Головбух

Благодійний фонд: комерційна діяльність

  • 9 листопада 2018
  • 224
головний редактор системи «Expertus: Головбух»

Використання активів (доходів) і правочини благодійних організацій не мають суперечити актам законодавства і меті благодійної діяльності.

Загальні засади благодійної діяльності в Україні визначає Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI (далі — Закон № 5073).

Благодійні організації мають право здійснювати господарську діяльність, не спрямовану на одержання прибутку, що сприяє досягненню її статутної мети (ч. 4 ст. 16 Закону № 5073). Тобто благодійний фонд як неприбуткова організація може провадити підприємницьку та іншу дохідну діяльність лише заради досягнення мети, для якої його створили, та згідно з нею. Звісно, за умови, що таку діяльність прописано в його установчих документах.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Отже, благодійний фонд має право продати майно, що перебуває на його балансі, за умови, що:

  1. благодійну програму і бюджет затвердила наглядова рада, і серед джерел доходів записано дохід від продажу відповідного майна фонду;
  2. продаж майна економічно обгрунтований і закріплений рішенням наглядової ради (загальних зборів) благодійного фонду;
  3. доходи від продажу майна фонду спрямують на досягнення статутної мети;
  4. ціна відповідає справедливій (ринковій) ціні, позаяк продаж майна оподатковується податком на додану вартість.

Якщо загальна сума продажу перевищить поріг в 1 млн грн, благодійний фонд мусить зареєструватися платником ПДВ і сплатити до бюджету податок у розмірі 20% вартості майна (п. 181.1 Податкового кодексу України; ПК). ПК не передбачає будь-яких особливостей та/або винятків (крім платників єдиного податку першої-третьої груп) щодо реєстрації окремих категорій осіб платниками ПДВ.

Отже, якщо благодійний фонд проводить оподатковувані операції з постачання товарів/послуг на митній території України, загальний обсяг яких протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн грн, тоді йому доведеться ареєструватися як платник ПДВ в обов’язковому порядку. Для цього фонд має подати до органу контролю за своїм місцезнаходженням реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1-ПДВ не пізніше за 10-те число календарного місяця, що настає за місяцем, у якому вперше досягли зазначеного обсягу оподатковуваних операцій. Якщо фонд уже зареєстрований як платник ПДВ, постачання того чи того майна, як і будь-які інші операції, які згідно з ПК є об’єктом оподаткування, підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах.

Пеня за заниження або невчасну сплату податку: нарахування та сплата

Кожен платник податків знає про свій обов’язок самостійно сплачувати податки та збори у строки і в розмірах, встановлених Податковим кодексом України. Порушника законодавчих вимог карають накладенням фінансових санкцій — штрафу і пені. Пеню можуть нараховувати як податківці, так і самі платники податків. У чому різниця між пенею і штрафом? Як нараховує пеню ДФС? За що і як нарахувати пеню самостійно? Який порядок сплати пені? Як відобразити нараховану пеню в бухобліку? Яка відповідальність за несплату?

Якщо орган контролю виявить факт використання благодійним фондом як неприбутковою організацією доходів (прибутків) для іншої мети, аніж передбачено його установчими документами, він матиме підставу вилучити такий фонд із Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахувати йому податкове зобов’язання з податку на прибуток. У такому разі нараховують також штрафи і пені, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено відповідне порушення (пп. 133.4.4 ПК).

Натомість дохід, що неприбуткова організація отримала від продажу власних об’єктів нерухомості, не підлягає оподаткуванню податком на прибуток, за умови що вона стрямувала такий дохід винятково на фінансування видатків на своє утримання, реалізацію мети (завдань) і напрямів діяльності, визначених статутними документами такої організації.

Читайте консультацію до теми у системі "Expertus: Головбух"
Благодійний фонд: комерційна діяльність

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Благодійний фонд: комерційна діяльність
Нижник Тетяна експерт MCFR Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл