Хто має право на додаткову відпустку на дітей? Який порядок надання додаткової відпустки на дітей? Яка максимальна тривалість додаткової відпустки на дітей? Про усе це у огляді.
Зразковий табель обліку робочого часу Скачати
Додаткова відпустка на дітей належить до категорії соціальних відпусток і надається на підставі cтатті 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР. Така щорічна додаткова оплачувана відпустка надається тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. Додаткову відпустку «на дітей» надають працюючим:
- жінці, яка працює та яка має двох або більше дітей віком до 15 років;
- жінці, яка має дитину-інваліда;
- жінці, яка усиновила дитину;
- одинокій матері;
- батькові, який виховує дитину без матері (у т. ч. й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
- особі, яка взяла дитину під опіку, чи одному з прийомних батьків.
За наявності кількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Якщо працівниця з будь-яких причин не використала своє право на таку відпустку в році, в якому дитина досягла повноліття, або за кілька попередніх років, вона не втрачає права її використання, а в разі звільнення, незалежно від підстав, має право вимагати від працедавця виплати компенсації за всі дні невикористаних відпусток.
Додаткова відпустка на дітей надається тільки за основним місцем роботи. Законодавець не забороняє надання додаткової соціальної відпустки сумісникам, але й не прописує її обов’язковості. За місцем роботи за сумісництвом працівникові, який за основним місцем роботи перебуває в додатковій відпустці на дітей, на період такої відпустки має бути надано в обов’язковому порядку відпустку без збереження заробітної плати.
Витрати, пов’язані з оплатою соціальних відпусток, здійснюються за рахунок коштів підприємств, призначених на оплату праці.
Соціальна відпустка надається в календарному році, а не за відпрацьований робочий рік, тобто працівник має право на її використання або отримання компенсації за неї при звільненні у повному обсязі незалежно від відпрацьованого часу в цьому році. Це означає, що в разі, якщо працівниця не отримала додаткову відпустку у 2018 році і вирішила звільнитися, наприклад, у січні 2019 року, то вона має право на одержання додаткової відпустки повної тривалості як за 2018, так і за 2019 роки.
Коли настає право на додаткову відпустку на дітей
Жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, щороку надають додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 календарних днів. Тобто жінці, щоб отримати таку відпустку, недостатньо мати двох дітей віком до 15 років — вона ще має працювати (виконувати свої трудові обов’язки).
Тому, якщо жінка після народження другої дитини не розпочинала виконувати свої трудові обов’язки та не відпрацювала жодного робочого дня, а оформила щорічну відпустку, вона не має права на додаткову соціальну відпустку (Лист Мінсоцполітики від 26.03.2018 № 480/0/101-18/284).
✪ Як змінять Закон про РРО та Податковий кодекс ✪ Кого з ФОП змусять працювати з РРО ✪ Як потоваришувати з програмним РРО ✪ Чи відкоригують процедуру реєстрації РРО ✪ Коли можна відмовитися від КОРО ✪ Які правила почнуть діяти з 2021 року ✪ Що законодавець розуміє під «кешбеком» ✪ Як змінилася співпраця з ЦСО ✪ Що нового в округленнях сум у чеках ✪ Чи спростять роботу з РРО ✪ Яких нових санкцій слід остерігатися