Головбух

Звіт про прямі іноземні інвестиції

 • 8 лютого 2019
 • 217
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Про покращення умов залучення іноземних інвестицій ведуть розмови чиновники, про їх віддачу пишуть економісти, дані за ними збирають органи статистики. Але без звітів, заповнених бухгалтерами, ніхто нічого не порахує. Прямі, портфельні, капітальні — знову ці економічні терміни, що вже призабулися. Але ми допоможемо освіжити вашу пам’ять, роз’яснивши порядок заповнення та подання звіту про прямі іноземні інвестиції за формою № 10-зез (квартальна).

Хто подає звіт і що таке прямі інвестиції

Квартальний Звіт про прямі іноземні інвестиції (форма № 10-зез) подають юридичні особи (резиденти), які одержали прямі інвестиції від нерезидентів, філії та постійні представництва нерезидентів в Україні.

То що ж таке прямі інвестиції? Пряма інвестиція як економічний термін — це внесок коштів до статутного (або пайового) капіталу підприємства, що дає можливість брати участь в управлінні. Її протилежністю є портфельна інвестиція, яка не дає такої можливості (навіть якщо вона створює частку у статутному капіталі, ця частка замала, аби забезпечити певний вплив на діяльність отримувача інвестицій). Зазвичай це придбання цінних паперів або акцій підприємств на фондових ринках.

У розумінні Держстату іноземні інвестиції є прямими, якщо виконується хоча б одна з умов:

 • частка нерезидента у загальній величині статутного капіталу дорівнює 10% і більше;
 • нерезидент має 10% і більше голосів в управлінні;
 • інвестицію отримали від нерезидента на підставі концесійного договору;
 • інвестицію отримали від нерезидента на підставі договору про спільну інвестиційну діяльність (Закон України «Про режим іноземного інвестування» від 19.03.1996 № 93/96-ВР; ст. 1130 Цивільного кодексу України);
 • суб’єкт є філією (не плутайте з дочірнім підприємством!) або представництвом нерезидента в Україні (незалежно від того, провадить він господарську діяльність або є неприбутковою установою). Філія чи представництво не має статутного капіталу, але має капітал, що на 100% належить нерезидентові.

Такі вимоги дещо відрізняються від тих, що містять МСФЗ та П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції» (там суттєвим впливом вважають частку в капіталі 20% і більше).

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Для Держстату суттєвий вплив (пряма інвестиція) на суб’єкт інвестування розпочинається із частки інвестора у статутному капіталі 10% (або 10% прав голосу)

Якщо виконується хоча б одна така умова, потрібно подавати форму № 10-зез (квартальна) до територіального органу Держстату.

Увага: звіт не подавайте, якщо ви маєте лише кредити і позики, що отримали від нерезидентів, торговельні кредити від нерезидентів, боргові зобов’язання перед нерезидентом щодо цінних паперів (векселі, облігації, депозитні сертифікати тощо), але не маєте від них прямих інвестицій. Коли маєте інвестора-нерезидента, частка якого менша за 10%, звіту також не подавайте.

Коли подавати

Звіт подайте не пізніше 7 числа місяця, наступного за звітним періодом.

Як заповнити звіт

Звіт за формою № 10-зез (квартальна) доволі великий і містить два розділи. Сучасну його форму затверджено наказом Держстату від 13.10.2014 № 297. Звіт заповнюйте згідно з Роз’ясненнями щодо заповнення форми державного статистичного спостереження № 10-зез «Звіт про прямі іноземні інвестиції», затвердженими наказом Держстату від 03.10.2014 № 17.4-12/30 (далі — Роз’яснення)

Ключовими моментами для заповненні звіту є:

 • розуміння поняття пряма інвестиція;
 • частка інвестора-нерезидента у статутному капіталі (для філій і представництв рахувати не треба, вона дорівнює 100%);
 • відомості про складові власного капіталу підприємства;
 • якщо інвесторів декілька, поділ їх та їхніх внесків за країнами походження і валютами.

Насамперед обчисліть частку інвестора. Якщо маєте іноземного інвестора, беріть статут і уважно вивчіть оцінену вартість внеску у гривневому еквіваленті на дату його внесення. Обчисліть його частку у загальній величині статутного капіталу також в гривні, якщо її не розраховано у статуті. Дізнайтеся про частку прав голосу. Якщо цифра, яку отримали, дорівнює чи перевищує 10%, заповнюйте звіт далі.

На початку розділу І зазначте країну походження інвестора і валюту (кодів країни і валют проставляти не треба!). Якщо є декілька інвесторів з одної країни, покажіть сумарні показники. Що робити далі, дивіться у Таблиці.

Заповнення та подання звіту про прямі іноземні інвестиції

Переглянути таблицю

Які можливі помилки

Під час заповнення припускаються таких помилок:

 • в округленні та виборі одиниць виміру (уважно читайте вказівки у власне формі звіту. Інвестиції нерезидентів рахуйте в їх валютах у тисячах одиниць валюти з одним десятковим знаком);
 • інвестиції наводять окремо за кожною валютою і країною;
 • не зазначають назву країни і валюти інвестицій;
 • неправильна класифікація інвестицій як прямих (див. визначення).

Яка відповідальність

Відповідальність така сама, як за неподання, подання недостовірних даних або не у повному обсязі, не за формою, із запізненням інших форм статзвітності: накладають адміністративний штраф у розмірі від 170 до 255 грн (ч. 1 ст. 186-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення; КпАП) або від 255 до 425 грн — за повторного порушення протягом року (ч. 2 ст. 186-3 КпАП).

Інвалютні операції: імпорт, експорт товарів, курсові різниці, валютні обмеження

Заповнення та подання звіту про прямі іноземні інвестиції
МОРОЗОВСЬКА Галинаексперт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • валютні обмеження: обов’язковий продаж валюти, зарахування зустрічних однорідних вимог, розрахунки за старими боргами, виплата дивідендів нерезидентам тощо; • облікова політика: які норми щодо інвалюти прописати; • як обраний варіант обліку валюти вплине на податок на прибуток; курсові різниці; • механізм розрахунку й обліку курсових різниць; • чи складати первинний документ на курсові різниці; • облік доходів і витрат від купівлі валюти; • облік послуг банку; • обов’язковий продаж інвалюти; • облікові наслідки продажу; • курсові різниці; • первісна вартість імпортних товарів; • облік витрат на страхування, транспортних витрат тощо; • як визначити базу з ПДВ у разі продажу імпортних товарів; • облік безоплатно отриманих від нерезидента товарів

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS: ГОЛОВБУХ

✍ Річний Звіт з ЄСВ: як підприємцю заповнити без помилок

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини