Головбух

Усе, що потрібно встигнути в грудні

11 грудня 2018
6868
Середній бал: 0 із 5
Автор:
шеф-редактор MCFR Головбух, сертифікований фахівець з міжнародних стандартів фінансової звітності (ACCA DipIFR(rus))

Є справи, з якими варто впоратися до початку 2019 року. Рекомендуємо обміркувати пріоритети заздалегідь. А журнал "Головбух" допоможе нічого не прогавити. Перевірте себе, чи не залишили щось поза увагою

Отримайте ваш персональний список невідкладних справ на грудень.

Перевірити первинку й отримати ту, якої бракує

Проведіть ревізію документів, які отримуєте від постачальників: чи є всі податкові, товарні й товарно-транспортні накладні, акти тощо. Якщо чогось не вистачає або є папери із дефектами, попросіть контрагента надіслати документ, якого бракує, або зробити дублікат. Без податкових накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, не буде права на податковий кредит, а без первинки — опиняться під сумнівом витрати в бухобліку. Для платників податку на прибуток дані бухобліку — основа для обчислення об’єкта оподаткування. Тож без цих документів вам загрожують штрафи від ДФС.

Поквапте контрагентів, адже після новорічних свят маєте подати фінансову і податкову звітність з ПДВ та податку на прибуток. Довго чекати документів від продавців не буде змоги.

Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці

Переглянути договори з контрагентами

Перевірте договори з постачальниками. Небезпечно, коли вони містять умови, які перевіряльники зможуть трактувати як фіктивні. Тоді виникнуть ризики, пов’язані з безтоварними операціями.

Фактична перевірка: як проводять та що перевіряють

Усе, що потрібно встигнути в грудні
Олена Сердюкексперт МСFR Головбух, канд. екон. наук
Про фактичну перевірку податківці не попереджають. Розповімо, як зустріти неочікуваних візитерів, як діяти, коли вони проводять контрольну розрахункову операцію, фото- чи відеозйомку, та які порушення виявляють найчастіше. Фактичні перевірки податківці проводять на місці, де розташовані господарські або інші об’єкти права власності платників (пп. 75.1.3 Податкового кодексу України; ПК). Про них вас ніхто не попередить (п. 80.1 ПК), тому завжди будьте напоготові.

Оновити облікову політику

Щороку затверджувати положення про облікову політику не обов’язково. Документ маєте оновити тоді, коли є потреба змінити порядок обліку. Додайте до положення правила, якими плануєте користуватися у наступному році. Зміни затвердьте наказом директора до 31 грудня.

Про зміни в обліковій політиці підприємства читайте у найближчих номерах тижневика «Головбух».

Провести інвентаризацію

Не забудьте про річну інвентаризацію1. Без неї можна перекрутити фінансову звітність за 2018 рік і ухвалити неправильні управлінські рішення. До того ж можлива плутанина із фактичними залишками на складі. Можуть «вигулькнути» пересортиця, надлишки або нестача. Звідси виникають і ПДВ-ризики. А стягнути збитки з винних осіб буде складно, адже за документами — усе гаразд.

1 Детально про відповідальність за формальну інвентаризацію читайте у статті Ю. Верьовкіної «Провели інвентаризацію лише на папері: що буде».

Інвентаризація: обов’язок чи спосіб зберегти майно підприємства

Усе, що потрібно встигнути в грудні
СЕРДЮК Оленаексперт МСFR Головбух, канд. екон. наук
Бухгалтер, як детектив, перед інвентаризацією шукає помилки в обліку основних засобів і виправляє їх. З нашим фахівцем зробите це швидко та безболісно для фінансів вашої компанії. Поспішіть отримати готові рішення 10-ти проблемних ситуацій щодо роботи з ОЗ: • що і коли інвентаризувати; • як бути, якщо провести інвентаризацію вимагають податківці; • якщо не провести інвентаризацію: які ризики для підприємства і для головбуха; • яка процедура інвентаризації; • як інвентаризувати активи і заборгованість; • як обліковувати лишки і нестачі; • як оцінювати розмір збитків і стягувати матеріальну шкоду; • чи коригувати фінрезультат через нестачі

Переглянути ліміт каси

Щороку змінювати ліміт каси не обов’язково, але інфляція в Україні — явище стабільне. Тож варто подумати над новим розрахунком ліміту залишку готівки у касі (далі — Розрахунок).

Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу (філії) складають окремий Розрахунок. Встановлений ліміт затверджують внутрішнім наказом (розпорядженням) керівника підприємства2. Для відокремлених підрозділів ліміт встановлює головне підприємство — юридична особа (п. 50 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148).

Стане у пригоді й консультація Т. Нижник «Як облаштувати касу і розрахувати ліміт».

Скласти і затвердити кошторис новорічних витрат

Визначте заздалегідь витрати на новорічні свята. До списку передноворічних можна включити витрати на:

 • подарунки працівникам, їх дітям, а також контрагентам;
 • святкове прикрашання офісу;
 • новорічний корпоратив;
 • премії колективу тощо.

Тоді зможете вчасно обчислити святковий бюджет і узгодити його з директором.

Пам’ятайте, що неперсоніфіковані додаткові блага не оподатковують ПДФО та військовим збором.

Оформити документи за новорічними знижками

Хочете напередодні Нового року зробити покупцям подарунок, наприклад, зменшити ціни на товари? Тоді підготуйте наказ про знижки. У наказі визначте:

 • правила, за якими знижуєте ціни;
 • покупців, які можуть розраховувати на знижки;
 • товари, на які поширюєте знижки;
 • як довго надаватимете знижки3.

3 Зразок наказу знайдете у статті О. Січа «Black Friday та інші знижки на рахунках бухобліку».

Якщо за підсумками року компанія бажає заохотити контрагентів бонусами (наприклад за значний обсяг закупівель), складіть доповнення до контракту. Пропишіть у ньому порядок виплати премії, щоб було зрозуміло, за що її нарахували.

Бухгалтерська довідка — добра помічниця

Усе, що потрібно встигнути в грудні
Тетяна Нижникексперт MCFR Головбух
БУХГАЛТЕРСЬКА ДОВІДКА ДОПОМОЖЕ: 1. Виправити помилки 2. Розрахувати середню зарплату 3.Замінити відсутній документ 4. Отримати податковий кредит

Скласти графік відпусток

Графік відпусток складають на кожен календарний рік не пізніше п’ятого січня поточного року і доводять до відома усіх працівників. Сподіватися впоратися із цим завданням у перші дні січня — надто оптимістично. Краще це зробити заздалегідь. Адже графік відпусток маєте погодити із профспілкою, затвердити у керівника, а також зібрати підписи працівників про ознайомлення.

Розрахуватися із працівниками за грудень

Перед святами видайте зарплату за грудень, якщо термін її виплати припадає на неробочі дні початку січня 2019 року. Те саме стосується і відпускних. Якщо працівник вирішив подовжити собі канікули та у січні йде у відпустку, видайте йому гроші у грудні. Адже зробити це потрібно за три календарних дні до початку відпустки. Якщо не зробите цього — наразитеся на штраф.

Коли виплату затримали не більше як на місяць — роботодавця оштрафують на 3723 грн, а якщо запізнилися більше ніж на місяць — штраф зросте до 11 169 грн (ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України).

Не омине відповідальность і посадову особу, що порушила строки виплати відпускних. Її можуть оштрафувати на суму від 510 до 1700 грн, а в разі повторного порушення — від 1700 до 5100 грн (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Провести перерахунок ПДФО

Обчислення зарплати за останній місяць звітного року — час «Ч» для перерахунку ПДФО. Адже за наслідками звітного податкового року підприємство має провести перерахунок суми доходів, нарахованих платникові податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги. Це роблять під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року (пп. 169.4.2 Податкового кодексу України).

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини