Головбух

Валютне регулювання по-новому: революційний прорив чи лише косметична зміна обгортки

 • 21 вересня 2018
 • 8517
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Червень цього року відзначився прийняттям нового закону, що вносить надзвичайно важливі зміни у здійсненні валютних операцій. Вересень 2018 року же ще більше вніс ясності в реформу, яка починається. Валютне регулювання має перейти на нові принципи. Дехто уже назвав ці зміни революцією та скиданням кайданів. Однак, ми холодно поставимося до цих змін, проаналізуємо їх та спробуємо усвідомити, що ж сталося, які зміни відбуваються і чи це нова цукерка, чи лише зміна її обгортки. Отже, в консультації про валютні операції та валютне регулювання по-новому.

Валютне регулювання: що сталося

21 червня 2018 року було прийнято новий Закон України “Про валюту і валютні операції” (реєстраційний № 2473, далі – Закон про валюту).

Як відомо, досьогодні в Україні валютне регулювання здійснюється на основі численних нормативних актів НБУ, декількох законів та указів Президента. Після введення в дію нового Закону про валюту втратять чинність:

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Також Законом про валюту вносяться зміни до Законів України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, “Про Національний банк України”, “Про страхування”, “Про банки і банківську діяльність” та інші нормативні документи.

Закон про валюту стане чинним наступного дня після його опублікування. Однак, він має відстрочене у часі введення у дію – 7 місяців з дня набрання ним чинності, тобто 7 лютого 2019 року . У цей термін протягом перших 6 місяців НБУ ще й має прийняти необхідні підзаконні акти (на що звертаємо особливу увагу, так як саме вони й будуть надавати присмак оголошеній валютній реформі). 17.09.2018 року НБУ оприлюднив проект нової структури валютного регулювання.

до 7 лютого 2019 року – перехідний період (відстрочення у часі введення в дію Закону про валюту). Протягом цього часу діятимуть нинішні правила валютного регулювання

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Чому це сталося

Про заплановану лібералізацію валютного регулювання НБУ заявив ще рік назад. Основні причини суто європейського напряму:

 • існуюча система заважає припливу капіталу в Україну;
 • підписана Угода про асоціацію між Україною та ЄС (з 2021 року Україна повинна домовитися з ЄС щодо нових валютних правил);
 • для реалізації вищеназваної Угоди необхідна адаптація законодавства під Директиву Ради ЄС 88/361/ЄЕС про свободу руку капіталу (суть – члени ЄС забороняють обмеження  руху капіталу,  що здійснюється між громадянами,  які постійно проживають в державах-членах ЄС).

☛  Євроінтеграція – причина змін

Також Закон про валюту заміняє собою існуючу розгалужену систему нормативних актів щодо валютного регулювання, стаючи центральним ядром (+ постанови НБУ, які будуть прийняті під нього).

Валютні операції, що їх проводять резиденти і нерезиденти України, підлягають валютному контролю згідно з вимогами Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 № 15-93. Цей Декрет визначає фінансові операції, що можна проводити, обов’язково отримавши індивідуальну ліценцію НБУ. Читайте у журналі «Головбух», чи потребують інвалютні виплати ліцензії НБУ

Новий закон про валюту: до чого готуватися бухгалтеру, —дивіться у відео

Зміна ідейної обгортки: як виглядає нова цукерка

Заявляється, що Закон про валюту змінює принципово підхід до валютного регулювання як:

 • процедури пов’язані з валютою та валютним регулюванням мають носити не дозвільний, а повідомлювавальний характер. Наприклад, резидент подає інформацію про закордонний кредит до НБУ не метою отримання дозволу, а з метою інформування НБУ для статистичних цілей. Цей принцип називають “дозволено все, що не заборонено”;
 • відсутність валютних обмежень за звичайних економічних умов та їх введення тільки за умов фінансової кризи на короткотерміновий період, накладання стримуючих обмежень на НБУ (обмеження у часі, необхідність обґрунтування умов фінансової кризи перед Радою НБУ);
 • декларується відповідність європейським і міжнародним практикам валютного регулювання.

 Новий закон – це свобода здійснення валютних операцій, коли дозволено все, що прямо не заборонено

Сюрприз від Мінфіну: нова податкова накладна

Валютне регулювання по-новому: революційний прорив чи лише косметична зміна обгортки
Наталія Товченикексперт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Спокій бухгалтерам лише сниться. А тим, хто має справу з ПДВ, — й поготів. Ось і жовтень «потішив» подаруночком: оновленими формами податкової накладної та розрахунку коригування. Тож чим вони відрізняються від попередніх і з якої дати їх застосовувати?

Суть змін: що всередині нового валютного регулювання

Детальніше зміни виглядають наступним чином:

Критерій

Було і є

За новим Законом

Однак…

Відкриття валютних рахунків та право здійснювати валютні операції

Існувала заборона без індивідуальної валютної ліцензії НБУ населенню мати валютні рахунки в закордонних банках. З 2017 р. вимоги послабилися, без ліцензії можна легально розміщувати на закордонних рахунках валюту, що отримана закордоном у вигляді зарплати, стипендії т.д.

Для юросіб також необхідна індивідуальна ліцензія НБУ.

Дозволено всім – і юридичним особам і фізичним особам – відкривати рахунки в іноземній валюті у фінансових установах закордоном (ч. 1 ст. 2 Закону про валюту).

Індивідуальні ліцензії взагалі скасовуються.

Діють безстрокові генеральні ліцензії для небанківських фінансових установ та операторів поштового зв’язку (банки можуть надавати послуги на підставі банківської ліцензії).

Валютне декларування

Обов’язок декларувати валютні цінності закордоном.

Відсутнє

Необхідно декларувати переміщення фізособами через кордон валютних цінностей у сумі від 10 тис. євро за офіційним курсом НБУ (ч. 1 ст. 8 Закону про валюту).

Валютний контроль

Усі валютні операції підпадають під валютний контроль.

Валютний контроль перетворюється на “валютний нагляд”. Операції здрібнюються без валютного нагляду до операцій менше еквіваленту 150 тис. грн

Під контроль потрапляють тільки операції, які перевищують еквівалент 150 тис. грн – це сума порогу фінмоніторингу по запобіганню легалізації (відмиванню) доходів (ч. 7 ст. 11 Закону про валюту, ч. 1 ст. 15 Закону від 14.10.2014 р. № 1702).

Граничний строк розрахунків по операціям ЗЕД

180 днів. Припинення контрактів ЗЕД за порушення термінів

Без обмежень. Припинення контрактів відсутнє

Щодо строків закриття контрактів ЗЕД збирається статистична інформація. Крім того дозволяється НБУ у якості заходів захисту встановлювати такий строк (п. 2 ст. 12 Закону про валюту).

Продаж виручки

Існує обов’язковий продаж інвалютної виручки (50%)

Вимога відсутня

НБУ у якості заходів захисту має право встановлювати обов’язковий продаж частини інвалютних надходжень (п. 1 ст. 12 Закону про валюту).

Реєстрація кредитів від нерезидентів

Так

Не потрібна

Існує можливість НБУ встановлювати ліміти та дозволи на окремі операції (п. 4 ст. 12 Закону про валюту),

 Новий закон дає можливість без обмежень мати рахунки в іноземній валюті всім, у тому числі й фізособам. Однак:

 • операції  ≥ еквівалент 150 тис. грн – фінмоніторинг;
 • переміщення через кордон ≥ 10 тис. євро більше – обов’язкове декларування.

Що дають ці зміни

Закон про валюту дає наступні свободи (без необхідності жодних ліцензій):

 • як юрособам, так і фізособам без обмежень інвестувати за кордон у цінні папери, нерухомість, майнові права тощо;
 • як юрособам, так і фізособам розміщувати іноземну валюту на закордонних рахунка з походженням як з України, так і за її межами. Виходить, що кожний житель України зможе перерахувати чи отримати з-за кордону без обмежень іноземну валюту;
 • юрособам надавати кредити нерезидентам, інвестувати закордон для купівлі інших компаній, переказувати валюту для гарантійного забезпечення участі в тендерах.

 Закон про валюту відкриває можливості для PayPal в Україні, робить зручнішим переведення коштів заробітчан, а також фрілансерів, які працюють дистанційно

Також цей Закон про валюту, можливо, є попередником появи відомої у світі платіжної системи PayPal, що надасть можливість, наприклад, вільно користуватися сервісами EBay, Amazon, поліпшить можливості переводу коштів за роботу фрілансерів сфери IT.

У системі «Expertus: Головбух» скачайте бланк  Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами

Присмак старої начинки

Проллємо тепер холодний душ на ці гарячі європейські зміни. Як ви уже й побачили в таблиці про зміни є колонка “Однак…”. НБУ по факту має право видавати підзаконні нормативні акти та встановлювати практично ті ж обмеження, які існували до Закону про валюту:

 • продаж іноземної валюти, що надійшла як виручка;
 • обмеження у строках розрахунках;
 • встановлювати дозволу, ліміти та інші обмеження за ст. 12 Закону про валюту.

І хоча в ст. 2 Закону задекларований принцип щодо недопущення неправомірного і необґрунтованого втручання держави у валютні операції, але це є суто відносно. Обґрунтованість и правомірність втручання НБУ настає після засідання Ради НБУ, де встановлюється, що в країні існує кризове явище в грошово-кредитній сфері. Після цього можуть бути вжиті згадані заходи. Щоправда з’явилося обмеження щодо тривалості таких заходів (ч. 2, ч. 4 ст. 12 Закону про валюту):

 • через 3 місяці НБУ має звітувати перед комітетом ВРУ;
 • загальний строк дії заходів захисту не може перевищувати 18 місяців протягом 24 місяців, починаючи з дня першого запровадження відповідного заходу захисту.

 По факту НБУ має право встановлювати ті ж самі обмеження, що й були, так як більшість з них можуть бути скасовані тільки за наявності сприятливих макроекономічних умов

Таким чином, виходить ситуація, що НБУ цілком може 18 місяців після введення в дію Закону про валюту продовжувати ті ж обмеження, що й існували: і про 180 днів, і про продаж 50% виручки та інші. Такі можливості є й, гадаємо, будуть забезпечені підзаконними актами НБУ. Те, що НБУ буде боротися до останнього за свій контроль свідчить і цікава ситуація, яка виявилася і зі штрафами:

 • Закон про валюту містить штраф щодо порушення строків розрахунків (0,3% суми недодержавних коштів ), незважаючи на відсутність цих строків у тексті самого закону (ч. 5 ст. 13 Закону про валюту);
 • існуючий зараз штраф у розмірі 100% за порушення валютного законодавства, що накладається НБУ, скасовано. Але введено такий же 100% штраф, але з боку ДФС (ч. 4 ст. 14 Закону про валюту);
 • небанківські фінансові установи та оператори поштового зв’язку ще можуть заробити й штраф до 20% власного капіталу за порушення вимог валютного законодавства (ч. 3 ст. 14 Закону про валюту).

  Штрафи в дійсності залишилися ті ж самі, що й були

Всі ці нюанси наводять на думку, що у цукерки нового валютного регулювання залишається присмак старої начинки. Принаймні десь до 2021 року, – дати визначеної з ЄС. Попутно має відбутися також введення в дію законодавства про міжнародне співробітництво України в галузі оподаткування та міжнародні стандарти автоматичного обміну фінансовою інформацією.

НБУ: між 2019 та 2021 роками

З вересневих оприлюднених проектів НБУ щодо нового валютного регулювання стало зрозумілим, що, як і очікувалося, на перехідний період відголоски старої системи валютного регулювання залишаються. НБУ заготовлено аж 7 нових нормативних документів. Думаємо, що вони будуть діяти до 2021 року до року окресленого ЄС. Вони стосуються:

 • правил торгівлі валютою;
 • порядку розрахунків;
 • транскордонного переміщення валюти;
 • заходів впливу;
 • заходів захисту;
 • стабілізації валютного ринку;
 • граничних строків розрахунків.

Основна інформація по ним в таблиці нижче.

Критерій

Зараз

За вересневими проектами НБУ

Граничний строк розрахунків по експортно-імпортним операціям

180 днів

365 днів

Валютний нагляд

Усі операції

Більше 150 тис. грн

(в перспективі 300 тис. грн)

Індивідуальні ліцензії

Існує вимога щодо наявності індивідуальної ліцензії на рахунки закордоном

Індивідуальні ліцензії скасовуються. Але будуть електронні ліміти

Припинення ЗЕД через санкції

Так

Ні

Онлайн-купівля валюти фізособами

Ні

Так

(до 150 тис. грн на день)

Інші кроки щодо лібералізації валютного регулювання в межах своїх повноважень по новому закону НБУ обіцяє при сприятливій макроекономічній ситуації.

НБУ: валютним регулюванням не обійдемося

Крім вищеперерахованих змін НБУ у вересні заготував ще й проекти нової суміжної з валютним ринком нормативки щодо закриття/відкриття рахунків, електронних грошей, емісії платіжних засобів, документів на переказ коштів, зміни по фінмоніторингу, змін по ліцензуванню.

Інвалютні операції: імпорт, експорт товарів, курсові різниці, валютні обмеження

Валютне регулювання по-новому: революційний прорив чи лише косметична зміна обгортки
МОРОЗОВСЬКА Галинаексперт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • валютні обмеження: обов’язковий продаж валюти, зарахування зустрічних однорідних вимог, розрахунки за старими боргами, виплата дивідендів нерезидентам тощо; • облікова політика: які норми щодо інвалюти прописати; • як обраний варіант обліку валюти вплине на податок на прибуток; курсові різниці; • механізм розрахунку й обліку курсових різниць; • чи складати первинний документ на курсові різниці; • облік доходів і витрат від купівлі валюти; • облік послуг банку; • обов’язковий продаж інвалюти; • облікові наслідки продажу; • курсові різниці; • первісна вартість імпортних товарів; • облік витрат на страхування, транспортних витрат тощо; • як визначити базу з ПДВ у разі продажу імпортних товарів; • облік безоплатно отриманих від нерезидента товарів

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл