text
Головбух

Чи дійсна видаткова накладна без посади підписанта та печатки підприємства

  • 2 серпня 2018
  • 1189
головний редактор системи «Expertus: Головбух»

Чи повинен покупець ставити свою печатку у видатковій накладній? У клієнта є печатка, договір купівлі-продажу та довіреність на отримання ТМЦ завірені печаткою. Чи достатньо у видатковій накладній підпису та ініціалів особи, яка отримує товар без зазначення її посади? Чи може відсутність печатки на видатковій накладній за наявності довіреності бути підставою визнати угоду недійсною і спричинити ще якісь наслідки? Чи може клієнт заповнювати довіреність на отримання ТМЦ частково у друкованому вигляді, а кількість товару вписати від руки?

Форму видаткової накладної наразі не затверджено. Зазвичай для обліку руху матеріальних цінностей всередині підприємства, їх відпуску підрозділам свого підприємства, що розміщені за межами його території, та стороннім організаціям використовують накладну-вимогу на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів типової форми № М-11, затвердженої наказом Мінстату від 21.06.1996 № 193, або розроблену на її основі власну форму видаткової накладної. Головне, щоб власноруч розроблена форма видаткової накладної мала всі обов’язкові реквізити первинного документа:

Видаткова накладна (зразок оформлення):

Видаткова накладна (зразок оформлення)

Отже, закон зобов’язує зазначати у видаткових накладних посади осіб, які отримують товар, і відповідальних за правильність її оформлення, а також їхні підписи. Прізвище також є тими даними, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Тому доцільно зазначати у первинці і його. Адже з первинного документа має бути зрозуміло, хто здійснив операцію і хто є відповідальним за правильність його оформлення. Візування накладної лише підписом та ініціалами, без їх розшифрування, може викликати сумніви щодо особи підписанта і стати предметом судового спору.

Печатку на видатковій накладній ставити не обов’язково, адже згідно зі статтею 9 Закону № 996 печатка не є обов’язковим реквізитом первинних документів. Не вимагає цього й Положення № 88, згідно з пунктом 2.5 якого документ має бути підписаний особисто, а підпис може (а не має) бути скріплений печаткою.

Чи дійсна видаткова накладна без посади підписанта та печатки підприємства Увага: із 20.07.2017 суб’єкти господарювання не зобов’язані використовувати печатку, навіть якщо вона є. Наявність або відсутність відбитка печатки суб’єкта господарювання на документі не створює юридичних наслідків (ст. 58-1 Господарського кодексу України).

Накладна-вимога на відпуск /внутрішнє переміщення/ матеріалів (типова форма № М-11) (зразок оформлення) :

Накладна-вимога на відпуск /внутрішнє переміщення/ матеріалів (типова форма № М-11) (зразок оформлення)

Отже, саме через відсутність посади отримувача ТМЦ, а не печатки у видатковій накладній, її не визнають первинним документом, який підтверджує факт здійснення господарської операції. Зважте також, що довіреність не є документом, який підтверджує факт передачі товару від однієї особи другій. Вона підтверджує лише повноваження особи отримати ТМЦ. І наявність печатки на довіреності не спростовує цього.

Довіреність на отримання ТМЦ (шаблон) :

Довіреність на отримання ТМЦ (шаблон)

Заповнювати довіреність на отримання ТМЦ можна у комбінований (змішаний) спосіб — частково друкувати, а частково від руки. Позаяк ані цивільне, ані бухгалтерське законодавство не встановлює вимоги заповнювати довіреність лише машинописом або лише від руки. Таку можливість свого часу допускав і Мінфін у листі від 27.07.2009 № 31-34000-10-10/20370. Загалом виписувати довіреність можна у зручний для суб’єкта господарювання спосіб. Вона буде дійсною, якщо суб’єкт господарювання дотримає установлених законодавством вимог до її оформлення.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!