Головбух

Фінзвіт із аудиторським висновком: хто та за який період уперше публікує

  • 23 січня 2019
  • 382
незалежний консультант, м. Київ

Великі підприємства, що не є емітентами цінних паперів, і середні підприємства з 01.01.2019, зобов’язані у повному обсязі оприлюднювати річну фінзвітність разом із аудиторським висновком на своїй веб-сторінці. Як правильно трактувати дану норму та за який період потрібно оприлюднювати інформацію? Розберемося в цій ситуації.

Великі підприємства, що не є емітентами цінних паперів, і середні підприємства до 1 червня року, що настає за звітним періодом, зобов’язані у повному обсязі оприлюднювати річну фінзвітність разом із аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (абз. 2 п. 3 ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV; далі — Закон про бухоблік).

Ця норма набирає чинності з 01.01.2019 (п. 1 розд. ІІ Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо удосконалення деяких положень» від 05.10.2017 № 2164-VIII; далі — Закон № 2164).

Хто публікуватиме звітність

Визначимо насамперед, кого стосується нова вимога.

До великих належать підприємства, у яких щонайменше два з трьох минулорічних показників відповідають таким критеріям:

  • балансова вартість активів — понад 20 млн євро;
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — понад 40 млн євро;
  • середня кількість працівників — понад 250 осіб.

Під цю вимогу підпадають великі підприємства, що не є емітентами цінних паперів. Для них законодавство встановлює іншу норму щодо публікації фінзвітності з аудитвисновком. Про це поговоримо далі.

Середніми вважають підприємства, показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

  • балансова вартість активів — від 4 до 20 млн євро;
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — від 8 до 40 млн євро;
  • середня кількість працівників — від 50 до 250 осіб.

Решту підприємств відносять або до малих чи мікропідприємств, якщо два з трьох цих показників менші за зазначені, або до когорти великих (ч. 2. ст. 2 Закону про бухоблік).

ДФС запитує, чому немає прибутку: як відповісти, щоб відчепилися

Фінзвіт із аудиторським висновком: хто та за який період уперше публікує
Олег Січ керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух, ACCA DipIFR (rus)
Якщо ДФС вимагає пояснити причину збитків компанії — ви в зоні ризику. Не відповідайте, що у країні криза. Формальна відписка гарантує вам місце у плані перевірок. Поясніть податківцям, що сума прибутку (або збитку!) залежить від об’єктивних факторів. Стаття-тест допоможе позбутися зайвої інформації та сформувати правильну відповідь

Де шукати аналогії та роз’яснення

Законодавча норма про оприлюднення фінзвітності з аудитвисновом стосується і деяких інших підприємств (абз. 1 п. 3 ст. 14 Закону про бухоблік). Це суб’єкти господарювання, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, що не є емітентами цінних паперів), а також публічні акціонерні товариства, суб’єкти природних монополій на загальнодержавному ринку і підприємства, які провадять діяльність у видобувних галузях. До 30 квітня року, що настає за звітним періодом, вони зобов’язані публікувати свою фінзвітність з аудиторським висновком.

Увага: до них належать емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до торгів на фондових біржах або щодо цінних паперів яких здійснено публічну пропозицію, банки, страховики, недержавні пенсійні фонди, інші фінустанови (крім тих, що належать до мікро- та малих підприємств), а також великі підприємства (абз. 21 ст. 1 Закону про бухоблік).

Для деяких із цих підприємств така практика уже звична, зокрема для публічних акціонерних товариств. А от для частини суспільно важливих підприємств чи підприємств видобувних галузей Закон про бухоблік такого обов’язку раніше не передбачав. Для них цю норму запровадили з 01.01.2018 (п. 1 розд. ІІ Закону № 2164).

Звісно, й тут виникло аналогічне запитання, коли цю норму застосовувати вперше. Мінфін розֹ’ясник: «оприлюднення річної фінансової звітності та річної консолідованої фінансової звітності за 2017 рік здійснюється у порядку, встановленому Законом у редакції, яка діяла до 01.01.2018» (лист від 27.02.2018 № 35210-06-5/5570). Тобто фактично Мінфін визначив, що такі підприємства вперше мають оприлюднити фінзвітність разом з аудиторським висновком саме за 2018 рік до 30.04.2019.

   

Для великих підприємств, що не є емітентами цінних паперів, і середніх підприємств відповідна норма набирає чинність з 01.01.2019. Тож, якщо дослухатися до позиції Мінфіну, щодо оприлюднення фінзвітності за 2018 рік керуйтеся редакцією Закону про бухоблік, що була чинною до 01.01.2019. А вона не містила вимоги оприлюднювати фінзвітність разом з аудиторським висновком.

Якщо ж застосовувати цей обов’язок вже до фінзвітності за 2018 рік, вийде парадоксальна ситуація: аналогічні норми, що набирають чинності з різницею в один рік, починають діяти одночасно.

Але зверніть увагу, що для акціонерних товариств, які за своїми показниками належать до великих підприємств, а також тих, чиї цінні папери допущені до торгів на фондових біржах або щодо їх цінних паперів є публічна пропозиція (як і для будь-яких публічних акціонерних товариств), обов’язок опублікувати фінзвітність з аудитвисновком діє стосовно фінзвітності за 2018 рік (абз. 21 ст. 1, абз. 1 п. 3 ст. 14 Закону про бухоблік).

Який висновок

Перший звітний період, за який великі підприємства — неемітенти цінних паперів і середні підприємства повинні опублікувати фінансову звітність разом з аудиторським висновком — 2019 рік. Зробити це вони мають до 01.06.2020. Такої самої позиції дотримується Мінфін (лист-роз’яснення «Про оприлюднення фінансової звітності» від 07.12.2018 № 35210-06-5/32299).

Водночас Мінфін рекомендує зазначеним підприємствам, які вперше застосовують МСФЗ із датою переходу 01.01.2018 і перераховують за МСФЗ проміжну фінансову звітність, річну фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за 2018 рік, включаючи вступний баланс на 01.01.2018, оприлюднювати на веб-сторінці річну фінансову звітність і річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком починаючи з фінзвітності за 2018 рік.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл