Головбух

Бухгалтерський облік новорічних подарунків

 • 3 січня 2019
 • 2743
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Роботодавці, які придбавали за власні кошти новорічні подарунки для працівників та/або їхніх дітей, мають їх правильно оподаткувати. Як нараховувати податок на прибуток, ПДВ, ПДФО, військовий збір та ЄСВ, – детально розглянемо у консультації

Облік дитячих новорічних подарунків та дорослих подарунків

Одразу скажемо, що провести подарунки в оподаткуванні можна по-різному. В першу чергу це стосується саме дитячих новорічних подарунків, які мають навіть свій закон, який і робить їх особливими. Це Закон “Про звільнення від оподаткування коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей і на придбання дитячих подарунків” від 30.11.2000 р. № 2117 (далі – Закон про подарунки). Працює цей закон постійно, тобто щороку, однак, має свої часові рамки – з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року. Зараз це виходить, що з 15.11.2018 до 15.01.2019 року.

Однак, щоб ваші подарунки потрапили під дію цього закону треба:

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Для застосування особливого оподаткування новорічних дитячих подарунків треба проводити їх через профспілку або іншу НГО

Дитячий подарунок відповідно до Закону про подарунки це набір(ст. 4 Закону про подарунки), який:

 • містить лише кондитерські вироби, іграшки вітчизняного виробництва, фрукти;
 • коштує ≤ 8% прожиткового мінімуму на 1 січня звітного року;
 • придбаний і подарований у згаданому періоді.

Виходить, що дарувати конструктор Lego, ляльку Barbie чи Spinner (який “made in China”) у такий спосіб не вийде, адже це, по-перше, іграшки зарубіжного виробництва, а по-друге, вони скоріше за все перевищують вартісні межі. Щодо останніх, то в нинішній період новорічних свят вони такі:

Вартісна межа дитячого новорічного подарунку для Закону про подарунки

15.11.2018–30.11.2018

01.12.2018–31.12.2018

01.01.2019–15.01.2019

до 140,96 грн

(=1762×0,08)

до 140,96 грн

(=1762×0,08)

до 153,68 грн

(=1921×0,08)

Як бачимо, вартість подарунку невисока. Що дає застосування Закону про подарунки:

 • невключення подарунків до оподатковуваного доходу батьків;
 • звільнення від ПДВ при продажу таких подарунків профспілці чи НГО (це ж саме стосується подарунків, які закуповуються й даруються ФСС).

Виходить, що дарувати дитячі новорічні подарунки можна й може бути вигідніше через профспілку.

Ні дня без ТМЦ: як оприбутковувати

Бухгалтерський облік новорічних подарунків
Віктор Онищенкоексперт з обліку та оподаткування, м. Чернігів
Оприбуткування товарно-матеріальних цінностей — справа буденна для бухгалтера. Але й під час цієї звичайної господарської операції можуть виникати нестандартні ситуації, що потребують відповідей на різні облікові запитання. Як розподілити транспортно-заготівельні витрати? Чи включати ту чи ту витрату до первісної вартості запасів? Чи відносити нестачу до первісної вартості ТМЦ? У статті "Оприбуткування ТМЦ на підприємстві." Ми розглянули надходження ТМЦ з усіх, навіть не надто зручних облікових ракурсів. І тоді усі ТМЦ-спірності не створюватимуть «дірок» у бухгалтерії, а вам дискомфорту.

Дарувати самостійно чи через профспілку?

Відповідь на це питання залежить від наступного:

 • чи відповідає подарунок критеріям Закону про подарунки;
 • чи взагалі є профспілка на підприємстві (її можна замінити для цих цілей будь-якою НГО);
 • чи внесена профспілка до Реєстру неприбуткових громадських організацій (останнє треба для податку на прибуток).

До цього питання ми повернемося нижче, коли розглянемо нюанси оподаткування подарунків в деталях. Але одразу скажемо, що навіть при прямому даруванні подарунків підприємством (як дитячих, так і дорослих) є послаблення в оподаткуванні. При чому будь-яких – як новорічних, так і ні.

Навіть якщо дарувати не через профспілку є послаблення щодо оподаткування

Документальне оформлення новорічних подарунків

Перед закупівлею та даруванням новорічних подарунків треба подбати про належне документальне оформлення цієї операції, щоб не мати потім проблем з податківцями. Для цього потрібно:

 • визначитися, кому будуть здійснюватися подарунки: працівники, працівники, що мають дітей, чи безпосередньо самим запрошеним дітям;
 • спочатку видати наказ про закупівлю та дарування новорічних подарунків;
 • скласти та затвердити перелік працівників, яким будуть даруватися подарунки. Він може бути як додаток до згаданого наказу, або як окремо підписаний керівником документ. До списку можна включати не обов’язково тільки тих, хто перебувають у трудових відносинах. Там можуть бути й ті, хто надають послуги за ЦПД. Можуть там бути й безпосередньо самі діти. Діти – вік до 18 років (ст. 6 Сімейного кодексу України). Однак, вік дітей може бути обмежений самим підприємством (наприклад, до 16 років тощо);
 • якщо до списку включені діти, то треба попередньо зібрати їхні ідентифікаційні коди (реєстраційний номер облікової картки платника податку). Якщо їх немає, то це може завдати клопоту батькам, так як треба буде попередньо звертатися до ДФС за їх отриманням;
 • зрозуміло, що при закупівлі зберегти всі підтверджувальні документи (в залежності від способу закупівлі це можуть бути платіжні доручення, видаткові касові ордери, авансові звіти, накладні, фіскальні чеки тощо);
 • на основі затвердженого переліку працівників скласти відомість видачі. Такий документ має містити назву подарунку, ПІБ особи, яка його отримує, вказання статусу цієї особи (батько, мати, а якщо дитина, то чия). На  одну особу може бути й декілька подарунків, якщо дітей кілька, тому треба вказувати й кількість дітей/подарункових комплектів. Завершувати все це має підписи осіб, які отримали подарунки. Можна до відомості включити й ідентифікаційні коди. Однак, не забуваємо про загальні вимоги щодо обов’язкових реквізитів до первинних документів, які містяться в ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік (від 16.07.1999 р. № 996): мають бути й дата, й місце складання документа, назва документа, обов’язково кількість отриманих комплектів.

Якщо вирішено дарувати подарунки через профспілку чи іншу НГО, то треба укласти договір з профспілкою (НГО). Тоді вищенаведені документи підприємству не потрібні, так як їх буде готувати профспілка. Кому будуть даруватися подарунки може бути наведено в такому договорі (угоді) чи в додатку до неї.

Наказ про закупівлю та дарування новорічних подарунків має містити:

 • мету здійснення подарунків (привітання з Новим роком працівників та їхніх дітей) та підставу (це може бути пункт колективного договору; якщо такого немає, то можна обмежитися детально описаною метою);
 • місце закупівлі, хто буде закуповувати, обмеження по вартості подарунків, може бути й загальний опис комплекту;
 • строк виконання наказу (коли буде закупівля чи дарування, можуть бути вказані не конкретні дати, а певні часові межі);
 • хто має звітувати про подарунки.

З таким наказом відповідальні працівники ознайомлюються під підпис.

Приклад складеного наказу про дарування подарунків наведено нижче. Взагалі форма наказу, переліку обдарованих та відомості роздачі – довільна. Головне, щоб були враховані вищенаведені вимоги.

Бухгалтерський облік новорічних подарунків

Збільшити зображення

Бухгалтерська довідка — добра помічниця

Бухгалтерський облік новорічних подарунків
Тетяна Нижникексперт MCFR Головбух
БУХГАЛТЕРСЬКА ДОВІДКА ДОПОМОЖЕ: 1. Виправити помилки 2. Розрахувати середню зарплату 3.Замінити відсутній документ 4. Отримати податковий кредит

ОПОДАТКУВАННЯ НОВОРІЧНИХ ПОДАРУНКІВ

Податок на прибуток та новорічні подарунки

Ті підприємства, які є малодоходниками (дохід менше 20 млн грн), враховують цю операцію у фінрезультаті підприємства на рівні з іншими.

Щодо тих, хто коригує фінрезультат на податкові різниці, то тут слід враховувати такі варіанти:

Варіант

Господарська операція

Оподаткування

Деталі

Норма ПКУ

1

Передача подарунків безпосередньо самим підприємством своїм працівникам

Не оподатковується

ПКУ робить виключення щодо збільшення фінрезультату до оподаткування на безповоротну фінансову допомогу (а подарунки є такими) фізособам.

140.5.10

2

Перерахування коштів на придбання подарунків профспілці чи іншій НГО

Не оподатковується в межах обмеження

Неоподатковуване обмеження становить 4% прибутку минулого звітного року. На суму перевищення треба збільшити фінрезультат до оподаткування.

140.5.9

Вищенаведені положення ПКУ стосуються будь-яких подарунків, не тільки новорічних і дитячих. І зрозуміло, що обмеження за пп. 140.5.9 враховується в цілому по безповоротній фінансовій допомозі, наданій НГО за рік, а не тільки по операції з новорічними подарунками. 

ПДВ та новорічні подарунки

Тут уже при прямому даруванні своїм працівникам та їхнім дітям податку не уникнути. Єдиний обхідний спосіб – це дарувати через профспілку (іншу НГО). Тоді запрацюють норми ст. 2 Закону про подарунки:

Варіант

Господарська операція

Оподаткування

Деталі

Норма

1

Придбання подарунків безпосередньо самим підприємством (платником ПДВ) своїм працівникам

ПДВ включається до податкового кредиту на загальних підставах

На загальних підставах. Виключень у ПКУ немає.

абз. “а” статті 198.1 ПКУ

2

Передача подарунків безпосередньо самим підприємством своїм працівникам

Так, нараховується податкове зобов’язання з ПДВ

Це вважається постачанням товарів. Компенсуюче податкове зобов’язання за абз. “г” п. 198.5 ПКУ при цьому нараховувати не потрібно (ЗІР 101.06).

пп. 14.1.191 ПКУ та абз. “а” п. 185.1 ПКУ

3

Перерахування коштів на придбання подарунків профспілці чи іншій НГО

Не оподатковується в межах обмеження

Це розглядається як безповоротна фінансова допомога, що не є об’єктом оподаткування ПДВ.

пп. 14.1.191 ПКУ

4

Придбання новорічних дитячих подарунків у відведений період профспілкою чи НГО

Звільнено від оподаткування ПДВ

З дотриманням умов розглянутих на початку даної консультації.

ст. 2 Закону про подарунки

Податкова накладна на новорічні подарунки

Продовжуючи тему ПДВ по новорічним подарункам зупинимося на нюансах оформлення відповідної податкової накладної, точніше 2-х податкових накладних:

Особливості

Податкові накладні на подарунки

Перша (нульова)

Друга

(на збільшення бази оподаткування)

Отримувач (покупець)

Неплатник

Власні дані

Податковий номер покупця

Не заповнюється

Власний податковий номер

Ціна товару та сума постачання

0 грн

Фактична ціна, по якій були придбані подарунки та загальна вартість

Тип причини

“02”

(постачання неплатнику податку)

“15”

(перевищення бази оподаткування)

Умовний ІПН

1000000000

Власний ІПН

Дата складання

На дату передачі подарунків фізособам (оформлення відомості видачі)

Звичайна – на дату передачі подарунків фізособам. Якщо зведена – не пізніше останнього числа місяця.

Реєстрація в ЄРПН

Так, у звичайні строки.

Так, у звичайні строки (для зведених також). Наприклад, якщо складалася зведена податкова накладна в останній день місяця, то реєстрація – не пізніше 15-го числа наступного місяця.

Графи 3.1, 4, 5 та 12 розділу Б

Заповнюються у звичайному порядку

Не заповнюються

Зведена ПН

Може бути як звичайна, так  і зведена. Зведена повинна мати код “3”

В обох випадках наводиться номенклатура товарів (послуг). Податківці не заперечують щодо новорічних подарунків у вигляді кондитерських виробів та інших наборів наводити лише загальний опис одним рядком (лист ГУ ДФС у Дніпропетровській обл. від 10.11.2017 р. № 2576/ІПК/04-36-12-01-16). У другій накладній повинен бути обов’язково також запис в графі опису (номенклатури): перевищення бази оподаткування, яка визначена згідно ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання.

На подарунки складаємо 2 податкові накладні

Також не треба виписувати податкову накладну на кожну фізособу, так як вона не видається отримувачам подарунків. Достатньо скласти одну першу (нульову) накладну, де вказати всю номенклатуру та кількість наданих подарунків.

Приклад заповнених податкових накладних:

Бухгалтерський облік новорічних подарунків

Збільшити зображення

Бухгалтерський облік новорічних подарунків

Збільшити зображення

ПДФО та новорічні подарунки

З ПДФО можливі варіанти в залежності від джерела отримання подарунку:

Особливості

Отримання подарунків від профспілки чи НГО

Отримання подарунків безпосередньо від підприємства

2018

З 2019 року

2018

З 2019 року

Оподаткування

Ні, при дотриманні обмежень

Ні, при дотриманні обмежень

Обмеження

140,96 грн

153,68 грн

930,75 грн

1043,25 грн

25% мінімальної зарплати на 1 січня

У разі перевищення ліміту вартості

Оподатковується на загальних підставах (див. справа)

Оподатковується вся сума подарунку ставкою 18% (ІПК ДФС від 24.05.2018 р. № 2306/5/99-99-13-02-03-16/ІПК)

Оподатковується тільки сума перевищення

(ставка 18%)

Норма

ст. 3 Закону про подарунки

пп. 165.1.39 ПКУ

Код

 в формі 1 ДФ

“160”

“160” (якщо не обкладається) або “126” якщо обкладається ПДФО

Зазначимо, що при видачі подарунків через профспілку існує ще один, третій варіант, провести цю видачу подарунків як виплату доходу за рішенням профспілки члену профспілки (якщо працівник таким є) за пп. 165.147 ПКУ. У 2018 р. гранична сума для таких виплат сукупно за рік 2470 грн, а у 2019 р. – 2690 грн. Такий варіант дозволяє значно розширити неоподатковувану межу подарунку. У формі 1ДФ такі виплати проходять за кодом “126”.

Щодо ПДФО існує мінімум 3 варіанти зробити подарунок неоподатковуваним для працівника

При визначенні бази оподаткування використовується натуральний коефіцієнт (п. 164.5 ПКУ), що дорівнює 1,219512. 

Військовий збір та новорічні подарунки

Військовий збір нараховується у тих випадках, коли застосовується й ПДФО, тобто якщо подарунок не оподатковується, то й військовий збір не нараховується й навпаки. При оподаткуванні військовим збором слід пам’ятати, що натуральний коефіцієнт у цьому випадку не використовується й базою є сама вартість подарунку (роз’яснення 132.5 ЗІР).

Приклад 1. Нарахування ПДФО та військового збору 2018 рік.

Дитині працівника вручено подарунок вартістю 1200 грн. Так як сума перевищує 930,75 грн, то оподатковується повністю. База оподаткування ПДФО = 1200×1,219512 = 1463,41 грн.

Тоді:

 • ПДФО = 1463,41×0,18 = 263,41 грн;
 • ВЗ = 1200×0,015 = 18,00 грн.

Звичайно, що ПДФО нараховується враховуючи загальний  дохід працівника за місяць й можливе застосування податкової соціальної пільги.

Приклад 2. Нарахування ПДФО та військового збору 2019 рік.

Дитині працівника вручено подарунок вартістю 1200 грн. Вартість подарунку перевищує 1043,25 грн. Через внесення змін до пп. 165.1.39 ПКУ з 2019 року тут уже треба оподатковувати лише суму перевищення, тобто 1200 – 1043,25 = 156,75 грн. База оподаткування ПДФО тоді буде 156,75×1,219512 = 191,16 грн.

Тоді:

 • ПДФО = 191,16×0,18 = 34,41 грн;
 • ВЗ = 156,75×0,015 = 2,35 грн.

ЄСВ та новорічні подарунки

ЄСВ не нараховується, якщо подарунки безпосередньо вручаються дітям, так як вони не перебувають у трудових відносинах. Також не нараховується ЄСВ щодо дитячих подарунків до свят, у тому числі новорічних, якщо вони вручаються працівникам (п. 8 розділу ІІ Переліку з постанови КМУ від 2212.2010 р. № 1170). Це ж саме стосується квитків. Одразу застерігаємо, що ця норма не стосується дорослих подарунків, так як вони відсутні у згаданому переліку і в таких ситуаціях ЄСВ нараховується. Це здійснюється у сумі нарахованої зарплати.

Подарунки у разі оподаткування є частиною зарплати (інші заохочувальні і компенсаційні виплати)

У разі оподаткування подарунок входить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат, а саме одноразових заохочень,  не пов’язаних з конкретними результатами праці (п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, наказ Держстатистики від 13.01.2004 р. № 5).

У звіті з ЄСВ (таблиця 6) подарунки, у разі обкладання внеском, відображаються у складі заробітної плати працівника (в одній сумі).

Коли ж вигідніше дарувати через профспілку?

Подарунок з залученням профспілки чи іншої НГО вигідний лише тим, що допомагає зекономити на ПДВ. Подарунки будуть дешевшими на суму цього податку,  оскільки для продавця операція буде звільнена від ПДВ.

НОВОРІЧНІ ПОДАРУНКИ В БУХГАЛТЕРСЬКИХ ПРОВОДКАХ

Облік новорічних подарунків ведеться на рахунку 209 “Інші матеріали” або на рахунку обліку товарів 281 “Товари на складі”. Щодо витрат та виплат рекомендуємо їх здійснювати на тих самих рахунках, що й заробітної плати, так як подарунки є частиною заробітної плати, як уже розглядали вище. Такими рахунками є 23, 91, 92, 93.

ПДВ нараховуємо по субрахунку 949 “Інші операційні витрати”.

Для видачі використовуємо субрахунок 661 “Розрахунки за заробітною платою”, якщо подарунки включаються у дохід працівника, та субрахунок 663 “Розрахунки за іншими виплатами”, якщо не включаються або видаються безпосередньо дітям працівників.

Списувати подарунки напряму проводкою Дт 949 Кт 209 небажано, так як вони є персоніфікованим, хоча здебільшого й не оподатковуваним, доходом працівника.

Приклад 3. Підприємство придбало 10 наборів цукерок по 360 грн кожний та вручило їх працівникам з дітьми до Нового року (3 працівника бухгалтерії; 1 – заступник директора; 6 – відділ збуту).

Господарська операція

Дт

Кт

Сума

1

Придбання новорічних подарунків

209

(281)

631

3000,00

2

Відображений податковий кредит з ПДВ

641

631

600,00

3

Оплачені подарунки

631

311

3600,00

4

Відповідно до відомості видачі подарунки передані працівникам адміністрації  з дітьми (4 працівники) (=300×4)

92

663

1200,00

5

Відповідно до відомості видачі подарунки передані працівникам відділу збуту з дітьми (4 працівники) (=300×6)

93

663

1800,00

6

Нараховане податкове зобов’язання з ПДВ на суму перевищення бази оподаткування (=(1200+1800)×0,2)

949

641

600,00

7

Видані новорічні дитячі подарунки

663

209

(281)

3000,00

 

Приклад 4. Підприємство придбало 10 наборів косметичних засобів по 960 грн кожний та вручило їх співробітникам у 2019 році під Різдво (3 працівники адміністрації та 7 працівники збуту). ПДФО подарунки не оподатковуються, так як їх вартість у межах ліміту 2019 року.

Господарська операція

Дт

Кт

Сума

1

Придбання новорічних подарунків

209

(281)

631

9600,00

2

Відображений податковий кредит з ПДВ

641

631

1600,00

3

Оплачені подарунки

631

311

9600,00

4

Відповідно до відомості видачі подарунки передані працівникам адміністрації  (3 працівники) (=800×3)

92

661

2400,00

5

Нарахований ЄСВ, так як подарунки для дорослих

92

651

528,00

6

Відповідно до відомості видачі подарунки передані працівникам відділу збуту з дітьми (4 працівники) (=800×7)

93

661

5600,00

7

Нарахований ЄСВ, так як подарунки для дорослих

93

651

1232,00

8

Нараховане податкове зобов’язання з ПДВ на суму перевищення бази оподаткування (=(2400+5600)×0,2)

949

641

1600,00

9

Видані новорічні дитячі подарунки

661

209

(281)

3000,00

10

Сплачений ЄСВ

651

311

1760,00

Отже, даруймо дітям казку, робимо своїм колегам приємно та правильно оподатковуємо та відображаємо це в обліку.

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Бухгалтерський облік новорічних подарунків
Нижник Тетяна експерт MCFR Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS: ГОЛОВБУХ

✍ Річний Звіт з ЄСВ: як підприємцю заповнити без помилок

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл