Головбух

Чи можна утримувати аліменти з авансу

  • 2 липня 2018
  • 1843

Працівник, боржник з аліментів, має двох дітей віком від 6 років. У виконавчому листі зазначено, що сума аліментів має бути не менше ніж 50% прожиткового мінімуму дитини. Чи можна утримувати аліменти і з авансу? Адже інакше цієї вимоги не вдасться дотримати. Якщо ні, то чи можна взяти заяву від платника аліментів, що він згоден на утримання аліментів з авансу?

Спочатку з’ясуймо, що таке зарплатний аванс, а потім — які правила діють під час утримання аліментів.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Виплата авансу

Авансом називають розмір зарплати за першу половину місяця. Його виплачують відповідно до колдоговору або нормативного акта роботодавця, погодженого з виборним органом профспілки чи іншим органом, уповноваженим на представництво трудовим колективом (якщо таких органів немає — представниками, обраними й уповноваженими трудовим колективом).

Розмір авансу не може бути меншим ніж оплата за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника (ч. 3 ст. 115 Кодексу законів про працю; КЗпП). Суму авансу визначають розрахунково залежно від того, скільки часу фактично відпрацював кожен працівник. У розрахунково-платіжній відомості та регістрах бухобліку нарахування не проводять. Тобто аванс у розмірі, не меншому ніж тарифна ставка (посадовий оклад) за фактично відпрацьований час, — це сума до виплати.

Тому, якщо зменшите суму авансу на аліменти, він буде меншим за розмір, встановлений частиною третьою статті 115 КЗпП. А отже, порушите вимоги законодавства про працю. Адже для всіх працівників має діяти однаковий порядок визначення розміру авансу.

Аліменти відраховують із заробітної плати та інших доходів боржника із суми, що залишається після утримання податків, зборів і ЄСВ (ч. 1 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIIIдалі — Закон № 1404). Це означає, що аліменти утримують із суми зарплати після утримання ПДФО і військового збору.

Отже, неможливо утримати аліменти з авансу, позаяк його виплачують без нарахування (як міжрозрахункову виплату). З авансу не утримують податків, а сплачуть їх як авансовий платіж.

Заповнюємо РК, коли повертають товари або аванс

Чи можна утримувати аліменти з авансу
Наталія Товченикексперт з бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Чергове удосконалення програмного забезпечення ДФС лише додало платникам проблем із реєстрацією РК в ЄРПН. З’ясуємо, чи правомірно відмовляти у реєстрації РК на зміну кількісно-вартісних показників, коли повертають товари чи попередню оплату. Як тепер платникам заповнювати такі РК і як усунути так звані неоднозначності, з огляду на рекомендації ДФС.

Порядок утримання аліментів

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України).

Загальний розмір усіх відрахувань у разі стягнення аліментів на неповнолітніх дітей не може перевищувати 70% (ч. 3 ст. 128 КЗпПч. 3 ст. 70 Закону № 1404).

Якщо аліменти утримують із заробітку боржника на підприємстві, в установі, організації, фізособи — підприємця, відрахування проводять із фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця (абз. 1 ч. 6. ст. 71 Закону № 1404). У якому порядку — уточнює Інструкція з організації примусового виконання рішень, затверджена наказом Мін’юсту від 02.04.2012 № 512/5 (далі — Інструкція № 512).

Чи можна утримувати аліменти з авансу Увага: утримуйте аліменти із заробітної плати працівника на підставі постанови виконавця.

Виконавець ухвалює постанову про звернення стягнення на заробітну плату та інші доходи боржника. Постанову надсилають для виконання підприємству, установі, організації, фізособі — підприємцю за місцем отримання боржником відповідних доходів. Копія зазначеної постанови залишається у виконавчому провадженні на контролі (п. 3 розд. X Інструкції № 512).

За кожною постановою про стягнення роботодавець щокварталу (а також після спливу строку відповідних виплат або у разі звільнення працівника) подає окремий звіт про здійснені відрахування та виплати (п. 8 розд. X Інструкції № 512). Форму звіту наведено в додатку 9 до Інструкції № 512.

Виконавець зобов’язаний обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів щомісяця (додаток 15 до Інструкції № 512) та в окремих випадках повідомляти про розрахунок заборгованості стягувача і боржника (п. 4 розд. XVI Інструкції № 512).

Зарплатні рейди Держпраці: кому чекати і як захиститися

Чи можна утримувати аліменти з авансу
Тарас Шарийкерівник експертної групи МСFR Головбух
На початку вересня КМУ анонсував комплексні перевірки (розпорядженням КМУ від 05.09.2018 № 649-р). Їхня мета — виявити неоформлених працівників і ліквідувати порушення з питань праці. Пояснимо, як це відбуватиметься. А також дізнайтеся, чи можна не пустити контролерів

Якщо ж стягнути аліменти в зазначеному розмірі неможливо, роботодавець, що утримує аліменти, нараховує боржникові заборгованість зі сплати аліментів (абз. 2 ч. 6. ст. 71 Закону № 1404).

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, виконавець звертає стягнення на майно боржника (п. 5 розд. XVI Інструкції № 512).

Отже, аванс не можна виплачувати в розмірі, меншому ніж встановлює частина третя статті 115 КЗпП і колдоговір чи інший нормативний акт роботодавця. Заява працівника про відрахування частки аліментів із суми авансу не допоможе, адже фактично зменшиться сума авансу.

Як отримати лікарняні від Фонду соцстраху

Чи можна утримувати аліменти з авансу
Шарий Тараскерівник експертної групи MCFR Головбух
Розрахунок лікарняних та декретних здійснюйте за новими правилами. Також зважте, що з 01.10.2018 почала діяти нова форма заяви розрахунку для лікарняних. Покроково і з прикладами про те: • що нового в порядку отримання фінансування; • як рахувати страховий стаж: за довідками ОК-5 та ОК-7 чи за новим додатком 9; • хто приймає рішення про призначення лікарняних та декретних підприємцям, членам фермерських господарств, особам, які провадять незалежну профдіяльність; • як заповнити заяву-розрахунок; • в які строки виплатити кошти; • що Фонд соцстраху перевірить у заявці на фінансування; • як звітувати за отримані кошти

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл