Головбух

Податкова знижка, або як зекономити на витратах на навчання чи іпотеці

 • 30 серпня 2018
 • 5864
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Сплачуєте за власне навчання чи навчання дитини? Маєте житло, за яке виплачуєте іпотечний кредит? Існує спосіб зекономити та частково компенсувати такі витрати – отримати від держави відшкодування сплаченого протягом року податку на доходу фізичних осіб. Податкова знижка з ПДФО у 2018 році, умови її отримання, які документи треба підготовити та подати – про все це у сьогоднішній консультації.

Що таке податкова знижка

Кожний працюючий зі своєї зарплати сплачує податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), який утримується з нарахованої зарплати та зменшує суму зарплати “до видачі”. Існує законна можливість повернути частину цього сплаченого ПДФО назад до платника – скористатися правом на податкову знижку.

Податкова знижка – це сума, яка утворюється внаслідок перерахунку ПДФО за результатами року, коли загальний дохід працівника у вигляді зарплати зменшується на певні дозволені державою витрати. Як наслідок, сума ПДФО за результатами такого розрахунку стає меншою за суму ПДФО сплаченого. Ця різниця й є податкова знижка з ПДФО, яку кожний працюючий може задекларувати до повернення.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Зверніть увагу!

Податкова знижка – це сума ПДФО до повернення з бюджету


Перерахунок ПДФО для отримання податкової знижки не слід плутати з перерахунком ПДФО за пп. 169.4.3 ПКУ, який здійснює бухгалтер в кінці року чи при остаточному розрахунку з працівником при складанні форми 1ДФ. Ключова відмінність – перерахунок ПДФО для податкової знижки здійснює працівник, подаючи податкову декларацію.

Важливо!

Податкову знижку рахує працівник самостійно. Це не робота бухгалтера

Витрати, які дають право на податкову знижку у 2018 році

Повний перелік витрат, які дозволяється включати для розрахунку податкової знижки наведено в п. 166.3 ПКУ. Наведемо їх нижче.

Вид витрат, які можна включати в розрахунок податкової знижки

Деякі зауваження/обмеження

Сума процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом

Існують обмеження щодо суми (пп. 175.2 ПКУ). Також іпотечна квартира, будинок тощо мають бути визначені як основне місце проживання платника (пп. 175.1 ПКУ)

Пожертвування, благодійні внески (сума коштів або вартість майна), які були надані неприбутковим організаціям

Неприбуткові організації на дату здійснення таких дій мають відповідати своєму неприбутковому статусу. Також розмір таких внесків обмежується 4% загального оподатковуваного доходу платника ПДФО за звітний рік (пп. 166.3.2 ПКУ)

Суму коштів, сплачених платником податку за своє навчання та/або навчання члена сім’ї першого ступеня споріднення

З липня 2018 р. зараховується плата на навчання не тільки в вітчизняній професійній (професійно-технічній) та вищій освіті, як це було раніше. Ще сюди потрапили вітчизняні дошкільні, позашкільні, загальні середні навчальні заклади, але скористатися даною нормою можна буде уже тільки для отримання податкової знижки за 2018 рік. Для знижки за 2017 рік – тільки професійна та вища освіта

Сума коштів сплачених за лікування платника податку чи члена родини першого ступеня споріднення

Сюди належать придбання ліків, протезів, донорських органів, донорської крові, вартість платних послуг з реабілітації. Винятки: протезування зубів, косметичне лікування та протезування (сюди ж також входять лікування та протезування зубів), аборти, лікування алкогольної залежності, лікування венеричних захворювань (більш детально  – пп. 166.3.4 ПКУ).

Однак, для 2017 року дані норми (пп. 166.3.4 ПКУ) не діють: згідно п. 1 розділу ХІХ ПКУ вони набирають чинності з 1 січня року, наступного за роком, у якому набере чинності закон про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування. Як відомо, він до сих пір не прийнятий

Сума витрат на сплату страхових платежів з довгострокового страхування життя або пенсійного страхування

Є обмеження щодо сум (пп. 166.3.5 ПКУ)

Сума витрат на оплату послуг репродуктивних технологій

Не більше 1/3 доходу платника податку за рік

Сума витрат на оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини

Наприклад, до таких витрат належить сплата державного мита

Сума витрат на переобладнання транспортних засобів на використання біопалива

До таких видів палива належать біоетанол, біодизель, стиснутий і скраплений газ

Витрати на будівництво, придбання доступного житла, у т.ч. на пільговий іпотечний житловий кредит

Щодо програми  “Доступне житло” інформацію можна знайти на сайті Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву


Витрати на навчання та іпотеку розглянемо більш детально.

Показуємо у формі № 1ДФ виплати підприємцям

Податкова знижка, або як зекономити на витратах на навчання чи іпотеці
Іван Левадськийексперт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
А ви вже знаєте, як заповнити форму № 1ДФ, коли виплачуєте фізособі-підприємцю заробітну плату, орендну плату, винагороду за цивільно-правовим договором чи оплату на товар?

Витрати на навчання: правила отримання податкової знижки

Назвемо умови отримання податкової знижки на навчання (за 2018 рік):

 • платник за навчання має бути резидентом України, а навчання оплачуватися у вітчизняному навчальному закладі;
 • особа, що платить за навчання має мати реєстраційний номер (або відмітку в паспорті щодо наявності права здійснювати платежі за серією та номером паспорту через релігійні переконання);
 • платник у 2018 році працював за трудовим договором (контрактом) та отримував доходи у вигляді зарплати;
 • право на податкову знижку на інші роки не переноситься. Для того, щоб отримати податкову знижку за 2017 рік, треба подати декларацію до кінця 2018 року;
 • знижку можуть отримати тільки або сама особа, що навчається або ті особи, які перебувають у першому ступені споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти). Немає значення, чи усиновлена дитина чи ні. Також при оплаті навчання дитини немає значення розлучення батьків;
 • батьки можуть платити за дітей тільки, якщо їх вік не перевищує 23 років (згідно ч. 1 ст. 199 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дітей до досягнення ними 18 років, але якщо діти продовжують навчання, то їх вік продовжується до 23 років). Якщо у 2017 році дитині тільки виповнилося 24 роки й були витрати на її навчання, то знижку ще можна отримати, востаннє.

Декларація про доходи: заповнюємо рядок за рядком

Податкова знижка, або як зекономити на витратах на навчання чи іпотеці
Ірина ЧигирТриває кампанія декларування доходів громадян. Хтось зобов’язаний це робити, дехто звітує за власним бажанням. Як правильно заповнити декларацію, щоб уникнути помилок? Декларацію про майновий стан та доходи маєте подати у двох випадках. Перший — коли сплачуєте ПДФО з отриманих доходів самостійно, без участі податкового агента. Тоді мусите задекларувати доходи обов’язково у встановлені строки. Другий випадок, коли доведеться подати Декларацію — якщо бажаєте повернути з бюджету частину сплаченого ПДФО. Тобто скористатися правом на податкову знижку. Для добровільного декларування конкретних строків не встановлено. Але Декларацію подайте до 31.12.2018.


Всі вищенаведені умови означають наступне:

 • не можна отримати податкову знижку за навчання у закордонних навчальних закладах;
 • не можна отримати знижку, якщо ви підприємець, або займаєтеся незалежною професійною діяльністю, або знаходитеся на утриманні й взагалі не отримували зарплату. Якщо ж зарплата була хоча б за певний період 2017 року, то уже можна подаватися на податкову знижку;
 • у 2019 році можна отримати податкову знижку тільки за 2018 рік, а не 2017 рік (за 2018 рік можна ще й за навчання у дошкільних, позашкільних, загальних середніх навчальних закладах, а не тільки у професійних та вищих);
 • не має значення форма власності навчального закладу: державна, комунальна чи приватна;
 • не має значення форма навчання: денна (стаціонар), заочна, вечірня, дистанційна;
 • не має значення, чи була уже здобута освіта, який ступінь здобувається (, молодший бакалавр, бакалавр чи магістр). Знижку можна брати й за плату за другу вищу освіту (підтверджується листом ДФСУ від 08.10.2015 № 9420/П/99-99-14-02-03-14);
 • знижку можна брати й за плату за навчання в аспірантурі або докторантурі (доктор філософії – це теж рівень вищої освіти відповідно до сучасного ЗУ “Про вищу освіту”, це є саме – про докторів мистецтва). Також це поширюється на інтернатуру, так як це обов’язково для медичної освіти;
 • немає значення кількість навчальних закладів – можна брати знижку за навчання одразу в декількох;
 • не підпадає під податкову знижку навчання на курсах (наприклад, водійські чи бухгалтерські курси), плата за певні тренінги, дистанційні онлайн-курси, навіть якщо вони проводяться вищими навчальними закладами, так як це не є послуги зі здобуття певного освітнього ступеня.
Щодо плати за навчання є один цікавий нюанс: ДФС заперечує щодо отримання податкової  знижки за навчання на військовій кафедрі, так як вважає, що дане навчання не є обов’язковим, а є додатковою послугою навчального закладу, а тому й немає права на податкову знижку (ЗІР 103.06.03). Мабуть, за цією ж логікою не варто включати до податкової знижки плату за передавання певних предметів (це додаткові освітні послуги), що може бути у навчального закладу, придбання методичних матеріалів тощо.

Зверніть увагу!

Отримати податкову знижку можна й у разі навчання у приватних навчальних закладах

Інших умов для 2018 року немає. Хоча й були у недалекому минулому. Для того, щоб не виникало зайвих питань, наведемо їх у таблиці нижче.

Умови у минулому

Наявність такої умови у 2017 та 2018 роках

Джерело

Якщо за навчання платять батьки, то дитина не має отримувати доходів у вигляді заробітної плати (дозволялися доходи за виконання послуг за цивільно-правовими договорами)

Відсутня

ЗІР 103.06.03

Плата за навчання в розрахунку за місяць мала не перевищувати 1.4×прожитковий мінімум для працездатної особи на 1 січня

Відсутня

Норму прибрали з ПКУ

За навчання могла платити дитина, а податкову знижку отримувати батьки

Заборонено

ЗІР 103.06.03

Обмеження періоду навчання, який можна включити до податкової знижки

Відсутня

ЗІР 103.06.03

 

Зверніть увагу!

Для отримання податкової знижки за 2017 рік треба поквапитися: останній день подачі декларації – 31 грудня 2018 року. Після цього право на знижку буде втрачене. Для податкової знижки за 2018 рік останній день – 31 грудня 2019 року.

 Як розрахувати податкову знижку на навчання

Існує ще одне обмеження: витрати, які дають право на податкову знижку, мають не перевищувати оподатковуваний дохід платника податку. Тобто ви не можете отримати з бюджету більше, ніж туди сплатили ПДФО (військовий збір та ЄСВ в розрахунках участі взагалі не беруть). Як же порахувати знижку?

Все просто:

 • замовляємо у бухгалтерії довідку про доходи;
 • беремо доходи у вигляді зарплати за рік (з довідки бухгалтерії);
 • беремо загальну суму податкової соціальної пільги (ПСП) за рік, якщо вона була (з тієї ж довідки про доходи, – бухгалтера треба попередити, для чого вам довідка, щоб у ній була сума ПСП). Нагадаємо, щоб була ПСП, для 2017 р. зарплата мала не перевищувати 2240 грн, а для 2018 р. – 2470 грн (якщо є діти, то множимо цю цифру ще й на кількість дітей, якщо подавали відповідну заяву щодо отримання ПСП на дітей);
 • віднімаємо від зарплати ПСП – це і є база для розрахунку ПДФО-1;
 • знаходимо ПДФО-1 (скільки ПДФО було сплачено в бюджет з зарплати) – множимо попередню базу на 0,18. Взагалі ця сума має бути уже готова й міститися у довідці про зарплату з бухгалтерії у рядку “всього” по ПДФО, але бажано все перевірити. Також це значення графи 4 ряд. 10.1 у декларації про майновий стан;
 • віднімаємо від зарплати, крім ПСП, ще й витрати на навчання (та інші витрати, якщо по ним також є право на податкову знижку) та множимо на 0,18, – як наслідок, отримуємо меншу суму (ПДФО-2);
 • різниця між ПДФО-1 і ПДФО-2 – це і є податкова знижка. Цю суму мають повернути з бюджету.

Зверніть увагу!

Довідка про доходи з бухгалтерії має обов’язково містити суму ПСП, якщо вона застосовувалася

Якщо коротко, то все це виглядає так:

Податкова знижка = (Зарплата – ПСП)×0.18 – (Зарплата – ПСП – Витрати на навчанні та інші)×0.18,

де (Витрати на навчання та інші) ≤ (Зарплата – ПСП)


Приклад 1. Навчання. У вересні 2018 року батько заплатив за навчання сина за 1 семестр 2018/2019 навчального року 9800 грн. Його заробітна плата за 2018 рік становить 137500 грн. ПСП не застосовувалася. Сплачений за 2018 рік ПДФО – 24750 грн (ПДФО-1 = 137500×0,18 = 24750 грн).

ПДФО-2 = (137500 – 9800) × 0,18 = 22986 грн.

Розрахуємо податкову знижку: 24750 – 22986 = 1764 грн. Саме стільки батько може отримати відшкодування з бюджету за навчання свого сина.

Приклад 2. Навчання (недостатня зарплата). У вересні 2018 року батько-підприємець заплатив за навчання свого сина 20000 грн. Крім підприємницької діяльності у 2018 році він отримував у січні-лютому зарплату 18900 грн (без ПСП).

ПДФО-1 = 18900 × 0,18 = 3402 грн.

ПДФО-2 = 0, так як плата за навчання 20000 грн > 18900 грн. Батько може у такому разі назад отримати повністю весь сплачений ПДФО – 3402 грн.

 

Витрати на навчання: які документи готувати

А тепер про документи. Одразу почнемо з головного: хто має платити по документам за навчання? Практика, коли до податкової знижки батькам зараховувалася ситуація, коли за навчання платила дитина, більше не діє (ЗІР 103.06). Тому за навчання має платити саме та особа, яка буде отримувати податкову знижку: або той хто навчається (якщо він ще й працює та отримує зарплату) або батьки, або чоловік за дружину тощо. Якщо навчання оплачує роботодавець, то право на податкову знижку зникає, крім випадків, коли така оплата здійснюється за заявою (дорученням) працівника і ці кошти списуються з його зарплати.

Зверніть увагу!

За навчання дітей батько/мати платить самостійно, якщо планує отримувати податкову знижку. Саме вони мають бути зазначені як платники у платіжних документах

Документи, які треба підготувати:

 • довідка  про доходи у вигляді зарплати з бухгалтерії від роботодавця (обов’язково з указанням сум ПСП за їх наявності). Обов’язково відстежуємо, щоб платником була особа, яка отримує податкову знижку, а в призначенні платежу зазначалося, що це саме плата за навчання та чиє саме;
 • документи про оплату (платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, квитанція термінала самообслуговування);
 • свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, інші документи, які підтверджуються перший ступінь споріднення;
 • договір про навчання від навчального закладу;
 • також можливі ще довідка про те, що особа навчається у закладі, або довідка від роботодавця, що він саме за дорученням особи перераховував кошти як плату за навчання.

ДФС роз’яснює, що оригінали документів їм подавати не потрібно, тому готуємо копії всіх вищезазначених  документів. Вони залишаються у платника податку протягом строку позивної давності й на вимогу ДФС він має їх пред’явити (лист ДФС від 15.12.2017 № 2999/Д/99-99-13-01-03-14/ІПК).

Відсотки по іпотечному кредиту: правила отримання податкової знижки

Щодо іпотечних кредитів, то тут можна компенсувати частину відсотків сплачених по ним. Правила наступні:

 • кредит може бути, як у національній, так і в іноземній валютах;
 • квартира (будинок) мають бути основним місцем проживання особи;
 • відсотки включаються до податкової знижки з урахуванням коефіцієнта, що враховує площу квартири (до 100 м2 включаються повністю);
 • відсотки до податкової знижки можуть включатися протягом 10 послідовних календарних років (пп. 175.4 ПКУ).

Коефіцієнт розраховується наступним чином:

К = 100/площа квартири (будинку)

Коефіцієнт засовується тільки, якщо К < 1. Тоді суму відсотків множимо на коефіцієнт.

Отже, для отримання такої податкової знижки необхідні наступні документи:

 • договір кредитування та довідка банка, де розписані графік платежів та їх склад (тіло  кредиту та відсотки);
 • ордер на квартиру (будинок), де містяться дані про власника та площу квартири;
 • зазначення у паспорті в даних по реєстрації даної іпотечної квартири (будинку);
 • документи про сплату кредиту (платник – та особа, яка буде отримувати знижку).

Приклад 3. Іпотека і навчання. Батько з прикладу 1 ще й виплачує іпотеку. Всього за 2018 рік ним було сплачено 68400 грн платежів. З них 11600 грн – це відсотки по кредиту. Площа квартири – 75 м2 < 100 м2, тому коефіцієнт не застосовується.

Тоді ПДФО-2 з урахуванням витрат на навчання дорівнює: (137500 – 9800 – 11600) × 0,18 = (137500 – 21400) × 0,18 = 20898 грн.

Отже, податкова знижка загальна становитиме: 24750 – 20898 = 3852 грн. Саме стільки батько може отримати відшкодування з бюджету за навчання свого сина та користування іпотечним кредитом.

Як заповнити декларацію для отримання податкової знижки

Наостанок щодо декларації. Декларацію про майновий стан і доходи подаємо за формою для того року, за який отримуємо знижку, тобто для отримання знижки за 2017 рік треба використовувати форму декларації саме 2017 року, а за 2018 рік – форму декларації 2018 року. Подати її можна, нагадуємо, до 31 грудня наступного за звітним року. Це можна зробити як особисто, так і поштою. Для подачі в електронній формі треба мати електронний цифровий підпис.

При особистій здачі декларації треба надати оригінал паспорту, копію реєстраційного номера платника податків (ідентифікаційний код), а також копії документів, які підтверджують право на податкову знижку.

При заповненні декларації звертаємо увагу на:

 • декларація заповнюється повністю по всім доходам платника податку, а не тільки по зарплаті;
 • заповнюємо обов’язково розділ V, який присвячений податковій знижці;
 • податкова знижка вказується через розрахунок в ряд. 17 декларації, а банківський рахунок для отримання – в ряд. 29 декларації.

Зверніть увагу!

60 кал. днів – строк отримання податкової знижки з бюджету

Сума ПДФО, що повертається з бюджету зараховується на вказаний платником банківський рахунок (будь-який банк) або надсилається через поштовий переказ на адресу, яка була вказана у поданій декларації. Виплата має відбутися протягом 60 кал. днів після надходження декларації (пп. 179.8 ПКУ).

Якщо декларація за звітний рік уже подавалася, але без податкової знижки, то можна подати уточнюючу (також до 31 грудня).

Ми ж покажемо, як для нашого прикладу буде виглядати розділ V декларації.


Приклад 4. Декларація (заповнення розділу V). За даними прикладу 3 заповнений розділ матиме вигляд як нижче. Значення графи 4 ряд. 10.1 декларації має бути 24750 грн (розділ ІІ).

Код рядка

V. РОЗРАХУНОК СУМИ ПОДАТКУ, НА ЯКУ ЗМЕНШУЮТЬСЯ ПОДАТКОВІ ЗОБОВ´ЯЗАННЯ  З ПОДАТКУ НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ У ЗВ´ЯЗКУ З ВИКОРИСТАННЯМ ПРАВА НА ПОДАТКОВУ ЗНИЖКУ ЗГІДНО ЗІ СТАТТЕЮ 166 РОЗДІЛУ IV ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ (грн, коп.)

13

Категорії витрат:

п.п. 166.3.1                  п. 166.3                  ст. 166 ПКУ

 х

п.п. 166.3.2           п. 166.3                      ст. 166 ПКУ

 

п.п. 166.3.3           п. 166.3                ст. 166 ПКУ

х

п.п. 166.3.4                  п.166.3                ст. 166 ПКУ6

 

п.п. 166.3.5                  п. 166.3                 ст. 166 ПКУ

 

п.п. 166.3.6                  п. 166.3                  ст. 166 ПКУ

 

п.п. 166.3.7                   п. 166.3               ст. 166 ПКУ

 

п.п. 166.3.8                   п. 166.3             ст. 166 ПКУ 

14

Загальна сума фактично здійснених протягом звітного (податкового) року витрат у граничних розмірах, дозволених  до включення до податкової знижки відповідно до статті 166 розділу IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ)

21400,00

15

Сума нарахованої заробітної плати, зменшена на суму обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності

137500,00

16

Сума (вартість) витрат платника податку – резидента, дозволених до включення до податкової знижки з урахуванням обмеження, встановленого підпунтком 166.4.2 пункту 166.4 статті 166 розділу IV ПКУ (рядок 14, але не більше рядка 15)                                                                                                                                                                   

21400,00

17

Сума податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання у зв'язку з використанням права на податкову знижку (значення вказується без знака "-") (графа 4 рядка 10.1 – (рядок 15 – рядок 16) × на ставку податку, визначену пунктом 167.1 статті 167 розділу IV ПКУ)

3852,00

Не забуваємо вказати також свої банківські реквізити у ряд. 29 декларації (номер рахунку, МФО банку, найменування банку). Якщо їх не вказати гроші будуть перераховуватися через поштовий переказ.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл