Головбух

Декретна відпустка: тривалість і оплата

 • 30 травня 2018
 • 33845
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Перший подих дитини у світі – це та мить, якій передує низка подій у житті жінки, зокрема й вихід у декретну відпустку. За якими правилами надається декретна відпустка по вагітності та пологах, як відбуваються виплати декретних, поєднання декретної відпустки з іншими відпустками (щорічна відпустка, відпустка по догляду за дитиною) – це та багато суміжних питань в сьогоднішньому огляді.

Декретна відпустка закон

Декретна відпустка – або відпустка по вагітності та пологах, що є її офіційною назвою – надається згідно ч. 1 ст. 25 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі – Закон № 1105). Фонд соціального страхування (ФСС) має компенсувати втрату зарплати (доходу) за період такої відпустки. Також надання даної відпустки регулюється ст. 17 Закону України “Про відпустки” від 15.11.1996 р. № 504 (далі – Закон про відпустки).

☛ З ФСС оплачуються тільки декретні виплати по відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами. Відпустки по догляду за дитиною по досягненню 3(6)-річного віку ФСС не оплачуються

Також існує ще відпустка по догляду за дитиною по досягненню нею 3 (6) років, яку також часто називають декретною. Однак, така відпустка не оплачується ФСС. Насьогодні колишній розділ, який був присвячений допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку вилучено з Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 р. № 2811. Підприємства можуть оплачувати таку відпустку виключно за свої кошти або взагалі її не оплачувати.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Тривалість декретної відпустки

 У загальному випадку така відпустка триває 126 кал. днів (70 днів до пологів і 56 – після, починаючи з дня пологів. Однак, є ще й інші ситуації, коли тривалість відпустки може бути довшою (див. таблицю нижче).

Декретна відпустка

Тривалість відпустки, календарних днів

Чи враховуються в розрахунку кількості календарних днів святкові і неробочі дні

Загальна

До пологів

Після пологів (усиновлення), починаючи з дня пологів (усиновлення)

1

Стандартний випадок (народження однієї дитини без ускладнень)

126

70*

56

Так

2

При народженні 2-х і більше дітей

140

70

70**

Так

3

При ускладнених пологах

140

70

70**

Так

4

При усиновленні новонародженої дитини прямо з пологового будинку

56

56

Ні*

5

При усиновленні 2-х і більше новонароджених дітей прямо з пологового будинку

70

70

Ні*

6

Жінкам, віднесеним до 1-3 категорії “чорнобильців”***

180

90

90

Так

* ст. 18-1 Закону про відпустки;

** спочатку лікарняний виписується стандартно на 126 днів, а потім після пологів виписується ще один лікарняний – на 14 кал. днів;

*** абз. 1 п. 10 ч. 1 ст. 30 Закону України від 28.02.1991 р. № 796. В  цьому законі згадується також 4-а категорія, але, з 2015 р. для  даної групи така пільга не діє, так як уже відсутнє поняття зони посиленого радіоекологічного контролю (4-а зона). Це підтверджується листом ФСС від 28.01.2015 р. № 2.4-15-171.

Декретна відпустка для чоловіків

Скористатися декретної відпусткою, правда, у зв’язку з усиновленням можуть не тільки жінки, але й чоловіки.  У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками декретна відпустка, а також декретні виплати отримуються одним з батьків на їх розсуд (ст. 17 Закону про відпустки).

Відпустки по догляду за дитиною

Після того, як закінчилася відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами жінка за бажанням може взяти відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею 3(6)-річного віку (ст. 18 Закону про відпустки). Нагадуємо, що така відпустка насьогодні не оплачується (тільки добровільно за бажанням підприємства). Право на цю відпустку мають крім матері дитини також батько, бабка, дід та інші рідні, які безпосередньо доглядають за дитиною (ст. 179, 1861 КЗпП).

Вийти на роботу робітниця (чи інша особа, що скористалася відпусткою) має наступного дня після дня народження дитини, коли дитині виповнилося 3 роки. При цьому це правило діє незалежно від того, чи переривалася відпустка. Працівниця під час відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3 (6) років користується такими правами:

Поєднання декретної відпустки з іншими відпустками

Працівниця, яка планує піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, має право отримати у зручний для неї час щорічну відпустку (до чи після декретної відпустки) (п. 3 ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки). Якщо жінка подала відповідну заяву, то роботодавець зобов’язаний приєднати до декретної відпустки щорічну та додаткову відпустку незалежно від тривалості роботи жінки на підприємстві (ст. 180 КЗпП). Нагадаємо, що вагітні жінки можуть взяти щорічну й додаткову відпустку повної тривалості до закінчення 6-місячного терміну безперервної роботи на підприємстві (п. 1 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки).

Приклад 1. Жінка йде у декретну відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами 29.05.2018 р. Влаштована на роботу вона була 16.01.2017 р. За минулий рік вона використала 14 кал. днів щорічної відпустки. Виходить, що жінка має право перед або після виходу з відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами право:

 • отримати 10 кал. днів щорічної відпустки за робочий рік 16.01.2017–15.01.2018 р.;
 • отримати 24 кал. дні щорічної відпустки за робочий рік 16.01.2018 – 15.01.2019 р.

Всього виходить 34 кал. дні, які можна розподілити як завгодно: до чи після відпустки, наприклад, 17 + 17. Єдине, що якщо жінка використає всі дні, то потім їй тривалий час доведеться працювати без відпустки (до-речі, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, якою може скористатися жінка, не входить до стажу, який дає право на щорічну відпустку – п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки).

Як бачимо з даного розрахунку, робочий рік при виході у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами не змінюється, так як він обліковується з початку трудового договору (у нашому прикладі це з 16.01) ( ч. 1 ст. 6 Закону про відпустки).

Якщо жінка отримує щорічну відпустку після виходу з відпустки по вагітності та пологам, то виплати з ФСС зараховуються  до її доходу до розрахункових 12 місяців перед виходом у відпустку (лист Мінпраці від 13.06.2003 р. № 18-403).

Декретна відпустка ФОП

Особи, що забезпечують себе роботою самостійно (підприємці, а також незалежна професійна діяльність, тобто адвокати, нотаріуси, творча та інша діяльність) мають право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 3 ст. 19 Закону про відпустки). Вони мають на це право, так як сплачують 22% ЄСВ (лист ФСС від 21.12.2016 р. № 5.2-32-2287). Така відпустка має наступні особливості:

 • надається у 100% розмірі середнього доходу, який обчислюється за Порядком № 1266 (див. нижче) та не залежить від страхового стажу;
 • на період перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами ФОП не звільнюється від сплати ЄСВ (лист ДФС від 11.07.2017 р. № 1127/Р/99-99-13-02-01-14/ІПК);
 • згідно п. 295.5 ПКУ підприємець на єдиному податку 1-2 групи при хворобі, якщо вона триває 30 і більше календарних днів, має право скористатися відпусткою та звільненням від сплати єдиного податку. ДФС відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами розглядає як хворобу (“тимчасову непрацездатність”), у чому можна переконатися у роз’ясненні ДФС.

Для того, щоб оформити декрет для ФОП, треба до ФСС подати заяву-розрахунок, а до ДФС також заяву у довільній формі та копію листка непрацездатності з записом “вагітність та пологи”.

Декретна відпустка та лікарняний

Лікарняні не накладаються, тобто якщо на період виходу у декретну відпустку зв’язку з вагітністю та пологами є відритий лікарняний, то він закривається.

Декретна відпустка за сумісництвом

Декретні з ФСС нараховуються та виплачуються не тільки за основним місцем роботи, але й за роботою за сумісництвом (абз. 1 ч. 1 ст. 30 Закону про відпустки).  Для цього особа повинна подати копію лікарняного, засвідчену за основним місцем роботи підписом та печаткою керівника.

Як отримати лікарняні від Фонду соцстраху

Декретна відпустка: тривалість і оплата
Шарий Тараскерівник експертної групи MCFR Головбух
Розрахунок лікарняних та декретних здійснюйте за новими правилами. Також зважте, що з 01.10.2018 почала діяти нова форма заяви розрахунку для лікарняних. Покроково і з прикладами про те: • що нового в порядку отримання фінансування; • як рахувати страховий стаж: за довідками ОК-5 та ОК-7 чи за новим додатком 9; • хто приймає рішення про призначення лікарняних та декретних підприємцям, членам фермерських господарств, особам, які провадять незалежну профдіяльність; • як заповнити заяву-розрахунок; • в які строки виплатити кошти; • що Фонд соцстраху перевірить у заявці на фінансування; • як звітувати за отримані кошти

Листок непрацездатності “вагітність та пологи”

При отриманні листка непрацездатності по вагітності та пологам необхідно переконатися у заповненні наступних граф:

Графа

Що має бути  заповнено

Діагноз первинний

Термін вагітності на час звернення

Діагноз заключний

Орієнтовний термін пологів

Причина непрацездатності

Вагітність і пологи

Режим

Вільний

Звільнення від роботи

Сумарна тривалість відпустки  та відмітка про дату відкриття лікарняного (126 стандартних днів та 180 для жінок-“чорнобильців” одним рядком)

Стати до роботи

Дата закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (126-й або 180-й день відповідно)

У стандартній ситуації лікарняний видається з 30-го тижня вагітності. Як ускладнення розглядається, наприклад, ситуація народження раніше 37 тижня вагітності. Не вважається ускладненням кесарів розтин.

Документи для призначення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами розглядаються не пізніше 10 днів з дня їх надходження (ст. 32 Закону про відпустки).

Документи по відпустці через усиновлення

При усиновленні дитини з пологового будинку підставою для  її оформлення є заява працівника, рішення суду про усиновлення дитини та свідоцтво про народження дитини. Оформлюють надання усіх відпусток відповідним наказом.

Декретні виплати

Виплата декретних здійснюються на 100% за рахунок ФСС, підприємство не сплачує нічого, крім ЄСВ на суму декретних. Декретні виплати оподатковуються наступним чином:

 • не обкладаються ПДФО та військовим збором (пп. 165.1.1 ПКУ).  У формі № 1 ДФ декретні виплати мають код ознаки доходу “128”;
 • на них нараховується ЄСВ 22% (крім виплати інвалідам). Повністю всі декретні відображаються у Звіті з ЄСВ у тому місяці, у якому вони нараховані, незалежно від кількості днів (місяців) перебування у декретній відпустці. Здійснюється це у таблиці 6 Звіту з ЄСВ зі щомісячною розбивкою.

Як виплачуються декретні

Для  того, щоб здійснити декретні виплати необхідно до ФСС подати заяву-розрахунок, яку можна знайти в Порядку від 22.12.2010 р. № 26. Новий порядок та нова заява поки що існують тільки на рівні проекту ФСС.

Виплата декретних має бути здійснена у найближчий після отримання фінансування строк виплати зарплати.

Декретна відпустка виплати

Питання розрахунку декретних виплат врегульоване Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266  (Порядок № 1266). У загальному випадку при розрахунку виплати декретних відбувається наступним чином:

 1. Визначається розрахунковий період, який у загальному випадку дорівнює 12 повних календарних місяців перед місяцем виходу у декрет.
 2. Розраховується кількість календарних днів розрахункового періоду. Не враховуються дні тимчасової непрацездатності, у т.ч. у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення 3(6) річного віку, відпустка без збереження зарплати (п. 3 Порядку № 1266).
 3. Визначається сума доходу за розрахунковий період. Не враховуються добові, лікарняні, усі виплати за місяць повністю невідпрацьований з поважних причин (з 1-го по 1-е число (премії, матеріальні допомоги тощо, п. 3 Порядку № 1266).
 4. Розраховується середня зарплата за 1 кал.  день:

Середня зарплата за 1 кал. день

=

Зарплата, що нарахована за 12 місяців

Кількість календарних днів за 12 місяців

 1. Перевіряється виконання мінімального та максимального обмежень щодо середньої зарплати за 1 кал. день.  В даному розрахунку 122,31 = 3723/30,44, де 30,44 – середньомісячна кількість днів (п. 4 Порядку № 1266), а 3723 грн – мінімальна зарплата станом на квітень 2018 року. 55845 = 15 мінімальних заробітних плат (3723 грн × 15), що є максимальною базою ЄСВ станом на травень 2018 р.

122,31

 (розраховується на основі мінімальної зарплати на час настання страхового випадку,

п. 2 Порядку № 1266)

Середня зарплата за 1 кал. день

1834,59

(=55845/30,44, де 55845 – максимальна величина бази ЄСВ в останньому місяці розрахункового періоду, п. 14 Порядку № 1266)

 1. Розраховуються декретні виплати:

Декретні виплати

=

Середня зарплата за 1 кал. день

×

Кількість календарних днів

декретної відпустки

Приклад як виплачуються декретні у найпростішій ситуації

Працівниця (бухгалтер) подала листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами на період з 29 травня по 01 жовтня 2018 р. Розрахунковий період: травень 2017 р. –квітень 2018 р. За цей період їй нараховано 139557,00 грн зарплати (у т.ч. відпускні). Усього в розрахунковому періоді 365 кал. днів.

Тоді середня зарплата за 1 кал. день = 139557/365 = 382,35 грн 

Перевіряємо обмеження: 122,31 < 382,35 грн  < 1834,59

Отже, сума декретних = 382,35×126 = 48174,84 грн.

Бухгалтерські проведення по нарахуванню декретних матимуть вигляд:

Господарська операція

Дт

Кт

Сума

1

До ФСС подана заява-розрахунок, щоб отримати декретні виплати

378

663

48176,10

2

Нарахований ЄСВ на суму декретних (= 48176,10 × 0,22)

92

651

10598,74

3

Отримані декретні виплати на спецрахунок

313

378

48176,10

4

Виплачені декретні працівниці

663

313

48176,10

Сплачений ЄСВ по декретним

651

311

10598,74

Індексація заробітної плати та декретні: індексація не проводиться, так як декретні не є частиною фонду оплати праці.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини