Головбух

Розрахунок лікарняних 2019

 • 18 червня 2019
 • 338075
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Розрахунок та облік лікарняних у 2019: який він? Як скласти протокол комісії зі соцстрахування, як заповнити нову форму заяви-розрахунку для отримання матеріального забезпечення, а також повідомлення про виплату лікарняних - у консультації

Огляд нинішніх змін 2019

Зміни у розрахунку лікарняних пов’язані з прийняттям низки нових документів від ФСС, а причин цих змін – дві. Одна з них пов’язана ще з минулорічним злиттям Фонду соціального страхування від тимчасової втрати працездатності з Фондом соціального страхування від нещасного випадку, а інша – з підготовкою та реалізацією таких новацій як електронний лікарняний (листок тимчасової втрати працездатності). В одному випадку треба об’єднати документацію по виплатам з тимчасової непрацездатності та по нещасному випадку на виробництві, а в іншому – перейти на електронний формат подачі документації, щоб усе це запрацювало в єдиній системі з лікарняними.

Електронний реєстр лікарняних

Прийнята була наступна нормативка, яка стосується в тому числі й допомоги з тимчасової втрати працездатності (назви наводимо скорочено, щоб краще зосередити увагу на суті документів ):

Сплата податків з лікарняних

Розрахунок лікарняних 2019
Іван Левадськийексперт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Виплати, зумовлені тимчасовою непрацездатністю, є базою нарахування ЄСВ та оподаткування ПДФО і військовим збором. Але не завжди...

Колишні постанови, що регулювали ці питання, втратили чинність.

Щоб не заплутатися у цих всіх новаціях, розглянемо в таблиці нижче, що й коли почало діяти щодо нарахування лікарняних 2019.

Нормативний документ

Що суттєвого вводить

Коли вступило в дію

Положення № 13

Нову форму протоколу засідання комісії з соціального страхування  (рішення уповноваженого)

27 липня 2018 року

Постанова № 12

Нову форму заяви-розрахунку.

Введено новий документ – повідомлення про виплату коштів застрахованим особам. Деякі  нововведення в механізм взаємодії ФСС і страхувальників (запити, перевірки)

1 жовтня 2018 року

Отже, якщо протокол комісії треба складати по-новому ще з 27 липня 2018 року, то заяву-розрахунок почали складати по-новому з жовтня 2018 року. Очевидно, що навіть по лікарняним, які були відкриті до 1 жовтня, заяву-розрахунок треба складати за новим бланком. Крім того, введено абсолютно новий документ, якого не було – повідомлення про виплату. І треба не забути подати це повідомлення про виплату, якщо виплати лікарняних потрапили в місячний термін звітування (детально про строки подачі всіх документів розмова піде нижче).

Протокол комісії, заява-розрахунок, повідомлення про виплату – основні елементи уже затверджених змін по лікарняним 2019

Всі вищезгадані документи (протокол комісії, заява-розрахунок, повідомлення) стосуються не тільки лікарняних (допомоги з тимчасової втрати працездатності), але й усіх інших виплат з ФСС:

Останні три виплати виходять за межі цього огляду, тому нюанси по ним тут не розглядаємо, але зазначимо, що зміни торкнулися також і цих страхових платежів.

             

Осучаснення подачі документів до ФСС – електронна форма

Новим є можливість подачі всіх цих документів в електронному вигляді через електронний кабінет. Це можна робити вже з 1 жовтня 2018 року. Для цього необхідно ознайомитися з наказом ФСС від 25.09.2018 р. № 442-од, а саме Примірним договором про подання електронних документів до ФСС. Однак, є інформація, що незважаючи на “свіжість” цієї постанови, цю форму договору уже оновлюють, тож радимо все ж таки попередньо уточнити потрібну форму договору у робочому органі ФСС. Для укладення цього договору треба звернутися до робочих органів ФСС чи їх відділень, навіть якщо раніше укладався договір на здачу звіту Ф4-ФСС, адже про подачу цих нових документів у колишньому договорі нічого не зазначалося. Зрозуміло, що попередньо треба мати електронний цифровий підпис (ЕЦП), як і для інших електронних документів та звітності.

ФСС обіцяє  забезпечити відправлення страхувальникам 3-х типів квитанцій:

 • про одержання електронного документа, –  це засвідчує факт одержання та час;
 • про надходження електронного документа, – це засвідчує за результатами перевірки факт відправлення та його час;
 • про приймання електронного документа, – це засвідчує факт приймання і час приймання (або неприймання) електронного документа, а також те, що він внесений в базу ФСС.

Очевидно, що одержання та приймання відрізняються здійсненими між ними контрольними заходами з боку ФСС. З 1 жовтня 2018 року ФСС в ході перевірки заяви-розрахунку, наприклад, може прислати запит для уточнення/з’ясування певної інформації.

Оновлено механізм взаємодії ФСС – страхувальник. З боку ФСС з жовтня можливе надсилання запитів на з’ясування інформації щодо поданих заяв-розрахунків

Подача документів до ФСС в електронному вигляді прибирає обов’язок подавати їх у паперовому. Однак, таке право залишається, а тому тим, хто не бажає сприймати електронні новації чи з технічних причин не може це зробити – можна подавати й далі документи до ФСС особисто.

Однак, взагалі без паперу обійтись не вийде – ФСС вимагає роздрукувати подані в електронній формі заяви-розрахунки та зберігати страхувальнику їх у себе.

Нові терміни подачі документів ФСС 2019

Згадана нова нормативка по ФСС ввела (врегулювала) терміни подачі документів. Звертаємо на них Вашу увагу.

Протокол комісії

(рішення уповноваженого)

Заява-розрахунок

Зарахування коштів ФСС на спецрахунок страхувальника

Виплата лікарняних

Повідомлення про виплату коштів

10 днів

(з дня подачі працівником лікарняного на розгляд комісії/уповноваженого)

 

5  робочих днів

(з дня рішення комісії/уповноваженого)

10 робочих днів

(після надходження заяви)

У найближчий день виплати зарплати

(за місяць або аванс) після дня призначення для лікарняних за перші 5 днів за рахунок підприємства. Решта – у найближчий день виплати зарплати від дня отримання коштів з ФСС.

1 місяць

 з дня виплати

Ці старі-нові терміни стосуються всіх – як підприємств, так і фізосіб-підприємців. Новим є введення терміну подачі заяви-розрахунку (таких чітких строків раніше не існувало).

Звертаємо увагу й на термін подачі повідомлення про виплату, – документа, якого раніше не існувало.

З 1 жовтня 2018 року слідкуємо за строками подачі заяви-розрахунку

Щодо порушення термінів, то відповідальність по цьому питанню чітко не визначена. Однак, нагадуємо, що за порушення виплати зарплати та інших виплат, передбачених законодавством про працю – штраф 3 мінімалки (це 12519 грн – у 2019 р.). Лікарняні 2019 можна розглядати як “інші виплати”.

Не подаєте повідомлення про виплату – чекайте на перевірку від ФСС

Щодо порушення місячного терміну на подачі повідомлення про виплату коштів, то в Порядку № 12 передбачено, що ФСС має  прийти з перевіркою до страхувальника у разі 3-місячного прострочення його подачі (відраховується з дня виплати допомоги фондом). Тож не забуваємо про новий документ. Роз’яснень з боку ФСС поки що немає, але думаємо, що треба подати його й по тим виплатам, які потрапили в місячний строк від дати вступу в дію Порядку № 12, тобто проводилися з 01.09.2018 по 30.09.2018.

Звіт Ф4-ФСС з ТВП 2019: скасовується?

27.09.2018  на нараді в ФСС оприлюднена інформація про появу проекту відміни з 01.01.2019 звіту за формою Ф4-ФСС, відомого як Звіт по коштах соцстраху у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Дійсно, навіщо подавати цей звіт, якщо з 1 жовтня 2018 року страхувальники подають повідомлення про виплату й уся інформація акумулюється в базі даних ФСС?

Лікарняний 2019: уже буде електронна форма?

Про введення електронних лікарняних розмови почалися ще в кінці 2017 року. Називали спочатку термін введення – друге півріччя 2018 року, потім 1 січня 2019 року. Наразі планується введення з 01 вересня 2019 року. Саме на цю дату вказаний початок роботи Електронного реєстру листків непрацездатності у проекті опублікованому Мінсоцполітики (над електронними лікарняними працюють одразу 3 відомства – ФСС, Мінсоцполітики, та МОЗ).

Введення електронної системи дасть можливість лікарям за допомогою спеціального програмного забезпечення, яке можна встановити на комп’ютер, смартфон або планшет, вносити посвідчені своїм електронним цифровим підписом лікарняні в базу. Це позбавить необхідності пацієнтів бігати по кабінетам та збирати підписи на листку непрацездатності. Також на громадських обговореннях звучало про можливість введення права на короткотермінові лікарняні без візиту до лікаря. Це європейська практика, наприклад, 4 рази на рік по 3 дні, як у Польщі.

При реалізації такої системи доступ до бази лікарняних матимуть усі: і лікарі, і роботодавці, і ФСС. Доступ буде реалізований по прикладу існуючих додатків інтернет-банкінгу (Приват 24).

З боку ФСС заявлялось, що буде тимчасове паралельне співіснування електронних та паперових лікарняних.

2019 рік – очікується, що стане роком введення електронних лікарняних

Зміни лікарняні 2019

Щодо уже відомих змін стосовно розрахунку лікарняних, які вступлять в дію з 1 січня 2019 року, то вони цілком прогнозовані та стандартні й пов’язані зі зміною соціальних показників – мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму. Вони впливають на діючі обмеження щодо розрахунку лікарняних.

Регулюватиме порядок розрахунку лікарняних, як і раніше, нинішня постанова КМУ щодо обчислення середньої зарплати для розрахунку виплат по соцстраху від 26 вересня 2001 р. № 1266 (далі – Порядок № 1266).

Максимальне обмеження. Сума лікарняних у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, що встановлена у попередньому місяці до виходу працівника на лікарняний. Наприклад, якщо працівник вийде на лікарняний у січні чи лютому 2019 року, то таке обмеження становитиме:

 • якщо лікарняний у січні 2019 року  –  15 мінімальних зарплат по грудню 2018 року (55845 грн за мінімалки 3723 грн). В розрахунку на 1 день це 1834,59 грн (=55845/30,44, де 30,44 – середньомісячна кількість днів у місяці на основі п. 4 Порядку № 1266);
 • якщо лікарняний у лютому 2019 року – 25 мінімальних зарплат по січню (за проектом реформи з ЄСВ максимальне обмеження змінюється у 2019 р. з 15 до 25 мінімальних зарплат, – це буде 104325 грн за мінімалки 4173 грн). В розрахунку на 1 день це становить 3427,23 грн (=104325/30,44).

  Нарахування лікарняних 2019 приклади

Приклад 1. Застосування максимального обмеження. У січні 2019 року працівник вийшов на лікарняний на 5 днів. Його доходи за 12 місяців 2018 року становили 720000 грн. Страховий стаж 10 років.

Середньоденний заробіток: 720000/365 = 1972,60 грн.

Однак, максимальне обмеження на основі попереднього місяця перед виходом у лікарняний  по  грудню 2018 року – 55845 грн або на день  це 1834,59 грн

Отже, лікарняні рахуємо виходячи з максимальної бази ЄСВ: 1834,59 × 5 = 9172,95 грн.

Максимальне обмеження та сумісники. Максимальне обмеження знадобиться також про розрахунку лікарняних сумісникам. Нагадуємо, що лікарняні для сумісників розраховуються та виплачуються окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом. Однак, бухгалтеру треба перевірити, чи не перевищує щомісячна сумарна зарплата розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ. У разі перевищення треба відкоригувати (“обрізати”) зайвий дохід по сумісництву, який береться в розрахунок лікарняних.

Мінімальне обмеження. Мінімального обмеження на лікарняні насьогодні немає (на відміну від декретних). Лікарняні за повний місяць можуть цілком бути меншими за розмір мінімальної зарплати, так як на їх розмір впливають виплати за минулі 12 місяців (середня). Донараховувати доплату в такому разі, як і раніше, не потрібно.

Максимальне обмеження для тих, хто не має достатнього стажу за 12 місяців. Для тих працівників, які мають за останні 12 місяців до настання страхового випадку страховий стаж менше 6 місяців з’являється інше максимальне обмеження лікарняних: вони не можуть перевищувати розміру лікарняних, які розраховуються з розміру мінзарплати, яка встановлена на момент настання страхового випадку. Розглянемо ситуацію на прикладі.

Приклад  2. Застосування обмеження на основі мінімалки. Працівниця Давиденко І.К. отримала листок непрацездатності з терміном з 01 по 12 лютого 2019 року. Розрахунковий період грудень 2018-січень 2019, так як працівниця почала працювати тільки в середині листопада 2018 року. До цього вона була безробітна та доходів не отримувала, тому має страховий стаж трохи більше 2-х місяців за останні 12 місяців. Загальний страховий стаж працівниці 4 роки та 2 місяці.

За розрахунковий період зарплата працівниці склала 15000 грн. Кількість днів за грудень 2018-січень 2019: 31+31 = 62.

Розраховуємо середньоденну зарплату працівниці з урахуванням понижувального відсотка по страховому стажу (60%):

15000×0,6/62 = 145,16 грн

У лютому 2018 року мінімальна зарплата очікується 4173 грн або 137,09 грн/день (=4173/30,44, де 30,44 – середньомісячна кількість днів у місяці згідно п. 5 Порядку № 1266).

145,16 >137,09, тому треба застосувати для розрахунку середньоденний заробіток не більший, ніж розрахований на основі мінімальної зарплати, тобто 137,09 грн. Виходить наступне:

 • лікарняні за перші 5 днів: 137,09×5 = 685,45 грн;
 • лікарняні за наступні 7 днів: 137,09×7 = 959,63 грн.

Загальна сума лікарняних: 1645,08 грн (= 685,45 + 959,63).

Якщо б ця працівниця хворіла повний місяць – 31 день, – то лікарняні для неї були б 4249,79 грн (= 137,09 × 31), що перевищує мінімальну зарплату 4173 грн. За правилами, які діють ще з 11.10.2017 р. у такому випадку “обрізати” лікарняні до мінімалки не потрібно. Щодо інших повних місяців, де при розрахунку сума виходить меншою за мінімалку (місяці, що мають 28, 29, 30 днів), то це теж нормально й нічого збільшувати не потрібно. 

Розрахунок лікарняних якщо відпрацьовано менше місяця тут⇒

Листок непрацездатності ЗРАЗОК заповнення:

Розрахунок лікарняних 2018/2019

ЗБІЛЬШИТИ ЗОБРАЖЕННЯ

Зворотня сторона листка непрацездатності ЗРАЗОК заповнення:

Розрахунок лікарняних 2018/2019

ЗБІЛЬШИТИ ЗОБРАЖЕННЯ

Протокол засідання комісії щодо лікарняних 2019

Протокол існував і раніше, але тепер його форма змінилася. Комісія має створюватися на підприємствах, які мають 16 і більше працівників (це саме стосується й ФОП). Якщо працівників менше, то можна комісію не створювати. Тоді її функції виконує уповноважений з соціального страхування (якщо це ФОП, то він же і стає уповноваженим).

Бланк протоколу можна знайти в додатку до Положення № 13.

Заповнення деяких реквізитів протоколу засідання:

 • номер страхового свідоцтва – якщо особа не має страхового свідоцтва, то вказуємо номер облікової картки платника податку (ідентифікаційний код);
 • кількість днів, що підлягають оплаті – вказуємо перші 5 днів та за рахунок ФСС (суму). Протокол є основою для виплати лікарняних як за 5 днів, так і за рахунок ФСС.

Зразок заповнення протоколу засідання комісії з соціального страхування наводимо нижче для працівниці Давиденко І.К. (дані взято з прикладу 2).

Розрахунок лікарняних 2019

Збільшити зображення

Заява-розрахунок лікарняних 2019

Заява-розрахунок, крім основної частини ще має додатки. Всі ці бланки можна знайти в додатках до Порядку № 12.

При заповненні заяви-розрахунку слід звернути увагу на наступне:

 • якщо лікарняний повністю оплачується за рахунок роботодавця (в межах 5 днів), то дані по ньому до заяви-розрахунку не включаються взагалі;
 • подавати всі додатки не треба, – тільки той, по якому отримується виплата. У нашому випадку лікарняні – це додаток 1.1;
 • на зворотному боці заяви-розрахунку в кол. 7 вказується тільки та кількість днів, які оплачуються за рахунок ФСС, а в кол. 4 – тільки сума, що виплачується за рахунок ФСС. Це сума днів та лікарняних з додатка 1.1;
 • колонка 21 щодо стажу заповнюється у місяцях, а не в роках;
 • якщо працівник має стаж 8 років та більше (100% лікарняних), то до колонки 21 треба внести запис “96” (=12×8). Тобто для 8 років ставимо “96” і для, наприклад, 10 років – все одно ставимо “96”. А от 3 роки 2 місяці та 17 днів буде “38” (= 3×12+2);
 • стаж беремо з довідки за формою ОК-7 з ПФУ після 01.01.2011 р. або рахуємо за трудовою книжкою (якщо до 01.01.2011 р.).

Детальніше алгоритм заповнення заяви-розрахунку є в роз’ясненні ФСС по заповненню нових документів, яке з’явилося у кінці вересня та його можна знайти на сайті ФСС тут.

Нижче наведемо форму заяви без шапки з текстовою частиною, а також додаток 1.1 до неї щодо суми лікарняних.

з/п

Вид матеріального забезпечення та виплат потерпілим на виробництві

Кількість днів для п.1, 2, 2.1, 4, 5

Кількість осіб для п.3, 6

Сума (в гривнях з копійками)

Примітка

1

2

3

4

5

1

Допомога по тимчасовій непрацездатності

7

959,63

Додаток 1.1

1.1

У тому числі виплата за пільгами постраждалим внаслідок ЧАЕС

 

 

 

2

Допомога по вагітності та пологах

 

 

Додаток 1.1

2.1

У тому числі виплата за пільгами постраждалим внаслідок ЧАЕС

 

 

 

3

Допомога на поховання

 

 

Додаток 1.2

4

Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку або профзахворювання

 

 

Додаток 1.3

5

Виплата у разі переведення потерпілого на легшу, нижчеоплачувану роботу

 

 

Додаток 1.4

6

Відшкодування вартості поховання потерпілого та пов’язаних з цим ритуальних послуг

 

 

Додаток 1.5

7

ВСЬОГО

Х

959,63

 

 

Додаток 1.1

І. Матеріальне забезпечення

№з/п

Прізвище

Ім’я

По батькові

№ страхового свідоцтва (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта

Основне місце роботи – 1; сумісництво -2; ФОП – 3; ЦПХ-4

Дані листка непрацездатності

Причина непрацездатності *

Період непрацездатності

серія

Номер

Первинний (1) продовження (2)

З (Дата)

До (Дата )

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

1

Давиденко

Ірина

Костянтинівна

1234567890

1

ААА

654621

1

1

01.02.19

12.02.19

 

Додаток 1.1 (продовження)

Кількість днів, що підлягають оплаті

Сума (в гривнях з копійками)

В тому числі за пільгою постраждалим на ЧАЕС за рахунок коштів Фонду

Номер посвідчення (ЧАЕС)

Дата направлення на МСЕК (за наявності)

Страховий стаж (в повних місяцях)

Всього

У т. ч. за рахунок коштів Фонду

Всього

У т. ч. за рахунок коштів Фонду

Дні

Сума (в гривнях з копійками.)

Загальний

За останні 12 місяців

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

12

7

1645,08

959,63

 

 

 

 

50

2

Зразок заповнення заяви-розрахунку на отримання з Фонду фінансування
на виплату лікарняних і допомоги на поховання СКАЧАТИ

Заява-розрахунок лікарняних зразок

Повідомлення про виплату лікарняних 2019

І останній, повністю новий документ – повідомлення про виплату. Його бланк також знаходиться в додатку до Порядку № 12. При його заповненні все те саме, що й при складанні протоколу та заяви-розрахунку. Додається лише дата виплати коштів. Сума коштів з ФСС вказується повністю та, яка витрачена на виплату, в т.ч. й на сплату ПДФО та військового збору (їх віднімати не треба). Якщо сума отримана з ФСС та виплачена не співпадають (особа не змогла їх отримати з певних причин), то ця сума має бути депонована на рахунку. Про повідомлення також йдеться в уже згаданому вище роз’ясненні ФСС.

Нижче наведено зразок заповнення повідомлення про виплату без титульної текстової частини.

з/п

Прізвище

Ім’я

По батькові

№ страхового свідоцтва (ідентифікаційний номер)

Дані листка непрацездатності

Дата виплати коштів застрахованій особі

 

Сума за рахунок коштів Фонду (в гривнях з копійками)

Серія

Номер

1

Давиденко

Ірина

Костянтинівна

1234567890

ААА

654621

28.02.2019

959,63

Алгоритм дій працівника і страхувальника для отримання лікарняних виплат

Наостанок, щоб узагальнити ту інформацію, яка наведена по статті, розглянемо те, які конкретні дії повинен виконати працівник і страхувальник, щоб отримати часом таку необхідну під час хвороби допомогу з тимчасової втрати працездатності. Отже, алгоритм дій з оформлення лікарняного наступний:

кроку

Необхідний крок

(що зробити)

Пояснення

1

Працівник отримує лікарняний (листок  непрацездатності) у медзакладі

Працівнику слід прослідкувати за наявністю підписів лікарів та печатки медзакладу. Лікарняні бувають первинні та продовжені. Якщо працівник перебував у декількох медзакладах (чи їх відділеннях) й виписувалося декілька лікарняних, то рекомендуємо звернути увагу на те, щоб вони були як продовження, а не як нові (первинні). Справа в тому, що кожний новий первинний лікарняний має оплачуватися перші 5 днів за рахунок підприємства. Це може бути причиною для повернення назад для перевиписки, що нікому не бажане.

З введенням електронних лікарняних у 2019 році ця процедура стане інакшою – треба буде просто зазирнути до електронної бази роботодавцю й від працівника уже тут нічого не треба.

2

Подача лікарняного на підприємство (підприємцю) та пільгових документів

Зазвичай здається до бухгалтерії чи бухгалтеру. Якщо страхувальник працює у ФОП, то передає лікарняний йому особисто або особі, яка веде бухгалтерський облік для ФОП.

На великих підприємствах лікарняний може спершу надаватися табельнику – особі, яка веде облік робочого часу. Він повинен для себе зробити відповідні відмітки в табелі (ТН – тимчасова непрацездатність).

Як би там не було з внутрішнім документообігом підприємства, але в кінцевому результаті лікарняний має потрапити до бухгалтера.

Якщо працівник має право на пільги (100% суми лікарняних незалежно від стажу), то треба йому подати відповідні документи (посвідчення донора, чорнобильця і т.п.).

Для того, щоб знати страховий стаж працівника, то вимагаємо від нього чи отримуємо самі довідку з Пенсійного фонду за формою ОК-7, якщо стаж рахуємо з 1 січня 2011 року. Якщо треба рахувати стаж до 1 січня 2011 року зазираємо до трудової книжки (від сумісників треба мати її копію).

Сумісники мають надати довідки про зарплату зі своїх основного та інших місць роботи.

3

Перевірка лікарняного

Перед розрахунком лікарняних бухгалтер має переконатися, що всі верхні розділи зворотної частини листка непрацездатності заповнені. Якщо є порушення відправляємо працівника на переоформлення. Бажано не реєструвати такі лікарняні, щоб потім не писати до протоколу комісії відмову.

4

Реєстрація лікарняного в журналі обліку листків непрацездатності

Цей журнал не є обов’язковий, але є бажаним для обліку, як корисний документ при перевірках ФСС. Він підтверджує дату подачі лікарняного на підприємство. Цей крок краще робити бухгалтеру, так як саме в нього зберігаються всі документи по нарахуванню лікарняних.

Запис в журналі рекомендуємо тільки після перевірки лікарняного (етап 3).

Це є дата подання лікарняного.

5

Оформлення протоколу комісії зі соціального страхування (рішення уповноваженого)

Складаємо протокол комісії (рішення уповноваженого). ФОП, який має до 15 включно працюючих є уповноважений. Слідкуємо, щоб дата підписання протоколу була не більше ніж 10 днів від дати подачі лікарняного.

6

Заповнюємо зворотну частину листка непрацездатності,

складаємо та подаємо заяву-розрахунок (якщо працівник хворів 6 і більше днів)

Перші 3 верхніх розділи зворотної частини мають заповнити табельник, відділ кадрів та комісія зі соцстрахування підприємства (або уповноважена особа, на яку покладено призначення допомоги). І уже тільки останній, 4-й розділ внизу, – бухгалтер.

Листок непрацездатності застарілий і там є багато зайвих даних або уже неможливих, тому бажано до нього скласти у довільній формі довідку про розрахунок середньої зарплати та лікарняних (лист ФСС від 20.07.2016 р. № 2.4-46-1257).

Якщо підприємство (або ФОП) вперше подає заяву-розрахунок, то треба спочатку відкрити спецрахунок у банку. Його номер треба вказати на заяві-розрахунку на титульній сторінці.

Також якщо вперше хочемо подати заяву-розрахунок в електронній формі, то треба підписати договір з робочим органом ФСС.

Заяву-розрахунок до ФСС подаємо протягом 5 робочих днів від дати протоколу комісії (етап 5). Можна подати її одразу по декільком лікарняним.

Якщо працівник хворів у межах 5 кал. днів, то заяву-розрахунок подавати до ФСС по ньому не треба, адже кошти не отримуються.

7

Виплачуємо у найближчий день виплати зарплати лікарняні за перші 5 днів хвороби

Перші 5 днів оплачуються незалежно від того, коли надійдуть кошти з ФСС. Решту працівник отримує після проплати від ФСС.

Сплачуємо при виплаті ПДФО та військовий збір. Та нарахований на лікарняні ЄСВ (краще одразу весь, по всій сумі лікарняних). ЄСВ, нагадуємо, сплачує повністю підприємство навіть за ту частину лікарняних, що належить ФСС. (Нарахування лікарняних: проводки)

8

Чекаємо на кошти від ФСС, якщо працівник хворів 6 та більше днів

Чекати треба 10 робочих днів. За новими жовтневими правилами ФСС може ще й запит надіслати для з’ясування певних обставин (цифр, документів).

9

Виплачуємо у найближчий день виплати зарплати лікарняні зі спецрахунку після зарахування на нього коштів ФСС

Кошти зараховані й належать виплаті. Виплату можна зробити й одразу не чекаючи дня зарплати.

Сплачуємо при виплаті ПДФО та військовий збір. Вони сплачуються з коштів спецрахунку. ЄСВ, нагадуємо, зі спецрахунку не платиться. Він сплачується повністю за рахунок підприємства з його поточного рахунку. Більше нічого з цього спецрахунку платити не можна, у т.ч. й аліменти.

10

Подаємо повідомлення про виплату до ФСС

Не пізніше, ніж місяць з дня виплати лікарняних за рахунок ФСС треба подати це повідомлення. Якщо кошти за рахунок ФСС не платилися, то повідомлення не подається.

Якщо працівник продовжує хворіти та подає по декілька непереривних листків непрацездатності, то алгоритм дій той же по кожному листку: подаємо заяву-розрахунок та чекаємо виплату з ФСС. Однак, насьогодні тримають на лікарняному не більше 4 місяців. Після цього працівнику на МСЕК присвоюється група інвалідності і він має або стати до роботи (повністю неробоча тільки 1 група, робочі це 2 та 3 групи), або звільнитися, якщо не здатний працювати (потребує подальшого відновлення, наприклад, після операції). Часто після виходу з лікарняного у таких випадках працівники беруть ще й щорічну відпустку з наступного дня.

Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Навіть якщо вже знайшли відповідь на своє запитання...

...рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини