Головбух

Декретна відпустка: тривалість і оплата

26 червня 2019
82891
Середній бал: 0 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Право на декретну відпустку мають всі працюючі жінки, які незабаром збираються стати мамами. Які документи необхідні для оформлення зазначеної відпустки і призначення допомоги? Як розрахувати декретні та які обмеження врахувати? Відповіді на ці та інші питання ви знайдете в статті.

Нормативне регулювання

Як заповнювати нову заяву-розрахунок

Декретна відпустка або ж відпустка по вагітності та пологах, що є її офіційною назвою – надається згідно з частиною 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі – Закон № 1105). Також надання даної відпустки регулює стаття 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504 (далі – Закон про відпустки). За період такої відпустки Фонд соціального страхування (ФСС) компенсує втрату заробітку (доходу).

Увага: ФСС оплачує тільки відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Відпустка по догляду за дитиною до трьох (шести) років не оплачується.

Тривалість декретної відпустки

У загальному випадку декретна відпустка триває 126 кал. днів: 70 днів до пологів і 56 – після пологів. Однак, є ще й інші ситуації, коли тривалість відпустки по вагітності і пологах може бути довшою (див. таблицю нижче).

Декретна відпустка

Тривалість відпустки, календарних днів

Чи враховуються в розрахунку кількості календарних днів святкові і неробочі дні

Загальна

До пологів

Після пологів (усиновлення), починаючи з дня пологів (усиновлення)

1

Стандартний випадок (народження однієї дитини без ускладнень)

126

70*

56

Так

2

При народженні 2-х і більше дітей

140

70

70**

Так

3

При ускладнених пологах

140

70

70**

Так

4

При усиновленні новонародженої дитини прямо з пологового будинку

56

56

Ні*

5

При усиновленні 2-х і більше новонароджених дітей прямо з пологового будинку

70

70

Ні*

6

Жінкам, віднесеним до 1-3 категорії “чорнобильців”***

180

90

90

Так

* ст. 18-1 Закону про відпустки;

** спочатку лікарняний виписується стандартно на 126 днів, а потім після пологів виписується ще один лікарняний – на 14 кал. днів;

*** абз. 1 п. 10 ч. 1 ст. 30 Закону України від 28.02.1991 р. № 796. В  цьому законі згадується також 4-а категорія, але, з 2015 р. для  даної групи така пільга не діє, так як уже відсутнє поняття зони посиленого радіоекологічного контролю (4-а зона). Це підтверджується листом ФСС від 28.01.2015 р. № 2.4-15-171.

Декретна відпустка для чоловіків

Скористатися декретної відпусткою може чоловік, який усиновив дитину. У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками декретна відпустка, а також декретні виплати отримуються одним з батьків на їх розсуд (ст. 17 Закону про відпустки).

Відпустки по догляду за дитиною

Після декретної відпустки працівниця може взяти відпустку по догляду за дитиною до трьох (шести) років (ст. 18 Закону про відпустки). Однак її ФСС не оплачує.

Скористатись нею крім матері дитини може також батько, бабка, дід та інші рідні, які безпосередньо доглядають за дитиною (ст. 179, 186-1 Кодекс законів про працю України; КЗпП).

Вийти на роботу робітниця (чи інша особа, що скористалася відпусткою) має наступного дня після дня народження дитини, коли дитині виповнилося 3 роки. При цьому це правило діє незалежно від того, чи переривалася відпустка. Працівниця під час відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3 (6) років користується такими правами:

 • може перервати відпустку за своїм бажанням, а потім знову вийти у відпустку (лист Мінсоцполітики від 05.07.13 р. № 290/13/116-13);
 • її посада не може бути скорочена (ст. 2 Закону про відпустки);
 • може працювати на умовах неповного робочого дня (ч. 4 ст. 18 Закону про відпустки);
 • вона не може бути звільнена, крім випадку ліквідації підприємства з подальшим працевлаштуванням (ст. 184 КЗпП);
 • відпустка може бути подовжена до 6 років на основі довідки з медустанови, якщо дитина потребує догляду (ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки).

Поєднання декретної відпустки з іншими відпустками

Працівниця, яка планує піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, має право отримати у зручний для неї час щорічну відпустку (до чи після декретної відпустки) (п. 3 ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки). Якщо жінка подала відповідну заяву, то роботодавець зобов’язаний приєднати до декретної відпустки щорічну та додаткову відпустку незалежно від тривалості роботи жінки на підприємстві (ст. 180 КЗпП). Нагадаємо, що вагітні жінки можуть взяти щорічну й додаткову відпустку повної тривалості до закінчення 6-місячного терміну безперервної роботи на підприємстві (п. 1 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки).

Приклад 1. Жінка йде у декретну відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами з 29.05.2019 року. Працевлаштована на підприємство вона 16.01.2018 року. За минулий рік вона використала 14 кал. днів щорічної відпустки. Тож жінка має право перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами отримати 10 кал. днів щорічної відпустки за робочий рік 16.01.2018 – 15.01.2019; отримати 24 кал. дні щорічної відпустки за робочий рік 16.01.2019 – 15.01.2020.

Всього виходить 34 кал. дні, які можна розподілити як завгодно. Єдине, що якщо жінка використає всі дні до декрету, то потім їй тривалий час доведеться працювати без відпустки, адже частину відпустки працівниця візьме авансом. Доречі, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, не входить до стажу, який дає право на щорічну відпустку (п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки).

Робочий рік для розрахунку відпускного стажу при виході у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами не змінюється. Його обліковують з початку трудових відносин (у нашому прикладі це з 16.01.2018) (ч. 1 ст. 6 Закону про відпустки). Якщо жінка бере щорічну відпустку після виходу з відпустки по вагітності та пологам, то декретні зараховуйте до її доходу для розрахунку відпускних (лист Мінпраці від 13.06.2003 № 18-403).

Декретна відпустка ФОП

Особи, що забезпечують себе роботою самостійно (підприємці, а також самозайняті особи) теж мають право на декретну відпустку (ч. 3 ст. 19 Закону про відпустки). Адже вони є застрахованими особами та сплачують ЄСВ (лист ФСС від 21.12.2016 р. № 5.2-32-2287).

Така відпустка має наступні особливості:

 • надається у 100% розмірі середнього доходу та не залежить від страхового стажу;
 • на період перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами ФОП не звільнюється від сплати ЄСВ (лист ДФС від 11.07.2017 р. № 1127/Р/99-99-13-02-01-14/ІПК);
 • підприємець на єдиному податку 1-2 групи при хворобі, якщо вона триває 30 і більше календарних днів, має право скористатися відпусткою та звільненням від сплати єдиного податку (п. 295.5 Податкового кодексу; ПК). ДФС відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами розглядає як хворобу (“тимчасову непрацездатність”), у чому можна переконатися у роз’ясненні ДФС.

Для того, щоб оформити декрет для ФОП, підприємець має подати до ФСС заяву-розрахунок, а до ДФС — заяву у довільній формі та копію листка непрацездатності з записом «вагітність та пологи».

Декретна відпустка та лікарняний

Лікарняні не накладаються, тобто якщо на період виходу у декретну відпустку зв’язку з вагітністю та пологами є відритий лікарняний, то він закривається.

Декретна відпустка за сумісництвом

Декретні з ФСС нараховуються та виплачуються не тільки за основним місцем роботи, але й за роботою за сумісництвом (абз. 1 ч. 1 ст. 30 Закону про відпустки). Для цього особа за місцем роботи за сумісництвом повинна подати копію лікарняного, засвідчену за основним місцем роботи підписом та печаткою керівника.

Листок непрацездатності “вагітність та пологи”

При отриманні листка непрацездатності по вагітності та пологам необхідно переконатися у заповненні наступних граф:

Графа

Що має бути  заповнено

Діагноз первинний

Термін вагітності на час звернення

Діагноз заключний

Орієнтовний термін пологів

Причина непрацездатності

Вагітність і пологи

Режим

Вільний

Звільнення від роботи

Сумарна тривалість відпустки  та відмітка про дату відкриття лікарняного (126 стандартних днів та 180 для жінок-“чорнобильців” одним рядком)

Стати до роботи

Дата закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (126-й або 180-й день відповідно)

У стандартній ситуації лікарняний видається з 30-го тижня вагітності. Як ускладнення розглядається, наприклад, ситуація народження раніше 37 тижня вагітності. Не вважається ускладненням пологів кесарів розтин. Документи для призначення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами розглядаються не пізніше 10 днів з дня їх надходження (ст. 32 Закону про відпустки).

Документи по відпустці через усиновлення

При усиновленні дитини з пологового будинку підставою для  її оформлення є:

 • заява працівника,
 • рішення суду про усиновлення дитини,
 • свідоцтво про народження дитини.

Оформлюють надання відпустки відповідним наказом.

Декретні виплати

Оплачує період декретної відпустки ФСС. На підприємство лягають витрати зі сплати ЄСВ, нарахованої на суму декретних. Ставка внеску — 22% (крім осіб з інвалідністю). Із сум декретних не утримуйте ПДФО та військовий збір (пп. 165.1.1 ПК). Однак суму такого доходу покажіть у формі № 1 ДФ з ознакою доходу «128». Повністю всі декретні відобразіть у Звіті з ЄСВ у тому місяці, у якому вони нараховані, незалежно від кількості днів (місяців) перебування у декретній відпустці. Заповніть таблицю 6 Звіту з ЄСВ зі щомісячною розбивкою суми допомоги.

Як виплачуються декретні

Щоб отримати від ФСС фінансування, подайте заяву-розрахунок, яку можна знайти в Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою ФСС від 19.07.2018 № 12.

Виплатити декретні маєте у найближчий після отримання фінансування строк виплати зарплати.

Декретна відпустка виплати

Правила розрахунку декретних виплат записані у Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок № 1266). 

Щоб розрахувати суму декретних:

 1. визначте розрахунковий період. У загальному випадку він дорівнює 12 повних календарних місяців перед місяцем виходу у декрет. Підсумуйте кількість календарних днів розрахункового періоду за винятком днів тимчасової непрацездатності, у т.ч. у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення 3(6) річного віку, відпустки без збереження зарплати (п. 3 Порядку № 1266).
 2. підсумуйте дохід працівниці за розрахунковий період, на який нараховували ЄСВ. Не враховуйте до загального заробітку добові, лікарняні, усі виплати за місяць повністю невідпрацьований з поважних причин (з 1-го по 1-е число (премії, матеріальні допомоги тощо, п. 3 Порядку № 1266).
 3. розрахуйте середньоденну виплату за формулою:

 Середньоденна зарплата

=

Загальний заробіток за розрахунковий період

Кількість календарних днів у розрахунковому періоді

 1. перевірте виконання мінімального та максимального обмежень щодо середньоденної зарплати.

Мінімальний розмір декретних у розрахунку на 1 день становить 137,09 грн = 4173грн / 30,44, де 30,44 – середньомісячна кількість днів (п. 4 Порядку № 1266), а 4173 грн – мінімальна зарплата у 2019 році.

Максимальний розмір декретних у розрахунку на місяць у 2019 році — 62 595 грн.

137,09

(розраховується на основі мінімальної зарплати на час настання страхового випадку, п. 2 Порядку № 1266)

Середньоденна зарплата

2056,34

(62 595 грн/30,44,

де 62 595 грн – максимальна величина бази нарахування ЄСВ в останньому місяці розрахункового періоду, п. 14 Порядку № 1266)

 1. розрахуйте суму декретних

Декретні

=

Середньоденна зарплата

×

Кількість днів декретної відпустки

Приклад як виплачуються декретні у найпростішій ситуації

Працівниця (бухгалтер) подала листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами на період з 29 травня по 1 жовтня 2019 року. Розрахунковий період: травень 2018 р. – квітень 2019 р. За цей період їй нараховано 189500,00 грн зарплати (у т.ч. відпускні). Усього в розрахунковому періоді 365 кал. днів. Тоді середня зарплата за 1 кал. день становить 519,18 грн (189500,00 грн/365).

Перевіряємо обмеження: 137,09 грн < 519,18 грн < 2056,34 грн

Отже, сума декретних дорівнює: 65416,68 грн (519,18 грн × 126к. дн.). Бухгалтерські проведення по нарахуванню декретних матимуть вигляд:

Господарська операція

Дт

Кт

Сума,

грн

1

До ФСС подали заяву-розрахунок, щоб отримати декретні виплати

378

663

65416,68

2

Нараховали ЄСВ на суму декретних (189500,00× 0,22)

92

651

41690,00

3

Отримали декретні виплати на спецрахунок

313

378

65416,68

4

Виплатили декретні працівниці

663

313

65416,68

5

Сплатили ЄСВ по декретним

651

311

41690,00

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини