Головбух

Товаро-транспортна накладна 2019

8 липня 2019
19943
Середній бал: 3 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Правильно оформимо ТТН — уникнемо ризиків при податковій перевірці. Нова товаро-транспортна накладна 2019: коли обов’язкова виписка ТТН, якими є правила заповнення ТТН, зразок заповнення ТТН 2019, — про все це читайте у статті.

Товарно-транспортна накладна 2019

Товаро-транспортна накладна (ТТН) – це основний первинний документ, який супроводжує перевезення вантажу у внутрішньоукраїнських перевезеннях та має використовуватися як юридичними, так і фізичними особами.

Використання ТТН зафіксовано ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” від 05.04.2001 р. № 2344 (далі – Закон про автотранспорт) та п. 11 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні” ( наказ Мінтранспорту від 14.10.1997 р. у редакції наказу Мінінфраструктури від 03.06.2019 р. № 413, далі – Правила № 363 ).

Активуйте подарунковий демодоступ

Товарно-транспортна накладна бланк 2019

Бланк товаро-транспортна накладна (ТТН форма 1 ТН) знаходиться в додатку 7 Правил № 363. Це стандартна форма, яка використовується в усіх перевезеннях, крім особливих. До особливих належать перевезення: спирту етилового, алкогольних напоїв, високооктанових кисневмісних добавок, нафтопродуктів (нафти), хлібобулочних виробів, деревини. По кожному з них є своя форма ТТН (різні накази Мінтрансу та профільних міністерств).

Увага: Форма 1 ТН використовується до всіх перевезень, крім особливих.

Акцизна накладна 2019

Підприємство може затвердити й власну форму ТТН, розроблену під себе, але вона має бути обов’язково затверджена наказом керівника, мати всі обов’язкові реквізити та не може застосовуватися до вищезгаданих особливих перевезень. 

Увага:  У 2019 році бланк ТТН зазнав змін.

Ключові зміни 2019

Зміни внесено наказом Мінінфраструктури від 03.06.2019 р. № 413. Діють вони із 12.07.2019.

Основні зміни у правилах оформлення ТТН 2019: 

Було

Стало

ТТН складалися тільки в паперовій формі

ТТН тепер може складатися в електронній формі

4 екземпляри ТТН

3 екземпляри ТТН

Бланк містив:

 • інформацію про переадресування вантажу;
 • печатки;
 • підпис бухгалтера вантажовідправника;
  підпис особи, яка дозволила відпуск;
 • інформацію про довіреність вантажоодержувача;
 • відповідність вантажу правилам перевезення;
 • транспортні послуги, які надаються перевізником;
 • підписи водія на зворотній частині (прийняв/здав).

Дані реквізити вилучено. Натомість додано підпис водія на лицьовій частині про отримання.

У цілому обіг ТТН було спрощено. Спрощено й сам бланк шляхом прибирання надлишкових реквізитів, так як:

 • довіреність уже давно не обов’язковий документ, а тому обов’язкова присутність даного реквізиту на формі ТТН не потрібна;
 • печатка також уже давно скасована як обов’язкова. Достатньо підписом;
 • 3 примірники дійсно краще, ніж 4. Адже сторін зазвичай саме 3: відправник товару, одержувач товару та перевізник. Якщо екземпляр треба буде четвертій стороні, наприклад, самому водієві, то йому можна зняти копію.

Однак, якщо є бажання, то до ТТН можна внести будь-яку додаткову інформацію, наприклад, реквізит самостійно. Це дозволяє нова редакція Правил № 363.

Для чого потрібна ТТН

ТТН необхідна для підтвердження факту здійснення наступних господарських операцій, якщо здійснюється перевезення на підставі договору перевезення (п. 11 Правил № 363, роз’яснення ДФС 102.21 ЗІР, лист ДФС від 25.08.2016 р. № 18467/6/99-99-15-02-15, ІПК ДФС від 19.02.2018 р. № 654/6/99-99-14-03-03-15/ІПК, Методрекомендації щодо перевірки оформлених нереальних господарських операцій за листом ДФС від 16.05.2016 р. № 16872/7/99-99-14-02-02-17):

 • списання товарно-матеріальних цінностей;
 • обліку товарно-матеріальних цінностей в дорозі;
 • оприбуткування вантажу;
 • ведення складського та оперативного обліку;
 • ведення бухгалтерського обліку, зокрема включення до собівартості придбаних товарів, виробничих запасів вартості послуг на їх доставку, тобто транспортно-заготівельних витрат згідно п. 9 П(С)БО 9 “Запаси”;
 • здійснення розрахунків з перевізником/експедитором за перевезення вантажу та обліку виконаної перевізником роботи;
 • підтвердження реальності господарської операції, зокрема при підтвердженні права на отримання податкового кредиту з ПДВ;
 • також для підтвердження водієм прав на перевезення вантажу у разі перевірки автотранспортною поліцією, так як ТТН входить до складу товаросупровідних документів (ст. 48 Закону про автотранспорт, а також п. 1 Переліку документів для перевезення вантажу з постанови КМУ від 25.02.2009 р. № 207, далі – Перелік № 207).

Виходить, що основне завдання ТТН – це підтвердити факт надання послуг з перевезення.

Увага: ТТН виконує комплексні функції – від підтвердження транспортних витрат та реальності господарської операції з перевезення до підтвердження прав водієм на здійснення перевезення вантажу перед співробітниками поліції.

Чи обов’язкова ТТН

При огляді вищенаведених функцій ТТН виникає цілком логічне запитання: а чи завжди такою необхідною є ТТН та чи не дублюють її інші первинні документи? Адже, якщо порозмірковувати:

 • факт відвантаження товарно-матеріальних цінностей та перехід права власності до покупця підтверджує видаткова накладна;
 • факт надання послуг з перевезення – Акт виконаних робіт/наданих послуг (і без нього, до речі, й не обійтись у разі усного договору з перевезення, так як необхідний документ, що фіксує ціну послуги – у ТТН даного показника немає).

Увага: Акт виконаних робіт не може замінити ТТН.

Однак, відповідь однозначна: ТТН необхідна завжди, крім 2-х ситуацій, про які згодом. Аргументи щодо цього наведемо наступні:

 • ТТН – це єдиний документ для всіх учасників процесу транспортування товару (водія, замовника перевезення, перевізника, покупця). У кожного є потреба у певних юридичних доказах щодо господарської операції. І ті документи, які, можливо, влаштовують бухгалтера є недостатніми для водія чи перевізника. ТТН в цьому відношенні універсальна;
 • якщо списання ТМЦ та надання послуг з перевезення ще можуть підтвердити інші первинні документи, то для водія є вичерпний перелік документів (п. 1 Переліку № 207), де є ТТН, і він її не може нічим замінити (згаданий перелік аналогів не передбачає). Отже, водій без ТТН беззахисний перед поліцією у разі зупинки на перевірку вантажу;
 • ДФС неодноразово в своїх консультаціях настоює на обов’язковості ТТН у ситуації підтвердження права на податковий кредит по наданню послуг з перевезення. Якщо для неплатників ПДВ це не критично, то платникам ПДВ податкової накладної замало. Без ТТН у ДФС є зачіпка визнати господарську операцію нереальною (це прописано в їхніх же Методрекомендаціях, які уже згадувалися вище). Крім того, у ситуації блокування податкової накладної, необхідно буде надати підтверджувальні документи по операції, і тут саме належно оформлена ТТН є тим “залізним” аргументом (а не акт, який можуть вважати фіктивним) щодо визнання реальності операції та розблокування податкової накладної.

Увага: ТТН необхідна водію й вимагається ДФС як доказ реальності операції, що важливо в ситуації можливого блокування податкової накладної.

Коли складається ТТН

Умовами, коли необхідна ТТН є:

 • надається послуга з перевезення й вона здійснюється на основі договору (у т.ч. усного);
 • існує сторонній перевізник з водієм або перевезення здійснюється не для власних потреб.

Саме дані умови, які узагальнюють вимоги існуючих нормативних документів та судову практику, й підводять нас до виключення з правила: коли ТТН все ж таки не потрібна. І ці виключення наступні.

Коли можна без ТТН

Випадків звільнення від ТТН можна назвати тільки два:

 • перевезення здійснюється самим покупцем (так зване  самовивезення). У даній ситуації є перевезення виключно для власних потреб, відсутній сторонній перевізник та сам договір перевезення (п. 2 Переліку № 207). Право власності на товарно-матеріальні цінності переходить на складі у продавця й товар з цього моменту належить покупцю, а його найнятий працівник просто транспортує його для власних потреб покупця. Водію у такій ситуації достатньо мати видаткову накладну (підтверджує, що товар його), так як він не підпадає під дію п. 1 Переліку № 207 – відсутність перевезення на договірних умовах;
 • перевезення здійснює сам продавець за умови, що сама послуга з перевезення не була включена в договір купівлі-продажу товару, накладну чи окремий акт виконаних робіт-наданих послуг. Тобто ніде немає зачіпки вважати дане перевезення транспортною послугою, яка надається покупцю. У такій ситуації можна вважати, що продавець-перевізник здійснює транспортування товару для власних потреб. Крім того, водій повинен мати саме накладну на внутрішнє переміщення (форма М-11), а не видаткову накладну, адже не повинно бути факту передачі товару від покупця до продавця до моменту закінчення перевезення. Щоправда п. 2 Переліку № 207 вимагає наявність накладної, але форму не уточнює.

Остання умова не спрацьовує у разі, якщо:

 • продавець наймає стороннього перевізника (це значить, що з’являється договір перевезення);
 • або ціна за послугу з доставки окремо вказана в договорі, накладній, акті чи інших документах (це дає можливість вважати, що перевезення здійснюється на договірних умовах).

У таких умовах навіть якщо перевезення здійснює водій продавця, йому треба виписати ТТН, так як це уже не є перевезенням для власних потреб.

Увага:  Відсутність договору перевезення та здійснення перевезення виключно для власних потреб позбавляють необхідності виписувати ТТН.

Податкові наслідки відсутності ТТН

Як уже зазначалося, без ТТН ДФС навіть за наявності податкової накладної може розглянути дану операцію як фіктивну (нереальну) й не визнати податковий кредит з усіма можливими наслідками.

Увага: Без ТТН немає податкового кредиту та витрат – існуюча думка ДФС

Щодо визнання самих витрат, то тут справа дещо більш оптимістична й суди, як правило, виступають на боці платника податку, але знову рекомендуємо не ризикувати щодо ДФС й  завжди виписувати ТТН з дотриманням усіх правил, зокрема й кількості екземплярів. ДФС вважає, що без наявності ТТН платник податку не має права включати вартість послуг з перевезення до складу витрат (консультація 102.02 ЗІР).

Правила виписки паперових ТТН 2019

Ніяких методрекомендацій чи порядку заповнення ТТН, на жаль, не створено. Існують тільки вимоги в п. 11.3-11.9 Правил № 363.  Однак, основними правилами виписки паперових ТТН можна назвати:

  • ТТН повинен оформляти замовник послуги з перевезення. Це може бути як вантажовідправник, так і вантажоотримувач;
  • паперові ТТН заповнюється або вручну, або друкарським, або змішаним способом. Також можливе використання факсиміле, якщо це передбачено договором (лист ДФС від 04.09.2015 р. № 18936/5/99-99-10-03-02-15);
  • завжди оформляємо не менше, ніж 3 екземпляри ТТН. Без виключень. Навіть у ситуація співпадання вантажовідправника, вантажоотримувача та замовника в одній особі (це ситуація, коли підприємство для того, щоб перевезти вантаж для самого себе скористалося послугами стороннього перевізника). Однак, якщо необхідно з одного екземпляру можна зняти копію; 
  • вантажовідправник (замовник) підписує всі 3 примірники ТТН;
  • після прийняття вантажу водій (експедитор) підписує також усі 3 примірники ТТН;
  • вантажоотримувач підпису 2-й і 3-й примірники ТТН;
  • печатки не потрібні;
  • перший екземпляр ТТН залишається вантажовідправнику; другий і третій будуть у водія до доставки товару); другий екземпляр після доставки передається вантажоотримувачу (це здійснює водій), третій з підписом вантажоотримувача залишається у водія і потім передається ним перевізникові;
  • на кожну поїздку – окрема ТТН;
  • на кожного вантажоотримувача – також окрема ТТН;
  • допущені помилки в ТТН можна виправити коректурним способом: закреслити, написати правильно й зробити надпис “Виправлено” з підписами та датою (виправляти треба всі екземпляри й збирати підписи всіх сторін процесу перевезення).

Електронні ТТН 2019

З внесенням змін у 2019 році можливим стає створення електронних ТТН з використанням електронного цифрового підпису. Вони мають наступні особливості виписки:

 • для водія друкується паперова копія ТТН, щоб він міг пред’явити її поліції як супровідний документ до вантажу. Водій (експедитор) при цьому на копії ставить свій підпис, що прийняв  до перевезення вантаж;
 • супровідні документи також треба оформити в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП);
 • усі технічні засоби, що використовуються мають відповідати законодавству про електронні документи та електронний документообіг.

Відповіді на деякі поширені питання по ТТН

Наведемо нижче відповіді на деякі питання щодо деяких складних ситуацій з використанням ТТН.

Питання

Відповідь

Пояснення

Чи можна використати одну ТТН на декілька перевезень за однаковою адресою?

Ні

Можна попасти на те, що ДФС поставить під сумнів реальність операції через невідповідність обсягу перевезеного вантажу та вантажопідйомності використаного автомобіля. Наприклад, якщо було зроблено 3 ходки по 4 т, то перевезено 12 т вантажу. У разі вантажопідйомності авто 4 т постане питання, як за одну “документальну” ходку за ТТН перевезли 12 т? Краще не ризикувати.

Чи можна скоротити кількість екземплярів ТТН, якщо деякі сторони процесу співпадають в одній особі?

Ні

Правила № 363 ніяких винятків не містять. Крім того, такої думки притримується Мінінфраструктури у листі  від 28.08.2014 р. № 5615/25/10-14. Отже, примірників ТТН завжди 3. Якщо треба спростити документообіг слід використати електронні документи.

Чи треба оформляти ТТН, якщо перевезення вантажу здійснюється на легковому, а не вантажному автомобілі?

Так

Правила № 363 стосуються всього автотранспорту, а не тільки вантажного і виключень для легкового транспорту вони не роблять.

Чи треба ТТН, якщо використовується особистий автотранспорт (власний автомобіль директора чи іншого працівника)

Так

Правила доставки аналогічні звичайній ситуації. Якщо доставка відбувається у власних цілях підприємства – ТТН не треба. При наявності договірної поставки – треба. Якщо постачальник послугу з доставки вказав окремо в договорі чи рахунках – це договірна поставка.

Також на автомобіль має бути оформлена оренда, якщо треба списати паливно-мастильні матеріали.

Чи треба ТТН, якщо доставка здійснюється кур’єрською службою (поштою), наприклад, “Новою поштою”, “Міст Експрес”?

Ні

Правила № 363 не стосуються пошти. Необхідно перевірити наявність кур’єрської служби в Реєстрі операторів поштового зв’язку (знайти його можна ось тут, на сайті профільної нацкомісії). До речі, до реєстру потрапили не всі розкручені кур’єрські служби, то ж радимо перевіряти (наприклад, “Нова пошта” та “Міст Експрес” там є, “Інтайм” – немає). Крім того поштовими можуть вважатися тільки відправлення до 1000 кг.

Правила заповнення ТТН 2019

Товаро-транспортна накладна бланк скачать має безліч реквізитів, заповнення яких зараз і розглянемо. У грудні 2013 року та влітку 2019 року форма 1 ТН зазнавала змін. Це і є новий бланк ТТН.

Реквізит

(товарно-транспортна накладна форма)

Зразок заповнення ТТН 2019

Основний розділ (ТТН форма 1 ТН)

1

Автомобіль, причіп

Ставимо марку, модель, тип, держномер автомобіля. Ту ж саму інформацію наводимо про причім (за відсутності прокреслюємо).

2

Вид перевезень

Варіанти: відрядний тариф, погодинний тариф, покілометровий тариф, централізоване перевезення.

Якщо перевезення здійснюється власним транспортом, то вказуємо інакше: внутрішньоміське, приміське, міжміське, міжнародне перевезення.

3

Перевізник, водій

Вказуємо відповідні дані з номером водійського посвідчення. ПІБ водія можна писати як повністю, так і скорочено.

4

Замовник

Вказуємо замовника, яким може бути як покупець, так і продавець, так і третя особа.

5

Вантажовідправник/

вантажоотримувач

Вказуємо відповідні дані. Тут може бути одна й та сама особа.

6

Пункт навантаження та пункт розвантаження

Юридичні адреси пунктів (повністю).

7

Отримав водій-експедитор

Підпис, посада та ПІБ водія/експедитора, що отримав вантаж. Раніше підпис був на зворотній стороні бланка.

8

Кількість місць

 Зазначаємо кількість умовних одиниць вантажу прописом (кількість упаковок, ящикі тощо). У разі насипного вантажу даний реквізит не заповнюють (п. 10, п. 12 Правил № 363).

9

Усього відпущено на загальну суму

Вказуємо вартість вантажу та суму ПДВ.

10

Супровідні документи на вантаж

Даємо перелік супровідних документів (накладні, сертифікати тощо).

Розділ “Відомості про вантаж” (форма 1 ТН бланк)

11

Найменування вантажу

У разі якщо найменування не вміщаються всіх товарів, то складається додатковий опис і в ТТН зазначається про існування такого додатка, без якого ТТН є не дійсною.

12

Кількість місць

Вказуємо кількість місць (упаковок, ящиків, бочок тощо) по кожному найменуванню вантажу, одиницю виміру, ціну без ПДВ (за 1 упаковку, ящик, бочку тощо).

13

Документи з вантажем

Ті документи, які водій отримує від відправника та має передати одержувачу (накладні, сертифікати, свідоцтва та ін.), їх назви, дати складання тощо.

За бажанням до ТТН можна додати вилучені у новому бланку реквізити:

 • переадресування вантажу;
 • інформація про довіреність;
 • підпис бухгалтера;
 • транспортні послуги, які надаються автомобільним перевізником.

Зразок заповнення ТТН наведено у файлі:

Товаро-транспортна накладна ЗРАЗОК

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини