Головбух

Надлишок ТМЦ: звідки береться та куди дівається

  • 16 листопада 2015
  • 899
Автор:
керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух

Для перевірки фактичної наявності ТМЦ на підприємстві проводять інвентаризацію. Одним із варіантів її результатів є виявлення надлишку запасів. З’ясуємо, як обліковувати надлишок ТМЦ, а також податкові наслідки такої «знахідки»

Надлишок запасів — це перевищення фактичної кількості запасів над даними, зазначеними в бухгалтерському обліку. Однак навряд чи такий випадок можна однозначно назвати «бонусом» для підприємства, адже надлишок ТМЦ виникає, найімовірніше, у результаті допущених раніше помилок. Тому, щоб правильно відобразити надлишок запасів в обліку, назвемо можливі причини його виникнення:

  • відсутність первинного документа та неможливість встановити факт отримання запасу;
  • запас списали, зокрема, для виробничих цілей, однак фактично не передали;
  • у бухгалтерському обліку помилково не оприбуткували запас, хоча його отримання підтверджує первинний документ;
  • пересортиця.

Розглянемо кожний з випадків виникнення надлишків запасів окремо.

Факт одержання виявлених ТМЦ встановити неможливо

Виявлені в результаті фактичної перевірки надлишки ТМЦ потрібно оприбуткувати проведенням: дебет рахунків 20-28 з кредитом субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності». Оприбутковують «знайдені» запаси:

  • за чистою вартістю реалізації, якщо їх планують реалізувати;
  • в оцінці можливого використання, якщо їх використовуватимуть на самому підприємстві (п. 2.14 Методичних рекомендацій бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну від 10.01.2007 № 2).

До того ж сформовані в бухгалтерському обліку доходи впливають і на об’єкт оподаткування податком на прибуток через «бухгалтерський» фінансовий результат (пп. 134.1.1 Податкового кодексу України; ПК). А якихось різниць внаслідок такого оприбуткування «знайдених» запасів розділ ІІІ ПК не передбачає.

Помилково списали ТМЦ

Бувають випадки, коли в обліку ТМЦ списали зі складу на виробництво (проведенням: дебет рахунку 23 «Виробництво» з кредитом субрахунку 201 «Сировина й матеріали»), однак фактично не передали. У цій ситуації при виявленні надлишку запасів жодних доходів не виникатиме, адже наявність цього надлишку спричинено помилкою, яку потрібно виправити. Для цього на підставі бухгалтерської довідки це саме проведення відображають за методом «червоне сторно».

Додамо, що більшість платників податку на прибуток звітуватиме за підсумками року, тому виявлений надлишок ТМЦ внаслідок їх помилкового списання впродовж 2015 року ще не встиг вплинути на їхній об’єкт оподаткування податком на прибуток. Якщо ж така помилка все-таки виникла через «нестандартне» звітування з податку на прибуток, то слід подати уточнюючу декларацію за період, в якому було допущено таку помилку.

Також теоретично можливий випадок, коли потрібно буде відкоригувати й податкові зобов’язання з ПДВ, якщо підприємству вже вдалося показати реалізацію товару, який фактично не постачало.

Документ є, але запас не оприбуткували

Інколи трапляються випадки, коли ТМЦ отримали на підставі первинного документа, проте з різних причин не провели цю операцію в бухобліку. У цій ситуації їх оприбутковують без відображення доходу. Тобто відображають проведенням: дебет рахунків 20-28 з кредитом субрахунків 631, 632 або 685.

У разі вибуття таких ТМЦ виникатимуть «бухгалтерські» витрати, які впливатимуть і на розрахунок податку на прибуток.

Право на податковий кредит з ПДВ у платника податку, звісно, буде лише у випадку наявності раніше оформленої податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Детальніше про нарахування ПДВ за результатами інвентаризації читайте на с. 56 поточного номера.

Пересортиця

Надлишок одного виду запасів може виникнути через нестачу іншого подібного запасу. Наприклад, фарбу помаранчевого кольору помилково використали замість жовтої. У цій ситуації нестачу одного виду ТМЦ компенсуватиме надлишок іншого. Тобто матимемо справу з пересортицею (п. 4, 5 розд. IV Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879). Детальніше про її облік та оподаткування читайте на с. 21 цього номера.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл