними кодами класифікатора видів надходжень до бюджету. Наприклад, “020” – мито на імпорт, “185” – акциз на транспортні засоби, ввезені фізособами, “028” – імпортний ПДВ і т.п. Наводяться й бази нарахування (кількість товару, митна вартість тощо).

 

 

В

Подробиці розрахунків

Зазначаються податкові номери платника податку, коди та загальні суми митних платежів. На відміну від графи 47 тут наводяться тільки загальні суми.

 

 

50

Принципал

Відомості про перевізника (експедитора).

 

 

Приклад заповнення митної декларації 

Приклад заповнення митної декларації

Збільшити зображення

Інвалютні операції: імпорт, експорт товарів, курсові різниці, валютні обмеження

Митна декларація
МОРОЗОВСЬКА Галинаексперт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • валютні обмеження: обов’язковий продаж валюти, зарахування зустрічних однорідних вимог, розрахунки за старими боргами, виплата дивідендів нерезидентам тощо; • облікова політика: які норми щодо інвалюти прописати; • як обраний варіант обліку валюти вплине на податок на прибуток; курсові різниці; • механізм розрахунку й обліку курсових різниць; • чи складати первинний документ на курсові різниці; • облік доходів і витрат від купівлі валюти; • облік послуг банку; • обов’язковий продаж інвалюти; • облікові наслідки продажу; • курсові різниці; • первісна вартість імпортних товарів; • облік витрат на страхування, транспортних витрат тощо; • як визначити базу з ПДВ у разі продажу імпортних товарів; • облік безоплатно отриманих від нерезидента товарів

 

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS: ГОЛОВБУХ

✍ Річний Звіт з ЄСВ: як підприємцю заповнити без помилок

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл