Головбух

Аліменти 2019

11 червня 2019
150526
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

На роботу прийняли працівника, із заробітної плати якого потрібно утримувати аліменти. Для бухгалтера це додатковий клопіт і чимало запитань. Який мінімальний розмір аліментів та як відобразити аліменти в обліку? Чи підлягають суми аліментів індексації? З яких виплат утримуються аліменти? Врятуємо бухгалтера: все пояснимо та порахуємо.

Аліменти 2019

28 серпня 2018 року набув чинності ЗУ від 03.07.2018 № 2475, спрямований на посилення захисту права дитини на її належне матеріальне утримання з боку батьків (далі – Закон № 2475). Цей документ вносить зміни до Сімейного кодексу України (далі – СКУ) та низки інших нормативних документів, що врегульовують порядок стягнення аліменти.

Штраф розміром в 1 мільйон. За що загрожує?

Також ще раніше набули чинності:

 • зміни до ПКУ щодо аліментів, які отримуються від нерезидентів (ЗУ від  03.07.2018 № 2477);
 • зміни пов’язані з удосконаленням порядку стягнення аліментів (ЗУ від 17.05.2017 № 2037).

Розглянемо ключові аспекти цих змін.

Основні зміни, прийняті в 2018 році, полягають в наступному:

 • аліменти відтепер є власністю дитини. Це значить, що отримувач має право на отримання та розпорядження ними лише в інтересах та від імені дитини. По досягненню 14 років дитина має право самостійно розпоряджатися аліментами;
 • отримувач аліментів, з яким проживає дитина, має право самостійно обрати спосіб їх стягнення (раніше це було за рішенням суду): фіксована грошова сума чи певний відсоток від доходу платника аліментів;
 • при визначенні суми аліментів враховується стан здоров’я дитини, матеріальне положення платника аліментів та його стан здоров’я, наявність у платника аліментів додаткових виплат (аліментів, утримання членів сім’ї), матеріальне положення того, з ким проживає дитина;
 • на суму аліментів може вплинути доведене існування у платника рухомого та нерухомого майна, вартісні покупки платника (більше 10-кратного розміру прожиткового мінімуму), якщо вони не відповідають офіційним доходам та платником аліментів не вказано джерело походження коштів за такі покупки;
 • дитина має право на виділ частки майна у натурі у спільній частковій власності батьків або отримання грошової компенсації.

Встановлені окремі правила щодо виїзду дитини закордон з батьками:

 • у разі, якщо дитина виїздить закордон з тим з батьків, з яким вона проживає, терміном до 1 місяця для оздоровлення для відпочинку, лікування, участі у змаганнях, мистецьких, туристичних, спортивних заходах, то відтепер не треба отримувати згоду іншої сторони. Достатньо тільки повідомити рекомендованим листом про мету та час такої поїздки. Якщо ж інша сторона має заборгованість з виплати аліментів (4 місяці або 3 місяці, якщо дитина тяжко хвора), не виконує свої батьківські обов’язки, то її дозволяється й не інформувати. В останньому разі необхідна довідка про наявність такої заборгованості від державної виконавчої служби або приватного виконавця;
 • у разі, якщо дитина виїздить закордон з платником аліментів, наприклад, з батьком, з яким вона не проживає, то батько має звернутися до матері з рекомендованим листом щодо дозволу на виїзд. Мати, у разі якщо не заперечує, має надати нотаріально посвідчену згоду на виїзд дитини.

При перетині кордону батькам необхідно мати рішення суду або органів опіки та піклування, що містить визначене місце проживання дитини, підтвердження мети і термінів виїзду (квитки, довідка медичного чи спортивного закладу тощо), нотаріально завірений дозвіл одного з батьків (якщо виїзд на термін більше 1 місяця або якщо виїзд відбувається з тим з батьків, з ким дитина не проживає).

Увага: Аліментами з 14 років має право розпоряджатися дитина.

При виплаті чи примусовому стягненні аліментів не має значення, чи перебували батьки в шлюбі, проте у такому разі необхідне доведення батьківства через тест ДНК для визначення родинності.

Аліменти 2019: пеня, штрафи та інші наслідки для неплатників

У разі порушення строків сплати аліментів:

 • сплачується неустойка (пеня) за кожний день прострочення – 1% за кожний день прострочення до дня погашення заборгованості чи дня прийняття судом рішення про стягнення, але не більше 100% суми заборгованості;
 • за перевищення терміну несплати в 1 рік накладаються штрафи (див. нижче).

У разі несплати аліментів протягом 6 місяців (3 місяці – якщо дитина інвалід або тяжко хвора) боржник включається до спеціального реєстру. І з цього часу він тимчасово позбавлений:

 • права виїду за кордон;
 • права керування автомобілем;
 • права на використання зброї;
 • можливості перереєстрації, зняття з обліку транспортного засобу з метою його відчуження;
 • можливості нотаріального посвідчення будь-яких угод, які спрямовані на відчуження майна;
 • як засновник юридичної особи продати чи іншим способом відчужити свою частку в статутному капіталі.

Також заборонена реєстрація права власності на майно, якщо відповідно до поданих документів, майно відчужене неплатником аліментів. Це важливий аспект навіть для тих, хто не пов’язаний з аліментами: при придбанні нерухомості чи автомобіля тепер треба вимагати від продавця підтвердити його відсутність у Єдиному реєстрі боржників по аліментах. Інакше – при наявності заборгованості угода може бути визнана недійсною.

Увага: При операціях з рухомим і нерухомим майном перевіряємо Єдиний реєстр боржників по аліментах.

Штрафи за порушення термінів сплати аліментів наступні:

Сукупний розмір несплачених аліментів за термін:

Штраф

1 рік

20%

2 роки

30%

більше 3 років

50%

При 6-місячному (3-місячному – якщо дитина тяжко хвора) простроченні сплати аліментів може бути також призначено виконання суспільно корисних робіт терміном 120-240 год (повторне протягом року – 240-360 год). У разі якщо платник аліментів ухиляється від таких робіт, його може очікувати адмінарешт на 10 діб чи навіть кримінальна відповідальність строком на 2 роки.

Перевіряти при цьому в реєстрі треба всіх: як чоловіків, так і жінок. На сплату аліментів, утримання дитини існує гендерна рівність. Це значить, що попри поширену ситуацію аліменти можуть сплачуватися не тільки чоловіками, але й жінками: у ситуації, коли дитину вирощує й виховує батько. Батько має право у такому випадку на звернення до суду щодо стягнення аліментів з матері. Це прямо випливає з ч. 3 ст. 181 СКУ.

Увага: Жінка також може бути платником аліментів, так як чоловіки мають право на стягнення аліментів.

Мінімальний розмір аліментів у 2019 році

Загалом щодо мінімального розміру аліментів діють наступні правила:

 • аліменти мають бути не меншими, ніж 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (оновлена за Законом № 2475 ч. 2 ст. 182 СКУ, де спочатку було 30%, а потім 50%);
 • якщо аліменти утримуються як відсоток від доходу платника, то аліменти на одну дитину становлять 1/4, на 2-х дітей – 1/3, на 3 і більше дітей – 50% доходу. Однак, їх сума у такому разі не має перевищувати 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку (ст. 161 Цивільно-процесуального кодексу).

Виходить, що у 2019 р. щодо мінімального розміру аліментів маємо наступне (мінімальні аліменти 2019 таблиця):

Термін

Прожитковий мінімум та мінімальна сума аліментів, грн:

діти до 6 років

діти 6-18 років

01.07.2019  – 30.06.2019 

1626

2027

01.07.2019  – 30.11.2019 

1699

2118

01.12.2019 - 31.12.2019

1779

2218

Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці

Час, протягом якого сплачуються аліменти

Аліменти сплачуються до досягнення дитиною віку 18 років. Однак, якщо дитина продовжує навчатися, то аліменти сплачуються до досягнення нею 23 років.

Аліменти можуть призначатися за минулий час. Але тут необхідна умова: є докази того, що вживалися всі заходи щодо отримання аліментів у минулому. Однак, минулий час не може перевищувати 3 років.

Оподаткування аліментів 2019

Аліменти як і раніше не оподатковуються ПДФО чи військовим збором. Однак, до прийняття змін (Закон № 2477) оподатковувалися аліменти від нерезидента. Тепер згідно оновленого пп. 165.1.14 ПКУ такі аліменти не оподатковуються незалежно від їх розміру  (як обов’язкові, так і добровільні).

Розібравшись зі змінами 2018 року, пригадаємо нюанси бухгалтерського обліку аліментів.

Аліменти 2019: що змінилося для бухгалтера?

Бухгалтеру треба пам’ятати про одну важливу зміну: звіт щодо суми аліментів тепер подається щомісячно (раніше було щоквартально). Ця зміна, як і інші, набула чинності 28.08.2018 р.

Вимога щодо подання цього звіту роботодавцем міститься в Інструкції з організації примусового виконання рішень, яка затверджена наказом Мін’юсту від 02.04.2012 р. № 512/5. Форма цього звіту міститься в Додатку 9 до цієї інструкції (назва – Звіт про здійснені відрахування та виплати додаток 9).

Увага: Звіт щодо утриманих аліментів уже подаємо щомісяця.

Звіт подається до виконавчої служби. Неподача такого звіту загрожує посадовим особам роботодавця адмінштрафом від 850 до 1700 грн.

Строк подачі звіту законодавчо невизначений, але він може встановлюватися постановою виконавчої служби, тому треба ще раз детально ознайомитися з виконавчим листом.  

З яких виплат утримуються аліменти

По-перше, треба розібратися з видом аліментів та підставою для їх утримання. Можуть бути наступні ситуації (Закон № 1404 – це ЗУ “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 № 1404). Аліменти 2019 таблиця

Вид аліментів

Документ-підстава для утримання аліментів

добровільні

Заява від працівника

умовно добровільні (на основі заяви отримувача)

заява отримувача та виконавчий лист (ст. 187 СКУ, ст. 7 Закону № 1404)

примусові

Постанова виконавця на основі виконавчого листа (ч. 6, ст. 71 Закону № 1404)

Щодо доходів, з яких треба утримувати аліменти – допоможе Перелік з постанови КМУ від 26.02.1993 р. № 146 (стосується як добровільних, так і примусових аліментів). Зокрема аліменти утримуються з:

 • зарплати, усіх видів премій;
 • лікарняних (допомога з тимчасової втрати працездатності як за 5 днів, так і за рахунок фонду);
 • стипендії;
 • авторських винагород штатних працівників періодичних видань;
 • компенсація за невикористану відпустку при звільненні (за декілька років).

Щодо лікарняних, то зазначимо, що тут існує одна проблема: кошти зі спецрахунку, на який надійшли лікарняні, не можна використовувати на інші цілі, ніж виплата лікарняних та сплати пов’язаних з ними ПДФО, військового збору та ЄСВ. Тобто не можна зі спецрахунку напряму сплатити з лікарняних аліменти. Як правило, тут використовуються два рішення:

 • утримати аліменти з заробітної плати за місяць, якщо її вистачає;
 • домовитися з працівником, щоб він вніс їх у касу готівкою, а потім уже перерахувати ці кошти (якщо працівник не сумлінний, то тоді бухгалтеру треба показати борг по аліментах у відповідному звіті).

Увага: З лікарняних також утримуємо аліменти.

Аліменти не утримуються з:

 • вихідної допомоги при звільненні;
 • неоподатковуваних сум матеріальної  допомоги;
 • декретних (допомога по вагітності й пологам, допомога по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку);
 • компенсація за невикористану відпустку.

До речі, сплата аліментів та розлучення не позбавляє права на податкову соціальну пільгу з ПДФО, так як він бере участь в утриманні дитини (п. 169.1.2 ПКУ).

Увага: Аліменти не позбавляють права на ПСП.

Як правильно утримати аліменти із заробітної плати

Аліменти утримуйте із суми чистої заробітної плати працівника, тобто після того, як утримали з неї:

 • ПДФО;
 • військовий збір.
Увага: під час виплати працівникові авансу аліментів не утримуйте.

Якщо утримуєте аліменти за кількома документами на кількох дітей і розмір аліментів різний, а суми чистої зарплати бракує, щоб утримати повну суму аліментів, утримуйте їх пропорційно до суми, що належить кожному отримувачеві. Тобто за аналогією з утриманням аліментів за виконавчими документами для стягувачів однієї черги (ч. 2 ст. 46 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII).

Увага: якщо утримуєте аліменти за виконавчими документами, звітуйте держвиконавцям або приватним виконавцям про відрахування й виплату аліментів за кожним документом щомісяця та після закінчення строку відповідних виплат або у разі звільнення працівника (ч. 1 ст. 69 Закону № 1404; п. 8 розд. X Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Мін’юсту від 02.04.2012 № 512/5). Звіт про здійснені відрахування та виплати подайте за встановленою формою (додаток 9 до Інструкції № 512)

Аліменти стягують за виконавчими листами за минулий час у межах десятирічного строку, що передував пред’явленню виконавчого листа до виконання (раніше — у межах трирічного строку). Якщо за виконавчим документом, пред’явленим до виконання, утримання аліментів не проводилося у зв’язку з розшуком боржника, стягнення аліментів має здійснюватись за весь період незалежно від установленого десятирічного строку та досягнення повноліття особою, на утримання якої присуджені аліменти (п. 4 розд. XVI Інструкції № 512).

Бухгалтерський облік утримання й сплати аліментів

Базою нарахування аліментів є сума зарплати за мінусом податків і зборів. Таким чином, якщо аліменти не фіксовані, а встановлені як % від доходу працівника, то  вони розраховуються за формулою:

Аліменти = (Зарплата та прирівняні доходи – ПДФО – Військовий збір)×% аліментів

Якщо аліменти утримуються у фіксованій сумі, то загальна сума утримань має не перевищувати 70% зарплати працівника (крім добровільних аліментів) (ст. 128 КЗпП). Якщо з виконанням цього обмеження зарплати не вистачає, то нараховується борг по аліментах. Також пам’ятаємо, що аліменти з фіксованою сумою підлягають індексації.

Усі поштові (банківські) витрати оплачує платник аліментів.

Перерахувати аліменти треба протягом 3 днів з дня їх утримання з зарплати (ч. 2 ст. 187 СКУ).

Приклад. Розрахунок аліментів. Менеджер є платником аліментів 25% від зарплати.

Протягом місяця йому було нараховано 8000 заробітної плати та 1000 грн лікарняних.

 • ПДФО: (8000+1000)×0,18 = 1620 грн.
 • ВЗ: (8000+1000)×0,015 = 135 грн.

Розрахунок аліментів: (8000+1000 –1620 –135)×0,25 = 1811,25 грн.

Також можливе утримання поштового збору чи  банківської комісії за переказ коштів (нехай це буде 0,05% умовно): 1811,25×0,005 = 9,06 грн.

В результаті менеджеру буде виплачена зарплата за місяць: 8000 + 1000 – 1620 – 135 – 1811,25 – 9,06 = 5424,69 грн.

Утримання аліментів та поштового збору відбувається з використанням наступних бухгалтерських проведень:

Господарська операція

Дт

Кт

Сума

Утримання аліментів

661

685

1811,25

Утримання комісії (за поштовий переказ чи банківські послуги)

661

685

9,06

Сплата аліментів

685

311

1811,25

Сплата комісійних послуг за переказ коштів

685

311

9,06

 

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини