text
Головбух

Округлюємо суму готівкової покупки і проводимо через РРО

  • 22 серпня 2018
  • 57
експерт MCFR Головбух

Дізнайтеся, як і коли округлювати суму покупки та як провести округлення через РРО

Якщо не маєте дрібних монет, коли розраховуєтеся готівкою з покупцями, округлюйте суми в чеках. Цього вимагає постанова Правління НБУ «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» від 15.03.2018 № 25 (далі — Постанова № 25). Також це стосується випадків, коли видаєте кошти покупцеві, який повернув товар.

Якщо не маєте дрібних монет, коли розраховуєтеся готівкою з покупцями, округлюйте суми в чеках. Цього вимагає постанова Правління НБУ «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» від 15.03.2018 № 25 (далі — Постанова № 25). Також це стосується випадків, коли видаєте кошти покупцеві, який повернув товар.

Коли і як округлювати

Округлюйте лише готівкові розрахунки. Тобто, коли покупець розраховується платіжною карткою, списуйте точну суму покупки.

Як округлювати? Згадайте математичні правила зі школи. Якщо загальна сума покупки в чеку закінчується на копійки від однієї до чотирьох, округлюйте суму в бік зменшення до найближчої суми, що закінчується на 0 копійок. Суму, що закінчується копійками від п’яти до дев’яти, округлюйте у бік збільшення до найближчої суми, що закінчується на 0 копійок.

До прикладу, якщо в касі немає дрібних монет, загальну суму покупки в чеку 231,53 грн округліть до 231,50 грн. А загальну суму покупки 231,56 грн — відповідно, до 231,60 грн.

Коли округлювати не треба

Навіть за відсутності дрібних монет суму чека округлюють не в усіх випадках. Адже суб’єкти господарювання мусять пильнувати ціни на алкогольні напої і тютюнові вироби. Про це попередили податківці (лист ДФС від 02.08.2018 № 3395/6/99-99-14-05-01-15/ІПК).

Якщо продаєте алкогольні напої, відстежуйте мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни. Їх розміри визначайте відповідно до додатка до постанови КМУ «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» від 30.10.2008 № 957. Якщо округлюєте загальну суму покупки в чеку на продаж алкогольних напоїв у бік зменшення, ризикуєте продати їх за ціною, нижчою за мінімальні ціни на цю продукцію.

Заборонено продавати тютюнові вироби за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Як наслідок, суб’єкт господарювання порушить цю вимогу, якщо округлить загальну суму покупки в чеку на продаж тютюнових виробів у бік збільшення.

Якщо порушите вимоги щодо застосування мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на алкогольні напої та максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, податківці матимуть підстави застосувати штрафи, передбачені статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР.

Так, за торгівлю коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні на такі напої, вас оштрафують на суму, що дорівнює вартості 100% отриманої партії товару, розрахованої на основі мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше ніж 10 тис. грн. А за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних, збільшених на суми акцизного податку з реалізації, — 100% вартості тютюнових виробів, що має суб’єкт господарювання, але не менше ніж 10 тис. грн.

Продовження у журналі

Читайте у журналі «Головбух» продовження статті про те:
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах