Головбух

Чи можна вести касові книги в електронній формі у відокремлених підрозділах

  • 2 серпня 2018
  • 217
експерт MCFR Головбух

Підприємство має мережу відокремлених підрозділів, які за готівку реалізують товари. Чи можна вести касові книги в електронній формі у цих відокремлених підрозділах? Як це зробити у програмі «1С:Бухгалтерія 2.0»?

Касова книга — документ встановленої форми для первинного обліку готівки в касі. Її можна вести у паперовій або електронній формі. Нагадаємо необхідні умови, аби касова книга в електронній формі не стала причиною штрафів під час перевірок.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Вимоги до електронної касової книги

Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148, як і його попередник, дозволяє підприємствам вести касову книгу в електронній формі за допомогою комп’ютерних засобів. Програмне забезпечення, за допомогою якого ведуть касову книгу, має забезпечувати візуальне відображення та роздрукування кожної із двох частин аркуша касової книги («Вкладний аркуш касової книги» та «Звіт касира»), що за формою і змістом мають відтворювати форму і зміст касової книги в паперовому вигляді (п. 41 Положення).

Форму касової книги (типову форму № КО-4) містить додаток 5 до Положення. Тож форма і зміст касової книги в електронній формі мусить відповідати додатку 5.

Більш докладні настанови, як вести касову книгу в електронній формі, знаходимо у поясненнях 5 і 6 до додатка 5. Так, записи в касовій книзі роблять на підставі інформації касових документів до початку наступного робочого дня (тобто із залишками на кінець попереднього дня). Записи мають містити усі реквізити, передбачені формою касової книги. Сторінки касової книги нумерують автоматично в порядку зростання з початку року.

Чи можна вести касові книги в електронній формі у відокремлених підрозділах Увага: форма і зміст касової книги в електронному вигляді мають відповідати типовій формі № КО-4.

Під час складання електронного документа касової книги роздруковують кожну з двох частин аркуша касової книги: «Вкладний аркуш касової книги» та «Звіт касира». Підприємство може друкувати касову книгу в електронній формі щомісяця або раз на рік. Якщо «Вкладний аркуш касової книги» роздруковують у кінці місяця, автоматично роздруковують загальну кількість аркушів касової книги за цей місяць, якщо у кінці року — їх загальну кількість за рік.

Касир перевіряє, чи правильно складені «Вкладний аркуш касової книги» та «Звіт касира», які він роздрукував, підписує їх і передає «Звіт касира» разом із відповідними касовими документами до бухгалтерії під підпис у «Вкладному аркуші касової книги».

Протягом року «Вкладний аркуш касової книги» касир зберігає окремо за кожен місяць. Після закінчення календарного року (або залежно від потреби) «Вкладний аркуш касової книги» формують у підшивки у хронологічному порядку. Загальну кількість аркушів за рік засвідчують підписами керівника і головного бухгалтера підприємства, а підшивки формують у книгу.

Касову книгу на електронних носіях після закінчення календарного року передають для зберігання відповідно до законодавства України.

За що покарають головбуха

Головбух — особа відповідальна. Це той, хто поряд з керівником у «разі чого» відповідає перед законом. Щоб у вас не було огріхів, за які доведеться розплачуватися, вчіться на чужих помилках

Вимоги до електронного журналу реєстрації касових документів

Прибуткові та видаткові касові ордери до передавання в касу бухгалтер реєструє в журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів. Форми журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (типові форми № КО-3, № КО-3а) містить додаток 4 до Положення. Журнал ведуть окремо за прибутковими і видатковими операціями. Видаткові касові ордери, оформлені на підставі видаткових відомостей, реєструють у такому журналі після проведення виплат, зазначених у видатковій відомості.

Чи можна вести касові книги в електронній формі у відокремлених підрозділах Увага: журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів ведіть окремо за прибутковими і видатковими операціями.

Журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів ведуть і ті підприємства, що ведуть касову книгу в електронній формі. Утім, бухгалтер (відповідальна особа підприємства, що зобов’язана оформляти такі документи) може реєструвати касові ордери і видаткові відомості за допомогою комп’ютерних засобів, які забезпечують формування і роздрукування відповідних касових документів. Документ «Вкладний аркуш журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових ордерів», який формують і роздруковують за відповідний день, має формувати дані для обліку руху коштів (п. 33 Положення).

Тобто підприємство може формувати журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, який потрібно роздруковувати щодня. Головне, аби форма і зміст цього журналу відповідали додатку 4.

Як у програмі «1С:Бухгалтерія 2.0» вести декілька кас

Програма «1С:Бухгалтерія 2.0» дає змогу користувачеві вести облік готівки за окремими касами (до прикладу, у головній касі підприємства і касах відокремлених підрозділів). Головне — правильно її налаштувати.

Спочатку відкрийте вікно «Параметри обліку» через вкладку «Головне». У цьому вікні перейдіть на вкладку «Банк та каса» і визнайте, що облік руху коштів у касі ведете за відокремленими підрозділами (рис. 1). Для цього увімкніть опцію «За відокремленими підрозділами» і збережіть зміни (натисніть кнопку «Записати і закрити»).

Чи можна вести касові книги в електронній формі у відокремлених підрозділах

Рис. 1 Налаштування у вікні «Параметри обліку»

Далі змініть налаштування облікової політики підприємства (рис. 2). Для цього у вікні «Облікова політика» оберіть вкладку «Кошти», де увімкніть опцію «Вести облік коштів по відокремленим підрозділам» і збережіть зміни (натисніть кнопку «Записати і закрити»).

Чи можна вести касові книги в електронній формі у відокремлених підрозділах

Рис. 2 Налаштування у вікні «Облікова політика»

Після проведених налаштувань у рахунку 30 «Готівка» з’явиться ще одне субконто «Відокремлені підрозділи». Як результат, у межах одного підприємства можна формувати касові документи за обраною касою та вести окрему нумерацію касових документів. Для цього оберіть потрібну касу, коли формуватимете документ (рис. 3).

Чи можна вести касові книги в електронній формі у відокремлених підрозділах

Рис. 3 Формування прибуткового касового ордера за касою відокремленого підрозділу

Користувач програми «1С:Бухгалтерія 2.0» може сформувати окрему касову книгу в електронній формі (за касою підприємства чи обраного відокремленого підрозділу).

РЕЗЮМЕ:

Підприємство може вести касову книгу та журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів у електронній формі. Форма і зміст документів у електронній формі має відповідати типовим формам цих касових документів.

Щоб вести окремі касові книги у відокремлених підрозділах підприємства, зробіть відповідні налаштування у програмі «1С:Бухгалтерія 2.0».

Новий закон про валюту: до чого готуватися бухгалтеру

Чи можна вести касові книги в електронній формі у відокремлених підрозділах
ГАВРИЛОВА Олена адвокат, партнер Адвокатського об’єднання «Едвайзер», Київ
Покроково і з прикладами про те: • Закон України «Про валюту і валютні операції»: головні положення (що залишилось, що скасовано, а що нового); • коли зміни починають діяти; • нормативно-правові акти, які втрачають силу; • валютні операції: інвестування без обмежень, кредити без реєстрації — заміна слів чи процедури; • ЗЕД: чи стане простіше працювати; • розрахунки в інвалюті в Україні та переказ коштів за кордон, купівля/продаж валюти: чи спростять відносини між українськими та іноземними підприємствами; • валютний контроль: які операції звільнені від контролю, а які підпадають під нього; • який порядок, хто і як здійснюватиме контроль; • відповідальність і санкції: які штрафи скасують, посилять чи доповнять
Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл