Головбух

Нормативна грошова оцінка землі 2019

28 серпня 2019
5138
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Нормативна грошова оцінка (НГО) земель може змінюватися, що пов’язано зі зміною методики її розрахунку з боку держави. Така ситуація відбулася, наприклад, у 2018 році, коли було підвищено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки населеного пункту (Кф) з 2,0 до 3,0. Ще один приклад – зміна НГО земель сільськогосподарського призначення з 1 січня 2019 року на основі проведеної всеукраїнської оцінки. Розглянемо, на що впливають такі зміни.

На кого впливає зміна НГО

Зміна НГО важлива для тих суб’єктів, які сплачують земельний податок, сплачують орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної форм власності, сплачують єдиний податок на 4 групі. НГО є базою для нарахування цих податків.

Особливості НГО для різних земельних ділянок

НГО займається Держгеокадастр. Правила відрізняються від типу земель. Окремі правила існують для:

Як дізнатися про НГО у 2019 році

Вивчати ці всі порядки та методики платнику податків не потрібно. Цим займається Держгеокадастр. Для того, щоб дізнатися про НГО достатньо замовити витяг з технічної документації про НГО земельної ділянки у Держгеокадастрі. А якщо землі мають сільськогосподарське призначення, то з 2019 року стало ще простіше – можна замовити витяг через веб-портал Держгеокадастру. По землях населених пунктів, на жаль, це зробити не можна.

Зміна коефіцієнтів для НГО 2018 – чи треба було коригувати податки

Так, такий перерахунок треба було здійснити у частині податків, яка припадала на період з 17.07.2018 р. – це дата набуття чинності нових коефіцієнтів. Для цього треба було направити уточнюючі декларації. Орім того, до ДФС треба було разом з деклараціями подати ще й нову довідку про НГО (витяг з технічної документації). Зміни НГО через зміну коефіцієнта Кф були застосовані  до таких земельних ділянок у межах населених пунктів:

  • інформацію про які не внесено до Державного земельного кадастру (ДЗК);
  • щодо яких у ДЗК немає коду Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки.

У 2019 році коефіцієнти для розрахунку НГО не змінювалися.

Зверніть увагу, що у 2018 році зміни коефіцієнта Кф зачепили тільки землі, що розміщені у межах населених пунктів. Змінений коефіцієнт є складовою формули, за якою визначають НГО одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів.

Хто перераховує розмір НГО

Перерахунок НГО не слід плутати з його індексацію. Останню проводить суб’єкт господарювання самостійно, а от НГО здійснює тільки державний орган. При цьому правові засади проведення оцінки земель і захисту законних інтересів держави та інших суб’єктів, пов’язаних із цим процесом, регулює Закон України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV. У ньому зокрема визначено, що:

  • підставою для проведення НГО земель є рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування або договір, що його укладають зацікавлені особи в порядку, встановленому законом;
  • технічну документацію з НГО земельних ділянок у межах населених пунктів затверджує відповідна сільська, селищна, міська рада.

Увага: Новий розмір НГО застосовуйте після того, як органи влади затвердять нову технічну документацію

Після того, як розмір коефіцієнта у 2018 році збільшився згідно з Порядком № 489 (із 2,0 до 3,0), сільські, селищні, міські ради мали ініціювати проведення НГО відповідних земельних ділянок. Технічну документацію з НГО земель, розраховану з коефіцієнтом 3,0, у встановленому порядку мали затвердити органи виконавчої влади або місцевого самоврядування. І лише після цього суб’єкти господарювання повинні були застосовувати новий розмір НГО, зокрема для обчислення і сплати податків. Тобто для перерахунків потрібен новий витяг з технічної документації.

НГО сількогосподарських земель 2019

Згідно постанови КМУ від 07.02.2018 р. № 105 була проведена всеукраїнська оцінка земель сільськогосподарського призначення. Усім суб’єктам, що сплачують плату за землю по таким ділянкам треба було отримати витяги, так як це впливає на податки з оренди землі у 2019 році.

Якщо ділянка розташована за межами населеного пункту та її НГО не проводилася, то застосовуються НГО на одиницю площі по відповідній області, які можна знайти в наказі Мінагрополітики від 18.12.2018 р. № 605.

Індексація НГО земельних ділянок 2019

Коригування НГО на коефіцієнт індексації здійснює суб’єкт господарювання самостійно. Дана операція теж впливає на суму податків. У 2019 році даний коефіцієнт залишається таким же, як і у 2018 році, тобто рівним 1. По факту індексація не проводиться.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини