Головбух

Податкова відпустка для підприємця

  • 25 травня 2018
  • 701
експерт MCFR: Головбух

Піти у «трудову» відпустку підприємці не можуть, позаяк не є найманими працівниками. Однак ніхто не забороняє їм якийсь час не працювати. За цей період вони навіть можуть не сплачувати єдиного податку. Але такі привілеї мають не всі підприємці

Підприємці — платники єдиного податку першої та другої груп можуть піти у «податкову» відпустку (п. 295.5 Податкового кодексу України; ПК). Тобто протягом одного місяця не працювати та не сплачувати податку. Але за умови, що не мають найманих працівників.

На підприємців третьої групи «податкова» відпустка не поширюється. Такі платники сплачують не фіксовану ставку єдиного податку, а відсоток доходу, отриманого за звітний період. Тому якщо підприємець третьої групи перебуватиме у відпустці та не отримує доходу, у нього за такий період єдиний податок дорівнюватиме нулю.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

«Податкова» відпустка: як оформити

Щоб скористатися правом на «податкову» відпустку, подайте до органу ДФС за місцем реєстрації відповідну заяву. Форму такої заяви законодавство не встановлює, тому оформте її довільно (пп. 298.3.2 ПК). Ми підготували для вас зразок заяви (див. Додаток).

Приклад заяви про період податкової відпустки

У заяві зазначте період відпустки: саме повний місяць (з першого по останнє число). Адже якщо тривалість «податкової» відпустки менша ніж один календарний місяць, то підстави для звільнення від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця немає (ЗІР, категорія 107.12).

Конкретних строків подання заяви ПК не встановлює. Але податківці рекомендують подавати заяву щодо періоду щорічної відпустки до її початку. Тобто, якщо бажаєте піти у відпустку в червні, заяву подайте у травні.

Бухгалтерська довідка — добра помічниця

Податкова відпустка для підприємця
Тетяна Нижникексперт MCFR Головбух
БУХГАЛТЕРСЬКА ДОВІДКА ДОПОМОЖЕ: 1. Виправити помилки 2. Розрахувати середню зарплату 3.Замінити відсутній документ 4. Отримати податковий кредит

За яких умов можна втратити право на відпустку

Податківці можуть заперечити перебування підприємця у відпустці, якщо в цей період на його розрахунковий рахунок надійдуть кошти. Навіть якщо це попередня оплата або борг за вже реалізований товар.

Зазначте у заяві на «податкову» відпустку повний місяць — із першого по останнє число

Платники єдиного податку першої та другої груп ведуть Книгу обліку доходів, у якій щоденно за підсумками робочого дня відображають отримані доходи, а записи в ній роблять за підсумками робочого дня, протягом якого отримали дохід (п. 1, 5 Порядку ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 579). Якщо заповните Книгу правильно (наприклад, дата попередньої оплати припадає на період відпустки), податківці можуть висунути претензії зі сплати єдиного податку, через те що ви працювали під час відпустки. Не заповните Книгу вчасно — порушите порядок заповнення Книги.

Отже, якщо документальні акти і товарні чеки підтверджують виконання робіт або надання послуг під час відпустки, можете втратити право на звільнення від сплати єдиного податку протягом усієї відпустки, яку оформили.

Не можуть звільнитися від сплати єдиного податку за пунктом 295.5 ПК платники, фактичний вид діяльності яких унеможливлює отримання коштів під час відпустки (роздрібна торгівля, надання послуг тощо) (лист ГУ Міндоходів у м. Києві від 23.04.2014 № 832/0/26-15-17-03-14). Адже отримання коштів підтверджує зазначену діяльність у період відпустки.

Чи сплачувати ЄСВ за час відпустки

Фізособи-підприємці, у т. ч. ті, які обрали спрощену систему оподаткування, є платниками ЄСВ (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VIдалі — Закон про ЄСВ). Єдиноподатники першої та другої груп сплачують ЄСВ за себе в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок за кожен місяць (протягом 2018 року — 819,06 грн).

Закон про ЄСВ не звільняє підприємців від сплати єдиного соцвнеску на час відпустки. Підприємці — платники єдиного податку першої та другої груп на час відпустки залишаються платниками спрощеної системи оподаткування, тому зобов’язані сплачувати ЄСВ незалежно від того, чи отримували вони дохід у цей період.

Як отримати лікарняні від Фонду соцстраху

Податкова відпустка для підприємця
Шарий Тараскерівник експертної групи MCFR Головбух
Розрахунок лікарняних та декретних здійснюйте за новими правилами. Також зважте, що з 01.10.2018 почала діяти нова форма заяви розрахунку для лікарняних. Покроково і з прикладами про те: • що нового в порядку отримання фінансування; • як рахувати страховий стаж: за довідками ОК-5 та ОК-7 чи за новим додатком 9; • хто приймає рішення про призначення лікарняних та декретних підприємцям, членам фермерських господарств, особам, які провадять незалежну профдіяльність; • як заповнити заяву-розрахунок; • в які строки виплатити кошти; • що Фонд соцстраху перевірить у заявці на фінансування; • як звітувати за отримані кошти

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл