Головбух

Операційна оренда: як документувати та обліковувати

  • 11 жовтня 2018
  • 319
експерт МСFR Головбух, канд. екон. наук

Коли орендодавець передає активи орендареві в операційну оренду, він залишає їх у себе на балансі й нараховує на них амортизацію. Орендар обліковує такі активи лише в аналітиці. Ситуації, які супроводжують операційну оренду, — у добірці експерта.

Ситуація: як відобразити в обліку плату за оренду земельного паю наперед, наприклад за два роки

Відображайте вартість отриманого об’єкта операційної оренди (земельної ділянки) на позабалансовому рахунку бухгалтерського обліку за вартістю, зазначеною в договорі оренди (п. 8 П(С)БО 14 «Оренда»). Для цього призначений рахунок 01 «Орендовані необоротні активи» (План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджений наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291).

Плату за користування земельною ділянкою визнавайте витратами на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигід, пов’язаних із використанням земельної ділянки (п. 9 П(С)БО 14). Для цього витрати на оплату оренди спочатку відображайте на рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів», а потім щомісяця включайте до собівартості (дебет рахунку 23 «Виробництво»).

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Ситуація: підприємство хоче орендувати авто у фізособи-директора лише на робочий час: чи можливо

Так. Можете оформити договір оренди. У договорі пропишіть усі умови, зокрема те, в який час підприємство використовуватиме авто. Також бажано зазначити, що авто щоразу прийматимете на підставі актів приймання-передачі. Так зможете фіксувати пробіг і розраховувати, скільки палива використали.

Сюрприз від Мінфіну: нова податкова накладна

Операційна оренда: як документувати та обліковувати
Наталія Товченикексперт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Спокій бухгалтерам лише сниться. А тим, хто має справу з ПДВ, — й поготів. Ось і жовтень «потішив» подаруночком: оновленими формами податкової накладної та розрахунку коригування. Тож чим вони відрізняються від попередніх і з якої дати їх застосовувати?

Ситуація: чи потрібно оформлювати акти приймання-передачі, якщо підприємство хоче орендувати в іншої юрособи будівельне риштовання

Підприємство хоче орендувати в іншої юрособи будівельне риштовання. Постачальник оформив ці послуги як зазвичай: рахунок, акт наданих послуг оренди, податкова накладна. Чи потрібно було оформлювати ще й акти приймання-передачі?

Договір оренди за своєю суттю є документом, який регулює правовідносини сторін щодо нарахування й виплати орендної плати. А для обліку передачу майна в оренду і використання його орендарем протягом певного часу мають посвідчувати інші документи. Тому фактичну передачу об’єкта оренди від орендодавця до орендаря доцільно оформити актом приймання-передачі, а надання послуг з оренди — актом виконаних робіт (послуг), на підставі якого орендодавець нараховуватиме орендну плату. Саме так Мінфін рекомендує документувати господарські операції за договором оренди (лист Мінфіну від 30.05.2016 № 31-11410-09-10/15182).

Отже, безпосередньо передачу у тимчасове володіння і користування об’єктів оформляйте актом приймання-передачі. Він є невід’ємним додатком до договору оренди. У ньому зазначте назву, інші характеристики, комплектацію тощо. Можете скористатися типовою формою № ОЗ-1 «Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів», затвердженою наказом Мінстату від 29.12.1995 № 352.

Ситуація: чи потрібно видавати окремий наказ про поліпшення орендованого приміщення

Ні, оформлювати окремий наказ про поліпшення орендованого приміщення не обов’язково. Факт, що орендар поліпшив орендоване майно, підтверджують:

  • відповідна проектно-кошторисна документація на проведення ремонтних робіт, узгоджена з орендодавцем до початку робіт;
  • акти приймання-передачі виконаних робіт (у т. ч. якщо ремонт виконувала стороння організація-підрядник). Можна використати Акт приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об’єктів (форма № ОЗ-2), затверджений наказом Мінстату від 29.12.1995 № 352;
  • надані орендарем копії первинних документів (накладних, платіжних доручень тощо), що підтверджують проведені ним розрахунки за виконані поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від орендованого майна без заподіяння йому шкоди, зокрема за придбані матеріали та конструкції.

ОСНОВНІ ЗАСОБИ: проблемні питання та їх розв’язок

Операційна оренда: як документувати та обліковувати
МОРОЗОВСЬКА Галина експерт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • до якої групи основних засобів у бухгалтерському і податковому обліку віднести холодильник, мікрохвильову піч, пилосос; • чи включають витрати на страхування об’єкта до його первісної вартості; • витрати на ремонт придбаного основного засобу до введення його в експлуатацію збільшують первісну вартість; • чи виникають у податковому обліку різниці за амортизацією МНМА; • як встановити вартість оприбуткування; • чи можна їх амортизувати; • ліквідаційна вартість: чи обов’язково її встановлювати; • чи призупиняють амортизацію на період ремонту; • чи обов’язково дооцінювати об’єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість — 0 грн; • чи списувати з балансу повністю замортизовані основні засоби

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл