Головбух

Транспортний податок 2019

18 липня 2019
5273
Середній бал: 0 із 5
Експерт MCFR Головбух

Готуйтеся платити транспортний податок, якщо ви вважаєте, що автомобіль повинен втілювати перевагу високих технологій, а розкіш ніколи не буває зайвою. І це правило, яке встановлює нам держава. У консультації про правила нарахування транспортного податку в Україні.

Хто є платником транспортного податку

Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці

Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у т.ч. нерезиденти, що мають зареєстровані в Україні згідно із чинним законодавством власні легкові автомобілі. Такі автомобілі відповідно до пп. 267.2.1 Податкового кодексу України (ПК) є об’єктами оподаткування.

Платниками податку є: саме власники автомобілів, а орендарі й ті, хто використовує авто на підставі генеральної довіреності, податок не сплачують.

Об’єктом оподаткування транспортним податком визначено легкові автомобілі, які одночасно відповідають таким критеріям:

  1. з року їх випуску минуло не більш ніж 5 років (включно);
  2. середньоринкова вартість авто становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати (МЗП), установленої станом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2019 році — 375 × 4173 грн = 1 564 875 грн) .

Зміни стосовно РРО 2020 — контроль посилили, а штрафи збільшили!

Зауважимо: ідеться про рік випуску, а не використання автомобіля. Визначити рік випуску допоможуть супровідні документи на придбання авто. Однак якщо у цих документах дату не підтверджено, про неї можна дізнатися за номером кузова (VIN-кодом), який відповідно до міжнародного стандарту ISO 3779-1983 зазначають у десятій позиції коду.

Легкові автомобілі — автомобілі, які за своєю конструкцією й обладнанням призначені для перевезення пасажирів із кількістю місць для сидіння не більш ніж 9 із місцем водія включно (ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III).

Тож за вантажні, вантажопасажирські, спеціалізовані автомобілі, автобуси й інші транспортні засоби, які не належать до легкових автомобілів, сплачувати транспортний податок не потрібно.

Хто і як має визначити вартість автомобіля

Обчислити суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування для фізичних осіб здійснює податковий орган за місцем реєстрації платника податку (пп. 267.6.1 ПК). Він надсилає (вручає) відповідне податкове повідомлення-рішення та платіжні реквізити до 1 липня року базового податкового (звітного) року (пп. 267.6.2 ПК).

Юридичні особи мають обчислити суму податку самостійно (пп. 267.6.4 ПК).

Вартість авто визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі (Міністерством економічного розвитку і торгівлі України) за методикою, затвердженою Кабміном, виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального (пп. 267.2.1 ПК).

Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів затверджено постановою КМУ від 18.02.2016 № 66. За цим нормативним актом, Мінекономрозвитку визначає середньоринкову вартість авто й щороку, до 1 лютого, на своєму офіційному веб-сайті розміщує перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більш як 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів МЗП.

Таким чином, визначальною ознакою віднесення транспортного засобу до об’єкта обкладення транспортним податком є його присутність у згаданому вище переліку. Навіть якщо ви вирішите самостійно обчислити середньоринкову вартість авто, і вона становитиме менш як 375 МЗП — це не звільнить вас від сплати транспортного податку, якщо авто потрапило до переліку. На цьому ж акцентує увагу й ДФС в листі від 04.01.2018 № 24/6/99-99-12-02-03-15/ІПК. І навпаки, якщо вартість транспортного засобу за калькулятором становитиме більше як 375 МЗП, але до переліку він не потрапив, — транспортний податок не сплачуйте.

Мінекономрозвитку протягом звітного року може доповнити перелік за зверненням ДФС і/або власника легкового автомобіля, інформація про марку, модель якого відсутня на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, але який відповідає критеріям для обкладення транспортним податком.

Навіть якщо перелік буде доповнено посеред року, транспортний податок доведеться сплатити за весь рік. На цьому наполягають і податківці в листі від 02.01.2018 № 9/6/99-99-12-02-03-15/IПК.

Хто і як звітує

Податкову декларацію з транспортного податку подають лише юридичні особи. Вони самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року й до 20 лютого цього ж року подають до органу ДФС за місцем реєстрації транспортного засобу декларацію.

Транспортний податок 2019 для фізичних осіб: фізичні особи декларацію з транспортного податку не подають.

Якщо легковий автомобіль придбано протягом року, декларація подається протягом місяця із дня виникнення права власності на такий автомобіль, а податок сплачується починаючи з місяця, у якому виникло право власності на нього (пп. 267.6.4 ПК).

У разі спливу п’ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період із 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, у якому вік такого автомобіля досяг (досягне) 5-ти років (пп. 267.6.7 ПК).

Під час переходу права власності на авто від одного власника до іншого протягом року податок обчислюється попереднім власником за період із 1 січня цього року до початку того місяця, у якому він втратив право власності, а новим власником — починаючи з місяця, у якому він набув право власності на цей об’єкт (пп. 267.6.5 ПК).

Сума та строки сплати

Ставку податку встановлено з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 грн за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 ПК, — відповідає критеріям і входить до переліку, що на своєму сайті оприлюднює Мінекономрозвитку.

Транспортний податок сплачується:

  • фізичними особами — протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення;
  • юридичними особами — авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Заповнення декларації

Податкова декларація з транспортного податку затверджена наказом Мінфіну від 10.04.2015 № 415.

Оскільки податкові зобов’язання з транспортного податку обчислюються станом на 1 січня звітного року (пп. 267.6.4 ПК), фактично в декларації потрібно відобразити наявність автомобілів станом на 01.01.2019. Тобто якщо на цю дату на підприємстві було три легкові автомобілі, що підпадають під оподаткування, у декларації їх усі три й відображають, навіть якщо, наприклад, на момент подання декларації один транспортний засіб вже продано або якщо його вік досяг п’яти років.

Річну суму податку слід ділити рівними частинами по кварталах (колонки 11–14). Як виняток: у разі досягнення п’ятирічного віку легковим автомобілем протягом звітного періоду розрахунок здійснюється пропорційно кількості місяців у кварталі до досягнення цього віку за формулою: ставка / 12 × кількість місяців у кварталі, протягом яких транспортний засіб іще не досяг п’ятирічного віку (з урахуванням місяця, у якому цей вік уже досягнутий).

За вказаною формулою потрібно відображати суму податку й за проданими (вибулими) на момент подання декларації автомобілями. Немає жодного сенсу завищувати зобов’язання з транспортного податку через обставини (втрата права власності на авто), які вже відбулися.

Якщо надалі, протягом року, відбуватимуться будь-які зміни в об’єктах оподаткування (придбання/вибуття/ліквідація авто), потрібно буде подавати уточнюючі декларації. У них показники в колонках 10–14 розраховують із календарного місяця, у якому починає, та/або до календарного місяця, у якому припиняє діяти податковий обов’язок платника.

Коли подаєте декларацію щодо транспортних засобів, придбаних (отриманих) протягом звітного року, у реквізиті 2 шапки декларації заповнюють графу «починаючи з». Нагадаємо: таку декларацію подають протягом місяця із дня виникнення права власності на легковий автомобіль.

В пригоді стануть численні виноски у самій формі декларації стосовно визначення дати виготовлення транспортного засобу, позначення типу пального, розрахунку податку тощо. Не дублюватимемо їх. Проте наголосимо на правилі заокруглення сум податку: за кожен квартал заокруглення здійснюється за загальними правилами, крім IV кварталу. Сума транспортного податку за останній квартал визначається як різниця річної суми податку та суми податку за попередні звітні квартали.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини