Головбух

Мораторій на перевірки

 • 29 листопада 2018
 • 3504
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Перевірки держорганів у нашій країні завжди були проблемою для бізнесу. Певні зрушення на краще розпочалися, коли було вперше введено мораторій на перевірки, який було продовжено й у 2018 році. Сьогодні в огляді про те, що таке мораторій на перевірки, на кого він поширюється та винятки, які існують.

Законодавчі підстави щодо мораторію

Мораторій на перевірки було введено наступними документами:

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Контролюючі органи, які підпадають під мораторій

Серед цих держорганів Пенсійний фонд, Державна архівна служба, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, частково Держслужба з надзвичайних ситуацій (наприклад, протипожежна безпека), Державна інспекція навчальних закладів.

Їм заборонено проводити будь-які планові перевірки.

  

Контролюючі органи, на яких мораторій не поширюється

Тут знаходиться більшість тих органів, які цікавлять підприємства: Державна фіскальна служба, Антимонопольний комітет, Держпраці, Відділи архітектурно-будівельного контролю, Державні екологічні інспекції, Держекспортнагляд та ін. (див. Постанову № 1104).

Щодо Державної служби з надзвичайних ситуацій дозволено перевіряти:

 • заклади оздоровлення та відпочинку дітей;
 • інтернатні заклади;
 • дошкільні заклади;
 • заклади професійно-технічної та спеціалізованої освіти;
 • заклади середньої освіти;
 • підприємства з високим ступенем ризику, наприклад, військово-промислові комплекси, хімічно-небезпечні об’єкти, об’єкти висотного будівництва, об’єкти підвищеної небезпеки.

Фактична перевірка: як проводять та що перевіряють

Мораторій на перевірки
Олена Сердюкексперт МСFR Головбух, канд. екон. наук
Про фактичну перевірку податківці не попереджають. Розповімо, як зустріти неочікуваних візитерів, як діяти, коли вони проводять контрольну розрахункову операцію, фото- чи відеозйомку, та які порушення виявляють найчастіше. Фактичні перевірки податківці проводять на місці, де розташовані господарські або інші об’єкти права власності платників (пп. 75.1.3 Податкового кодексу України; ПК). Про них вас ніхто не попередить (п. 80.1 ПК), тому завжди будьте напоготові.

Терміни дії мораторію на перевірки

Мораторій діє по 31 грудня 2018 року.

Коли можуть перевірити попри дію мораторію

Мораторій не поширюється на позапланові перевірки, якщо вони обумовлені:

 • зверненням фізособи з обґрунтуванням порушення суб’єктом господарювання законних прав такої особи;
 • якщо є рішення суду;
 • за бажанням самого суб’єкта господарювання, наприклад, у ситуації коли йому потрібне проведення аудиту чи отримання певного висновку;
 • аварія чи смерть потерпілого внаслідок нещасного випадку, що був обумовлений діяльністю підприємства;
 • якщо суб’єкт господарювання спричинив подію, яка має значний негативний вплив на права, життя та здоров’я людини;
 • якщо треба перевірити виконання суб’єктом господарювання законних вимог щодо усунення раніше виявлених порушень.

Якщо позапланова перевірка здійснюється за першим пунктом з вищенаведеного списку – через скаргу фізособи, – то перевірку має погодити Державна регуляторна служба. Для цього державний орган контролю подає регуляторній службі копію звернення фізособи, а регуляторна служба розглядає її протягом 5 робочих днів та задовольняє або відмовляє у перевірці. Бланк (форму) даного звернення можна знайти в спільному наказі Мінекономрозвитку та Державної регуляторної служби від 20.01.2017 р. № 56/5.

Як перевірити, що ви потрапили під виняток

Для цього треба зайти на сайт Державної регуляторної служби (розділ “Розгляд звернень щодо погодження перевірок”). Однак, у перевіряючих також повинна бути паперова форми даного узгодження.

Мораторій стосується тільки планових перевірок. Позапланові перевірки можуть відбуватися за обставин визначених Постановою № 1104

Зарплатні рейди Держпраці: кому чекати і як захиститися

Мораторій на перевірки
Тарас Шарийкерівник експертної групи МСFR Головбух
На початку вересня КМУ анонсував комплексні перевірки (розпорядженням КМУ від 05.09.2018 № 649-р). Їхня мета — виявити неоформлених працівників і ліквідувати порушення з питань праці. Пояснимо, як це відбуватиметься. А також дізнайтеся, чи можна не пустити контролерів

Чи буде продовжено мораторій на перевірки у 2019 році?

Минулого разу мораторій було подовжено через прикінцеві положення Закону про Держбюджет на 2018 рік, який вносив зміни до Закону № 1728. У цьому році Закон про Держбюджет на 2019 рік уже ухвалений, але там такого продовження не було.

Що таке комплексні державні перевірки?

Насьогодні щодо перевірок існує ще одна недавня новинка – затвердження планових заходів державних органів до 1 грудня та їх викладення на сайті Інспекційного порталу, що є проектом Державної регуляторної служби та НГО “Офіс ефективного регулювання” (BRDO).

Інтегрована система дозволяє виявляти ситуації, коли протягом року суб’єкт господарювання мають перевірити одразу декілька державних органів. У такому разі перевірки об’єднуються в одну комплексну. За бажанням суб’єкт господарювання має право відмовитися від комплексної перевірки, замінивши її окремими перевірками держорганів. Для цього треба скласти письмове звернення до ДРСУ.

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Мораторій на перевірки
Нижник Тетяна експерт MCFR Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл