Головбух

Новорічний корпоратив: обліково-податкові наслідки

 • 19 листопада 2018
 • 3944
консультант з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ

У грудні багато підприємств організовують для своїх працівників новорічні корпоративи. Фінансовий розмах різний, а от обліково-податкові наслідки дуже типові. Аби розібратися з ними, маємо визначити спрямованість такого заходу.

Корпоратив за кошти підприємства

Зазвичай підприємства оплачують проведення святкових новорічних корпоративів своїм коштом. Це, безумовно, тішить працівників, але треба грамотно облікувати такий захід, щоб уникнути проблем із податківцями.

На практиці підприємства намагається «замаскувати» новорічний корпоратив під ділові заходи, пов’язані з господарською діяльністю (наприклад, збори трудового колективу, корпоративне навчання, представницький захід). Тож коротенько про кожен із них.

Збори трудового колективу

Власне назва заходу визначає коло присутніх осіб — працівники підприємства. Побутує думка, що проведення таких зборів слід передбачати у колективному договорі. Але маємо кілька зауважень:

Зазвичай підсумкові збори трудового колективу проводять у січні — лютому наступного за звітним року. На них затверджують річну фінансову звітність, розподіляють прибуток, дивіденди учасникам, вирішують інші виробничі питання. Тому, щоб провести «новорічні» збори трудового колективу, їх потрібно мотивувати більш логічно: підбиття підсумків роботи колективу за рік, відзначення особистого внеску працівників, структурних підрозділів у загальну роботу підприємства, вшанування окремих сумлінних працівників тощо.

Корпоратив як збори трудового колективу оформлюйте такими документами:

 • наказ по підприємству про проведення річних зборів трудового колективу;
 • програма зборів;
 • кошторис витрат на проведення зборів (оренда приміщення, витрати на частування, фуршет тощо);
 • звіт (протокол) про підсумки проведення зборів трудового колективу;
 • підтвердні первинні документи.

Тимбілдинг

Це спеціальний корпоративний відпочинок, що має на меті згуртування колективу (team — команда, building — побудова, утворення), формування сильної команди, моделювання і відпрацювання робочих ситуацій, такий собі «мозковий штурм». Але тут важливо зважати, що за своїм змістом — це тренінг. Для його проведення залучають спеціалізований суб’єкт господарювання.

Корпоратив як тимбілдинг оформлюйте такими документами:

 • наказ по підприємству про проведення заходу, його мету, завдання й очікувані результати;
 • програма заходу;
 • кошторис витрат;
 • договір про надання послуг із субєктом господарювання. До нього додайте деталізований акт про надані послуги;
 • підтвердні первинні документи.

Представницький захід

З огляду на рекламну спрямованість представницького заходу на ньому можуть бути присутні не лише працівники підприємства, а й запрошені сторонні особи, а саме, представники бізнес-партнерів, потенційних партнерів, сторін, зацікавлених у співпраці.

Мета — просування інформації про підприємство, продукцію, що воно випускає чи продає, розширення кола потенційних клієнтів, зміцнення ділових відносин із наявними партнерами й обговорення намірів про співпрацю з потенційними. Тому під час проведення представницьких заходів, як правило, поширюють інформацію про діяльність підприємства, безоплатно роздають зразки продукції або дрібні подарунки.

Корпоратив як представницький захід оформлюйте так:

 • наказ по підприємству про його проведення;
 • перелік запрошених осіб;
 • програма заходу;
 • кошторис витрат;
 • звіт про проведення заходу.

Очевидно, що перелік документів, якими оформлюють проведення всіх цих заходів, дуже подібний. Разом із тим у кожному випадку є специфічні документи, які визначають спрямованість заходу і його зв’язок із господарською діяльністю підприємства. До складання цих документів слід поставитися відповідально.

За що покарають головбуха

Головбух — особа відповідальна. Це той, хто поряд з керівником у «разі чого» відповідає перед законом. Щоб у вас не було огріхів, за які доведеться розплачуватися, вчіться на чужих помилках

Наказ про проведення новорічного корпоративу

Новорічний корпоратив: обліково-податкові наслідки

СКАЧАТИ ЗРАЗОК НАКАЗУ

Бухгалтерський облік

Найголовніше — як оптимально відобразити витрати за кошторисом в обліку й правильно оподаткувати?

У царині бухгалтерському обліку проблем не виникає. Витрати на проведення корпоративних і презентаційних заходів найчастіше потрапляють на дебет субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Якщо витрати на презентаційний захід розглядаєте як збутові, відображайте їх за дебетом рахунку 93 «Витрати на збут».

Витрати на проведення зборів трудового колективу обліковуйте за дебетом рахунку 92 «Адміністративні витрати».

Увага: витрати на корпоратив обліковуйте на одному з рахунків витрат — 92, 93 або 949.

У всіх варіантах такі витрати впливають на бухгалтерський фінансовий результат.

Податковий облік

А от податкові нюанси існують. Зважайте на них, ще плануючи захід і складаючи кошторис.

Бухгалтерська довідка — добра помічниця

Новорічний корпоратив: обліково-податкові наслідки
Тетяна Нижникексперт MCFR Головбух
БУХГАЛТЕРСЬКА ДОВІДКА ДОПОМОЖЕ: 1. Виправити помилки 2. Розрахувати середню зарплату 3.Замінити відсутній документ 4. Отримати податковий кредит

ПДФО та ЄСВ

Плануючи бенкет, зважте на роз’яснення податківців щодо оподаткування ПДФО, військовим збором та ЄСВ:

«…якщо роботодавцем організовується для працівників безкоштовне харчування за принципом «шведського столу», коли неможливо визначити кількість спожитих продуктів кожною окремою особою, тобто отриманий дохід у вигляді додаткового блага не може бути персоніфікований, то вартість такого харчування не може розглядатися як об’єкт оподаткування та база нарахування єдиного внеску…» (лист ДФС від 22.03.2017 № 5683/6/99-99-13-02-03-15).

Тобто, коли дохід у вигляді додаткового блага (тут маємо на увазі харчування) не можна персоніфікувати, він не є об’єктом оподаткування ПДФО, військовим збором та ЄСВ. Тож складаючи кошторис та оформлюючи документи із закладами харчування, закладайте фуршет або «шведський стіл», щоб уникнути зайвої персоніфікації.

Увага: 930,75 грн — подарунки діловим партнерам у межах цієї суми не оподатковуйте ПДФО, військовим збором та ЄСВ.

Не забудьте й про подарунки представникам ділових партнерів. У межах 930,75 грн на місяць (25% мінімальної заробітної плати) — без оподаткування ПДФО (пп. 165.1.39 Податкового кодексу України; ПК), військовим збором та ЄСВ, але з відображенням у формі № 1ДФ за ознакою доходу «160». Усе, що дорожче за 930,75 грн, — оподатковуйте ПДФО і військовим збором у загальному порядку із застосуванням «натурального» коефіцієнта, але без ЄСВ (на відміну від подарунків працівникам). У формі № 1ДФ суму перевищення вартості подарунка (понад 930,75 грн) не працівникові підприємства відображайте за ознакою доходу «127».

ПДВ

Податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) протягом звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів і наданням послуг (ст. 198 ПК). Визначайте його на основі договірної (контрактної) вартості товарів/послуг.

«Вхідний» ПДВ за витратами на придбання подарунків і послуг з організації фуршетного обслуговування (бенкет, кейтеринг) відкритих конференцій і витратами на святкову вечерю (бенкет, корпоратив), «шведський стол» підприємство — платник ПДВ має право включити до податкового кредиту.

Пам’ятайте, що сформувати податковий кредит дає право лише належно складена податкова накладна, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних. Адже ми аргументували цей захід як пов’язаний із господарською діяльністю підприємства.

На подарунки працівникам і представникам ділових партнерів радимо все ж таки нарахувати податкові зобов’язання.

Сюрприз від Мінфіну: нова податкова накладна

Новорічний корпоратив: обліково-податкові наслідки
Наталія Товченикексперт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Спокій бухгалтерам лише сниться. А тим, хто має справу з ПДВ, — й поготів. Ось і жовтень «потішив» подаруночком: оновленими формами податкової накладної та розрахунку коригування. Тож чим вони відрізняються від попередніх і з якої дати їх застосовувати?

На думку податківців, якщо вартість товарів (послуг), що придбав/виготовив для проведення маркетингових/рекламних заходів (у т. ч. для безоплатного розповсюдження) безпосередньо заявник або через інших осіб, включають до вартості готової продукції (товарів/послуг), яку використовують в оподатковуваних операціях, пов’язаних з отриманням доходів, то вважають, що такі товари (послуги) призначені для використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності.

Тому коли безоплатно розповсюджують товари (послуги) рекламного призначення, податкових зобов’язань з ПДВ згідно з пунктами 185.1 та 198.5 ПК не нараховують (лист ГУ ДФС у м. Києві від 21.09.2017 № 2017/ІПК/26-15-12-01-18; далі — Лист № 2017).

Увага: включайте до податкового кредиту ПДВ на витрати з організації фуршету і подарунки, а передаючи подарунки, нараховуйте податкові зобов’язання.

Але позаяк Лист № 2017 є індивідуальною консультацією, застосовуйте її з огляду на бухгалтерський облік. У цьому випадку витрати на придбання подарунків обліковуйте на субрахунку 949 «Інші операційні витрати». Тому під час передачі подарунків нараховуйте податкові зобов’язання.

Податок на прибуток

Тут усе за бухгалтерським обліком. Адже об’єктом оподаткування є саме бухгалтерський фінансовий результат. Тому для підприємств, що не коригують об’єкт оподаткування на різниці, бо дохід, визначений за даними бухгалтерського обліку, не перевищує 20 млн грн, проблем не виникає.

Увага: подарунки фізичним особам не потребують коригування об’єкта оподаткування

Підприємства, які з метою оподаткування коригують бухгалтерський фінансовий результат на різниці обов’язково або за власним рішенням, мають зважати на вплив нової різниці щодо безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), яку запроваджено з 01.01.2017, залежно від податкового статусу. Передбачене одностороннє збільшення бухгалтерського фінансового результату (рядок 02 декларації) на суму безоплатно переданих товарів (робіт, послуг) (пп. 140.5.10 ПК).

У додатку РІ до декларації передбачено рядок 3.1.10, де відображають безоплатне надання товарів (робіт, послуг):

 • не платникам податку, крім фізичних осіб та неприбуткових організацій, що внесені до Реєстру;
 • платникам податку за ставкою 0%.

Увага: подарунки для юридичної особи — зважаємо на її податковий статус.

Розглянемо проведення корпоративу коштом підприємства на прикладі:

Приклад: Корпоратив оплачує підприємство

ДФС запитує, чому немає прибутку: як відповісти, щоб відчепилися

Новорічний корпоратив: обліково-податкові наслідки
Олег Січ керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух, ACCA DipIFR (rus)
Якщо ДФС вимагає пояснити причину збитків компанії — ви в зоні ризику. Не відповідайте, що у країні криза. Формальна відписка гарантує вам місце у плані перевірок. Поясніть податківцям, що сума прибутку (або збитку!) залежить від об’єктивних факторів. Стаття-тест допоможе позбутися зайвої інформації та сформувати правильну відповідь

Корпоратив оплачує профспілка

Трапляється, що святкові корпоративні заходи своїм коштом проводить профспілка. Тут є певні особливості щодо податку на прибуток для підприємств, що коригують бухгалтерський фінансовий результат з метою оподаткування.Зважте на них, плануючи такий захід.

Якщо сума перерахування профспілковій організації, що зареєстрована як неприбуткова у відповідному реєстрі, не перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього року (у 2018 році — 4% суми з рядка 04 декларації за 2017 рік), коригування не проводимо (пп. 140.5.9 ПК). Якщо перевищує, або у підприємства немає бази для обчислення (за наслідками 2017 року у декларації записано збиток), коригуємо на відповідну суму в додатку РІ до декларації про прибуток.

Розглянемо детально ці випадки на прикладах.

Приклад: Фінансування профспілки, якщо у попередньому році був прибуток Новорічний корпоратив: обліково-податкові наслідки

Приклад: Фінансування профспілки, якщо у попередньому році був збиток Новорічний корпоратив: обліково-податкові наслідки

РЕЗЮМЕ:

Новорічний корпоратив обов’язково пов’яжіть із господарською діяльністю, аби не нараховувати умовні податкові зобов’язання з ПДВ.

Уникнути персоніфікації працівників допоможе «шведський стіл», а під час роздачі подарунків діловим партнерам зверніть увагу на різниці з податку на прибуток.

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Новорічний корпоратив: обліково-податкові наслідки
Нижник Тетяна експерт MCFR Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл