Головбух

20 ОПП

 • 30 травня 2018
 • 7259
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Порядок обліку платників податків і зборів передбачає подачу спеціального документа – повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність – відомого ще як форма 20 ОПП. Сьогодні в консультації про те, як заповнити бланк 20 ОПП та 20 ОПП приклад заповнення.

Хто має подавати форму 20 ОПП

Форма 20 ОПП (повна назва – Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність) затверджена наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (далі – Порядок № 1588) (додаток 11).

Форма 20 ОПП подається всіма платниками податків при наявності та виникненні в них об’єктів оподаткування, у т.ч.:

 • юридичними особами (у т.ч. їх відокремленими підрозділами);
 • фізичними особами-підприємцями.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Мета форми 20-ОПП – надати ДФС інформацію від платника податків про всі наявні в них об’єкти майна, їх місцезнаходження, переміщення та стан, у якому вони фактично перебувають (використовуються, тимчасово не використовуються тощо) (підстава – п. 63.3 ПКУ). Такі об’єкти оподаткування та об’єкти, що пов’язані з оподаткуванням, можуть належати платникам податків не тільки на праві власності, але й на праві користування.

Якщо форму 20 ОПП подав відокремлений підрозділ, то головне підприємство уже не повинно зазначати інформацію про вже подані об’єкти у своїй формі 20 ОПП.

Єдиний податок та форма 20 ОПП

Суб’єкти спрощеної системи оподаткування звільнені від низки податків, у т.ч. земельного. Однак, на нашу думку, це не звільняє їх від необхідності проінформувати ДФС про об’єкти оподаткування. Існує думка ДФС, що необхідно повідомляти про всі об’єкті оподаткування та об’єкти пов’язані з оподаткуванням (абз. 4 п. 63.3 ПКУ, роз’яснення 119.11 ЗІР).

☛ Форму 20 ОПП подаємо про всі об’єкти незалежно від системи оподаткування

Об’єкти оподаткування, про які слід інформувати

Об’єктом оподаткування є майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об’єкти, визначені податковим законодавством та з наявністю яких ПКУ пов’язує виникнення обов’язку сплати податків (п. 22.1 ПКУ).

Однак, до форми 20 ОПП не потрапляють: товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг), так як про них ДФС отримує інформацію з іншої податкової звітності (декларацій з ПДВ, податку на прибуток, єдиного податку, податкового розрахунку за формою 1-ДФ тощо) (роз’яснення ДФС 119.11 ЗІР).

Таким чином, в форму 20 ОПП потрапляють тільки майнові об’єкти. На сайті ДФС можна знайти Довідник об’єктів оподаткування (станом на 25.01.2018).

☛ Форму 20 ОПП відображає інформацію про майнові об’єкти як власні, так і орендовані

Приклади типів об’єктів оподаткування: автомобіль, автомийка, автотранспорт, автосалон, банкетний зал, баня, бар, бутік, буфет, земельна ділянка, кабінет, кафе, магазин, манікюрний салон, офіс, тренажерний зал, стоматологічний центр та ін. Виходить, що в форму 20 ОПП слід заносити майнові об’єкти, які генерують дохід для суб’єкта господарювання, а також ті, які можуть підпадати під податок на майно (але це не означає, що він по ним дійсно сплачується). Однак, зазначимо, що даний довідник є тільки орієнтовним та не містить всіх об’єктів оподаткування. Суб’єкт господарювання повинен сам внести в форму 20 ОПП об’єкт, який пов’язаний з оподаткуванням податками та зборами, навіть, якщо він відсутній у згаданому Довіднику.

Пеня за заниження або невчасну сплату податку: нарахування та сплата

Кожен платник податків знає про свій обов’язок самостійно сплачувати податки та збори у строки і в розмірах, встановлених Податковим кодексом України. Порушника законодавчих вимог карають накладенням фінансових санкцій — штрафу і пені. Пеню можуть нараховувати як податківці, так і самі платники податків. У чому різниця між пенею і штрафом? Як нараховує пеню ДФС? За що і як нарахувати пеню самостійно? Який порядок сплати пені? Як відобразити нараховану пеню в бухобліку? Яка відповідальність за несплату?

Податковий статус форми 20 ОПП та відповідальність

Форма 20 ОПП не є декларацію та не визначає узгоджене податкове зобов’язання. Це слід розуміти і форма 20 ОПП не призведе до штрафних санкцій за несплату податків. Однак, ДФС вказує на те, що неподання форми 20 ОПП буде порушення обов’язку платника податків щодо подання заяв або документів для взяття на облік у відповідному органі ДФС, подання інформації про реєстрацію змін місцезнаходження, внесення змін до облікових даних (п. 117.1 ПКУ, 119.12 ЗІР).

Розміри штрафу за неподання вищезгаданої інформації:

 • 510 грн;
 • 1020 грн – якщо порушення не  було усунуто протягом року.

Якщо платник податку взагалі не подавав форму 20 ОПП, а таке можливо, якщо він був створений до її набуття чинності, тобто до 14.01.2011 р., то її також треба подати, хоча строк подачі для таких платників податків невизначений.

Строки подачі форми 20 ОПП

Форма 20 ОПП подається:

 • протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкта оподаткування (п. 8.4 Порядку № 1588);
 • протягом 10 робочих днів після змін, що відбулися, наприклад, у разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, тобто зміни його типу, місцезнаходження, найменування, стану чи його вибуття (119.11 ЗІР).

Відлік строку починається з дати відповідних документів, наприклад, з дати оформлення договору купівлі-продажу чи дати держреєстрації договору оренди.

Як і куди подається форма 20 ОПП

Форма 20 ОПП подається тільки за основним місцем обліку платника податків. Її можна подати (п. 8.4 Порядку № 1588):

 • у паперовій формі – надіслати поштою або занести особисто чи через уповноважену особу. Заповнюється або шляхом роздрукування уже з готовим текстом на принтері або у бланк 20 ОПП заносяться друковані літери;
 • в електронній формі – через електронний кабінет платника податків або через певні комп’ютерні програми типу M.E.Doc, СОТА тощо.

Бланк форма 20 ОПП: як заповнити

При заповненні форми 20 ОПП для кожного об’єкта використовується окремий рядок. Заносимо все, що маємо у власності, користуванні, оренді тощо. Можливим також є укрупнення інформації, наприклад, “офісний центр” замість окремих офісів тощо. Однак, якщо місцезнаходження таких об’єктів різне, то так чинити не можна. Порядок заповнення форми 20 ОПП по кожній графі наведено в таблиці. Форма 20 ОПП бланк та приклад його заповнення додаються до консультації.

Назва графи

Як заповнити

1

№ з/п

Просто вказуємо номер рядка, в якому розташована інформація по об’єкту. При першому поданні зазначаються всі об’єкти оподаткування. При наступному поданні – тільки нові об’єкти оподаткування або об’єкти, по яким відбулися зміни.

2

Код ознаки надання інформації

Вказуємо тільки цифровий код, який значить наступне:

 • “1” – первинне надання інформації про об’єкти оподаткування;
 • “2” – зміна відомостей про об’єкт оподаткування;
 • “3” – закриття об’єкта оподаткування.

Код “1” використовується при подачі інформації про нові об’єкти.

3

Тип об’єкта оподаткування

Вказуємо тип об’єкта. Перелік типів знаходиться в уже згаданому довіднику від ДФС. При відсутності певного об’єкта зазначаємо його самостійно.

4

Найменування об’єкта оподаткування

Зазначаємо назву об’єкта, якщо він таку має. Наприклад, ТРК “Голівуд” (торговельно-розважальний комплекс “Голлівуд”) або модель автомобіля: Ford Fiesta COMFORT PLUS 2018.

5

Ідентифікатор об’єкта оподаткування

Вказуємо числове значення, яке складається з 2-х частин – коду типу об’єкта оподаткування і внутрішнього 5-значного ідентифікатора, що прийнятий самим платником податку. Перший код беремо з уже згаданого довідника, наприклад, спортивний зал має код 618 (кол. 1 довідника). Його внутрішній номер буде 00001 (так як він лише один у суб’єкта господарювання). Виходить, що треба вказати “61800001”. Для 3-го кіоска суб’єкта господарювання код буде “00100003” і так далі.

Що робити, якщо платник податку зазначив відсутній у довіднику тип об’єкта, ДФС мовчить. Дописувати нові, наприклад, “703” не радимо, так як ДФС постійно оновлює довідник та вводить нові коди й пізніше просто ваш код буде зайнятий і виде двозначність (насьогодні у довіднику 702 об’єкти). Рекомендуємо зазначити тоді об’єкт з кодом “000”. Наприклад, “00000001” – “торговельно-розважальний комплекс”, який якраз відсутній у довіднику. Інший шлях виходу з ситуації – вказувати найближчий за змістом об’єкт, наприклад, “50400001” – “торговий комплекс”.

6

Адміністративна одинця відповідно до КОАТУУ, де знаходиться об’єкт оподаткування: код

Зазначаємо цифровий код, який міститься у Класифікаторі об’єктів адміністративно-територіального устрою України, який можна знайти на веб-сайті Державної служби статистики. Наприклад, м. Чернігів має код “7410100000”.

7

Адміністративна одинця відповідно до КОАТУУ, де знаходиться об’єкт оподаткування: область, район, населений пункт

Зазначаємо адресу об’єкта оподаткування у частині назви населеного пункту, району, області. Можна також зазначити поштовий індекс.

8

Місцезнаходження об’єкта оподаткування (вулиця, номер будинку/офісу/ квартири)

Вказуємо решту адреси місцезнаходження об’єкта, що не була вказана в гр. 7, тобто у частині назви вулиці, номеру будинку і т.д.

9

Стан об’єкта оподаткування

Вказуємо цифровий код стану об’єкта:

 • “1” – будується/готується до введення в експлуатацію;
 • “2” – експлуатується;
 • “3” – тимчасово не експлуатується;
 • “5” – непридатний до експлуатації;
 • “6” – об’єкт  відчужений/повернутий власнику;
 • “7” – зміна призначення/перепрофілювання;
 • “8” – орендується;
 • “9” – здається в оренду.

Код “4” відсутній.

10

Вид права на об’єкт оподаткування

Вказуємо цифровий код, на яких правах знаходиться об’єкт у суб’єкта господарювання:

“1” – право власності;

“2”– право володіння;

“3”– право користування (сервітут, емфітевзис, суперфіцій);

“4”– право господарського відання;

“5”–  право оперативного управління;

“6”– право постійного користування;

“7”– право довгострокового користування або оренди;

“8”–  право користування, оренди або найму;

“9”– іпотека;

“10”– довірче управління майном.

11

Прошу взяти на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням об’єкта оподаткування

Ставимо відмітку, якщо існує необхідність взяти об’єкта на облік за не основним місцем обліку (“+” або “˅”).

12

Реєстраційний номер об’єкта оподаткування

Якщо реєстраційний номер існує, то вказуємо його. Це можуть бути, наприклад, кадастровий номер – для земельної ділянки, номер кузова транспортного засобу – для легкового автомобіля тощо.

Окремі випадки подачі форми 20 ОПП

Окрім заповнення у стандартних ситуаціях також зазирнемо в окремі ситуації з подачею форми 20 ОПП (див. таблицю).

Ситуація

Чи треба подавати форму 20 ОПП

Що слід зазначити у формі 20 ОПП

Об’єкт основних засобів наданий (отриманий) в оренду

Так

Це зміна стану, а також, можливо, місцезнаходження об’єкта. Форму подають як орендар, так і орендодавець.

Орендар: графа “Стан об’єкта оподаткування” зазначає “об’єкт передано в оренду”.

Орендодавець: графа “Стан об’єкта оподаткування” зазначає “Отримано в оренду та експлуатується” або “Отримано в оренду, тимчасово не експлуатується”.

Перейменування назви вулиці, міста, наприклад, “декомунізація” тощо

Так

Це зміна відомостей про об’єкт оподаткування, зокрема його місцезнаходження (119.11 ЗІР).

Зміна відомостей про об’єкт оподаткування

Так

Форма 20 ОПП подається тільки щодо об’єкта оподаткування щодо якого сталися зміни. У разі зміни типу об’єкта оподаткування (гр. 3) інформацію подаємо 2-ма рядками:

 • перший рядок – про закриття об’єкта, що змінює своє призначення (у гр. 2 – “6 – закриття об’єкта оподаткування”);
 • другий рядок – інформація про створений об’єкта оподаткування (у гр. 2 – “1–первинне надання інформації про об’єкти оподаткування” зі зміною ідентифікатора об’єкта.

Якщо об’єкт не закривається, то інформація по ньому йде одним рядком: у гр. 2 заносимо “3–зміна відомостей про об’єкт оподаткування”.

Закриття об’єкта оподаткування, в т.ч. через припинення діяльності платника податків

Так

Заповнення відбувається наступним чином:

 • гр. 2 – зазначаємо “6–закриття об’єкта оподаткування”;
 • гр. 2-10 та 12 – заповнюємо стандартно;
 • гр. 11 – не заповнюємо.

Виправлення помилок

Так

Подаємо форму з виправленими даними. У гр. 2 вказуємо “3–зміна відомостей про об’єкт оподаткування” (119.11 ЗІР). Також подаємо супровідний лист, в якому зазначається про виправлення помилки.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини