Головбух

Заповнення і подання звіту про використання та запаси палива

28 травня 2019
2619
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Статистична звітність не є об’єктом посиленої уваги бухгалтера, але все одно її складання забирає безцінний час наприкінці місяця, особливо зважаючи на кількість таких звітів. Сьогодні допоможемо заповнити звіт про використання та запаси палива за формою № 4-мтп (місячна).

Хто подає звіт за формою № 4-мтп (місячна)

Форму № 4-мтп (місячна) подають юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб, які використовують та/або мають у запасах паливо.

Форма № 4-мтп (місячна) не стосується юридичних осіб, які продають бензин моторний, газойл (паливо дизельне), пропан і бутан скраплені, газ природний скраплений або у газоподібному стані (метан) через мережу автозаправних станцій (АЗС) і мають таке паливо у своїх запасах. Для них є окремий звіт — «Про продаж світлих нафтопродуктів» за формою № 1-торг (нафтопродукти) (місячна), який містить інформацію про продаж світлих нафтопродуктів і газу через АЗС. Якщо такі особи використовують або мають у своїх запасах інші види палива (наприклад, вугілля чи мазут) або реалізують паливо не лише через АЗС, тоді вони також мусять складати звіт за формою № 4-мтп (місячна), але тільки щодо такого (іншого) палива.

Звіт про використання та запаси палива (форма № 4-мтп (місячна))

Коли подати звіт

Звіт подайте не пізніше 4-го числа місяця, наступного за звітним. Якщо останній день подання звіту припадає на вихідний день, він переноситься на найближчий робочий день.

Як заповнити звіт

Звіт за формою № 4-мтп (місячна) невеликий  — одна маленька таблиця. Сучасну його форму затверджено наказом Держстату від 31.08.2016 № 162. Заповнюйте його згідно з Роз’ясненнями щодо заповнення форми державного статистичного спостереження № 4-мтп «Звіт про використання та запаси палива», затвердженими наказом Держстату від 27.10.2016 № 17.4-12/23; далі — Роз’яснення).

Ключовим для заповнення звіту за формою № 4-мтп є розуміння класифікації палива та його різновидів. Тут у пригоді стане Номенклатура продукції промисловості (НПП), затверджена наказом Держстату від 17.12.2012 № 250. Нею ми скористалися у роз’яснювальній Таблиці 1 щодо заповнення звіту (див. далі).

Загальні правила складання цього звіту:

  • одиниці виміру за кожним паливом беріть із графи А;
  • округлюйте показники з точністю до одного десяткового знака після коми;
  • за відсутності показника ставте прочерк;
  • дані наводьте не з накопиченням, а лише за звітний місяць.

З’ясуємо, як заповнити таблицю звіту за формою № 4-мтп за графами 1 і 2.

Таблиця 1

Обсяг використаного палива за звітний місяць
(гр. 1)
Обсяг запасів палива на кінець звітного місяця (гр. 2)

Наведіть дані за всіма видами споживання за кожним видом палива незалежно від джерел надходження (власні кошти або давальницька сировина) загальною сумою:

  • у процесі перетворення;
  • на неенергетичні потреби;
  • з метою кінцевого споживання з урахування технологічних втрат, втрат під час транспортуванні, розподілу та зберігання;
  • обсяг реалізації (відпускання) населенню

Подайте інформацію як у споживачів палива, так і у постачальників.

Рядок «газ природний» відображає обсяги природного газу, закачаного до підземних сховищ для споживачів України, без урахування транзиту

Види і підвиди палива за НПП наведено далі. Таблиця 2 допоможе розібратися, які є різновиди палива і як їх включити до звіту № 4-мтп (місячна).

На основі яких первинних документів складають звіт

Роз’яснення зазначає такі первинні документи: відомості, накладні, акти, картки, книги обліку, реєстри, подорожні листи, товарно-транспортні накладні, ордери, інвентаризаційні відомості, матеріальні звіти.

Які можливі помилки

Типові помилки трапляються із класифікацією палива (див. таблицю 2) або в округленнях під час наведення показників (до десяткових знаків). Плутанина також може статися у підприємств, які реалізують паливо через АЗС, позаяк вони мають відокремити те паливо, що його відображають у формі № 4-мтп, від палива, за яким звітують за формою № 1-торг (нафтопродукти).

Зверніть увагу!

Титульний аркуш звіту містить дві адреси: юридичну й адресу провадження діяльності (фактичну). Звіт за формою № 4-мтп подають до органу державної статистики за місцем здійснення діяльності.

Довіреність на отримання ТМЦ

Заповнення і подання звіту про використання та запаси палива
Васильченко Наталіяголовний редактор системи «Expertus: Головбух»
Чи не будь-яка господарська операція супроводжується отриманням матеріальних цінностей. При цьому повноваження на здійснення цієї госпоперації в інтересах юридичної або фізичної особи — підприємця мають бути підтверджені, зокрема, письмовим договором, довіреністю, актом органу юридичної особи тощо. Тож розглянемо у статті, як документально підтвердити отримання товаро-матеріальних цінностей.

Яка відповідальність

Відповідальність за неподання органам державної статистики даних для проведення державних статистичних спостережень визначає стаття 186-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП). До посадових осіб можуть застосувати адміністративний штраф від 170 до 255 грн (ч. 1 ст. 186-3 КпАП) або від 255 до 425 грн — якщо порушення вчинили вдруге протягом року (ч. 2 ст. 186-3 КпАП). Така сама відповідальність загрожує і за подання у статистичній звітності недостовірних даних, не у повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, або із запізненням.

Скачати бланк Звіту про використання та запаси палива

Заповнення і подання звіту про використання та запаси палива

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини