Головбух

Касова книга

  • 14 листопада 2018
  • 664
експерт MCFR Головбух

Яким чином підприємство веде касову книгу, в тому числі в електронному вигляді?

Чи треба вести касову книгу

За нормами Положення № 148 оприбуткуванням готівки для відокремленого підрозділу підприємства є її облік у касовій книзі. Але не все так однозначно. Адже норми пункту 39 Положення № 148 встановлюють інше. Зокрема, відокремлені підрозділи підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій із приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, не ведуть касової книги. Пункт 39 Положення № 148 дослівно повторив пункт 4.2 глави 4 нині не чинного Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 (далі — Положення № 637). Щоб визначити, як тлумачити цю норму, розглянемо старі роз’яснення НБУ.

СКАЧАТИ БЛАНК Касової книги (типова форма № КО-4)затверджено постановою НБУ від 29.12.2017 № 148

Так, останнє роз’яснення (лист НБУ від 21.11.2016  № 50-0004/95398) містить висновок:

«Відокремлений підрозділ, який здійснює готівкові розрахунки із застосуванням РРО та веденням КОРО і здає готівкову виручку (готівку) до каси підприємства — юридичної особи, при цьому не здійснюючи інших операцій, що потребують оформлення їх касовими ордерами, може здавати таку готівку без оформлення видаткового касового ордера та відповідно не вести касової книги. Коли відокремлений підрозділ здає готівкову виручку (готівку) до банку (як самостійно, так і через інкасаторів), ця операція згідно з вимогами пункту 3.7 глави 3 Положення № 637 потребує оформлення видаткового касового ордера та здійснення відповідного запису в касовій книзі».

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Отож, НБУ визначав, чи потрібно вести касову книгу відокремленому підрозділу, залежно від того, чи здає він самостійно виручку до банку. А норми Положення № 637 дозволяли оприбуткувати готівкову виручку до каси підприємства на наступний робочий день. Якщо врахувати, що до 05.01.2018 запис про готівкову виручку до КОРО вважали оприбуткуванням готівки, можна зрозуміти такі висновки фінансового регулятора.

Скористатися таким роз’ясненням і працювати без касової книги на сьогодні можуть лише відокремлені підрозділи, що дотримають умови про оприбуткування готівкової виручки у касі підприємства у день її одержання. Але чи всі відокремлені підрозділи можуть дотримати такої умови?

Якщо режим роботи відокремлених підрозділів або їх розміщення не дають змоги дотримати умови про оприбуткування готівкової виручки у касі підприємства у день її одержання, таким підрозділам доведеться вести окремі касові книги. Те саме стосується підрозділів, які самостійно здають готівкову виручку до банку незалежно від способу (через інкасаторську службу чи програмно-технічний комплекс самообслуговування).

  

Як застосовувати норми пункту 39 Положення № 148 на практиці, може роз’яснити лише НБУ. Дехто запитає, навіщо очікувати на роз’яснення від фінансового регулятора, коли є позиція податківців? Адже на сьогодні у ЗІР (категорія 109.15) є відповідь на запитання «Чи потрібно реєструвати на кожний відокремлений підрозділ касові книги?». Утім, якщо вчитатися у відповідь, з’ясуєте, що вона містить винятково уривки норм Положення № 148 і не пояснює, як працює його пункт 39.

Інструкція для касира, або Квест «Продай товар через РРО»

Касова книга
Тетяна Нижникексперт MCFR Головбух
Касиру не буває сумно: пробивай товар, контролюй стрічку в РРО, роздруковуй чеки, підклеюй звіти... Голова йде обертом. А раптом вимкнули світло чи зламався касовий апарат — куди бігти? Спокійно! Усе під контролем. «Головбух» розробив для вас пам’ятку

Ведення касової книги в електронному вигляді

Підприємства за умови забезпечення належного зберігання касових документів мають право вести касову книгу в електронній формі за допомогою комп’ютерних засобів (п. 41 розд. IV Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148; далі — Положення № 148). Програмне забезпечення, за допомогою якого ведеться касова книга, повинне забезпечувати візуальне відображення і роздрукування кожної з двох частин аркуша касової книги («Вкладний аркуш касової книги» та «Звіт касира»), які за формою і змістом повинні відтворювати форму та зміст касової книги в паперовому вигляді (ЗІР, категорія 109.15).

Записи в касовій книзі здійснюються на підставі інформації з касових документів (пп. 5 та 6 Пояснення до заповнення додатка 5 до Положення № 148). Записи в касовій книзі здійснюються до початку наступного робочого дня (тобто із залишками на кінець попереднього дня), а також містять усі реквізити, що передбачені формою касової книги. Сторінки касової книги нумеруються автоматично в порядку зростання з початку року.

Під час складання електронного документа касової книги роздруковуються кожна з двох частин аркуша касової книги: «Вкладний аркуш касової книги» та «Звіт касира». Водночас:

  • у разі роздрукування «Вкладного аркуша касової книги» у кінці місяця автоматично роздруковується загальна кількість аркушів касової книги за цей місяць, а в разі роздрукування в кінці року — їх загальна кількість за рік;
  • після роздрукування «Вкладного аркуша касової книги» і «Звіту касира» касир перевіряє правильність складання цих документів, підписує їх і передає «Звіт касира» разом з відповідними касовими документами до бухгалтерії під підпис у «Вкладному аркуші касової книги»;
  • протягом року «Вкладний аркуш касової книги» зберігається касиром окремо за кожний місяць. Після закінчення календарного року (або залежно від потреби) «Вкладний аркуш касової книги» формується в підшивки в хронологічному порядку. Загальна кількість аркушів за рік засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера установи/підприємства — юридичної особи, а підшивки формуються в книгу;
  • після закінчення календарного року касова книга на електронних носіях передається для зберігання відповідно до законодавства України.

Наказ про інвентаризацію

Касова книга (типова форма № КО-4) СКАЧАТИ:

Касова книга

СКАЧАТИ БЛАНК

Новий закон про валюту: до чого готуватися бухгалтеру

Касова книга
ГАВРИЛОВА Олена адвокат, партнер Адвокатського об’єднання «Едвайзер», Київ
Покроково і з прикладами про те: • Закон України «Про валюту і валютні операції»: головні положення (що залишилось, що скасовано, а що нового); • коли зміни починають діяти; • нормативно-правові акти, які втрачають силу; • валютні операції: інвестування без обмежень, кредити без реєстрації — заміна слів чи процедури; • ЗЕД: чи стане простіше працювати; • розрахунки в інвалюті в Україні та переказ коштів за кордон, купівля/продаж валюти: чи спростять відносини між українськими та іноземними підприємствами; • валютний контроль: які операції звільнені від контролю, а які підпадають під нього; • який порядок, хто і як здійснюватиме контроль; • відповідальність і санкції: які штрафи скасують, посилять чи доповнять

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл