text
Головбух

Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»

  • 14 серпня 2018
  • 665
експерт МЦФЕР: Головбух

Немає нічого досконалого. Свої недоліки має і програма «1С: Бухгалтерія». Зокрема, в ній не автоматизовано нарахування і використання резерву відпусток. Наші поради бухгалтерам, як впоратися із цією ситуацією.


Про те, що створювати резерв відпусток необхідно, недвозначно зазначено в пункті 7 П(С)БО 26 «Виплати працівникам». Зокрема, у ньому йдеться про те, що виплати за невідпрацьований час, які підлягають накопиченню, визнають зобов’язанням через створення забезпечення у звітному періоді. Тому щомісяця бухгалтерові потрібно нараховувати резерв відпусток. Як це зробити — у нашому алгоритмі.

Крок 1. Розраховуємо місячну суму резерву


На жаль, у програмі «1С: Бухгалтерія» не передбачено автоматичного розрахунку суми резерву. Тому бухгалтерові доведеться згадувати всі премудрості обчислення резерву відпусток і розрахувати його власноруч. Допоможе у цьому консультація «Резерв забезпечень оплати відпусток».

Коротко нагадаємо основні моменти. Місячну суму резерву визначаємо як добуток фактично нарахованої зарплати працівників за цей місяць і планового коефіцієнта. Його визначають як відношення планової річної суми відпускних до планової річної суми фонду оплати праці. Піж час визначення планового коефіцієнта враховуємо і ЄСВ.

Увага: плановий коефіцієнт визначають на початку року і застосовують упродовж усього року.


Для обліку суми резерву відпусток використовують субрахунок 471 «Забезпечення виплат відпусток».

Крок 2. Вносимо суму резерву до програми


Хоча у програмі «1С: Бухгалтерія» (приклад розглядається у конфігурації Бухгалтерія для України (редакція 2.0)) не реалізовано механізму розрахунку забезпечень на виплату відпускних, проведення нарахування відпускних за рахунок резерву цілком можливе.

Розглянемо на Прикладі порядок нарахування і використання резерву відпусток за допомогою «1С: Бухгалтерії».

Приклад: Обчислення відпускних у програмі «1С: Бухгалтерія»

У березні 2017 року ТОВ «Добро» нарахувало резерв відпусток адміністративного персоналу в сумі 15260 грн. Із 13.03 по 30.03.2017 Абдулов Ю. М. перебував у відпустці. Відпускні йому нараховано в сумі 4600 грн.


Нарахування резерву відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія» потрібно проводити ручною операцією (Операції – Операції, введені вручну) (рис. 1).
 Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»
Рис. 1. Створення операції

Створюємо новий документ із видом «Операція». У ньому заповнюємо рахунок дебету (23, 91-94), кредиту (471), зазначаємо аналітику витрат і суму резерву відпусток (рис. 2).

Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»
Рис. 2. Створення нового документа «Операція»

Крок 3. Проводимо налаштування в обліку зарплати


Далі потрібно включити можливість використання резерву відпускних у налаштуваннях обліку заробітної плати. Для цього у розділі «Зарплата і кадри» заходимо у «Налаштування обліку зарплати». Переходимо на вкладку «Відображення в обліку» та встановлюємо прапорець навпроти «Використання резерву відпусток» (рис. 3).

Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»
Рис. 3. Налаштування обліку зарплати

Потрібно також зазначити розмір коефіцієнта відпусток. У межах цього коефіцієнта суму відпускних та ЄСВ буде нараховано за рахунок резерву відпусток. Якщо встановити значення коефіцієнта 1,0, суму відпускних і ЄСВ буде нараховано повністю за рахунок резерву відпусток. Якщо значення коефіцієнта дорівнює 0, це означає, що резерв відпусток не використовують.

Зазначаємо також період, із якого діє встановлений коефіцієнт. Значення раніше встановлених коефіцієнтів резерву відпусток можна переглянути в історії змін.

Головні налаштування програми для нарахування відпускних за рахунок резерву відпусток виконані. Залишається нарахувати відпускні й переконатися, що проведення зроблено правильно.

Крок 4. Нараховуємо відпускні

Відпускні нараховуємо документом «Нарахування зарплати». Після його заповнення і проведення розрахунку податків і внесків проводимо документ. Як бачимо на рис. 4, нарахування відпускних та ЄСВ за рахунок створеного резерву відпусток відображено коректно.

Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»
Рис. 4. Нарахування зарплати за час відпустки

Змінимо коефіцієнт резерву відпусток на 0,5 та перепроведемо документ нарахування відпускних. Тоді побачимо, що половину суми відпускних та ЄСВ нараховано за рахунок резерву відпусток, а половину — віднесена на витрати періоду (рис. 5).

Резерв відпусток у програмі «1С: Бухгалтерія»
Рис. 5. Перевіряємо правильність розрахунків

Отже, розрахунок відпускних за рахунок резерву у програмі «1С: Бухгалтерія» — завдання не складне. Сподіваємося, що за допомогою наведеного покроковиого алгоритму впоратися з ним буде набагато простіше.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах