text
Головбух

Чи правомірна відмова банку зарахувати однорідні зустрічні вимоги

  • 10 липня 2018
  • 60

Підприємство уклало ЗЕД-контракт № 1 із нерезидентом і отримало за ним попередню оплату за готову продукцію у євро. Під час виготовлення продукції виникли певні зміни щодо її асортименту й ціну, тому уклали новий контракт № 2 також у євро. За ним відвантажили виготовлену продукцію із відстроченням платежу. Частку суми за ЗЕД-контрактом № 2 нерезидент перерахував. На решту оплати, що дорівнює сумі, отриманій за ЗЕД-контрактом № 1, нерезидент надіслав додаткову угоду: про зарахування попередньої оплати за контрактом № 1 у рахунок погашення зобов’язань за контрактом № 2. Чи правомірно уповноважений банк відмовив провести таке зарахування?

За логікою, якщо неможливо виконати ЗЕД-контракт № 1 на встановлених у ньому умовах, підприємство-експортер має повернути нерезидентові отриману від нього інвалюту. Тобто цю заборгованість можна вважати грошовим зобов’язанням перед нерезидентом. Нерезидент, своєю чергою, також має грошове зобов’язання перед підприємством — оплатити продукцію за ЗЕД-контрактом № 2. Тож наявні зустрічні однорідні вимоги з потенційною можливістю їх зарахування.

Проте відмова банку провести таку операцію правомірна. Причина — пункт 4 постанови Правління НБУ «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 13.12.2016 № 410(далі — Постанова № 410). За цим пунктом уповноважені банки не можуть знімати з контролю експортні операції клієнтів на підставі документів про припинення зобов’язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог:

Облік валютного кредиту від нерезидента

Чи правомірна відмова банку зарахувати однорідні зустрічні вимоги
Влада КАРПОВА консультант з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, канд. екон. наук, Харків
П(С)БО не містять чітких рекомендацій про порядок відображення в бухгалтерському обліку операцій отримання відсоткового валютного кредиту. Тому в бухгалтерів виникають запитання. Причому наразі бухоблікові процедури впливають і на облік з податку на прибуток, що може спричинити нарахування штрафів. Розповімо про те, як ров’язувати такі проблемні ситуації.

Нагадаємо, що за відвантажену продукцію (товар) підприємство має отримати виручку протягом 180 календарних днів з моменту оформлення митної декларації (ст. 1 Закону України «Про порядок розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВРдалі — Закон № 185; п. 1 Постанови № 410). За порушенні цього строку нараховують пеню в розмірі 0,3% суми, не одержаної в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за курсом НБУ на день виникнення заборгованості, тобто на 181-й день (ст. 4 Закону № 185).

Варіантом виходу із цієї штрафонебезпечної ситуації може бути розірвання ЗЕД-контракту № 1 із поверненням попередньої оплати нерезидентові й отриманням від нього решти оплати за ЗЕД-контрактом № 2. Або український експортер може залишити ЗЕД-контракт № 1 у спокої, якщо здатен виконати у майбутньому всі його умови. Але тоді нерезидент мусить сповна сплатити залишок суми у євро, відстроченої за ЗЕД-контрактом № 2.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль