Головбух

Договір підряду, до якого не чіплятимуться перевіряльники

 • 4 липня 2018
 • 16545
 • Середній бал: 0 із 5

Інспектори Держпраці прискіпливо перевіряють цивільно-правові договори. Позаяк за ними роботодавці часто приховують трудові відносини. Замінювати трудові договори цивільно-правовими небезпечно. Якщо перевіряльники дійдуть висновку, що компанія прикриває договором підряду трудові відносини, вас можуть оштрафувати на 96 000 грн за кожного працівника, допущеного до роботи без укладення з ним трудового договору. Такі санкції передбачає стаття 265 Кодексу законів про працю України (КЗпП). Крім того фактичний допуск працівника до роботи без оформлення з ним трудового договору (контракту) загрожує штрафом для посадових осіб від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 8 500 грн до 17 000 грн).

Пастка № 1. Підрядника призначають на посаду

Підприємства помиляються, коли предметом цивільно-правового договору зазначають роботу за посадою або спеціальністю. Наприклад, виконання обов’язків бухгалтера, швачки, будівельника. Предметом договору підряду повинен бути не процес, а разове виконання робіт із кінцевим результатом: складений звіт, пошите плаття, відремонтований офіс.

Цивільно-правовий договір 2019 зразок

Пастка № 2. Підряднику встановлюють робочий час

Працівник підприємства повинен дотримувати правил внутрішнього трудового розпорядку. А підрядник, що виконує роботу за цивільно-правовим договором, самостійно вирішують, як будуть виконуватимуть чи надаватимуть послуги. Вони не зобов’язані дотримуватися графіка робочого часу. Тому приберіть із договорів посилання на правила внутрішнього розпорядку, не зазначайте час роботи і відпочинку.

Пастка № 3. Оформляють наказ про прийом на роботу

Роботодавець зобов’язаний оформляти накази та інші кадрові документи тільки на штатних працівників. Вимагати від підрядника заяву, трудову книжку, документи про освіту замовник не має права. Наказ про прийом на роботу й особиста справа тільки підтвердять, що між роботодавцем і виконавцем трудові, а не цивільно-правові відносини.

Пастка № 4. Видають зарплату двічі на місяць

Іноді забувають, що в договорі підряду повинен бути розмір оплати за обсяги роботи або послуги, а не регулярні виплати за працю. Якщо потрібно, у договір можна включити умову про аванс. Але основну суму винагороди зазвичай виплачують після здачі замовлення за актом виконаних робіт/послуг. Якщо обсяг роботи великий, можна встановити поетапну оплату робіт.

Пастка № 5. Платять відпускні та допомогу

У договорі підряду даремно зазначають про надання відпусток, оплату лікарняних, доплат за надурочні роботи. Адже відносини між замовником і виконавцем за договором підряду регулюють Цивільний кодекс України (ЦК), а не КЗпП. ЦК не встановлює для виконавця — фізичної особи таких гарантій.

Розглянемо на прикладі, як оформити договір підряду, щоб у перевіряльників не виникли підозри про приховані трудові відносини.

ШПАРГАЛКА

Шість особливих умов захистять договір підряду від перекваліфікації

1. Про помічників

«З метою виконання цього Договору Підрядник має право залучати до виконання зобов’язань третіх осіб. Відповідальність за їх дії несе Підрядник»

2. Про неустойку

«У разі порушення Підрядником терміну здачі робіт Замовник має право пред’явити Підряднику вимогу про сплату неустойки в розмірі 0,1 відсотка за кожен день прострочення»

3. Про акт здачі-приймання

«Одразу після закінчення приймання результату виконаних робіт або наданих послуг Сторони підписують акт здачі-приймання виконаних робіт або наданих послуг»

4. Про відмову від договору

«Замовник має право будь-якої миті відмовитися від виконання Договору, попередивши про це не менш ніж за тиждень, за умови оплати Підряднику фактично понесених ним витрат»

5. Про гарантійний термін

«На результат роботи встановлюється гарантійний термін тривалістю один рік з моменту прийняття Замовником результату роботи, виконаної Підрядником»

6. Про брак

«Якщо під час приймання послуг Замовник виявить недоліки якості робіт (послуг), Замовник має право вимагати безоплатно усунути недоліки або пропорційно зменшити вартість»

Сім підказок, як уникнути визнання ЦПД-відносин прихованими трудовими

 1. Вакантна посада
  Приберіть зі штатного розпису посаду, що передбачає виконання робіт, схожих на ті, що надали підряднику. Або доведеться пояснювати, чому особу не взяли у штат.
 2. Робоче місце
  У договорі підряду не зазначайте про робоче місце, обладнання для підрядника. Напишіть, що він виконуватиме роботи на своєму обладнанні та за допомогою власних інструментів.
 3. Режим роботи
  Не зазначайте робочих годин підрядника та не включайте його до табеля обліку робочого часу.
 4. Надбавки та доплати
  Винагорода підрядника не має включати надбавок, премій, інших виплат, передбачених трудовим законодавством.
 5. Проводки в бухобліку
  Винагороду відображайте на рахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Відображати на рахунку 66 «Розрахунки за виплатами працівникам» ризиковано. Для контролерів це може бути підтвердженням трудових відносин.
 6. Дата розрахунків
  Штатним працівникам виплачуйте в одні дні, а винагороду підрядникам — в інші. Позаяк на підрядників не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку.
 7. Призначення платежу
  Не називайте винагороду підрядникам у платіжних документах зарплатою. Безпечне формулювання — винагорода за договором підряду.

Цивільно правовий договір ЗРАЗОК:

цивільно правовий договір

Збільшити зображення

Прикріплені файли

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини