Головбух

Валютне регулювання по-новому: революційний прорив чи лише косметична зміна обгортки

27 грудня 2018
16937
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Червень цього року відзначився прийняттям нового закону що вносить надзвичайно важливі зміни пов’язані зі сферою валюти та валютних операцій. Вересень-грудень 2018 року же ще більше внесли ясності в реформу, яка починається. Валютне регулювання має перейти на нові принципи. Дехто уже назвав ці зміни революцією та скиданням кайданів. Однак, ми холодно та критично поставимося до даних змін, проаналізуємо їх та спробуємо усвідомити, що ж сталося, які зміни відбуваються і чому, чи це нова цукерка чи лише зміна її обгортки. Отже, в консультації про валютні операції та валютне регулювання по-новому.

Валютне регулювання: що сталося

21 червня 2018 року було прийнято новий Закон України “Про валюту і валютні операції” (реєстраційний № 2473, далі – Закон про валюту).

Як відомо, досьогодні в Україні валютне регулювання здійснюється на основі численних нормативних актів НБУ, декількох законів та указів Президента. Після введення в дію нового Закону про валюту втратять чинність:

Також Законом про валюту вносяться зміни до Законів України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, “Про Національний банк України”, “Про страхування”, “Про банки і банківську діяльність” та до інших нормативних документів. 

Закон про валюту стане чинним наступного дня після його опублікування. Однак, він має відстрочене у часі введення у дію – 7 місяців з дня набрання ним чинності, тобто 7 лютого 2019 року . У цей термін протягом перших 6 місяців НБУ ще й має прийняти необхідні підзаконні акти (на що звертаємо особливу увагу, так як саме вони й будуть надавати присмак оголошеній валютній реформі). 17.09.2018 року НБУ оприлюднив проект нової структури валютного регулювання , а протягом жовтня-грудня 2018 року для законодавчого оформлення даної структури НБУ оприлюднив проекти 7 нових положень щодо валютного регулювання.

до 7 лютого 2019 року – перехідний період (відстрочення у часі введення в дію Закону про валюту). Протягом цього часу діятимуть нинішні правила валютного регулювання

Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці

Чому це сталося

Про заплановану лібералізацію валютного регулювання НБУ заявив ще рік назад. Основні причини суто європейського напряму:

 • існуюча система заважає припливу капіталу в Україну;
 • підписана Угода про асоціацію між Україною та ЄС (з 2021 року Україна повинна домовитися з ЄС щодо нових валютних правил);
 • для реалізації вищеназваної Угоди необхідна адаптація законодавства під Директиву Ради ЄС 88/361/ЄЕС про свободу руку капіталу (суть – члени ЄС забороняють обмеження  руху капіталу,  що здійснюється між громадянами,  які постійно проживають в державах-членах ЄС).

☛  Євроінтеграція – причина змін

Також Закон про валюту заміняє собою існуючу розгалужену систему нормативних актів щодо валютного регулювання, стаючи центральним ядром (+ постанови НБУ, які будуть прийняті під нього).

Валютні операції, що їх проводять резиденти і нерезиденти України, підлягають валютному контролю згідно з вимогами Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 № 15-93. Цей Декрет визначає фінансові операції, що можна проводити, обов’язково отримавши індивідуальну ліценцію НБУ. Читайте у журналі «Головбух», чи потребують інвалютні виплати ліцензії НБУ

Новий закон про валюту: до чого готуватися бухгалтеру, —дивіться у відео

Зміна ідейної обгортки: як виглядає нова цукерка

Заявляється, що Закон про валюту змінює принципово підхід до валютного регулювання як:

 • процедури пов’язані з валютою та валютним регулюванням мають носити не дозвільний, а повідомлювавальний, тобто інформаційний характер. Наприклад, резидент подає інформацію про закордонний кредит до НБУ не метою отримання дозволу, а з метою інформування НБУ для статистичних цілей. Цей принцип називають “дозволено все, що не заборонено”;
 • відсутність валютних обмежень за звичайних економічних умов та їх введення тільки за умов фінансової кризи на короткотерміновий період, накладання стримуючих обмежень на НБУ (обмеження у часі, необхідність обґрунтування умов фінансової кризи перед Радою НБУ);
 • декларується відповідність європейським і міжнародним практикам валютного регулювання.

 Новий закон – це свобода здійснення валютних операцій, коли дозволено все, що прямо не заборонено

Ліміт продажу валюти, репатріація дивідендів — що змінилося

Валютне регулювання по-новому: революційний прорив чи лише косметична зміна обгортки
Олег Січ, керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух, ACCA DipIFR (rus)
Ера лояльного валютного регулювання розпочалася з ухвалення нового закону і новорічних постанов НБУ. На цьому грошовий регулятор не зупинився: на черзі — нові можливості для ЗЕД-операцій та репатріації дивідендів

Суть змін: що всередині нового валютного регулювання

Детальніше зміни виглядають наступним чином:

Критерій

Було і діє по 06.02.2019 р.

За новим Законом

Однак…

Відкриття валютних рахунків та право здійснювати валютні операції

Існувала заборона без індивідуальної валютної ліцензії НБУ населенню мати валютні рахунки в закордонних банках. З 2017 р. вимоги послабилися, без ліцензії можна легально розміщувати на закордонних рахунках валюту, що отримана закордоном у вигляді зарплати, стипендії т.д.

Для юросіб також необхідна індивідуальна ліцензія НБУ.

Дозволено всім – і юридичним особам і фізичним особам – відкривати рахунки в іноземній валюті у фінансових установах закордоном (ч. 1 ст. 2 Закону про валюту).

Індивідуальні ліцензії взагалі скасовуються.

Діють безстрокові генеральні ліцензії для небанківських фінансових установ та операторів поштового зв’язку (банки можуть надавати послуги на підставі банківської ліцензії).

Валютне декларування

Обов’язок декларувати валютні цінності закордоном.

Відсутнє

Необхідно декларувати переміщення фізособами через кордон валютних цінностей у сумі від 10 тис. євро за офіційним курсом НБУ (ч. 1 ст. 8 Закону про валюту).

Валютний контроль

Усі валютні операції підпадають під валютний контроль.

Валютний контроль перетворюється на “валютний нагляд”. Операції здрібнюються без валютного нагляду до операцій менше еквіваленту 150 тис. грн

Під контроль потрапляють тільки операції, які перевищують еквівалент 150 тис. грн – це сума порогу фінмоніторингу по запобіганню легалізації (відмиванню) доходів (ч. 7 ст. 11 Закону про валюту, ч. 1 ст. 15 Закону від 14.10.2014 р. № 1702).

Граничний строк розрахунків по операціям ЗЕД

180 днів. Припинення контрактів ЗЕД за порушення термінів

Без обмежень. Припинення контрактів відсутнє

Щодо строків закриття контрактів ЗЕД збирається статистична інформація. Крім того дозволяється НБУ у якості заходів захисту встановлювати такий строк (п. 2 ст. 12 Закону про валюту),  що й було зроблено (див. про тимчасовий період)

Продаж виручки

Існує обов’язковий продаж інвалютної виручки (50%)

Вимога відсутня

НБУ у якості заходів захисту має право встановлювати обов’язковий продаж частини інвалютних надходжень (п. 1 ст. 12 Закону про валюту), що й було зроблено (див. про тимчасовий період)

Реєстрація кредитів від нерезидентів

Так

Не потрібна

Існує можливість НБУ встановлювати ліміти та дозволи на окремі операції (п. 4 ст. 12 Закону про валюту),  що й було зроблено (див. про тимчасовий період)

 Новий закон дає можливість без обмежень мати рахунки в іноземній валюті всім, у тому числі й фізособам. Однак:

 • операції  ≥ еквівалент 150 тис. грн – під фінмоніторинг;
 • переміщення через кордон ≥ 10 тис. євро більше – обов’язкове декларування.

НОВИЙ ЗАКОН ПРО ВАЛЮТУ

Що дають ці зміни

Закон про валюту дає наступні свободи (без необхідності жодних ліцензій):

 • як юрособам, так і фізособам без обмежень інвестувати за кордон у цінні папери, нерухомість, майнові права тощо;
 • як юрособам, так і фізособам розміщувати іноземну валюту на закордонних рахунка з походженням як з України, так і за її межами. Виходить, що кожний житель України зможе перерахувати чи отримати з-за кордону без обмежень іноземну валюту;
 • юрособам надавати кредити нерезидентам, інвестувати закордон для купівлі інших компаній, переказувати валюту для гарантійного забезпечення участі в тендерах.

 Закон про валюту відкриває можливості для PayPal в Україні, робить зручнішим переведення коштів заробітчан, а також фрілансерів, які працюють дистанційно

Також цей Закон про валюту, можливо, є попередником появи відомої у світі платіжної системи PayPal, що надасть можливість, наприклад, вільно користуватися сервісами EBay, Amazon, поліпшить можливості переводу коштів за роботу фрілансерів сфери IT.

У системі «Expertus: Головбух» скачайте бланк  Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами

Присмак старої начинки

Проллємо тепер холодний душ на ці гарячі європейські зміни. Як ви уже й побачили в таблиці про зміни є колонка “Однак…” і про тимчасовий період. НБУ по факту має право видавати підзаконні нормативні акти та встановлювати практично ті ж обмеження, які існували до Закону про валюту:

 • продаж іноземної валюти, що надійшла як виручка;
 • обмеження у строках розрахунках;
 • встановлювати дозволу, ліміти та інші обмеження за ст. 12 Закону про валюту.

І хоча в ст. 2 Закону задекларований принцип щодо недопущення неправомірного і необґрунтованого втручання держави у валютні операції, але це є суто відносно. Обґрунтованість и правомірність втручання НБУ настає після засідання Ради НБУ, де встановлюється, що в країні існує кризове явище в грошово-кредитній сфері. Після цього можуть бути вжиті ці та інші заходи. Щоправда з’явилося обмеження щодо тривалості таких заходів (ч. 2, ч. 4 ст. 12 Закону про валюту):

 • через 3 місяці НБУ має звітувати перед комітетом ВРУ;
 • загальний строк дії заходів захисту не може перевищувати 18 місяців протягом 24 місяців, починаючи з дня першого запровадження відповідного заходу захисту.

 По факту НБУ має право встановлювати ті ж самі обмеження, що й були, так як більшість з них можуть бути скасовані тільки за наявності сприятливих макроекономічних умов

Таким чином, виходить ситуація, що НБУ цілком може 18 місяців після введення в дію Закону про валюту продовжувати ті ж обмеження, що й існували: і про граничні строки розрахунків, і про продаж виручки експортерів та інші. Такі можливості є й, гадаємо, будуть забезпечені підзаконними актами НБУ. Те, що НБУ буде боротися до останнього за свій контроль свідчить і цікава ситуація, яка виявилася і зі штрафами:

 • Закон про валюту містить штраф щодо порушення строків розрахунків (0,3% суми недодержавних коштів ), незважаючи на відсутність цих строків у тексті самого закону (ч. 5 ст. 13 Закону про валюту);
 • існуючий зараз штраф у розмірі 100% за порушення валютного законодавства, що накладається НБУ, скасовано. Але введено такий же 100% штраф, але з боку ДФС (ч. 4 ст. 14 Закону про валюту);
 • небанківські фінансові установи та оператори поштового зв’язку ще можуть заробити й штраф до 20% власного капіталу за порушення вимог валютного законодавства (ч. 3 ст. 14 Закону про валюту).

  Штрафи в дійсності залишилися ті ж самі, що й були

Всі ці нюанси наводять на думку, що у цукерки нового валютного регулювання залишається присмак старої начинки. Принаймні десь до 2021 року, – дати визначеної з ЄС. Попутно має відбутися також введення в дію законодавства про міжнародне співробітництво України в галузі оподаткування та міжнародні стандарти автоматичного обміну фінансовою інформацією.

НБУ: між 2019 та 2021 роками (тимчасовий період)

З останніх оприлюднених проектів НБУ щодо нового валютного регулювання стало зрозумілим, що, як і очікувалося, на перехідний період відголоски старої системи валютного регулювання залишаються. НБУ заготовлено аж 7 нових нормативних документів:

 1. Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України.
 2. Положення про здійснення операцій з валютними цінностями.
 3. Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей.
 4. Положення про порядок запровадження заходів захисту у сфері валютних операцій.
 5. Положення про порядок запровадження заходів захисту у сфері валютних операцій.
 6. Положення про окремі інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку.
 7. Інструкція про порядок валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

4 січня 2019 року згадані проекти були затверджені та оприлюднені НБУ

Основна інформація з цих проектів наведена в таблиці нижче.

Критерій

Зараз

(по 06.02.2019 р.)

За останніми проектами НБУ з 07.02.2019 р. (тимчасовий період)*

Десь з 2021 року*

Граничний строк розрахунків по експортно-імпортним операціям

180 днів

365 днів

Без обмежень

Валютний нагляд

Усі операції

Більше 150 тис. грн

(в перспективі 300 тис. грн)

Валютний нагляд при взаємозаліку операцій

Усі операції

Зберігається

Індивідуальні ліцензії

Існує вимога щодо наявності індивідуальної ліцензії на рахунки закордоном

Індивідуальні ліцензії скасовуються. Але буде автоматизована система е-лімітів замість ліцензій.

Припинення ЗЕД через санкції

Так

Ні

Онлайн-купівля іноземної валюти та банківських металів фізособами

Ні

Так

(до 150 тис. грн еквіваленту на день)

Придбання юридичними особами банківських металів без поставки

Ні

Так

(до 150 тис. грн еквіваленту на день)

Переказ фізособами іноземної валюти закордон без відкриття рахунку

Ні

Так

(до 150 тис. грн еквіваленту на день)

Продаж виручки експортерами

50% виручки**

50% з можливим зниженням до 30%

Купівля іноземної валюти юрособами без наявності зобов’язання за ЗЕД контрактами

Заборонено

Заборонено

Без обмежень

Купівля іноземної валюти за кредитні кошти

Заборонено

Заборонено

Надання кредитів нерезидентам

Заборонено

Заборонено

Виплата дивідендів нерезидентам

7 млн євро/місяць

7 млн євро/місяць

Вилучення інвестицій (продаж корпоративних прав і нелістингових цінних паперів)

5 млн євро/місяць

5 млн євро/місяць

Зовнішні запозичення

Лише через один банк

Лише через один банк та на умовах Т+1

* до 2021 року. 2021 рік – дата дещо умовна, так як в цьому році між Україною та ЄС мають тільки відбутися переговори щодо нових валютних правил;

** на період з 14 грудня по 6 лютого 2019 року згідно постановою НБУ від 13.12.2018 р. № 138 продовжена дія вимоги щодо продажу 50% іноземної валюти з надходжень на користь юридичних осіб.

 з 7 лютого 2019 року і десь до 2021 року діятиме ще один тимчасовий період – це поступова лібералізація валютного ринку, зняття обмежень та перехід до режиму вільного руху капіталу, який передбачений угодою між Україною та ЄС

Інші кроки щодо лібералізації валютного регулювання в межах своїх повноважень по новому закону НБУ обіцяє при сприятливій макроекономічній ситуації. Зокрема планується розширення переліку валютних операцій, наприклад, валютні свопи та форварди без поставки.

НБУ: валютним регулюванням не обійдемося

Крім вищеперерахованих змін НБУ у вересні заготував ще й проекти нової суміжної з валютним ринком нормативки щодо закриття/відкриття рахунків, електронних грошей, емісії платіжних засобів, документів на переказ коштів, зміни по фінмоніторингу, змін по ліцензуванню.

Інвалютні операції: імпорт, експорт товарів, курсові різниці, валютні обмеження

Валютне регулювання по-новому: революційний прорив чи лише косметична зміна обгортки
МОРОЗОВСЬКА Галинаексперт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • валютні обмеження: обов’язковий продаж валюти, зарахування зустрічних однорідних вимог, розрахунки за старими боргами, виплата дивідендів нерезидентам тощо; • облікова політика: які норми щодо інвалюти прописати; • як обраний варіант обліку валюти вплине на податок на прибуток; курсові різниці; • механізм розрахунку й обліку курсових різниць; • чи складати первинний документ на курсові різниці; • облік доходів і витрат від купівлі валюти; • облік послуг банку; • обов’язковий продаж інвалюти; • облікові наслідки продажу; • курсові різниці; • первісна вартість імпортних товарів; • облік витрат на страхування, транспортних витрат тощо; • як визначити базу з ПДВ у разі продажу імпортних товарів; • облік безоплатно отриманих від нерезидента товарів

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини