Головбух

Податкова знижка 2019

12 серпня 2019
10478
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Сплачуєте за власне навчання чи навчання дитини? Маєте іпотеку? Існує спосіб зекономити та частково компенсувати такі витрати – повернути від держави частину сплаченого податку на доходи фізичних осіб. Податкова знижка з ПДФО у 2019 році, умови її отримання, які документи треба підготовити та подати – про все це у сьогоднішній консультації.

Що таке податкова знижка

Кожний працюючий зі своєї зарплати сплачує податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), який утримується з нарахованої зарплати та зменшує суму зарплати “до видачі”. Існує законна можливість повернути частину цього сплаченого ПДФО назад до платника – скористатися правом на податкову знижку.

Податкова знижка – це різниця, яка утворюється внаслідок перерахунку суми ПДФО за повний рік шляхом зменшення зарплатного доходу працівника на певні дозволені витрати. Єдине, що треба, це подати річну декларацію про доходи з заповненими графами щодо податкової знижки.

Увага: Податкова знижка – це сума ПДФО, що повертається з бюджету 

Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці

Перерахунок ПДФО для отримання податкової знижки не слід плутати з перерахунком ПДФО за пп. 169.4.3 ПКУ, який здійснюється при складанні форми 1ДФ  в кінці року чи при остаточному розрахунку з працівником. Ключова відмінність – такий перерахунок здійснює бухгалтер, а ПДФО для податкової знижки перераховує сам працівник. 

Увага: Податкову знижку рахує й декларує працівник самостійно. Це не робота бухгалтера

Витрати, які дають право на податкову знижку у 2019 році

Повний перелік витрат, які дозволяється включати для розрахунку податкової знижки наведено в п. 166.3 ПКУ. Наведемо їх нижче.

Вид витрат, які можна включати в розрахунок податкової знижки

Деякі зауваження/обмеження

Сума процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом

Існують обмеження щодо суми (пп. 175.2 ПКУ). Також іпотечна квартира, будинок тощо мають бути визначені як основне місце проживання платника (пп. 175.1 ПКУ).

Пожертвування, благодійні внески (сума коштів або вартість майна), які були надані неприбутковим організаціям

Неприбуткові організації на дату здійснення таких дій мають відповідати своєму неприбутковому статусу. Також розмір таких внесків обмежується 4% загального оподатковуваного доходу платника ПДФО за звітний рік (пп. 166.3.2 ПКУ).

Суму коштів, сплачених платником податку за своє навчання та/або навчання члена сім’ї першого ступеня споріднення.

З липня 2018 р. зараховується плата на навчання не тільки в вітчизняній професійній (професійно-технічній) та вищій освіті, як це було раніше. Ще сюди потрапили вітчизняні дошкільні, позашкільні, загальні середні навчальні заклади. Скористатися даною нормою можна уже для отримання податкової знижки за 2018 рік. 

Сума коштів сплачених за лікування платника податку чи члена родини першого ступеня споріднення

Сюди належать придбання ліків, протезів, донорських органів, донорської крові, вартість платних послуг з реабілітації. Винятки: протезування зубів, косметичне лікування та протезування (сюди ж також входять лікування та протезування зубів), аборти, лікування алкогольної залежності, лікування венеричних захворювань (більш детально  – пп. 166.3.4 ПКУ).

Сума витрат на сплату страхових платежів з довгострокового страхування життя або пенсійного страхування.

Є обмеження щодо сум (пп. 166.3.5 ПКУ).

Сума витрат на оплату послуг репродуктивних технологій.

Не більше 1/3 доходу платника податку за рік.

Сума витрат на оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини.

Наприклад, до таких витрат належить сплата державного мита.

Сума витрат на переобладнання транспортних засобів на використання біопалива.

До таких видів палива належать біоетанол, біодизель, стиснутий і скраплений газ.

Витрати на будівництво, придбання доступного житла, у т.ч. на пільговий іпотечний житловий кредит.

Щодо програми  “Доступне житло” інформацію можна знайти на сайті Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.

Витрати на лікування, навчання та іпотеку розглянемо більш детально. 

Податкова знижка на лікування: на жаль, поки що не діє

З поміж описаних вище податкових знижок є недіюча – знижка на лікування платника податку. Справа в тому, що попри пп. 166.3.4 ПКУ, яким вона встановлена, існує ще п. 1 розділу ХIХ ПКУ, яким дія даної знижки відтермінована до прийняття закону про загальнодержавне медичне страхування. Це значить, що враховувати витрати на лікування на податкову знижку можна буде тільки з наступного року після прийняття такого закону. У серпні 2019 р. цього закону ще немає.

Витрати на навчання: правила отримання податкової знижки

Назвемо діючі нині умови отримання податкової знижки на навчання (знижку отримуємо за 2018 рік):

 • платник за навчання – резидент України, а навчальний заклад – вітчизняний;
 • особа-платник має мати реєстраційний номер (або відмітку в паспорті про його відсутність через релігійні переконання);
 • особа-платник у 2018 році працювала за трудовим договором (контрактом) та отримувала доходи у вигляді зарплати;
 • право на податкову знижку на інші роки не переноситься. Для того, щоб отримати податкову знижку за 2018 рік, треба подати декларацію до кінця 2019 року;
 • знижку отримує той, хто платить. Це можуть бути або сама особа, що навчається, або ті особи, які перебувають у першому ступені споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти). Немає значення, усиновлення, розлучення батьків; 
 • батьки можуть платити за дітей тільки, якщо їх вік не перевищує 23 роки (згідно ч. 1 ст. 199 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дітей до досягнення ними 18 років, але якщо діти продовжують навчання, то їх вік продовжується до 23 років). Якщо у 2018 році дитині тільки виповнилося 24 роки й були витрати на її навчання, то знижку ще можна отримати, але востаннє.

Наслідки вищенаведених умов наступні:

 • навчання у зарубіжних навчальних закладах – податкової знижки немає;
 • якщо зарплати  за 2018 рік не біло – знижки немає. На доходи ФОП, доходи за незалежною професійною діяльністю, доходи за договорами ЦПХ знижка не поширюється; 
 • у 2019 році можна отримати податкову знижку тільки за 2018 рік, а не 2017 рік; 
 • навчальний заклад може бути будь-якої форми власності: державної, комунальної чи приватної;
 • не має значення форма навчання: денна (стаціонар), заочна, вечірня, дистанційна;
 • не має значення, чи була уже здобута освіта, який ступінь здобувається (молодший бакалавр, бакалавр чи магістр). Знижку можна брати й за плату за другу вищу освіту (підтверджується листом ДФСУ від 08.10.2015 р. № 9420/П/99-99-14-02-03-14);
 •  знижку можна брати й за плату за навчання в аспірантурі або докторантурі (доктор філософії – це теж рівень вищої освіти згідно сучасного Закону “Про вищу освіту”, це є саме – про докторів мистецтва). Також знижку можна за навчання в інтернатурі, так як це обов’язково для медичної освіти;
 • немає значення кількість навчальних закладів – можна брати знижку за навчання одразу в декількох;
 • не підпадає під податкову знижку навчання на курсах (наприклад, водійські чи бухгалтерські курси), плата за певні тренінги, дистанційні онлайн-курси, навіть якщо вони проводяться вищими навчальними закладами, так як це не є послуги зі здобуття певного освітнього ступеня.

Щодо навчання у вишах є ще такі нюанси:

 • ДФС заперечує щодо отримання податкової  знижки за навчання на військовій кафедрі, так як вважає, що дане навчання необов’язковою додатковою послугою навчального закладу, а тому й немає права на податкову знижку (ЗІР 103.06.03);
 • не входить до податкової знижки плата за перескладання певних предметів (це додаткові освітні послуги), що може бути у навчального закладу, придбання методичних матеріалів тощо.

Увага: Отримати податкову знижку можна й при навчанні у приватних навчальних закладах

Інших вимог по податковій знижці немає. Зверніть також увагу на поширені запитання, які взято з роз’яснень ДФС у ЗІР 103.06.03: 

Питання

Відповідь

Чи може дитина, навчання якій оплатили батьки мати доходи у вигляді зарплати, підприємницький дохід тощо?

Так, може.

Чи є обмеження на розмір плати за навчання на один місяць?

Немає. Насьогодні такі умови скасовані.

Чи може за навчання заплатити дитина, а податкову знижку отримати батько чи матір?

Ні, не може. Знижку отримує той, хто платить. Тобто та особа, яка вказана у платіжному документі (ЗІР 103.06.03).

Чи є обмеження на період навчання, який можна включати до податкової знижки? Наприклад, у 2018 р. був оплачений одразу весь навчальний рік 2018-2019.

Немає. Обмеження насьогодні знято. Отже, до податкової знижки піде вся сплачена сума, у т.ч. якщо вона стосувалася й наступного року.

Увага: Для отримання податкової знижки за 2018 рік треба поквапитися: останній день подачі декларації – 31 грудня 2019 року. Після цього право на знижку буде втрачене.   

Податкова знижка 2019
Ірина ПЕТРУСЕНКОексперт MCFR Головбух
Якщо подаватимете Декларацію у друкованому вигляді, дотримуйтеся загальних правил (розд. II Інструкції № 859).

Як розрахувати податкову знижку на навчання

Існує ще одне обмеження: витрати, які дають право на податкову знижку, мають не перевищувати оподатковуваний дохід платника податку. Тобто ви не можете отримати з бюджету більше, ніж туди сплатили ПДФО (військовий збір та ЄСВ в розрахунках участі взагалі не беруть). Як же порахувати знижку?

Все просто:

 • замовляємо у бухгалтерії довідку про доходи;
 • беремо доходи у вигляді зарплати за рік (з довідки бухгалтерії);
 • беремо загальну суму податкової соціальної пільги (ПСП) за рік, якщо вона була (з тієї ж довідки про доходи, – бухгалтера треба попередити, для чого вам довідка, щоб у ній була сума ПСП). Нагадаємо, щоб була ПСП у 2018 році зарплата мала не перевищувати 2240 грн, а у 2019 р. – 2690 грн (якщо є діти, то множимо дану цифру ще й на кількість дітей, якщо подавали відповідну заяву щодо отримання ПСП на дітей);
 • віднімаємо від зарплати ПСП та множимо на 0,18 (нехай це буде ПДФО1, тобто той податок, який був сплачений до бюджету з зарплати);
 • віднімаємо від зарплати, крім ПСП, ще й витрати на навчання (та інші витрати, якщо по ним також є право на податкову знижку) та множимо на 0,18 – отримуємо зменшену суму податку (ПДФО2);
 • різниця між ПДФО1 і ПДФО2 – це і є податкова знижка. Цю суму мають повернути з бюджету.

Увага: Довідка про доходи для податкової з бухгалтерії має містити суму ПСП

Якщо коротко, то все це виглядає так:

Податкова знижка = (Зарплата – ПСП)×0,18 – (Зарплата – ПСП – Витрати на навчанні та інші)×0,18 = ПДФО1 – ПДФО2 ≥ 0

Приклад 1. Навчання. У вересні 2018 року батько заплатив за навчання сина за 1 семестр 2018/2019 навчального року 9800 грн. Його заробітна плата за 2018 рік становить 137500 грн. ПСП не застосовувалася. Сплачений за 2018 рік ПДФО – 24750 грн (ПДФО1 = 137500×0,18 = 24750 грн).

ПДФО2 = (137500 – 9800) × 0,18 = 22986 грн.

Розрахуємо податкову знижку: 24750 – 22986 = 1764 грн. Саме стільки батько може отримати відшкодування з бюджету за навчання свого сина.

Приклад 2. Навчання (недостатня зарплата). У вересні 2018 року батько-підприємець заплатив за навчання свого сина 20000 грн. Крім підприємницької діяльності у 2018 році він отримував у січні-лютому зарплату 18900 грн (без ПСП).

ПДФО1 = 18900 × 0,18 = 3402 грн.

ПДФО2 = 0, так як плата за навчання 20000 грн > 18900 грн. Батько може у такому разі назад отримати повністю весь сплачений ПДФО – 3402 грн.

Витрати на навчання: які документи готувати

Нагадуємо, що за навчання має платити саме та особа, яка буде отримувати податкову знижку: або той хто навчається (якщо він ще й працює та отримує зарплату) або батьки, або чоловік за дружину (перший ступінь споріднення). Якщо навчання оплачує роботодавець, то право на податкову знижку зникає, крім випадків, коли така оплата здійснюється за заявою (дорученням) працівника і ці кошти списуються з його зарплати. Відповідно, та особа, яка платить і збирає необхідні документи.

Увага: За навчання дітей батько чи мати платить самостійно, якщо планує отримувати податкову знижку. Саме вони мають бути зазначені як платники у платіжних документах, а не дитина

Готуємо наступні документи:

 • довідка  про доходи у вигляді зарплати з бухгалтерії від роботодавця (обов’язково з указанням сум ПСП за їх наявності); 
 • документи про оплату (платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, квитанція термінала самообслуговування тощо). Однак, увага: в призначенні платежу має бути, що це плата за навчання;
 • свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, інші документи, які підтверджуються перший ступінь споріднення;
 • договір про навчання від навчального закладу;
 • довідка про те, що особа навчається у закладі (а раптом відрахували?);
 • якщо кошти перераховували за дорученням – довідка від роботодавця про те, що він здійснював це за дорученням (заявою) працівника.

ДФС роз’яснює, що оригінали документів їм подавати не потрібно, тому готуємо копії всіх вищезазначених  документів. Вони залишаються у платника податку протягом строку позивної давності й на вимогу ДФС він має їх пред’явити (лист ДФС від 15.12.2017 р. № 2999/Д/99-99-13-01-03-14/ІПК). Отже, заводимо на зібрані документи папку та зберігаємо їх 1095 днів з останнього дня подачі декларації на податкову знижку (рахуємо від 31 грудня).

Відсотки по іпотечному кредиту: правила отримання податкової знижки

Щодо іпотечних кредитів, то тут можна компенсувати частину відсотків сплачених по ним. Правила наступні:

 • кредит може бути, як у національній, так і в іноземній валютах;
 • квартира (будинок) мають бути основним місцем проживання особи;
 • відсотки включаються до податкової знижки з урахуванням коефіцієнта, що враховує площу квартири (до 100 м2 включаються повністю);
 • відсотки до податкової знижки можуть включатися протягом 10 послідовних календарних років (пп. 175.4 ПКУ).

Коефіцієнт розраховується наступним чином:

К = 100/площа квартири (будинку)

Коефіцієнт засовується тільки, якщо К < 1. Тоді суму відсотків множимо на коефіцієнт.

Отже, для отримання такої податкової знижки необхідні наступні документи:

 • договір кредитування та нотаріально завірений договір іпотеки; 
 • ордер на квартиру (будинку), де містяться дані про власника та площу квартири;
 • платіжні документи про сплату кредиту. Увага: необхідна лише сума процентів. ДФС не уточнює, чи це має бути окрема платіжка чи в загальній сумі у призначенні платежу виділятися сума процентів. Тому узгодьте це все з банком, який видав кредит та уважно прогляньте платіжні документи, що саме зазначено у призначенні платежу. Ідеальний варіант – окрема платіжка на сплату процентів. Якщо сума відсотків ніде не виділена, то ДФС вказує на втрату права на податкову знижку (роз’яснення ДФС можна знайти тут). Інший спосіб вирішити цю проблему – довідка банку (див. нижче);
 • паспорт платника податку, який містить позначку по реєстрації у квартирі, на яку оформлена іпотека та отримується податкова знижка;
 • довідка з банку про суму відсотків. Її слід запросити у банку, якщо у платіжних документах не виділена сума процентів. ДФС такий варіант не пропонує, однак, і не заперечує, тому він є цілком прийнятним. Це типова ситуація для ануїтетних платежів, коли щомісяця сплачується однакова сума, а банк самостійно розподіляє кошти на відсотки та тіло кредиту, інші платежі.

Приклад 3. Іпотека і навчання. Батько з прикладу 1 ще й виплачує іпотеку. Всього за 2018 рік ним було сплачено 68400 грн платежів. З них 11600 грн – це відсотки по кредиту. Площа квартири – 75 м2 < 100 м2, тому коефіцієнт не застосовується.

Тоді ПДФО2 з урахуванням витрат на навчання дорівнює: (137500 – 9800 – 11600) × 0,18 = (137500 – 21400) × 0,18 = 20898 грн.

Отже, податкова знижка загальна становитиме: 24750 – 20898 = 3852 грн. Саме стільки батько може отримати відшкодування з бюджету за навчання свого сина та користування іпотечним кредитом. 

Як заповнити декларацію для отримання податкової знижки

Наостанок щодо декларації. Декларацію про майновий стан і доходи подаємо за формою для того року, за який отримуємо знижку, тобто для отримання знижки за 2018 рік треба використовувати форму декларації саме 2018 року, а за 2019 рік – форму декларації 2019 року. Подати її можна, нагадуємо, до 31 грудня наступного за звітним року. Це можна зробити як особисто, так і поштою. Для подачі в електронній формі треба мати електронний цифровий підпис.

При особистій здачі декларації треба надати оригінал паспорту, копію реєстраційного номера платника податків (ідентифікаційний код), а також копії документів, які підтверджують право на податкову знижку.

При заповненні декларації звертаємо увагу на:

 • декларація заповнюється повністю по всім доходам платника податку, а не тільки по зарплаті;
 • заповнюємо обов’язково розділ V, який присвячений податковій знижці;
 • податкова знижка вказується через розрахунок в ряд. 17 декларації.

Увага: 60 кал. днів – строк отримання податкової знижки з бюджету

Сума ПДФО, що повертається з бюджету зараховується на вказаний платником банківський рахунок (будь-який банк) або надсилається через поштовий переказ на адресу, яка була вказана у поданій декларації. Виплата має відбутися протягом 60 кал. днів після надходження декларації (пп. 179.8 ПКУ).

Приклад повністю заповненої декларації можна знайти на сайті ДФС.

Автозаповнення декларації про майновий стан і доходи

Ми ж покажемо, як для нашого прикладу буде виглядати розділ V декларації.

Приклад 4. Декларація (заповнення розділу V). За даними прикладу 3 заповнений розділ матиме вигляд як нижче. Значення ряд. 10.1 декларації має бути 24750 грн (розділ ІІ).

Код рядка

V. РОЗРАХУНОК СУМИ ПОДАТКУ, НА ЯКУ ЗМЕНШУЮТЬСЯ ПОДАТКОВІ ЗОБОВ´ЯЗАННЯ  З ПОДАТКУ НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ У ЗВ´ЯЗКУ З ВИКОРИСТАННЯМ ПРАВА НА ПОДАТКОВУ ЗНИЖКУ ЗГІДНО ЗІ СТАТТЕЮ 166 РОЗДІЛУ IV ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ (грн, коп.)

13

Категорії витрат:

п.п. 166.3.1,

п. 166.3,

ст. 166 ПКУ

 х

п.п. 166.3.2,

п. 166.3,

ст. 166 ПКУ

 

п.п. 166.3.3,

п. 166.3,

ст. 166 ПКУ

х

п.п. 166.3.4,

п.166.3,

ст. 166 ПКУ6

 

п.п. 166.3,

п. 166.3,

ст. 166 ПКУ

 

п.п. 166.3.6,

п. 166.3,

ст. 166 ПКУ

 

п.п. 166.3.7,

п. 166.3,

ст. 166 ПКУ

 

п.п. 166.3.8,

п. 166.3,

ст. 166 ПКУ 

 

14

Загальна сума фактично здійснених протягом звітного (податкового) року витрат у граничних розмірах, дозволених  до включення до податкової знижки відповідно до статті 166 розділу IV Податкового кодексу України (далі - ПКУ)

21400,00

15

Сума нарахованої заробітної плати, зменшена на суму обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності

137500,00

16

Сума (вартість) витрат платника податку – резидента, дозволених до включення до податкової знижки з урахуванням обмеження, встановленого підпунтком 166.4.2 пункту 166.4 статті 166 розділу IV ПКУ (рядок 14, але не більше рядка 15)                                                                                                                                                                   

21400,00

17

Сума податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання у зв'язку з використанням права на податкову знижку (значення вказується без знака "-") (графа 4 рядка 10.1 - (рядок 15 - рядок 16) × на ставку податку, визначену пунктом 167.1 статті 167 розділу IV ПКУ)

3852,00

Не забуваємо вказати також банківські реквізити у ряд. 29 декларації (номер рахунку, МФО банку, найменування банку). Якщо їх не вказати гроші будуть перераховуватися через поштовий переказ.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини