text
Головбух

Скільки форм фінзвітності подавати за півріччя? Уряд поставив крапку

  • 24 липня 2018
  • 5380
Автор:
керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух

Ще з початку 2018 року «євромодифікований» Закон про бухоблік набув власну класифікацію підприємств і втратив норму про склад проміжного звіту. Наступні півроку Порядок подання фінзвітності цього не враховував і вносив ще більше плутанини, яка породила дивні роз’яснення ДФС і Держстату

Кабмін змінив Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою від 28.02.2000 № 419 (далі — Порядок подання фінзвітності). Урядовці оновили нормативний документ своєю постановою від 11.07.2018 № 547, яка набрала чинності 14.07.2018.

Проміжна звітність — дві форми

Проміжна фінансова звітність складається з Балансу та Звіту про фінансові результати — йдеться у ЗІР (категорія 102.23). Усупереч такому роз’ясненню траплялося, що територіальні органи ДФС усно або й у повідомленнях* вимагали від платників податку на прибуток подавати разом із декою усі п’ять форм фінзвітності. Ми навели контраргументи і рекомендували подавати дві форми**, хоча й зауважували, що у жодному нормативно-правовому акті прямо не сказано, що проміжна фінансова звітність складається з Балансу та Звіту про фінансові результати.

* Зокрема, територіальні органи ДФС у Дніпропетровській області (dp.sfs.gov.ua).

** Див. публікацію О. Січа «Як не наплутати із фінзвітністю і задекларувати прибуток за півріччя» (Прим. ред.)

Минуло кілька днів — і вже маємо додаткове нормативне підгрунтя у пункті 2 Порядку подання фінзвітності. Тут сказано, що підприємства «складають проміжну фінансову звітність, яка охоплює відповідний період (I квартал, перше півріччя, дев’ять місяців), наростаючим підсумком з початку звітного року у складі балансу та звіту про фінансові результати».

Повторимо свою позицію: за півріччя 2018 року потрібно подавати фінзвітність у складі Балансу та Звіту про фінансові результати.

Мікропідприємства поквартально не звітують

В усних роз’ясненнях територіальні органи Держстату за І квартал 2018 року вимагали звітувати суворо відповідно до Порядку подання фінзвітності. А там була стара класифікація підприємств із посиланням на Господарський кодекс України. От і народжувалися роз’яснення типу: «Ваше підприємство не належить до мікропідприємств, бо середня кількість працівників перевищує 10 осіб. Тому маєте звітувати поквартально». Таке роз’яснення часто суперечило частині 2 статті 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (далі — Закон про бухоблік). Адже з 01.01.2018 мікропідприємствами є підприємства, показники яких за минулий рік відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

  • балансова вартість активів — до 350 тисяч євро;
  • чистий дохід від реалізації — до 700 тисяч євро;
  • середня кількість працівників — до 10 осіб.

Тобто навіть із середньою кількістю працівників понад 10 осіб можна називатися мікропідприємством, якщо дотримали обох вартісних критеріїв. Для невеличких вітчизняних підприємств виконати такі вимоги було цілком реально.

Скільки форм фінзвітності подавати за півріччя? Уряд поставив крапку Мікропідприємства застосовують річний звітний період для подання до Держстату Спрощеного фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва (форми № 1-мс, № 2-мс). Якщо підприємство звітує до ДФС поквартально, такі самі форми доведеться додати й до квартальної деки.

Із 14.07.2018 для класифікації підприємств удосконалений Порядок подання фінзвітності посилається на Закон про бухоблік. Тому на один вид дивних роз’яснень Держстату поменшало.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!