Головбух

Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»

  • 14 серпня 2018
  • 1107
експерт МЦФЕР: Головбух

Немає нічого досконалого. Свої недоліки має і програма «1С: Бухгалтерія». Зокрема, в ній не автоматизовано нарахування і використання резерву відпусток. Наші поради бухгалтерам, як впоратися із цією ситуацією.


Про те, що створювати резерв відпусток необхідно, недвозначно зазначено в пункті 7 П(С)БО 26 «Виплати працівникам». Зокрема, у ньому йдеться про те, що виплати за невідпрацьований час, які підлягають накопиченню, визнають зобов’язанням через створення забезпечення у звітному періоді. Тому щомісяця бухгалтерові потрібно нараховувати резерв відпусток. Як це зробити — у нашому алгоритмі.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Крок 1. Розраховуємо місячну суму резерву


На жаль, у програмі «1С: Бухгалтерія» не передбачено автоматичного розрахунку суми резерву. Тому бухгалтерові доведеться згадувати всі премудрості обчислення резерву відпусток і розрахувати його власноруч. Допоможе у цьому консультація «Резерв забезпечень оплати відпусток».

Коротко нагадаємо основні моменти. Місячну суму резерву визначаємо як добуток фактично нарахованої зарплати працівників за цей місяць і планового коефіцієнта. Його визначають як відношення планової річної суми відпускних до планової річної суми фонду оплати праці. Піж час визначення планового коефіцієнта враховуємо і ЄСВ.

Увага: плановий коефіцієнт визначають на початку року і застосовують упродовж усього року.


Для обліку суми резерву відпусток використовують субрахунок 471 «Забезпечення виплат відпусток».

Крок 2. Вносимо суму резерву до програми


Хоча у програмі «1С: Бухгалтерія» (приклад розглядається у конфігурації Бухгалтерія для України (редакція 2.0)) не реалізовано механізму розрахунку забезпечень на виплату відпускних, проведення нарахування відпускних за рахунок резерву цілком можливе.

Розглянемо на Прикладі порядок нарахування і використання резерву відпусток за допомогою «1С: Бухгалтерії».

Приклад: Обчислення відпускних у програмі «1С: Бухгалтерія»

У березні 2017 року ТОВ «Добро» нарахувало резерв відпусток адміністративного персоналу в сумі 15260 грн. Із 13.03 по 30.03.2017 Абдулов Ю. М. перебував у відпустці. Відпускні йому нараховано в сумі 4600 грн.

Нарахування резерву відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія» потрібно проводити ручною операцією (Операції – Операції, введені вручну) (рис. 1).
 Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»
Рис. 1. Створення операції

Створюємо новий документ із видом «Операція». У ньому заповнюємо рахунок дебету (23, 91-94), кредиту (471), зазначаємо аналітику витрат і суму резерву відпусток (рис. 2).

Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»
Рис. 2. Створення нового документа «Операція»

Не вскочте в грошову халепу, рахуючи зарплату!

Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»
Ірина Чигирголовний редактор комерційних видань MCFR: Головбух
Не помиляється той, хто нічого не робить. Позаяк бухгалтери не належать до когорти лінивців, то й помилки для них — не рідкість. Як бути, якщо працівнику помилково виплатили зайву суму відпускних —

Крок 3. Проводимо налаштування в обліку зарплати


Далі потрібно включити можливість використання резерву відпускних у налаштуваннях обліку заробітної плати. Для цього у розділі «Зарплата і кадри» заходимо у «Налаштування обліку зарплати». Переходимо на вкладку «Відображення в обліку» та встановлюємо прапорець навпроти «Використання резерву відпусток» (рис. 3).

Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»
Рис. 3. Налаштування обліку зарплати


Потрібно також зазначити розмір коефіцієнта відпусток. У межах цього коефіцієнта суму відпускних та ЄСВ буде нараховано за рахунок резерву відпусток. Якщо встановити значення коефіцієнта 1,0, суму відпускних і ЄСВ буде нараховано повністю за рахунок резерву відпусток. Якщо значення коефіцієнта дорівнює 0, це означає, що резерв відпусток не використовують.

Зазначаємо також період, із якого діє встановлений коефіцієнт коригування відпускних 2018. Значення раніше встановлених коефіцієнтів резерву відпусток можна переглянути в історії змін.

Головні налаштування програми для нарахування відпускних за рахунок резерву відпусток виконані. Залишається нарахувати відпускні й переконатися, що проведення зроблено правильно.

Крок 4. Нараховуємо відпускні

Відпускні нараховуємо документом «Нарахування зарплати». Після його заповнення і проведення розрахунку податків і внесків проводимо документ. Як нараховують відпускні та ЄСВ  бачимо на рис. 4, за рахунок створеного резерву відпусток відображено коректно.

Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»
Рис. 4. Нарахування зарплати за час відпустки

Змінимо коефіцієнт резерву відпусток на 0,5 та перепроведемо документ нарахування відпускних. Тоді побачимо, що половину суми відпускних та ЄСВ нараховано за рахунок резерву відпусток, а половину — віднесена на витрати періоду (рис. 5).

Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»
Рис. 5. Перевіряємо правильність розрахунків

Отже, розрахунок відпускних за рахунок резерву у програмі «1С: Бухгалтерія» — завдання не складне. Сподіваємося, що за допомогою наведеного покроковиого алгоритму впоратися з ним буде набагато простіше.

Як отримати лікарняні від Фонду соцстраху

Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»
Шарий Тараскерівник експертної групи MCFR Головбух
Розрахунок лікарняних та декретних здійснюйте за новими правилами. Також зважте, що з 01.10.2018 почала діяти нова форма заяви розрахунку для лікарняних. Покроково і з прикладами про те: • що нового в порядку отримання фінансування; • як рахувати страховий стаж: за довідками ОК-5 та ОК-7 чи за новим додатком 9; • хто приймає рішення про призначення лікарняних та декретних підприємцям, членам фермерських господарств, особам, які провадять незалежну профдіяльність; • як заповнити заяву-розрахунок; • в які строки виплатити кошти; • що Фонд соцстраху перевірить у заявці на фінансування; • як звітувати за отримані кошти

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл