Головбух

Новий порядок фінансування з Фонду соцстраху: що зміниться

 • 6 серпня 2018
 • 1077
керівник експертної групи МСFR Головбух

Фонд соціального страхування (далі — Фонд) затвердив новий Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (постанова Фонду від 19.07.2018 № 12; далі — Порядок № 12). Він почне працювати із 1 жовтня 2018 року. До цього продовжує діяти порядок, затверджений ФСС з тимчасової втрати працездатності постановою від 22.12.2010 № 26. З’ясуємо, які зміни сталися у порядку фінансування.

Фонд фінансуватиме допомогу потерпілим на виробництві

За новим Порядком № 12 Фонд фінансуватиме:

 • матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за такими видами:
  — допомога по тимчасовій непрацездатності (в т. ч. догляд за хворою дитиною);
  — допомога по вагітності та пологах;
  — допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві);
 • виплати потерпілим на виробництві, а саме:
  — допомогу по тимчасовій непрацездатності, яка настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
  — виплату в разі тимчасового переведення потерпілого на легшу, нижчеоплачувану роботу;
  — відшкодування вартості поховання потерпілого та пов’язаних із цим ритуальних послуг.

Тобто Порядок № 12 передбачає фінансування допомоги потерпілим на виробництві. Це наслідок багаторічного об’єднання фондів соціального страхування (ФСС з ТВП та Фонду страхування від нещасних випадків на виробництві). Паралельно з цим документом із 1 жовтня запрацює Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затверджений постановою Фонду від 19.07.2018 № 11. Він регулюватиме призначення виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та/або профзахворювання.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Для всіх страхових випадків одна форма заяви

Нову форму заяви-розрахунку із 1 жовтня подавайте як для отримання матзабезпечення у зв’язку з втратою працездатності, так і для отримання виплат потерпілим на виробництві. Тепер ця заява «потовщала». Залежно від виду замовленого фінансування з Фонду потрібно заповнити різні додатки, тобто розшифрувати показники. Із цим завданням ми вам допоможемо: у наступних номерах журналу подамо зразки заповнення таких документів.

Новий порядок фінансування з Фонду соцстраху: що зміниться Заяву-розрахунок подайте до Фонду протягом п’яти робочих днів із дати прийняття рішення про виплату допомоги

Ноу-хау нового порядку — можливість подати заяву-розрахунок в електронному виглядіз накладенням електронного цифрового підпису (ЕЦП). Для тих, кому зручніший паперовий варіант, він також залишається чинним.

Заяву-розрахунок готуйте у двох примірниках. Один для Фонду, другий разом із підтвердними документами залишиться у страхувальника. Якщо подаватимете заяву в електронному вигляді, все одно підготуйте її паперовий варіант разом із підтвердними документами. Порядок № 12 не передбачає подавати до Фонду інші документи, крім заяви-розрахунку. Хоча цілком можливо, що у разі попередньої перевірки заявки Фонд захоче побачити додаткові документи.

Заяву-розрахунок подайте до Фонду протягом п’яти робочих днів із дати, коли прийняли рішення призначити матзабезпечення. Проконтролювати дотримання строку — обов’язок комісії із соцстрахування (пп. 3.1.4 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 19.07.2018 № 13).

Заява-розрахунок лікарняних СКАЧАТИ

Фонд попередньо перевірятиме заявки

Фонд проводитиме попередній контроль правильності нарахування виплат. Крім того, перевірятиме іншу інформацію із заяви-розрахунку: наявність даних про страхувальника у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, дані про сплату ЄСВ, реєстрацію нещасного випадку або профзахворювання (у разі виплат потерпілим на виробництві або членам їхніх сімей. Не буде зауважень — Фонд профінансує матзабезпечення протягом 10 робочих днів.

Якщо Фонд виявить помилки та/або недостовірність відомостей, поверне страхувальникові заяву-розрахунок із рекомендаціями, як їх усунути.

Попередня перевірка і надання рекомендацій аж ніяк не затягуватимуть фінансування. Фонд має все встигнути протягом тих-таки 10 робочих днів.

12 пасток Звіту з ЄСВ

Новий порядок фінансування з Фонду соцстраху: що зміниться
Тарас Шарийкерівник експертної групи МСFR Головбух
Дізнайтеся, які пастки підготував Звіт з ЄСВ, як заповнити Звіт з ЄСВ у спірних ситуаціях, як діяти, якщо помилилися

Виплатили — повідомте Фонд

Це новий обов’язок страхувальника. Точка відліку — виплата фондівських коштів. Протягом місяця з дня проведення виплати надішліть до Фонду повідомлення про те, що застрахована особа отримала кошти.

Новий порядок фінансування з Фонду соцстраху: що зміниться  Надішліть повідомлення протягом місяця з дня проведення виплати

Фактично цей строк триваліший, адже лише не отримавши інформації від страхувальника про виплату коштів застрахованим особам упродовж трьох місяців із дня проведення фінансування, Фонд має право вжити заходів — перевірити використання коштів.

Форму повідомлення наведено у додатку 2 до Порядку № 12. Подати повідомлення можете:

 • в електронному вигляді з використанням ЕЦП;
 • у паперовому вигляді листом із повідомленням про вручення;
 • у паперовому/електронному вигляді безпосередньо до робочого органу виконавчої дирекції або його відділення.

Пункт 10 Порядку № 12 не уточнює, у якій формі слід надіслати повідомлення, але припускаємо, що його приймуть, навіть якщо ви принесете його на флешнакопичувачі.

Як отримати лікарняні від Фонду соцстраху

Новий порядок фінансування з Фонду соцстраху: що зміниться
Шарий Тараскерівник експертної групи MCFR Головбух
Розрахунок лікарняних та декретних здійснюйте за новими правилами. Також зважте, що з 01.10.2018 почала діяти нова форма заяви розрахунку для лікарняних. Покроково і з прикладами про те: • що нового в порядку отримання фінансування; • як рахувати страховий стаж: за довідками ОК-5 та ОК-7 чи за новим додатком 9; • хто приймає рішення про призначення лікарняних та декретних підприємцям, членам фермерських господарств, особам, які провадять незалежну профдіяльність; • як заповнити заяву-розрахунок; • в які строки виплатити кошти; • що Фонд соцстраху перевірить у заявці на фінансування; • як звітувати за отримані кошти

Помилилися — поверніть кошти

Фонд згрупував помилки у дві групи. Однак вони стосуються винятково переплат. Продемонструємо їх на Схемі.

Помилки під час нарахування страхових виплат

Новий порядок фінансування з Фонду соцстраху: що зміниться

Може статися і навпаки — недоплатили страхові виплати. Тоді у заяві-розрахунку окремим рядком зазначте суму недоплати, наведіть усі необхідні реквізити листка непрацездатності, у якому виявили помилку.

Чекаємо візи Мін’юсту на документі

Мін’юст зобов’язаний реєструвати нормативно-правові акти, що їх видають міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, органи господарського управління. Це стосується документів, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер (п. 1 та 2 Указу Президента «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 03.10.1992 № 493/92). Старий порядок у Мін’юсті зареєстрований, Порядок № 12 — ні! Але ж це прямий конституційний обов’язок видавця (ст. 117 Конституції України).

Не вдаватимемося до юридичних дебатів, зачекаємо офіційної позиції Мін’юсту!

РЕЗЮМЕ:

Порядок № 12 передбачає фінансування потерпілим на виробництві. Заява-розрахунок стала універсальною для отримання матзабезпечення у зв’язку з втратою працездатності та виплат потерпілим на виробництві. Заяву можна подати в електронному вигляді з накладенням ЕЦП.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл