Головбух

Звіт про здійснені відрахування та виплати додаток 9

 • 10 вересня 2018
 • 17200
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

На роботу прийняли працівника, із заробітної плати якого потрібно утримувати аліменти. Окрім інших клопотів, відтепер бухгалтер зобов’язаний щомісячно подавати звіт про здійснені відрахування та виплати аліментів. Сьогодні розкажемо, як заповнювати звіт про здійснені відрахування та виплати, а також покажемо зразок заповнення

Звіт про здійснені відрахування та виплати: змінився строк подання

Звіт про здійснені відрахування та виплати строки подання має тепер не квартальні, а місячні. Справа в тому, що 28.08.2018 набув чинності Закон від 03.07.2018 № 2475, який посилює захист права дитини щодо належного матеріального утримання від батьків. Разом з цими змінами було змінено й строк подачі на звіт про здійснені відрахування та виплати додаток 9 (за наказом Мін’юсту від 02.08.2018 № 2522/5). Це нововведення набуває чинності з 28.08.2018, а отже, уже за серпень 2018 року треба було подавати вперше місячний звіт про здійснені відрахування та виплати бланк без очікування кінця кварталу.

☛ Звіт про здійснені відрахування та виплати за формою додаток 9 подається нині щомісяця

Зазначимо, що звіт про здійснені відрахування та виплати додаток 9 може складатися не тільки по аліментах, але й по інших стягненнях, які здійснюються на основі виконавчих листів, постанов про стягнення, отриманих від виконавчої служби. Але найчастіше його застосування – аліменти.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Виконавча служба звіт про здійснені відрахування та виплати

Звіт про здійснені відрахування та виплати 2019 бланк можна знайти зазирнувши до в Інструкції з організації примусового виконання рішень (наказ Мін’юсту від 02.04.2012 № 512/5, далі – Інструкція № 512). Форма звіту про здійснені відрахування та виплати міститься в Додатку 9 до цієї інструкції.

Звіт необхідно подавати до виконавчої служби.

Звіт про здійснені відрахування та виплати 2019: відповідальність

Неподача такого звіту загрожує посадовим особам роботодавця адмінштрафом від 850 до 1700 грн.

☛  Звіт про здійснені відрахування та виплати не подали – штраф, незважаючи на сплату аліментів!

Не вскочте в грошову халепу, рахуючи зарплату!

Звіт про здійснені відрахування та виплати додаток 9
Ірина Чигирголовний редактор комерційних видань MCFR: Головбух
Іноді, щоб зберегти зарплату чи відпускні, працівники просять перенести виплату грошей на потім. Або навпаки, маючи потребу у грошах, просять видати зарплату раніше за встановлений термін. Виручати працівника чи ні — справа компанії. Але перш ніж прийняти рішення, з’ясуйте, чим ризикує компанія, погоджуючись на такі забаганки. А ми підкажемо вам відповіді

Звіт про здійснені відрахування та виплати (аліменти): коли подати

Крайній строк подачі додаток 9 звіт про здійснені відрахування та виплати не містить, тому він може визначатися постановою виконавчої служби щодо стягнення аліментів. Отже, при подачі звіту треба ще раз детально ознайомитися з постановою про стягнення аліментів та виконавчим листом.

☛ Шукаємо дату подачі звіту в постанові про стягнення

Як заповнити звіт про здійснені відрахування та виплати

Отже, сам звіт про здійснені відрахування та виплати за формою встановленою Міністерством юстиції України знаходимо в Додатку 9 до Інструкції № 512 (звіт про здійснені відрахування та виплати скачать бланк).

Зазначимо, що звіт про здійснені відрахування та виплати інструкція відсутня, тому на основі існуючої форми пояснимо, як його заповнити та дамо зразок звіту про здійснені відрахування та виплати.

Додаток звіт про здійснені відрахування та виплати розпочинається з заповнення заголовної частини. Тут все очевидно:

 • вказуємо той орган державної виконавчої служби, якому надсилаємо звіт чи приватного виконавця;
 • зазначаємо своє найменування (назва підприємства чи ПІБ фізособи-підприємця), якщо маємо отриману постанову про стягнення;
 • вказуємо платника аліментів (ПІБ повністю без скорочень);
 • вносимо реквізити (дата, номер) постанови про стягнення (виконавче провадження, ВП), яка видана за виконавчим документом, який шукаємо в даній постанові;
 • зазначаємо період, за який складаємо звіт (зараз це місяць, тому вказуємо дату початку та дату кінця звітного місяця). Якщо звіт подається після звільнення працівника, то тут зазначається період з моменту подачі останнього звіту (у звичайній ситуації має бути початок місяця) до моменту звільнення працівника (по день звільнення). Інформація про причини скороченого періоду наводиться в останній графі “Примітки” (див. нижче);
 • приступаємо до заповнення основної частини (див. нижче, скачать звіт про здійснені відрахування та виплати);
 • підписати звіт у керівника та головного бухгалтера, відправити його до виконавчої служби (рекомендованим листом з описом вкладення).

Зазначимо, що форма звіту стандартно містить 3 рядки, так як раніше звіт подавався щоквартально (3 рядки = 3 місяці). Тепер же, якщо звіт подавати вчасно, то рядок буде лише один, так як звітування відбувається лише за місяць (за умов сплати аліментів на одну дитину).

Готові відповіді працівникам: усе про виплати

Звіт про здійснені відрахування та виплати додаток 9
Підготували експертижурналу "Головбух"
Скачайте пам’ятку і розішліть у підрозділи. Вас менше смикатимуть постійними запитаннями.

Звіт про здійснені відрахування та виплати 2019 заповнення:

Назва графи (колонки)

Як заповнити

1

Рік

Вказуємо рік звітного періоду.

2

Місяць

Вказуємо місяць звітного періоду.

3

Нарахована зарплата, інші доходи

Вказуємо сумарно ті доходи, з яких утримуються аліменти. Звіт не містить вказівок, але логічно наводити з точністю у гривнях з копійками. Нагадуємо, що такими доходами є:

 • зарплата з усіма видами премій;
 • усі лікарняні (як 5 днів, так і за рахунок фонду);
 • стипендії;
 • авторські винагороди штатних працівників періодичних видань;
 • компенсація за невикористану відпустку при звільненні (за декілька років).

Не треба включати до бази:

 • вихідну допомогу по звільненню працівника;
 • суми матеріальної  допомоги, якщо вони не оподатковуються ПДФО;
 • декретні (допомога по вагітності й пологам, допомога по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку);
 • компенсацію за невикористану відпустку (крім компенсації при звільненні).

Якщо з певних нарахованих доходів виникають питання, шукаємо відповідь в Переліку з постанови КМУ від 26.02.1993 № 146.

4

Утримано податків та інших обов’язкових платежів

Вказуємо ті відрахування, на суму яких зменшується база для нарахування аліментів. Це податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір (ВЗ). Отже, наводимо суму ПДФО + ВЗ. Рекомендована точність також: гривня з копійками.

5

Відсоток (частка) стягнення

Вказуємо процент (або частку), який утримується з зарплати працюючого платника аліментів. Наводимо у форматі: “25%” або “1/4” (рекомендуємо зробити так, як це вказано у постанові про стягнення.

Якщо аліменти в постанові про стягнення вказано не у вигляді відсотків (частки), а у фіксованій сумі, то тоді:

 • заповнюємо спочатку графу 6;
 • розраховуємо фактичний відсоток стягнення за формулою: графа 6/(графа 3 – графа 4), тобто: сума утримання/(зарплата – ПДФО – ВЗ);
 • округлюємо до цілих.

Чому обов’язково вказувати (розраховувати) частку? За законодавством існує обмеження щодо можливої частки утримань з працівника (без урахування податків):

 • 50%  (ч. 1 ст. 128 КЗпП);
 • 70%, якщо діти неповнолітні (ст. 3 ст. 128 КЗпП).

При цьому почтові збори чи  банківську комісію за переказ не враховуємо, так як вони не є обов’язкові й їх сума не визначається виконавчими документами.

6

Утримана сума

Наводимо утриману суму аліментів. Це має бути:

(графа 3 – графа 4)× графа 5, тобто:

(зарплата – ПДФО – ВЗ)×частку аліментів

При цьому почтові збори чи  банківську комісію за переказ не враховуємо, так як вони не об’єктом звіту.

Якщо аліменти нараховуються у фіксованій сумі, то тут наводимо дану суму.

Тут показуються тільки суми, які були утримані на основі постанови про стягнення. Якщо працівник написав заяву про добровільне утримання певних сум, то їх зазначати тут не треба, так як мета звіту – контроль виконавчою службою дотримання виключно власної постанови про стягнення.

7

Дата і номер документа, відповідно до якого перераховані стягнуті кошти

Вказуємо реквізити платіжних документів. Копії даних платіжних документів рекомендуємо передати платнику аліментів на всяк випадок.

8

Примітки

Тут наводимо наступну інформацію:

 • залишок несплаченої суми заборгованості по аліментам, якщо вона наявна;
 • звіт подано у зв’язку зі звільненням працівника;
 • причини не перерахування коштів (вчасного не перерахування коштів), якщо вони мали місце, тобто причини виникнення боргу.

Також рекомендуємо зазначити:

 • інформацію про те, що аліменти нараховані останній раз (досягнення дитиною 18 років (чи 23 років при її навчанні));
 • повністю ПІБ дитини, на яку перераховувалися аліменти (особливо в ситуації декількох дітей-отримувачів аліментів).

 

☛ Звіт про здійснені відрахування та виплати складається окремо на кожну постанову про стягнення, а не на дитину

Відповідно до Інструкції № 512 звіт складається за кожною постановою про стягнення окремо. Зазвичай постанова про стягнення виписується окремо на кожну дитину. У такій ситуації місячний звіт міститиме лише один рядок. Якщо ж у постанові одразу вказали дані 2-х і більше дітей, то рекомендуємо на кожну дитину виділити окремий рядок, вказавши в примітках повні ПІБ дітей. Чому не треба об’єднувати суми аліментів? Кожна дитина є самостійним власником своїх аліментів відповідно до Сімейного кодексу України, повинна мати й власний рахунок для їх отримання. Це значить, що реквізити платіжних документів, які вносяться в колонку 7 (передостанню) також будуть різними. Отже, логічно їх розділити по окремим рядкам.

Звіт про здійснені відрахування та виплати приклад заповнення

Звіт про здійснені відрахування та виплати аліментів зразок заповнення наведемо виходячи з умови наступного прикладу.

Приклад (аліменти, звіт). Підприємство ТОВ “Едельвейс” утримує аліменти з зарплати Демиденка Д.К. у розмірі 25%. У вересні йому було нараховано 15246 грн заробітної плати. Утримані податки і збори: ПДФО – 2744,28 грн; ВЗ – 228,69 грн (2744,28+228,69 = 2972,97 грн).

Сума аліментів: (15246 – 2744,28 – 228,69)×0,25 = 3068,26 грн.

Звіт про здійснені відрахування та виплати аліменти бланк скачати.

СКАЧАТИ БЛАНК Звіт про здійснені відрахування та виплати

Звіт про здійснені відрахування та виплати додаток 9

Приклад (аліменти, звіт, борг по аліментам). Якщо аліменти були не виплачені, то причину вказуємо у примітках та суму боргу. Наприклад, працівник у вересні отримував лікарняні з ФСС (сума аліментів по ним нехай 1000 грн). Утримати гроші зі спецрахунку при виплаті лікарняних не можна. Можливо тільки або утримати з зарплати у наступному місяці, або попросити працівника внести гроші в касу. Якщо працівник гроші в касу не вносить, то уже виникає борг у сумі 1000 грн. Нагадуємо, що наслідків для працівника не буде при заборгованості до 6 місяців (до 3-х місяців, якщо дитина-інвалід чи потребує лікування). Утримана сума при цьому у звіті не зменшується (графа 6), так як в бухгалтерському обліку борг по аліментам все одно нарахований у повній сумі (3068,26 грн, проведення Дт 661 Кт 685).

 Рік

Місяць

Нарахована зарплата, інші доходи

Утримано податків та інших обов’язкових платежів

Відсоток (частка) стягнення

Утримана сума

Дата і номер документа, відповідно до якого перераховані стягнуті кошти

Примітка

2018

вересень

15246,00

2972,97

25%

3068,26

Платіжне доручення № 357 від 01.10.2018

Аліменти на ім’я Давиденко Ірини Дмитрівни.

Перераховано 2068,26 грн. Сума боргу 1000,00 грн. Причина появи боргу: працівник хворів і не вніс в касу аліменти з лікарняних з ФСС у сумі 1000 грн.

У наступному місяці (жовтні) сплату суми боргу рекомендуємо показати окремим рядком (по графам 1-6 ставимо прочерки), в графі 7 указуємо реквізити платіжного документа. В примітках пишемо: “Аліменти на ім’я … . Погашення боргу за вересень 2018 у сумі … грн”. Навіть, якщо все було проведено одним платіжним дорученням, погашення боргу рекомендуємо показувати окремим рядком.

Рік

Місяць

Нарахована зарплата, інші доходи

Утримано податків та інших обов’язкових платежів

Відсоток (частка) стягнення

Утримана сума

Дата і номер документа, відповідно до якого перераховані стягнуті кошти

Примітка

Платіжне доручення № 365 від 15.10.2018 

Аліменти на ім’я Давиденко Ірини Дмитрівни. Погашення боргу за вересень 2018 у сумі 1000,00 грн. Залишок боргу: 0,00 грн.

2018

жовтень

15246,00

2972,97

25%

3068,26

Платіжне доручення № 368 від 01.11.2018 

Аліменти на ім’я Давиденко Ірини Дмитрівни.

Сума боргу 0,00 грн.

Як отримати лікарняні від Фонду соцстраху

Звіт про здійснені відрахування та виплати додаток 9
Шарий Тараскерівник експертної групи MCFR Головбух
Розрахунок лікарняних та декретних здійснюйте за новими правилами. Також зважте, що з 01.10.2018 почала діяти нова форма заяви розрахунку для лікарняних. Покроково і з прикладами про те: • що нового в порядку отримання фінансування; • як рахувати страховий стаж: за довідками ОК-5 та ОК-7 чи за новим додатком 9; • хто приймає рішення про призначення лікарняних та декретних підприємцям, членам фермерських господарств, особам, які провадять незалежну профдіяльність; • як заповнити заяву-розрахунок; • в які строки виплатити кошти; • що Фонд соцстраху перевірить у заявці на фінансування; • як звітувати за отримані кошти

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл